HOMECOMING – Sezon 2 – RECENZJA

HOMECOMING 2 – AMAZON ORIGINAL – Amazon serial oryginalny. Druga odsłona amerykańskiej quasi-antologii, której akcja kręci się wokół weteranów wojennych „leczonych” w Homecoming Transitional Support Center. Serial bazuje na podcaście, którego twórcami są Micah Bloomberg oraz Eli Horowitz, którego tworzyli w ramach Gimlet Media (obecnie Spotify). Informacje o producentach serialu zostały zawarte w artykule dotyczącym pierwszej odsłony tego serialu – HOMECOMING 1.

GATUNKI : thriller / thriller psychologiczny / dramat psychologiczny / mystery / antologia
KRAJ PRODUKCJI : USA

Drugi sezon serialu liczy 7 odcinków. HOMECOMING 2 został udostępniony widzom platformy Amazon Prime Video w całości w dniu 22 maja 2020 roku.

HOMECOMING – Sezon 2 – RECENZJA

OPIS WPROWADZAJĄCY BEZ SPOILERÓW

Druga historia opowiada o kobiecie, która straciła pamięć wskutek pewnego incydentu. Kobieta budzi się na łódce, a następnie zostaje odnaleziona oszołomiona przy leśnej drodze, przez patrolującą teren policjantkę. Ta identyfikuje ją po dokumentach jako Jacqueline Calico. Widząc jej stan odwozi ją do pobliskiego szpitala, a tam lekarz spoglądając na ślady na jej rękach posądza ją o ćpanie. Kobieta postanawia nawiać z placówki medycznej, a następnie prosi poznanego w szpitalu mężczyznę, by podwiózł ją do zajazdu Skins. W barze Skins dowiaduje się, że była tu dzień wcześniej z jakimś facetem. Następnie prosi o przejrzenie rachunków, po których może dojdzie do tego z kim tu przybyła i z kim rozmawiała.

Po przerzuceniu paragonów zyskuje namiar na adres motelu. Gdy przybywają na miejsce, pokój jest pusty, ale kobieta w środku odnajduje kartę kredytową, na której widnieje imię i nazwisko : Alex Eastern. Ponadto znajdują tu sporo gotówki oraz jest też zdjęcie żołnierzy z jej udziałem, na której ktoś przekreśla kolejne osoby. Kobieta próbuje zebrać myśli, ale zostaje uderzona w głowę młotkiem przez mężczyznę, który ją tu podwiózł. Ten zabiera odnalezione pieniądze zostawiając ja ranną na podłodze.

Gdy kobieta odzyskuje przytomność udaje się do siedziby firmy, której odnajduje ślad w przeszukiwanym mieszkaniu. Gdy dociera na miejsce, wita ją pocałunkiem jej dziewczyna, której ta całkowicie nie pamięta. Natomiast szef całej firmy próbuje przerwać organizowaną tam imprezę, gdyż odkrył prawdę w temacie wykorzystania jego firmy do skandalicznych metod leczenia weteranów wojennych, w podległej mu jednostce.

HOMECOMING – Sezon 2 – Recenzja – ANALIZA – część 1

No i stało się. Po dobrym przyjęciu pierwszego sezonu, Amazon kontynuuje historię wokół skandalicznego leczenia weteranów wojennych, którym „pomagano” w ośrodku Homecoming Transitional Support Center (red. cudzysłów nie jest przypadkowy). Pierwszy sezon stanowił właściwie zamkniętą historię, choć całość bazuje na podcaście, z którego Amazon postanowił nieco więcej wycisnąć. W ten sposób 22 maja 2020 roku światło dzienne ujrzał HOMECOMING 2. To nowa historia, ale powiązana z przedstawionym wcześniej programem leczenia weteranów wojennych. Nie jest to więc klasyczna antologia, bo istnieją pewne powiązania fabularne. Dodatkowo przed pierwszym odcinkiem HOMECOMING 2 mamy nawet krótkie podsumowanie poprzedniego sezonu, ale tylko od strony samego skandalu związanego z metodami leczenia trafiających do ośrodka pomocy żołnierzy. Ponadto w drugiej odsłonie ponownie jedną z głównych postaci jest Walter Cruz, którym opiekowała się w pierwszej odsłonie Heidi Bergman.

