How I Met Your Mother – SEZON 2 – Recenzja

How I Met Your Mother 2 (pol. Jak poznałem waszą matkę 2) – druga odsłona amerykańskiego serialu komediowego stacji CBS. Informacje o producentach serialu oraz informacje z wstępnym zarysem fabuły całej historii, zostały zawarte w artykule dotyczącym pierwszej odsłony tego serialu – How I Met Your Mother 1.

GATUNKI : komedia / sitcom
KRAJ PRODUKCJI : USA

Drugi sezon serialu, podobnie jak, liczy 22 odcinki. How I Met Your Mother 2 był emitowany premierowo na kanale CBS od 18 września 2006 roku do 14 maja 2007 roku. W Polsce był on pierwotnie nadawany na kanale Comedy Central.

How I Met Your Mother – SEZON 2 – Recenzja

OPIS WPROWADZAJĄCY NIE ZAWIERA SPOILERÓW, ALE POSIADA NAWIĄZANIA DO POPRZEDNIEGO SEZONU

W finale poprzedniego sezonu Ted podejmuje kolejną próbę związania się z Robin. Organizuje w jej mieszkaniu orkiestrę i wystrój kwiatowy. Robin jednak odmawia z obawy przed rozpadem ich przyjaźni. Niezłomny Ted dla zdobycia Robin zrobi jednak wszystko, łącznie z praktyką aborygeńską wywoływania deszczu. A załamanie pogody jest mu koniecznie potrzebne, aby dziewczyna nie mogła udać się na długi weekend ze swoim kolegą z pracy.

Wszystkie te zabiegi Teda kończą się tym razem sukcesem. To co jednak dla jednego kończy się sukcesem, dla drugiego musi zakończyć się całkowitą porażką. Taki właśnie finał ma kłótnia Marshalla z Lily. A wszystko poszło o oponowanie Marshalla w kwestii wyjazdu Lily na letni kurs plastyczny, na uczelnie artystyczną w San Francisco. Kłótnia ta doprowadza do zerwania zaręczyn i oddania pierścionka zaręczynowego przez Lily.

Po tych wydarzeniach Marchall długi czas nie może dojść do siebie. Po dziewięcioletnim związku rozstanie to załamanie całego jego świata. Mimo zachęty przyjaciół Marshall nie chce szukać dla siebie zastępczej dziewczyny i ciągle myśli o Lily. Każdy domowy przedmiot uruchamia jego wspomnienia o ex-narzeczonej. Musi minąć wiele dni, aby Marshall wrócił do normalności, a zbiega się to wszystko z czasem powrotu Lily do Nowego Jorku.

How I Met Your Mother – SEZON 2 – Recenzja – ANALIZA – część 1

How I Met Your Mother 2 wprowadza nas w dwa równoległe wątki miłosne. Pierwszy z nich możemy śmiało nazwać szczęśliwym. Ted po wielu nieudanych próbach wywalczył sobie miejsce u boku Robin, już jako jej chłopak, a nie tylko przyjaciel. Drugi wątek zdecydowanie mniej szczęśliwy, bo dotyczy rozstania Marchalla z Lily. Dla Marchalla wyjazd Lily to jedna wielka tragedia. Ich rozstanie jest trochę absurdalne, bo przecież Lily nie miała zamiaru wyjechać na długie lata, a jedynie na kilkumiesięczny kurs artystyczny. Mimo wszystko doprowadziło to do wielkiej kłótni, która zakończyła się zerwaniem zaręczyn.

Początkowe odcinki How I Met Your Mother 2 to głównie próby pocieszenia Marchalla i szukania dla niego nowej życiowej partnerki. Od tego zadania jest niezawodny jak zawsze Barney Stinson, który dwoi się i troi, aby Marchall poderwał jakąś nową dziewczynę. Jest to o tyle zabawne, że ostatecznie i tak zgarnia on mu poderwane wcześniej dziewczyny dosłownie sprzed nosa.

Sam Barney w tym sezonie też nie ma lekko. Do Nowego Jorku przyjeżdża jego przyrodni brat James. Do tej pory był on niczym kalka Barney’a, w sensie sposobu bycia i zachowania dotyczącego podrywu. Bracia jednak nigdy dla siebie nie byli konkurencją, bo James jest gejem, więc interesowali go wyłącznie mężczyźni. Obydwoje wyznawali filozofię, że najlepiej być wiecznym singlem, bo to daje większe możliwości i większe pole manewru. Szokiem dla Barney’a mógłby być fakt, że James znalazł dla siebie stałego partnera.

How I Met Your Mother – SEZON 2 – Recenzja – ANALIZA – część 2

Oczywiście poza głównymi wątkami otwarcia, w How I Met Your Mother 2 znacznie więcej się dzieje na różnych polach i frontach. W drugim sezonie często zaglądamy do biura projektowego, w którym pracuje Ted Mosby. Wszak Ted to architekt, choć jak on sam twierdzi, to raczej zawód, który słabo działa na wyobraźnie kobiet. Wbrew temu wokół jego profesji i sposobu podrywu na architekta, zbudowano chyba najbardziej zabawny odcinek drugiej odsłony tego serialu, zatytułowany właśnie „Ted Mosby: Architect”.

