How I Met Your Mother – SEZON 6 – Recenzja

How I Met Your Mother 6 (w skrócie HIMYM, a pod polskim tytułem Jak poznałem waszą matkę 6) – szósty sezon amerykańskiego serialu komediowego stacji CBS. Informacje o producentach serialu oraz informacje z wstępnym zarysem fabuły całej historii, zostały zawarte w artykule dotyczącym pierwszej odsłony tego serialu – How I Met Your Mother 1. Obecny artykuł kontynuuje wątki fabularne zawarte w recenzji How I Met Your Mother 5.

GATUNKI : komedia / sitcom
KRAJ PRODUKCJI : USA

Szósty sezon serialu, podobnie jak poprzedni, liczy 24 odcinki. How I Met Your Mother 6 był premierowo emitowany na kanale CBS od 20 września 2010 roku do 16 maja 2011 roku. W Polsce był on pierwotnie emitowany na kanale Comedy Central.

How I Met Your Mother – SEZON 6 – Recenzja

OPIS WPROWADZAJĄCY NIE ZAWIERA SPOILERÓW, ALE POSIADA NAWIĄZANIA DO POPRZEDNIEGO SEZONU

W finałowym odcinku poprzedniego sezonu Marshall i Lily podejmują decyzję o planowaniu dziecku. Uzależniają ją jednak od pewnego zdarzenia, który ma związek z powtarzającym się co jakiś czas przypadkiem natrafiania na ich własne sobowtóry. Do tej pory paczka przyjaciół natrafiła na lesbijski sobowtór Robin, bogatego Marshalla z plakatu, striptizerkę Lily i zapaśnika Teda. Został więc do odnalezienia jedynie sobowtór Barney’a, choć jak się okazuje nie będzie to wcale takie łatwe zadanie. Jednak chęć rodzicielstwa potrafi w tym przypadku dostrzec oczami w wyobraźni to, czego nikt inny nie widzi.

Zmienia się także trochę w życiu osobistym Robin. Ta dostaje propozycję nowej pracy w Chicago. Z tej jednak rezygnuje z uwagi na przyjaciół i na Dona, z którym się spotyka od jakiegoś czasu. Po jej rezygnacji taką samą ofertę zatrudnienia dostaje Don, z tą różnicą, że on przyjmuje tą pracę. W ten oto sposób Don lekką ręką rezygnuje z Robin, która wcześniej była w stanie poświęcić się dla swojego partnera.

Po tych wydarzeniach Robin doznaje załamania i od pory ogarnia ją pełna obojętność na to, co się wokół niej dzieje. Robin przestaje dbać także o własny wygląd, co nie tylko odstrasza innych facetów, ale i zaczyna przerażać swoich znajomych. Po rozstaniu z Donem ponownie wprowadza się do mieszkania Teda, który równocześnie niezłomnie podejmuje kolejne próby znalezienia tej jedynej.

How I Met Your Mother – SEZON 6 – Recenzja – ANALIZA – część 1

Co nowego w How I Met Your Mother 6 ? Kolejny raz w tym sezonie na pierwszy plan wysuwa się wątek Teda i jego poszukiwań tej jedynej miłości. Chociaż opis wstępny tego nie ujawnia, to w tym sezonie mocny nacisk jest kładziony właśnie na ten aspekt. Choć tym razem geneza jego nowego związku wyglądała inaczej niż dotychczasowe. W tym przypadku trzeba się posłużyć lekkim spoilerem, bo wokół tej dziewczyny jest budowany większy wątek w tym serialu. Chodzi o Zoey Pierson.

Ted poznaje tą dziewczynę przypadkowo przed starym nowojorskim hotelem, którego Goliath National Bank miał właśnie wyburzyć. W jego miejscu ma powstać nowa główna siedziba tego banku. Nad całym projektem czuwa Barney, a Ted dostaje tym samym szansę zaprojektowania ich nowej siedziby. Jak się jednak później okazuje, największą obrończynią Arcadian Hotel jest poznana przez Teda Zoey. To aktywistka, która każdego dnia urządza protesty przed siedzibą Goliath National Bank.

