HIS DARK MATERIALS – Sezon 2 – RECENZJA

HIS DARK MATERIALS 2 (polski tytuł : Mroczne materie 2). Druga odsłona amerykańsko-brytyjskiego serialu fantasy, stanowiącego koprodukcję brytyjskiego BBC i amerykańskiego HBO. Serial jest adaptacją baśniowej trylogii fantasy autorstwa Philipa Pullmana. Informacje o producentach serialu oraz informacje z wstępnym zarysem fabuły całej historii, zostały zawarte w artykule dotyczącym pierwszej odsłony tego serialu – HIS DARK MATERIALS 1.

GATUNKI : fantasy / epic fantasy / familijny / przygodowy
KRAJ PRODUKCJI : USA  UK

Drugi sezon serialu liczy 7 odcinków. HIS DARK MATERIALS 2 był pierwotnie emitowany na kanałach BBC i HBO od 8 listopada 2020 roku (na HBO dzień później) do 20 grudnia 2020 roku.

HIS DARK MATERIALS – Sezon 2 – RECENZJA

OPIS WPROWADZAJĄCY NIE ZAWIERA SPOILERÓW, ALE POSIADA NAWIĄZANIA DO POPRZEDNIEGO SEZONU

W finałowych odcinkach poprzedniego sezonu, po rozbiciu się balonu, Lyria dociera do poszukiwanego królewskiego miasta niedźwiedzi. Tam rzekomo jest więziony jej ojciec – Lord Asriel. Dziewczynka również trafiając w niewolę wykorzystuje manewr i oszukuje niedźwiedziego króla, że jest daemonem Ioreka Byrnisona. Ten bowiem marzy o tym, by jak ludzie mieć własnego daemona. To daje jej czas na przybycie na miejsce Ioreka, który rzuca wyzwanie królowi. Podczas walki udaje mu się go pokonać, co sprawia, że prawowity władca wraca na tron. Lyria natomiast odnajduje Rogera i razem docierają do ojca – Lorda Asriela. Ten jednak nie jest zadowolony z jej przybycia, gdyż wolał, by została w bezpiecznym miejscu, w którym ją zostawił. Nie wzrusza go również fakt, iż Lyria teraz wie, że jest on jej ojcem. W dodatku po kryjomu przed Lyrią zabiera Rogera podczas ataku Magisterium.

Kiedy Lyria orientuje się co jej ojciec ma zamiar uczynić z Rogerem, rusza mu z odsieczą. Do misji ratunkowej angażuje Ioreka, który zaprzęga pozostałe niedźwiedzie. Razem docierają pod szczyt góry. Tam Asriel przeprowadza swój prywatny eksperyment, wykorzystując Rogera i jego daemona. To pozwala mu otworzyć wrota do równoległej rzeczywistości. Na miejscu zjawia się również Marisa Coulter, którą namawia, by tak jak dawniej połączyli swoje siły. Ta jednak nie chce podążyć za nim przez szczelinę, bo twierdzi, że w tym świecie jest jej miejsce, gdyż żyje tu jej córka.

Kiedy Lyria dociera na miejsce, dla Rogera jest już za późno. Traci on przytomność pozbawiony swojego daemona. Pam namawia dziewczynę, by razem poszukali osobę, która zbada naturę Pyłu pod drugiej stronie szczeliny. Lyria wchodzi więc w promień światła i specjalnym tunelem łączącym równoległe światy przenosi się na drugą stronę. W tym samym momencie po drugiej stronie Will Parry uciekając przed ludźmi, którzy prześladują jego matkę, odnajduje otwartą szczelinę i również postanawia przejść przez nią na drugą stronę.

OPIS WPROWADZAJĄCY – ciąg dalszy

Lyria po przejściu przez szczelinę dociera do opuszczonego miasta. Eksperyment Lorda Asriela zachwiał równowagą światów i wywołał chaos. Marisa namawia w tym czasie Magisterium, by wykorzystać pochwyconą wiedźmę i dowiedzieć się więcej o równoległym świecie. Wiedźmy bowiem prawdopodobnie potrafią przenikać do równoległych rzeczywistości. Ta jednak nie chce nic powiedzieć, a jedynie wspomina o przepowiedni dotyczącej pewnej dziewczynki. By nie zdradzić szczegółów przepowiedni zostaje nagle zneutralizowana przez inną wiedźmę, która podczas ataku śmiertelnie rani również eminencję.

