HOMECOMING – Sezon 1 – RECENZJA

HOMECOMING – AMAZON ORIGINAL – Amazon serial oryginalny. Amerykański dramat / thriller psychologiczny, zrealizowany w formie quasi-antologii, bazujący na podcaście, którego twórcami są Micah Bloomberg oraz Eli Horowitz. Za produkcję serialu odpowiada Esmail Corp (studio produkcyjne Sama Esmaila), Crocodile, Red Om Films (studio produkcyjne Julii Roberts oraz jej partnerów Lisy Roberts Gillan i Marisy Yeres Gill), We Here At, Gimlet Pictures (Gimlet Media – spółka produkcyjna i radiowa podcastów od partnerów w osobach: Matt Lieber, Alex Blumberg, Justin McGoldrick, Chris Giliberti, Mimi O’Donnell, Lynn Levy i Caitlin -> obecnie własność Spotify), Anonymous Content (studio produkcyjne założone przez Steve’a Golina), Universal Cable Productions (NBCUniversal -> Comcast) oraz Amazon Studios (Amazon).

GATUNKI : dramat psychologiczny / thriller / thriller psychologiczny / mystery / antologia
KRAJ PRODUKCJI : USA

Pierwszy sezon serialu HOMECOMING liczy 10 odcinków. Został on udostępniony w całości widzom platformy Amazon Prime Video w dniu 2 listopada 2016 roku.

HOMECOMING – Sezon 1 – RECENZJA

OPIS WPROWADZAJĄCY BEZ SPOILERÓW

Pierwszy sezon opowiada o Heidi Bergman, byłej pracownicy firmy Homecoming Transitional Support Center, zajmującej się opieką psychologiczną powracających z frontu żołnierzy. Heidi przez cztery lata prowadziła tam indywidualne sesje z weteranami wojennymi, by pomóc im w płynnej reintegracji ze środowiskiem cywilnym, po zakończonej służbie wojskowej dla narodu. Jej szef Colin był bardzo wymagającą osobą, stale dzwoniącą do Heidi, by ją bardziej mobilizować do pracy i przyczyniania się do rozwoju nowej placówki Homecoming Transitional Support Center.

Heidi Bergman obecnie pracuje w barze jako kelnerka. Po czterech latach w niewyjaśnionych okolicznościach porzuciła pracę w Homecoming Transitional Support Center. Pewnego dnia w barze pojawia się człowiek przedstawiający się jako pracownik Departamentu Obrony. Bada on dawną skargę weterana Walter Cruza, który twierdził, że był przetrzymywany w HOMECOMING wbrew swojej woli i nie pozwolono mu wrócić do domu. Heidi jednak nic nie pamięta z czasów dawnej pracy, a jedynie wie, że zajmowała się opieką żołnierzy. Jej luka w pamięci jest na tyle poważna, że jedyne co pamięta, to sam fakt pracy w HOMECOMING. Jedyne co jej przychodzi do głowy to informacja, że porzuciła pracę z powodu jakiegoś wypadku. Jej rozmówca barowy Thomas Carrasco nie zamierza jednak tak szybko odpuścić. Stara się tym samym wydobyć od Heidi wszystkie możliwe szczegóły dotyczące jej pracy dla poprzedniego pracodawcy.

HOMECOMING – Sezon 1 – Recenzja – ANALIZA – część 1

Pod koniec 2018 roku Amazon Prime Video wypuszcza serial, opowiadający o losach niejakiej Heidi Bergman. Ta przez cztery lata pracowała w Homecoming Transitional Support Center, czyli placówce, która pomaga weteranom U.S. Army w powrocie do normalnego życia po odbytej służbie wojskowej. Tam Heidi przeprowadzała sesje psychologiczne z poszczególnymi żołnierzami. Tytułowe HOMECOMING to jednak nie tylko ośrodek pomocy psychologicznej. Z czasem widzowie dowiadują się, co kryje się za działalnością placówki, gdzie za sznurki pociąga niejaki Colin Belfast. Gość jednak nie lubi brudzić sobie rąk osobiście, dlatego odpowiednio (poprzez pseudo mobilizację) steruje swoją prawą ręką, jaką jest nasza główna bohaterka.