Znajomość Teda i Zoey rozpoczyna się wyboiście. Z jednej strony Ted docenia zabytkowość Arcadian Hotel i w głębi serca nie chce jego wyburzenia. Z drugiej strony jest on głównym projektantem nowej siedziby Goliath National Bank. To być może projekt jego życia, więc jeśli Zoey zablokuje wyburzenie hotelu, to jego marzenia zawodowe legną w gruzach. Do tego wszystkiego dochodzi dziwna sytuacja, że Ted zaczyna powoli zakochiwać się w swoim wrogu, na początku nie będąc świadomym, że Zoey jest mężatką. A jej mąż okazuje się ekscentrycznym kapitanem luksusowego jachtu i paradoksalnie Ted przypada mu do gustu, jako ciekawy partner do rozmów.

How I Met Your Mother – SEZON 6 – Recenzja – ANALIZA – część 2

No ale dość wchodzenia w szczegóły fabuły tego sezonu. Czy The Arcadian Hotel w ogóle istniał ? No nie taki jaki przedstawiono w serialu. To oczywiście fikcja filmowa, choć wątek z samym hotelem analogicznie pasuje do wielu sytuacji wyburzeń różnych obiektów w Nowym Jorku. Mimo, że w Stanach Zjednoczonych nie ma takich zabytków w rozumieniu europejskim (z uwagi na młodą historię państwa) to istnieją pewne obiekty symbole. Najczęściej dotyczą one obiektów z czasów wojny secesyjnej. W takich przypadkach decyzje o ich wyburzeniu wzbudzają w USA duże kontrowersje. Gromadzą one tym samym wielu aktywistów, którzy chcą przyblokować ich wyburzenie i zawsze nienawiść przerzucana jest na inwestora, który w tym miejscu chce postawić coś własnego. Z taką właśnie historią mamy do czynienia w How I Met Your Mother 6.

The Arcadian Hotel i sprawa Zoey to jednak nie wszystko. W opisie wstępnym było wspomniane o planach Lily i Marshalla o wspólnym dziecku. To także wątek, który przewija się przez wiele odcinków tego serialu. Jak się okazuje nie jest to takie proste zadanie. Tym samym, mimo że jest to serial komediowy, to porusza on poważny problem wielu par, który się nawarstwia szczególnie w XXI wieku. Jednak bez przesady – nadal wszystko jest utrzymane w konwencji komediowej. Baa, nawet wokół falstartu z ogłoszeniem ciąży Lily jest zbudowany najzabawniejszy odcinek tego sezonu.

How I Met Your Mother 6 mamy jednak kilka wątków mniej komediowych. Co jakiś czas w serialu wraca temat ojca Barney’a. Ten jako dzieciak wychowywał się bez ojca, a matka nawet nigdy nie powiedziała mu kto jest jego prawdziwym ojcem. Raz tylko rzuciła przelotnie, że to prezenter jednego z amerykańskich teleturniejów. Dopiero jego brat sprowadził go w tym temacie na ziemię, by przestał łykać jak pelikan wszystkie teksty swojej matki. Teraz natomiast dochodzimy do przełomu zagadkowej przeszłości Barney’a.

How I Met Your Mother – SEZON 6 – Recenzja – O AKTORACH – część 1

Aktorsko w How I Met Your Mother 6 dostajemy kilka postaci, które dłuższy czas goszczą na naszych ekranach. Pierwszą z nich jest wspomniana dzisiaj szeroko Zoey Pierson. W jej roli Jennifer Morrison. Uroczą Jennifer szerzej poznaliśmy jako doktor Allison Cameron w serialu „House, M.D.„. Wcześniej oczywiście też pojawiała się wielokrotnie na ekranie, ale bardziej w drobnych rolach. Między innym zagrała od drobną rolę w piątym sezonie serialu młodzieżowego „Dawson’s Creek„. Później wystąpiła też jako Winona Kirk w nowym „Star Trek„. Ostatnio jest znana jako Emma Swan w „Once Upon a Time„.

Kolega Teda z czasów szkolnych – Punchy, to aktorsko Chris Romano. Aktor niekiedy występuje w programach satyrycznych Comedy Central. Nie brakuje w tym sezonie także i kolejnej gwiazdy estrady. Tym razem jest to Nicole Scherzinger, która wciela się w dawną przyjaciółkę Robin – Jessicę Glitter.

Kapitan, czyli serialowy mąż Zoey, to w rzeczywistości Kyle MacLachlan. Serialowo to przede wszystkim Agent Dale Cooper z kultowego „Twin Peaks„. Wcielił się on w tą samą postać w dokrętce po latach oraz wcześniej w filmie „Twin Peaks: Fire Walk with Me„. Serialowo to także Orsone Hodge w „Desperate Housewives” oraz ojciec Daisy/Skye w marvelowym „Agents of S.H.I.E.L.D.„. Aktor wystąpił także jako Josh Perotti w „The Good Wife„.