Na tym punkty styczne się kończą, więc możemy to traktować jako całkiem nową historię. Ta tym razem kręci się głównie wokół kobiety, która badała sprawę dotkniętego amnezją Waltera Cruza, aż samą ją dotknął dokładnie ten sam problem utraty pamięci. Cały drugi sezon jest przedstawiony na dwóch płaszczyznach czasowych. Pierwsza, to czas teraźniejszy. Tu widzimy naszą bohaterkę oszołomioną i zdezorientowaną, znalezioną samą w lesie w środku nocy. Druga płaszczyzna czasowa, to przeszłość, w której poznajemy plan działania kobiety. Ma ona za zadanie zbliżyć się do byłego snajpera Waltera Cruza. Jest on jedynym świadkiem nieprawidłowości jakie stosował ośrodek Homecoming Transitional Support Center. Ten docelowo miał pomagać byłym weteranom wojennym. W rzeczywistości nie tylko niósł opiekę psychologiczną, ale mocno ingerował farmakologicznie w leczenie zespołu stresu pourazowego. Tym samym nasza główna bohaterka wraz ze swoją partnerką życiową Audrey Temple chce posprzątać bałagan stworzony przez dobrze nam znanego z pierwszego sezonu Colina Belfasta.

HOMECOMING – Sezon 2 – Recenzja – ANALIZA – część 2

Sama historia opowiedziana w HOMECOMING 2 jest dość ciekawa, ale mocno przy tym kuleje realizacja tego sezonu. Musimy zacząć od tego, że twórcy serialu całkowicie zmienili styl realizacji względem pierwszej odsłony tej produkcji. Kadrowanie przeszłości i teraźniejszości wygląda teraz jednakowo. Koncepcja fabularna została natomiast podtrzymana, bo kolejny raz mamy do czynienia z kobietą, taką jak Heidi, która zajmuje się sprawą weterana wojennego. Właściwie nawet tego samego weterana, tylko role obu kobiet są tu diametralnie inne. Koniec końców obie panie dotyka ten sam problem, co leczonych w ramach programu Homecoming weteranów wojennych. I to zaczyna się robić nudne, bo w ten sposób dostajemy mniej więcej to samo danie, tylko w inny sposób usmażone, czy też ugotowane.

Ciężko też w jakiś sposób poczuć sympatię do głównej bohaterki drugiego sezonu. Gdy w HOMECOMING 2 poznajemy jej motywy działania, raczej nie wzbudzi ona chęci kibicowania nad jej losem. A przecież całkiem inaczej i dość ciekawie rozpoczyna się ten sezon spoglądając na opis wprowadzający. Pozostałym postaciom z drugiej historii też brakuje ognia i raczej pewnie większości widzom prędzej czy później staną się one obojętne. Natomiast najciekawszy bohater pierwszego sezonu – Colin Belfast, dostaje tu rolę totalnie epizodyczną. Zamiast niego poznajemy Leonarda Geista, czyli szefa całej firmy Geist Emergent Group, której przedstawiony w pierwszym sezonie Homecoming Transitional Support Center, jest tylko częścią składową.

Ponownie historia z HOMECOMING 2 to takie połączenie thrillera psychologicznego z dramatem psychologicznym. Nie brakuje tu emocjonujących elementów i zwrotów akcji, ale całościowo nie jest to zbyt wciągające widowisko serialowe. Odcinki drugiego sezonu też liczą około 30 minut, ale sam sezon posiada ich mniej niż w pierwszej odsłonie. Do gry aktorskiej nie możemy się zbytnio przyczepić, choć rozpisanie postaci w jakie się wcielają pozostawia trochę do życzenia.