Co ciekawe, cały pierwszy sezon HOMECOMING oglądamy w dwóch różnych punktach czasowych. Wiemy, że praca Heidi w placówce Homecoming Transitional Support Center to już przeszłość. Obecnie Heidi pracuje w jakimś barze, a sceny z teraźniejszości są pokazywane widzom w formie obrazu, niczym z nagrań z telefonu komórkowego. Wtedy poznajemy Heidi niejako na nowo. Jest teraz jakaś zagubiona, pełna obaw oraz z poważnymi zaburzeniami pamięci. Prawdopodobnie żyłaby sobie swoim własnym życiem bez świadomości wydarzeń z przeszłości, gdyby nie pewnego dnia wizyta w barze Thomasa Carrasco. Ten praktycznie na własną rękę bada sprawę starych skarg, które wpłynęły do Departamentu Obrony. Już po pierwszej rozmowie z Heidi zaczyna podejrzewać, że coś jest nie tak z tą kobietą. Albo ukrywa ona przed nim prawdę o wydarzeniach z czasów pracy w HOMECOMING, albo rzeczywiście kobieta ma poważne problemy z pamięcią.

HOMECOMING – Sezon 1 – Recenzja – ANALIZA – część 2

Sposób kadrowania przy przeskokach czasowych to nie tylko zabieg wizualny. Często jest tak, że w serialach dostajemy nieco inny obraz przy retrospekcjach, by widzom łatwiej było odróżnić czasy przeszłe o teraźniejszych. Tu jednak zabieg ten jest odwrócony czasowo, by pokazać całkowicie zmienioną Heidi, która obecnie żyje w oderwaniu od przeszłości. Heidi jest teraz mocno przygaszona. W porównaniu z kadrami z placówki quasi-wojskowej, wzbudza to w widzach ciekawość, co tak naprawdę przydarzyło się w przeszłości tej kobiecie. Gdyby to tylko chodziło o jej chorobę pamięci, to można byłoby porównać ten serial do belgijskiego „Tabula Rasa„. Tu problem jest jednak szerszy, a cała intryga rozkłada znacznie większe macki.

Dziwnym zjawiskiem w HOMECOMING są urywane w trakcie odcinki tego serialu. Napisy końcowe pojawiają się praktycznie zawsze w mało oczekiwanych momentach. Wygląda to wszystko jakby jeden dłuższy film ktoś pociął nożyczkami w przypadkowych fragmentach taśmy. Jednak jakby się głębiej nad tym zastanowić, to jest to zabieg celowy i zero w tym przypadkowości. Twórcy serialu chcieli być oryginalni. No bo ile jest już takich seriali, w których pod koniec każdego odcinka sceny trzymają widza w napięciu. Wymuszają one na nim oczekiwanie do kolejnego tygodnia i kolejnej telewizyjnej premiery następnego epizodu. Tu dostajemy coś odmiennego, a sprzyja temu nierówna czasowo długość odcinków, gdzie widz nie może przewidzieć (no poza sprawdzeniem sobie paska postępu odtwarzacza w aplikacji) kiedy zakończy się bieżący epizod. To kolejna przewaga seriali z platform stramingowych, których nie wiążą rygorystyczne telewizyjne ramy czasowe.

HOMECOMING – Sezon 1 – Recenzja – O AKTORACH – część 1

W główną rolę w tym serialu wciela się znana gwiazda z wielkiego ekranu Julia Roberts. Zajmuje się ona także produkcją HOMECOMING (patrz -> wstęp artykułu). Amerykańska aktorka zasłynęła rolą Vivian Ward w filmie z 1990 roku „Pretty Woman„. W późniejszych latach zagrała w takich hitowych produkcjach filmowych, jak „The Pelican Brief„, „Notting Hill„, czy „Sleeping with the Enemy„. Zagrała też w „Ocean’s Eleven” i „Ocean’s Twelve„. Aktorka przez całą swoją karierę raczej unikała występów na srebrnym ekranie. Czasami zdarzyło się jej brać udział w koprodukcjach, a osobiście występowała jedynie w rolach epizodycznych. Przewinęła się więc przez kultowe „Friends” oraz „Law & Order„. Serialowo rola Heidi Bergman jest jej pierwszą i jedyną główną rolą w jakimkolwiek serialu telewizyjnym, czy internetowym.