How I Met Your Mother 2 - Ted Mosby

W samym biurze projektowym także wiele się dzieje. Tam Ted na co dzień ściera się z krytycznymi opiniami na temat jego pomysłów, które są ostentacyjnie wygłaszane przez szefa projektu. Hammond Druthers nie szczędzi przy tym złośliwości i niewybrednych żartów. Życie jednak bywa przewrotne, a sam Hammond zgarnia w krótkim czasie kilka zimnych pryszniców naraz. A wszystko to rozpoczyna się w dniu, w którym zleceniobiorcy z oburzeniem przyjęli jego projekt. Ratując sytuację, Ted przedstawia im alternatywny własny projekt i sprawia, że wiele na tym zyskuje osobiście w kwestii zawodowej.

Przy okazji drugiego sezonu warto też wspomnieć o muzycznym motywie otwarcia serialu. Choć czołówka całej serii jest bardzo krótka, to posiada ona dźwięczny i charakterystyczny motyw muzyczny. Opening theme zatytułowany „Hey, Beautiful” wykonuje zespół The Solids. Właściwie to jest tylko fragment ich klipu, bo sama czołówka na niewiele więcej pozwala. Składa się ona bowiem z krótkich slajdów zdjęciowych, gdzie w tle słyszymy fragment wyżej wymienionego utworu muzycznego.

How I Met Your Mother 2 - Opening Theme

How I Met Your Mother – SEZON 2 – Recenzja – O AKTORACH – część 1

Czas rzucić okiem na kwestie aktorskie w How I Met Your Mother 2 (pol. Jak poznałem waszą matkę 2). W pierwszej kolejności trzeba wymienić postać architekta Hammonda Druthersa. W tej roli amerykański aktor Bryan Cranston. Oczywiście jest on najbardziej znany jako Walter White w kultowym mega hicie „Breaking Bad„. W przeszłości zagrał Doktora Franka Dardena w filmie science-fiction „Dead Space„. Dubbingował też Jima Gordona w animowanym „Batman: Year One„. Telewizyjnie wcielił się w postać Hala w sitcomie „Malcolm in the Middle„. Znamy go także jako Vince’a w serialu Amazon Prime Video „Sneaky Pete„. Zagrał również Silasa Herricka w historii „Electric Dreams – Human Is„.

How I Met Your Mother 2 - Druthers

W drugim sezonie pojawia się też we własnej osobie Bob Barker. To znany amerykański prowadzący teleturnieje telewizyjne. Z nim jest związany cały jeden odcinek, w którym Barney dostaje się do teleturnieju, w którym trzeba podać właściwą cenę za wskazany produkt. Wcześniej Barney wyucza się ceny różnych produktów, by nic nie było dla niego zaskoczeniem podczas trwania teleturnieju.

James Stinson to natomiast amerykański aktor i komik Wayne Brady. Prowadził on w przeszłości własny program The Wayne Brady Show. Serialowo przewijał się raczej w rolach epizodycznych. Na dłużej zagościł na ekranie w serialu „Colony„. Z drobnych ról w znanych serialach możemy wymienić przy jego nazwisku „Stargate SG-1„. Od czasu do czasu zajmuje się też dubbingiem. Podkładał swój głos chociażby Micronowi w „Batman Beyond” (poza USA znanym jako Batman of the Future).

How I Met Your Mother 2 - James

How I Met Your Mother – SEZON 2 – Recenzja – O AKTORACH – część 2

To jeszcze czas rzucić okiem na dzieci Teda, które chcąc nie chcąc, z naciskiem na nie chcąc, wysłuchują opowieści swojego ojca.

Córka Penny to aktorsko Lyndsy Fonseca. Ją możemy znać z postaci Katie Deauxmy w „Kick-Ass” i „Kick-Ass 2„. Serialowo otrzymała drobną rolę w „Boston Public„. Później zagrała Dylan Mayfair w „Desperate Housewives” oraz Alex Udinov w serialu „Nikita„. Aktorka wcieliła się też w postać Angie Martinelli w marvelowym „Agent Carter„.

Syn Luke to natomiast David Henrie. Zagrał on między innymi w biograficznym filmie o Waltcie Disney’u „Walt Before Mickey„. Serialowo przez długie lata był związany z produkcjami Disney Channel. Najdłużej wcielał się w postać Justina Russo w „Wizards of Waverly Place„.

How I Met Your Mother 2 - Penny and Luke

How I Met Your Mother – SEZON 2 – Recenzja – PODSUMOWANIE

Na podsumowanie można dodać, że How I Met Your Mother 2 wciąż utrzymuje poziom zabawności z pierwszej swojej odsłony. Twórcy wiedzieli, że jakoś trzeba urozmaicić monotematyczność głównych wątków, dlatego co jakiś czas serwują nam zabawne poboczne historie. Dobrą robotę w drugiej odsłonie robi Bryan Cranston wcielając się w postać architekta Hammonda Druthersa. Sceny z biura projektowego to ciekawe odskocznie, które także niosą za sobą sporą dawkę humoru sytuacyjnego.

Udostępnij w social mediach