HOME BEFORE DARK – Sezon 1 – RECENZJA

HOME BEFORE DARK – An Apple Original – Apple serial oryginalny. Amerykański dramat kryminalny stworzony dla platformy APPLE TV+. Za produkcję serialu odpowiada Electric Somewhere Company (firma rozrywkowa, artystyczna i produkcyjna Jona M Chu), Foxy, Inc. (studio produkcyjne Dany Fox), Little Bear Ink, Anonymous Content (studio produkcyjne założone przez Steve’a Golina) oraz Paramount Television Studios (ViacomCBS).

GATUNKI : dramat kryminalny / mystery / teen drama
KRAJ PRODUKCJI : USA

Pierwszy sezon serialu HOME BEFORE DARK liczy 10 odcinków. Został on udostępniony widzom w całości w dniu 3 kwietnia 2020 roku. Całość możemy obejrzeć w języku polskim oczywiście na platformie APPLE TV+.

HOME BEFORE DARK – Sezon 1 – RECENZJA

OPIS WPROWADZAJĄCY BEZ SPOILERÓW

Serial opiera się na reportażach żyjącej naprawdę dziesięcioletniej dziennikarki śledczej. Hilde Lisko praktycznie od zawsze czuła się dziennikarką. Pasję do tego zawodu ma po ojcu, który był zawodowym dziennikarzem. Był, bo teraz wymusza na rodzinie przeprowadzkę podając powód, że chce w zaciszu pisać książkę. Hilde jednak domyśla się, że zwolnili go z pracy. Ona jednak sama nie ma zamiaru porzucać pracy dziennikarskiej. Sama nawet pisze i wydaje małą gazetkę. Natomiast w nowym miejscu już zaczynają ją intrygować pewne podejrzane zdarzenia.

Pewnego dnia Hilde odwiedza miejscową Gillis prowadzącą wyprzedaż przed własnym domem. Ta oznajmia jej, że jest dawną znajomą jej ojca. Podobno miał tu nigdy nie wrócić. Skoro jednak jest, to ma mu coś do przekazania. Następnie za pośrednictwem córki przekazuje Mattowi Lisko rower z czasów dziecięcych. Podobno ma jeszcze jedną rzecz, która go zainteresuje. Matthew nie wydaje się jednak z tego prezentu zadowolony. W nocy natomiast dochodzi do śmiertelnego wypadku w jej domu. Podobno Gillis spadła ze schodów, co miało dla niej tragiczne konsekwencje. Ojciec Hilde jednak nawet nie chce zainteresować się tą sprawą, dlatego dziewczynka sama przeprowadza śledztwo, po którym stawia tezę, że kobieta została zamordowana. Całość natomiast publikuje na łamach prasy, co bulwersuje miejscowych, w tym dyrektorkę jej nowej szkoły.

Mimo całej afery Hilde nie odpuszcza śledztwa. Udaje się na komisariat policji, by przejrzeć akta Penny Gillis. Od policjantki natomiast dowiaduje się, że gdy mieszkał tu jej ojciec, to zaginął wówczas syn burmistrza Richie Fife. Porwano go nocą, gdy jechał do domu na rowerze. Losu jego nie ustalono, a winą obarczono brata Penny. Po tych informacjach Hilde zaczyna bardziej drążyć temat i odzyskuje magnetowid z wyprzedaży Gillis. Na kasecie video widzi natomiast scenę porwania wspomnianego przez policjantkę Richiego.

HOME BEFORE DARK – Sezon 1 – Recenzja – ANALIZA – część 1

Wiosną 2020 roku Apple na swojej platformie prezentuje kolejny ciekawy dramat kryminalny. Trochę nietypowy, bo opiera się na prawdziwych wydarzeniach opisanych w reportażach żyjącej naprawdę dziesięcioletniej dziennikarki śledczej Hilde Lisko. To praktycznie ona sama rozpoczyna śledztwo, które jest wątkiem przewodnim serialu. Po przeprowadzce do Erie Harbor, angażuje do pomocy inne dzieciaki, które zaufały jej działaniom. To kolejno Wesley „Spoon” Witherspoon oraz Donny Davis. Na wstępie do omówienia serialu widnieje więc oznaczenie gatunkowe teen drama. To nie powinno jednak zrazić widzów w żaden sposób, bo jedyne co sugeruje „młodzieżówkę” w tej produkcji, to wspomniane właśnie otoczenie redaktorskie głównej bohaterki. No może jeszcze na teen drama przekłada się wątek siostry Hilde – Izzy, z relacjami względem poznanego w nowym miejscu zamieszkania Ethana. Całość natomiast fabularnie opiera się na poszukiwaniu prawdy przez małą Hilde, która stara się wyjaśnić, co tak naprawdę wydarzyło się po pamiętnym dla tego miasteczka porwaniu z 1988 roku.