Lyria w tym czasie natomiast natrafia na Willa, którego zaskakuje gadający zwierzak. Chłopak jednak twierdzi, że podobnie jak ona nie jest z tego świata. Obydwoje trafili do trzeciej odrębnej rzeczywistości. Najlepszym rozwiązaniem będzie więc wzajemna współpraca, którą aprobuje Pam.

Wspólnie natrafiają na miejscowe dziewczynki. Te ostrzegają ich przed widmami, które atakują wszystkie dorosłe osoby. Najbardziej zagrożony jest Will, gdyż jest już wiekowo na etapie przemiany. Następnie obydwoje się zgadują, że pochodzą z Oxfordu. Skoro to samo miasto jest w obu ich światach, to Lyria chce przejść do świata Willa, by dowiedzieć się więcej o Pyle od tamtejszych naukowców. Chłopak zgadza się na powrót do swojego świata, mimo niebezpieczeństwa jakie go tam czeka. Pam jednak namawia Lyrię, by spytała alethiometer o Willa. Ten wyjawia jej prawdę o chłopaku, że jest on mordercą, ale o dobrym sercu. Jest on również powiązany z tym światem i miastem zwanym Cittàgazze. Po odwiedzinach świata Willa powinni więc tu jeszcze wrócić, aby dowiedzieć się jaką misję ma w tym świecie Will Parry.

HIS DARK MATERIALS – Sezon 2 – Recenzja – ANALIZA – część 1

Pierwszy sezon tego serialu robił całkiem dobre wrażenie. Mroczne materie okazały się ciekawym epickim fantasy z interesująco wykreowanym światem. Z fabuły serialu dowiedzieliśmy się jednak, że rzeczywistość, w którym zamieszkuje główna bohaterka – Lyra Belacqua, jest tylko jedną z wielu w funkcjonującym wieloświecie (ang. multiverse). Zdawkowo już w pierwszej odsłonie zaglądaliśmy do Willa Parry’ego, który żyje w świecie dobrze znanym nam – oglądającym ten serial. Świat Willa to bowiem nasza typowa Ziemia. Światy te jednak nie przenikały się na naszych oczach poza pewnym wyjątkiem. Tajemniczy „człowiek z wężem w kieszeni” :), czyli Lord Carlo Boreal potrafił podróżować między równoległymi rzeczywistościami. W świecie Willa przyjmuje on nawet tożsamość Sir Charlesa Latroma.

Jeżeli jednak wieloświat w pierwszej odsłonie był przedstawiano jedynie zdawkowo, to w HIS DARK MATERIALS 2 prezentuje się on nam, mówiąc kolokwialnie, pełną gębą. Wszystko za sprawą tego, co dokonał Lord Asriel, wykorzystując do swojego eksperymentu najlepszego przyjaciela swojej córki. Otwarte siłą wrota wywołują jednak chaos w wieloświecie. Niegdyś tętniące życiem miasto Cittàgazze w równoległej rzeczywistości, wygląda teraz na wymarłe. Inwazja widm wybiła niemal całą dorosłą populację, a po mieście kręcą się jedynie osierocone dzieci. Chaos podobno dotknął cały multiverse, choć na pierwszy rzut oka większych zmian nie widać na naszej Ziemi, czyli świecie Willa. Sam Will natomiast, tak jak wspominaliśmy przy okazji HIS DARK MATERIALS 1 staje się istotną postacią dla rozwoju dalszej fabuły tego serialu.