HOMECOMING – Sezon 2 – Recenzja – O AKTORACH – część 1

No to jeszcze krótki rzut okiem, jak te postacie wyglądają od strony aktorskiej. Występujący w obu historiach Walter Cruz został już przedstawiony. Podobnie Colin Belfast (red. choć w HOMECOMING 2 pojawia się na ekranie dosłownie przez chwilę). To w takim razie kilka słów o nowej głównej bohaterce. W tej roli wystąpiła aktorka i piosenkarka Janelle Monáe. Na srebrnym ekranie występuje ona zazwyczaj we własnej osobie. Aktorsko wcielała się natomiast w fikcyjną postać Alice w „Electric Dreams – Autofac„. Na złotym ekranie wystąpiła też jako Teresa w filmie „Moonlight„.

Bunda, to w rzeczywistości Joan Cusack. Amerykanka jest znana ze swoich występów filmowych w „Working Girl„, „In & Out” (z polskim tytułem Przodem do tyłu) oraz „Runaway Bride„. Serialowo to przede wszystkim Sheila Gallagher w „Shameless„. Ponadto to Sędzia Strauss w „A Series of Unfortunate Events” (pol. Seria niefortunnych zdarzeń).

Natomiast Leonard Geist, to aktorsko Chris Cooper. Aktora znamy z takich ról, jak wcielenie się w postać pułkownika Franka Fittsa w „American Beauty” i Johna Laroche’a w „Adaptation„. Serialowo to między innymi Al Templeton w adaptacji powieści Stephena Kinga „11.22.63” (red. pamiętajcie że w Polsce mamy inny format przedstawiania dat, więc ten miniserial jest znany pod tytułem 22.11.63). Ponadto to July Johnson w serialach „Lonesome Dove” (znanym w Polsce jako Na południe od Brazos) i „Return to Lonesome Dove” (funkcjonujący w naszym kraju jako Powrót nad Brazos).

HOMECOMING – Sezon 2 – Recenzja – O AKTORACH – część 2

Wendy, to aktorsko Mary Holland. Ją niektórzy mogą kojarzyć z serialu „Veep” (pol. Figurantka). Chad, to natomiast w rzeczywistości Jimmy Bellinger, a w rolę Kyle’a wciela się w drugim sezonie Christopher Redman. Serialowo to między innymi Michael Travers w „CSI: Miami” (pol. CSI: Kryminalne zagadki Miami) oraz Brad Heshinton z serialu „Workin’ Moms„.

Doktor Zamani, to aktorsko Johnny Sneed. Przewinął się on jako William Barnes przez czwarty sezon „Parks and Recreation” oraz epizodycznie pojawił się w pierwszym sezonie „13 Reasons Why„.

To już na sam koniec Audrey Temple. W tej roli wystąpiła Hong Chau. Ostatnimi czasy pojawiła się jako Lady Trieu w komiksowym „Watchmen„. Ponadto to Jackie w „Big Little Lies” oraz Linh w „Treme„. Epizodycznie przewinęła się przez piąty sezon „How I Met Your Mother” i inny oryginalny serial platformy Amazon Prime Video – „Forever„.

HOMECOMING – Sezon 2 – Recenzja – PODSUMOWANIE

Prawdopodobnie wszyscy by na tym lepiej wyszli, gdyby ta produkcja była miniserialem i całość zamknęła się na jednej historii przedstawionej widzom dwa lata wcześniej. Tak się jednak nie stało i dostajemy drugi sezon, który wypada dość blado i nie wnosi zbyt wiele nowego do całej historii wokół tajemniczego ośrodka pomocy weteranom wojennym Homecoming Transitional Support Center. Na miejscu widzów nie spodziewałbym się po tym wszystkim trzeciego sezonu (red. już nie takie seriale Amazon w przeszłości kasował), choć zakończenie HOMECOMING 2 wygląda całkiem nieźle.

Jednakże sposób ukazania drugiej historii może przypaść komuś do gustu. Najlepiej jak zawsze samemu ocenić serial. Produkcja ta czeka na Was w zakładce AMAZON ORIGINAL na platformie Amazon Prime Video.

Udostępnij w social mediach