Hilde Lisko od wczesnego dzieciństwa czuła się dziennikarką. Pasją do tego zawodu zaraził ją ojciec Matthew Lisko. Po latach Matt wraca do swojej rodzinnej miejscowości, gdzie nie jest tu dobrze kojarzony. Nikt z rodziny nie zna powodu, choć jego żona zaczyna się zastanawiać, dlaczego nigdy nie odwiedzała tu swoich teściów. W przeszłości Matt stracił tu przyjaciela. Gdy doszło do jego porwania na jego oczach, Matt sam zaczął drążyć temat, kto za tym wszystkim stał. Sprawy potoczyły się jednak szybko nie w tym kierunku, w którym oczekiwał mały Matt. Jego kumpel, a obecny policjant Frank Briggs Junior zeznał wówczas w sądzie przeciwko bratu ich koleżanki Penny Gillis. Młody Sam trafił wówczas za kratki, choć niewiele łączyło go z porwaniem. Wszystko wyglądało na to, jakby na szybko policja w osobie szeryfa Franka Briggsa znalazła kozła ofiarnego. Znalazł się po ręką miejscowy zasymilowany Indianin, więc to pozwoliło zamknąć śledztwo rzekomym sukcesem.

HOME BEFORE DARK – Sezon 1 – Recenzja – ANALIZA – część 2

Przez większość pierwszego sezonu HOME BEFORE DARK widzowie praktycznie nie wiedzą dlaczego Matt odpuścił prywatne śledztwo. Z czasem wyjechał do Nowego Jorku, by tam zacząć nowe życie. Teraz przeszłość go dogania, ale za pośrednictwem swojej córki, która na nowo odkrywa starą sprawę porwania. Wszystko ma swoją praprzyczynę po śmierci Penny Gillis. Mała Hilde nie wierzy w nagły wypadek, więc zaczyna dochodzić, kto mógł zabić kobietę i w jakim celu. Już w pierwszym odcinku dziewczynka odnajduje kasetę video, na której widnieje scena uprowadzenia Richiego Fife. To mobilizuje ją do poznania okoliczności zdarzenia.

Śledztwo w sprawie zabójstwa Richiego za sprawą Hilde rusza jakby na nowo. Nie oficjalnie, ale za sprawą jej artykułów prasowych. Hilde bowiem prowadzi The Magic Hour Chronicle dla mieszkańców Erie Harbor w Stanie Waszyngton. Swoimi artykułami jednak rozdrapuje stare rany, co nie przysparza jej sympatyków. To również siłą rzeczy uderza w jej rodzinę, do której inni mieszkańcy zaczynają odczuwać wrogość.

Hilde jednak nadal drąży temat szukając dowodów na niewinność Sama Gillisa. Mężczyzna bowiem mógł rzeczywiście trafić za kraty niewinny, jak znany nam z życia przykład Tomasza Komendy, omówiony w filmie i serialu „25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy„. Dla małej dziennikarki priorytetowe okazuje się ustalenie prawdziwego winnego zabójstwa. Ciała Richiego jednak nigdy nie odnaleziono, a Burmistrz Erie Harbor Jack Fife pochował pustą trumnę.

Hilde nie ma jednak lekko w swoim prywatnym śledztwie. Sprawy nie ułatwia szeryf Frank Briggs, który dowodzi miejscową policją od ponad 30 lat. Jego syn również jakby trzymał stronę ojca, choć targają nim sprzeczne emocje. Śledztwo Hilde ma więc po drodze wiele wzniesień oraz dołów. Czasami wręcz wilczych dołów. Sam serial HOME BEFORE DARK przynosi nam natomiast wiele ciekawych zwrotów akcji.

HOME BEFORE DARK – Sezon 1 – Recenzja – ANALIZA – część 3

Serial HOME BEFORE DARK powstał na bazie reportaży Hilde Kate Lisiak (red. prawdziwe nazwisko dziecięcej dziennikarki). Oczywiście by widzom wszystko dobrze się oglądało, twórcy serialu musieli to nieźle sfabularyzować. Siłą rzeczy przy takim zabiegu koloryzuje się pewne sprawy. Innym razem można coś pominąć, a jeszcze innym coś dodać do tych wydarzeń. Koniec końców wychodzi nam jednak kolejny przyzwoity dramat kryminalny od platformy APPLE TV+. No a co ciekawe większość akcji ukazana jest od strony małej głównej bohaterki. Ukłony więc w jej zdolności aktorskie, które w żaden sposób nie psują dobrego widowiska.

