How I Met Your Mother – SEZON 4 – Recenzja

How I Met Your Mother 4 (pol. Jak poznałem waszą matkę 4) – czwarty sezon amerykańskiego serialu komediowego stacji CBS. Informacje o producentach serialu oraz informacje z wstępnym zarysem fabuły całej historii, zostały zawarte w artykule dotyczącym pierwszej odsłony tego serialu – How I Met Your Mother 1. Obecny artykuł kontynuuje wątki zawarte w tekście How I Met Your Mother 3.

GATUNKI : komedia / sitcom
KRAJ PRODUKCJI : USA

Czwarty sezon serialu liczy 24 odcinki. How I Met Your Mother 4 premierowo był emitowany na kanale CBS od 22 września 2008 roku do 18 maja 2009 roku. W Polsce był on pierwotnie emitowany na kanale Comedy Central.

How I Met Your Mother – SEZON 4 – Recenzja

OPIS WPROWADZAJĄCY NIE ZAWIERA SPOILERÓW, ALE POSIADA NAWIĄZANIA DO POPRZEDNIEGO SEZONU

W poprzednim sezonie Ted poznaje przy okazji usuwania tatuażu Stellę, z którą zaczyna się umawiać. Stella to już bardziej dojrzała kobieta i matka kilkuletniej córki. Po wielu namowach Teda zgadza się ona na pierwsze randki, które przeistaczają się z czasem w ich wspólny związek. W finale poprzedniego sezonu Ted postanawia jednak zerwać ze Stellą. Później uświadamia sobie swój błąd, ale dochodzi do wypadku taksówki, którą właśnie jechał. Na szczęście Ted wychodzi z wypadku bez szwanku, a w szpitalu odwiedza go Stella. Ted zrozumiał swój wcześniejszy błąd i wyznał miłość Stelli oraz złożył jej propozycję oświadczyn.

Poprzedni sezon zachwiał też przyjaźnią Teda i Barney’a. Ten pierwszy oświadczył, że nie potrzebuje takiego przyjaciela, który szkodzi jego codziennym relacjom międzyludzkim. Takiego przez którego przestaje być sobą, a staje się osobą, którą nigdy nie chciał się stać. Od tamtej pory obydwoje przestali utrzymywać ze sobą kontakty. Jednak kiedy Ted doznał wypadku jego przyjaciele postanowili dać o tym znać Barney’owi. Ten puścił w niepamięć to co ich podzieliło i czym prędzej ruszył do szpitala, w którym przebywał Ted. W wyniku pośpiechu sam został ciężko poturbowany przy potrąceniu przez jadący autobus. Choć zakończyło się to ciałem pełnym w gipsie, to równocześnie odzyskanym przyjacielem.

Na początku nowego sezonu Stella przyjmuje oświadczyny. Przyjaciele Teda szybko jednak uświadamiają mu, że praktycznie mało on wie, o swojej przyszłej potencjalnej żonie. Na pierwszy ogień więc idzie testowanie zbieżności zainteresowań przyszłych małżonków. Obiektem testu jest ulubiony film Teda – STAR WARS !! Następnie dochodzi sprawa przeprowadzki, czyli kto do kogo po ślubie. Mankamentem jest zamieszkanie Stelli w New Jersey. Ani Ted, ani żaden inny nowojorczyk nie lubi New Jersey. I tu zaczynają się schody i pierwsze poważne spory świeżego narzeczeństwa.

How I Met Your Mother 4 - Promo

How I Met Your Mother – SEZON 4 – Recenzja – ANALIZA – część 1

How I Met Your Mother 4 już od pierwszych odcinków rozkręca nam wątek związku Teda ze Stellą, mieszkanką New Jersey. Wymienienie jej miejsca zamieszkania bynajmniej nie jest tu bezcelowe. Ile to w Nowym Jorku żartów chodzi o New Jersey i jego prowincjonalnym charakterze względem NY. Wszystkie one scenarzyści serialu postanowili skumulować w wypowiedziach naszych głównych bohaterów, a szczególnie rodowitych Nowojorczyków. Z pozoru błaha sprawa, przeradza się w poważny spór narzeczonych. Jednak prawdziwa miłość wymaga kompromisów i o tym doskonale wie Ted Mosby. Usilnie od kilku lat poszukujący tej jedynej, nie może takimi sporami zaprzepaścić ich potencjalnie szczęśliwego związku. W ten sposób Ted przy Stelli godzi się na ustępstwa, do których do tej pory się nie skłaniał, przy żadnej innej kobiecie. Wszystko w imię lepszego wspólnego jutra.