Jednak HOMECOMING to nie tylko Julia Roberts. Pozostali aktorzy z głównej obsady też robią dobrą robotę w tym serialu. Generalnie cały pierwszy sezon stoi na wysokim poziomie w kwestii gry aktorskiej. Craig z tej samej placówki, w której pracowała Heidi, to aktorsko Alex Karpovsky. Niektórzy mogą go kojarzyć z serialu „Girls„, gdzie wcielił się w postać Ray’a Ploshansky’ego. Epizodycznie wystąpił też w „Law & Order: Special Victims Unit„.

Colin Belfast, to natomiast w rzeczywistości Bobby Cannavale. Aktora znamy między innymi z roli Vince’a D’Angelo w serialu „Will & Grace„. To również znany z drobnej roli w „Oz” Alonzo Torquemada. Dla wielu to również Gyp Rosetti z „Boardwalk Empire” oraz lekarz Mike Cruz w „Nurse Jackie„. Aktora możemy też kojarzyć z „Master of None” oraz „Mr. Robot„.

HOMECOMING – Sezon 1 – Recenzja – O AKTORACH – część 2

Weteran wojskowy Walter Cruz, to aktorsko Stephan James. Jego niektórzy mogą kojarzyć z roli Dmitriego w „Clue„. Matkę Waltera gra natomiast w tym serialu Marianne Jean-Baptiste. Angielską aktorkę możemy chociażby kojarzyć z roli Sharon Bishop w „Broadchurch„. To również Zastępca Dyrektora FBI Bethany Mayfair w serialu „Blindspot” (znanym w Polsce jako Blindspot: Mapa zbrodni).

Matka Heidi – Ellen Bergman, to aktorsko Sissy Spacek. Ją mogliśmy ostatnio oglądać w pierwszym sezonie „Castle Rock„. W młodości zasłynęła tytułową rolą w ekranizacji książki Stephena Kinga „Carrie„. Serialowo to również Sally Rayburn w „Bloodline„.

To jeszcze na koniec Thomas Carrasco. W tej roli Shea Whigham. Wciela się on obecnie w Detektywa Burke’a w filmie „Joker„. Wcześniej zagrał też w głośnym filmie „First Man” oraz wcielił się w postać Earla Cole’a w „Kong: Skull Island„. Serialowo to przede wszystkim Elias „Eli” Thompson w „Boardwalk Empire„. To również Roger Dooley w serialu Marvela „Agent Carter” i Moe Dammick w trzecim sezonie „Fargo„. Z drobnych ról to także Joel Theriot w „True Detective” i Agent Duffy w „Narcos„.

HOMECOMING – Sezon 1 – Recenzja – PODSUMOWANIE

Serial HOMECOMING nie jest żadnym arcydziełem i nawet nie jest w czołówce najlepszych seriali oryginalnych Amazona na Amazon Prime Video (red. a pisze to osoba, która widziała 100% ich produkcji), ale jest na swój sposób serialem wyjątkowym. Ta wyjątkowość została dzisiaj wypunktowana w kilku charakterystycznych dla tego serialu kwestiach. To między innymi specyficzne podejście do zakończenia poszczególnych epizodów, czy oryginalny sposób kadrowania obrazu ukazującego inny punkt na linii czasowej fabuły serialu. Serial też dobrze balansuje napięciem, ale robi to w zupełnie inny i dość nowatorski sposób. Do kompletu otrzymujemy jeszcze grę aktorską stojącą na wysokim poziomie.

Historia przedstawiona w pierwszym sezonie stanowi odrębną całość. Amazon jednak uznał, że będzie kontynuował serial w postaci antologii. Trzeba podkreślić, że jak w przypadku „Good Omens” oficjalnie Amazon nigdy nie twierdził, że jest to miniserial. Skoro jednak mamy do czynienia z zamkniętą historią, to nie pozostaje nic innego jak zrobić z tego antologię. I tu też trzeba powiedzieć, że wcześniej przed premierą nie było mowy, że ma być to antologia. Koniec końców kolejny sezon to będzie nowa opowieść z wieloma nowymi postaciami. Dla tych co nie widzieli pierwszej historii pozostaje tylko zaprosić na seans krótkich (około 30-minutowych) dziesięciu odcinków pierwszego sezonu HOMECOMING.

Udostępnij w social mediach