Sam serial HOME BEFORE DARK ma dodatkowo charakter Mystery. Tu dla widzów na wstępie nic nie jest jasne. Odkrywamy więc kolejno wszystkie tajemnice wraz z głównymi bohaterami tej produkcji. Czy dostaniemy finalnie już w pierwszym sezonie odpowiedź kto zabił Richiego Fife ? Oczywiście bez spoilerowania, ale możemy napisać TAK i NIE. Sprawa jest bowiem bardziej złożona, ale finał sezonu wyjaśnia chociaż okoliczności samego uprowadzenia chłopca.

Dodatkowo w serialu mamy tą małomiasteczkową aurę, która może się podobać w wielu serialach. I to właściwie nie tylko w amerykańskich serialach, choć tu wygląda to ciekawie, bo są one strukturalnie miniaturowymi wersjami ich rodzimych metropolii. Tu praktycznie wszyscy się znają. Wszelkie sekrety prędzej czy później wychodzą na jaw. Puszczona natomiast w obieg jakakolwiek informacja, a co dopiero informacja prasowa, szybko wywołuje pewne skutki. Może wywołać lawinę opinii oraz może kształtować różne postawy miejscowych mieszkańców wobec tego, kto taką informację wypuścił. To właśnie urok małych miejscowości, bo w większych miastach puszczona w obieg informacja nie wywoła nigdy tak dużego szumu. W serialu HOME BEFORE DARK widać natomiast efekty działań Hilde i jej publikacji na łamach The Magic Hour Chronicle.

HOME BEFORE DARK – Sezon 1 – Recenzja – O AKTORACH – część 1

To teraz czas rzucić okiem na postacie występujące w tym serialu, jak wszystkie one wyglądają od strony aktorskiej. Główna bohaterka – Hilde Lisko, to w rzeczywistości Brooklynn Prince. Występuje ona na dużym ekranie już od kilku lat. Zagrała chociażby Florę w „The Turning„. Swojego głosu udzieliła natomiast Biance w „The Lego Movie 2: The Second Part„.

Jej ekipę reporterską uzupełniają Wesley „Spoon” Witherspoon oraz Donny Davis. Ten pierwszy to mały amerykański aktor filipińskiego pochodzenia Deric McCabe. Zagrał on Charlesa Wallace’a w filmie „A Wrinkle in Time„. Donny to natomiast w rzeczywistości Jibrail Nantambu. Zagrał on już w serialu „Your Honor„.

Matt Lisko, to aktorsko Jim Sturgess. Angielskiego aktora możemy kojarzyć z roli Maxa Lawsona w filmie „Geostorm„. Matkę Hilde odgrywa tu natomiast Abby Miller. Serialowo to między innymi Ellen May w „Justified” oraz Mary Brunner w „Aquarius„.

Mała Ginny, to w rzeczywistości Mila Morgan, a starszą siostrę Hilde – Izzy, odgrywa w tym serialu Kylie Rogers. Wcześniej zagrała ona Minx Lawrence w „The Whispers„. Przewinęła się również przez serial „Yellowstone„. Kręcący się wokół Izzy Ethan, to natomiast w rzeczywistości Rio Mangini. Jego możemy kojarzyć z postaci McQuaida w netflixowym serialu „Everything Sucks!„.

Dziadek Hilde – Sylvester Lisko, to aktorsko Reed Birney. Zagrał on w pierwszym sezonie „Titans” oraz drugim sezonie „Gossip Girl„. Wystąpił również jako Donald Blythe w „House of Cards„.

Burmistrz miasteczka Jack Fife, to aktorsko Adrian Hough. Zagrał on w pierwszym sezonie „Chilling Adventures of Sabrina” oraz trzecim sezonie „The Man in the High Castle„. Serialowo to również szeryf Graves w „True Justice„. Filmowo to chociażby Kurt Wagner, czyli mutant Nightcrawler w „X-Men„. Aktor przewinął się również przez trzeci sezon serialu „Van Helsing„.

Dyrektorka szkoły Kim Collins, to natomiast aktorsko Joelle Carter. Serialowo to głównie Ava Crowder ze wspomnianego już dzisiaj „”Justified” (pol. Justified: Bez przebaczenia).