How I Met Your Mother 4 - Stella

Wątek miłosny Teda i Stelli to nie jedyny w czwartej odsłonie tego komediowego serialu CBS. Barney Stinson uświadamia sobie, że zakochał się w miłości życia swojego najlepszego przyjaciela, czyli w Robin. Oczywiście Barney w swoim stylu nie daje tego po sobie poznać. Dodatkowo ośmiesza wszelkie podejrzenia w tej kwestii kierowanego do niego. Najzabawniejsze w tym wszystkim jest jednak to, w jaki sposób Barney odreagowuje informacje o czynnym życiu seksualnym Robin. Baa, robi nawet wszystko, aby pozbawić Robin takich możliwości i sposobności. Paradoksalnie jednak, mimo że powstrzymuje Robin przed kontaktami z innymi mężczyznami, to sam jej nie chce (lub nie może) powiedzieć, co do niej czuje.

How I Met Your Mother – SEZON 4 – Recenzja – ANALIZA – część 2

Oczywiście How I Met Your Mother 4 to wciąż sitcom, więc obok romantycznych historii nie brakuje tu wielu zabawnych wątków pobocznych. Kolejny raz twórcy serwują nam niezapomniane zabawne odcinki, jak chociażby ten, z poszukiwaniem tej jednej idealnej restauracji serwującej najlepsze hamburgery w Nowym Jorku. Mamy też pomysł na oryginalny podryw na golasa. I aby było zabawniej, wcale nie wymyślił go Barney. Jednak postanowił skopiować pomysł pewnego delikwenta podrywającego Robin i zaadoptował jako własny motyw „zaskoczenie na obnażenie”.

Inną świetną historią jest odcinek poświęcony matce Barney’a. Jak się okazuje, Barney przed swoją matką ukrywa swoje prawdziwe „ja” i sprawia przed nią wrażenie ustatkowanego rodzinnie syna. Był w tej sprawie gotowy wymyślić nawet diabelski plan imitacji życia rodzinnego, w który nieświadomie zostali wplątani także jego przyjaciele. Jednak to właśnie cały Barney i za to wielu tą postać w tym serialu mocno pokochało.

Oprócz zabawnych epizodycznych historii, w How I Met Your Mother 4 dostajemy też większy wątek dotyczący przyjazdu do Nowego Jorku, byłej dziewczyny Teda z czasów studenckich. Jak się okazuje żadne z jego przyjaciół nigdy nie darzyło sympatią zmienną (bardziej niż standardową kobietę) Karen. Ta sama Karen z czasów studenckich ponownie krzyżuje swoje drogi z ekipą w składzie Ted, Marshall i Lily.

How I Met Your Mother – SEZON 4 – Recenzja – O AKTORACH

To czas przyjrzeć się bliżej od strony aktorskiej kim jest Karen oraz inne nowe postacie występujące w How I Met Your Mother 4 (pol. Jak poznałem waszą matkę 4).

Serialowa Karen, to w rzeczywistości Laura Prepon. Amerykańską aktorkę znamy przede wszystkim z roli Alex Vause w więziennym serialu „Orange Is the New Black„. Szerzej dała się jednak poznać światu znacznie wcześniej, gdy wcieliła się w postać Donny Pinciotti w „That ’70s Show” (znanym w Polsce pod idiotycznym tytułem Różowe lata siedemdziesiąte).

How I Met Your Mother 4 - Karen

Bilson z kadry kierowniczej w instytucji, w której pracuje Barney (i teraz też Marshall), to aktorsko Bryan Callen. On aktorsko przybliżył się w świadomości widzów postacią Jonathana Coushaine’a w drugim sezonie pierwszego pełnometrażowego serialu HBO – „Oz„. Aktor wystąpił także jako kapitan Frank Dashell w „Death Valley„. Pojawił się również w amerykańskim serialu „Kingdom„.

To czas na przewijającego się co jakiś czas w tym serialu taksówkarza Ranjita. W tą postać wciela się irańsko-amerykański aktor Marshall Manesh. Aktorsko mogą go niektórzy skojarzyć z drobnej roli w „Pirates of the Caribbean: At World’s End„.

W How I Met Your Mother 4 pojawia się także siostra Teda – Heather Mosby. W tej roli Erin Cahill. Aktorsko to między innymi Felicity w „Red Widow„. Epizodycznie przewijała się natomiast w tak znanych serialach jak „House, M.D.„, „Grey’s Anatomy„, czy „Bones„.

How I Met Your Mother 4 - Erin Cahill

How I Met Your Mother – SEZON 4 – Recenzja – PODSUMOWANIE

Generalnie How I Met Your Mother 4 (pol. Jak poznałem waszą matkę 4) utrzymuje poziom pozostałych sezonów. Oprócz standardowych perypetii miłosnych głównego bohatera dostajemy także pierwszy raz wątek miłosny jego przyjaciela Barney’a. To wręcz niepodobne do tej postaci, ale strzała Amora trafiła także Stinsona, który do tej pory wyłącznie traktował kobiety przedmiotowo. Ciągle także co jakiś czas zaglądamy do życia małżeńskiego Marschalla i Lily, gdzie przytrafiają im się różne zabawne historie.

Czwarty sezon kolejny raz kończy się nam cliffhangerem, który sugeruje ciekawy ciąg dalszy. Jednak o tym wszystkim w kolejnej recenzji dotyczącej tego serialu.

Udostępnij w social mediach