No to czas przy okazji How I Met Your Mother 6 powiedzieć coś więcej o rodzicach naszych głównych bohaterów. Ojca Lily poznaliśmy szerzej w poprzedniej odsłonie. Tata Robin Scherbatsky, to natomiast aktorsko Ray Wise. Mieliśmy go okazję oglądać w trzecim sezonie „Fargo„. To także Hugh Jones w marvelowym „Agent Carter„. Serialowo możemy go także kojarzyć z roli Eda Baxtera w „Mad Men” oraz Vice-prezydenta Hala Gardnera w „24„. Epizodycznie wystąpił też w takich serialach jak „Star Trek: Voyager„, czy „Star Trek: The Next Generation„, lub chociażby „Gilmore Girls: A Year in the Life„.

How I Met Your Mother – SEZON 6 – Recenzja – O AKTORACH – część 2

Alfred Mosby, czyli ojciec Teda, to aktorsko Michael Gross. Aktor jest najbardziej znany z roli Stevena Keatona w komediowym „Family Ties„. Epizodycznie przewinął się natomiast przez wiele seriali. Można tu wymienić chociażby „Law & Order: Special Victims Unit„, czy „Suits„. Na srebrnym ekranie zagościł też w „Grace and Frankie” oraz w „The Outer Limits” (znanym w Polsce pod tytułem Po tamtej stronie).

Ojciec Marshalla, Marvin Eriksen Sr. to aktorsko Bill Fagerbakke. To głównie dubbingowiec, który podkłada głos w wielu animacjach i grach video.

Matka Marhalla, Judy Eriksen, to w rzeczywistości Suzie Plakson. Serialowo to przede wszystkim Mary Margaret 'Meg’ Tynan w „Love & War„. Aktorka przewinęła się też epizodycznie przez takie seriale, jak chociażby „Star Trek: Enterprise„, czy „Star Trek: The Next Generation„.

To jeszcze Nora, która mocno wpadła w tym sezonie w oko Barney’owi. W tej roli irańsko-brytyjska aktorka Nazanin Boniadi. Serialowo znamy ją z roli Fary Sherazi w „Homeland„. Wystąpiła też w „24” oraz jako Clare Quayle w „Counterpart„.

Pastor Sam Gibbs, to aktorsko Ben Vereen. Aktor przewija się epizodycznie przez różne seriale. Wystąpił między innymi w nowej wersji „Magnum, P.I.” oraz jako Porter w serialu Amazona „Sneaky Pete„.

Steve Henry zwany Blitzem, z którym wiąże się humorystyczny odcinek o przechodzącym na różne osoby pechu, to aktorsko Jorge Garcia. Serialowo to przede wszystkim Hugo „Hurley” Reyes w bijącym niegdyś rekordy popularności serialu „Lost„. To także Jerry Ortega w „Hawaii Five-0” i Diego Soto w skasowanym po jednym sezonie „Alcatraz„.

I na koniec dzisiaj Jerome „Jerry” Whittaker. W tej roli zdobywca wielu filmowych nagród John Lithgow. Krótko o jego rolach. To między innymi George Henderson w filmie „Harry and the Hendersons„. Serialowo to natomiast chociażby Arthur Mitchell w czwartym sezonie serialu „Dexter” oraz Winston Churchill w „The Crown„.

How I Met Your Mother – SEZON 6 – Recenzja – PODSUMOWANIE

W How I Met Your Mother 6 ponownie mamy kilka szerszych wątków. Sprawy z rodzicami, temat planowania dziecka Lily i Marshalla, czy wątek Teda i Zoey. Generalnie dużo się dzieje w tym sezonie, choć zdarzają się i takie oderwane od całości odcinki epizodyczne, jak ten z Blitzem chociażby.

Generalnie How I Met Your Mother 6 sypnął dość sporą dawką nowych postaci. Nawet jeśli miały one charakter epizodyczny, jak wspomniany wyżej Blitz, to wpisały się one na stałe w pamięć widzów tego serialu. Dzięki wielowątkowości ten sezon praktycznie również nie ma słabszych stron, chociaż trafiają się tu smutniejsze odcinki lekko nie pasujące do tej komedii. No ale taki był akurat zamysł twórców, by pewne elementy wkomponować w całość tego sezonu.

Udostępnij w social mediach