HOME BEFORE DARK – Sezon 1 – Recenzja – O AKTORACH – część 2

Jeżdżący na wózku inwalidzkim nauczyciel szkolny Pan Sipple, to aktorsko James Sanders. Natomiast bibliotekarka Carol Collins, to w rzeczywistości Sharon Lawrence. Serialowo to chociażby Vivian Cates w „Wolf Lake„.

Młody Sam Gillis, to aktorsko Malcolm Sparrow-Crawford, a małą Kim Collins odegrała tu Laiken Laverock.

Szeryf Erie Harbor – Frank Briggs, to aktorsko Louis Herthum. Serialowo to Peter Abernathy w „Westworld” oraz JD w „True Blood„. Poza tym to Omar w „Longmire” oraz Foster w „What/If„. Epizodycznie natomiast pojawił się w jednej z historii science fiction „Electric Dreams – Kill All Others„.

Policjantka Mackenzie Johnson III, zwana jak to bywa w takim przypadku w Ameryce „Trip”, to aktorsko Aziza Scott. To właściwie pierwsza jej poważna rola, bo do tej pory zdarzały jej się występy epizodyczne, jak w chociażby w trzecim sezonie serialu „Insecure” (pol. Niepewne).

Mały Matt, to w rzeczywistości Dean Petriw, a mały Frank, to Nicholas Holmes. W retrospekcjach pojawia się również Richie, którego zagrał Kiefer O’Reilly.

Ezekiel, to aktorsko James Pizzinato. Przewinął się on przez trzeci sezon „iZombie„. Doktor Lucy Fife, to natomiast w rzeczywistości Aubrey Arnason.

Szkolne utrapienie Izzy – młoda Jessica, to aktorsko Whitney Peak. Serialowo to Zoya Lott w nowej produkcji HBO MAX „Gossip Girl„. Poza tym to również Judith z „Chilling Adventures of Sabrina„.

Penny Gillis, to aktorsko Sharon Taylor. Serialowo to między innymi Sophia Moon w „Ghost Wars” oraz Myka z drugiego sezonu „Altered Carbon„. Jej osadzony w więzieniu brat Sam Gillis, to natomiast Michael Greyeyes. Serialowo to chociażby Qaletaqa Walker z trzeciego sezonu „Fear the Walking Dead” oraz Ralph Drinkwater w miniserialu „I Know This Much Is True” (pol. To wiem na pewno).

Główną obsadę pierwszego sezonu uzupełnia syn szeryfa, którego odgrywa w tym serialu Michael Weston. Serialowo to między innymi Gordon Page w „The Resident„.

HOME BEFORE DARK – Sezon 1 – Recenzja – PODSUMOWANIE

Pierwszy sezon HOME BEFORE DARK ogląda się całkiem przyjemnie. Co istotne nie położyła tego serialu gra aktorska małych odtwórców czołowych ról. Ta wypada albo bardzo dobrze, albo w najgorszym wypadku względnie przyzwoicie. Zwroty akcji są natomiast ciężkie do przewidzenia, co jest na plus dla fabuły serialu i jego scenariusza. Charakter Mystery w tym serialu natomiast sprawdza się bardzo dobrze, a wszelkie tajemnice przed widzami są odkrywane wraz ze śledztwem dziennikarskim małej Hilde Lisko. Oczywiście sam serial pozostawia w finale pierwszego sezonu pewne znaki zapytania. Na szczęście cała historia ma swój ciąg dalszy, który zobaczymy w drugim sezonie.

Ten właściwie dostał zamówienie jeszcze przed premierą omawianej pierwszej odsłony. To częste zdarzenie w przypadku Apple, które mocno wierzy w swoje seriale i ich potencjalny sukces. Prace nad drugim sezonem miały pierwotnie trwać od 27 stycznia 2020 roku do 17 czerwca 2020 roku. Szalejąca pandemia COVID-19 pokrzyżowała jednak te plany i prace na planie zostały przerwane podczas kręcenia czwartego odcinka. Produkcję wznowiono 14 września 2020 roku i zakończono 28 stycznia 2021 roku. Wiele zwrotów akcji i zaskakujących momentów sugeruje jednak ciekawy ciąg dalszy tej opowieści. Jeżeli natomiast nie widzieliście jeszcze pierwszej odsłony serialu HOME BEFORE DARK, to całość w języku polskim jest dostępna na platformie APPLE TV+.

Udostępnij w social mediach