HIS DARK MATERIALS – Sezon 2 – Recenzja – ANALIZA – część 2

No ale zaraz, zaraz. Po co Lyria w ogóle przeszła przez powstały po eksperymencie ojca tunel ? Odpowiedź jest prosta – dla ratowania Rogera ? Jej ojciec bowiem okazał się dupkiem, który podobnie jak matka również nie dba o los innych dzieci. Obydwoje od dawna zajmowali się poznawaniem natury Pyłu. Lorda Asriela i Marisę Coulter różnią jedynie metody postępowania. Marisa od dawna twierdzi, że daemony wraz z wiekiem zaczynają przeszkadzać niż pomagać w codziennym życiu. Bardziej więc skupiła się na tej kwestii w swoich eksperymentach. Asriel miał natomiast od zawsze naturę podróżnika i poszukiwacza. Stąd dążył do poznania równoległych rzeczywistości, a do tego również potrzebował dzieci. Koniec końców wygląda na to, że to równi sobie dranie. Lyria nic by na tym nie straciła, gdyby nadal uważała, że nie ma rodziców.

Podróże między wymiarami mają dla niej jednak jakąś wartość dodaną. Lyria poznaje Willa, a dzięki niemu w jego świecie dociera do kogoś, kto również zajmuje się ciemną materią, czyli tym tzw. Pyłem. Po drodze spotykają ją jednak jeszcze inne nieprzyjemne zdarzenia, ale to już trzeba samemu zobaczyć na własne oczy. Tak czy inaczej dzięki jej podróżom poznajemy kolejny świat w epickim wydaniu. Przy pierwszej odsłonie mówiliśmy o ciekawej i finezyjnie wykonanej czołówce do tego serialu. W HIS DARK MATERIALS 2 zostaje ona dodatkowo zmodyfikowana właśnie pod kątem tej nowej lokacji, jaką poznajemy już w pierwszym odcinku drugiego sezonu. Ją generalnie nie tylko charakteryzuje teraz obiekt z wielką wieżą, ale również te wspomniane wcześniej widma, które niemiłosiernie rozprawiają się z wszystkim dorosłymi osobami w tej rzeczywistości. Czy oby na pewno ze wszystkimi ? (…).

HIS DARK MATERIALS – Sezon 2 – Recenzja – ANALIZA – część 3

OK. wróćmy jednak ponownie do pierwotnego świata naszej głównej bohaterki. Po pierwszym sezonie wydawało się nam, że poznaliśmy strukturalnie ten świat dokumentnie. Nic jednak bardziej mylnego. W HIS DARK MATERIALS 2 okazuje się, że poza zwykłymi ludźmi z daemonami u boku oraz niedźwiedziami, świat ten zamieszkują jeszcze jakieś wiedźmy. W pierwszym sezonie mieliśmy tego jedynie przedsmak, ale teraz już na początku poznajemy kilka takich, które cechują się niezwykłymi umiejętnościami. Hmm, latanie, super szybkość i zwinność, a do tego potrafią bez problemu przenikać do innych rzeczywistości. Dodatkowo posiadły one umiejętność bezbolesnego oddalenia się od własnych daemonów. Uhm, to teraz jak to się wszystko ma do wielkiej władzy Magisterium, które pod niemal każdym względem ustępuje tym wiedźmom możliwościami (?). Skąd ich ta wielka dominacja, gdy na planecie żyją istoty tak potężne ? Potężne na tyle, że bez trudu potrafią wyeliminować największych hierarchów Magisterium.

Chyba jedynym racjonalnym argumentem jest broń palna po stronie Magisterium. O tej przewadze przekonali się w przeszłości na naszej Ziemi Indianie. Stąd tutejsze wiedźmy żyją jednak na uboczu, z dala od rządzących wszystkim Magisterium. Mają one jednak wpływ na fabułę tego sezonu, w przeciwieństwie do niedźwiedzi, które niejako idą w odstawkę. Do tego w HIS DARK MATERIALS 2 dostajemy Willa w nowej kluczowej roli, która bardzo się przydaje w odwiedzonym przez nich świecie. Całość fabularnie skupia się natomiast na odkrywaniu natury Pyłu. Tym razem kluczem do tych badać nie są osoby związane ze światem Lyrii, ale postać, do której dziewczyna dociera na uniwersytecie oxfordzkim w równoległej dla niej rzeczywistości.

HIS DARK MATERIALS – Sezon 2 – Recenzja – O AKTORACH

HIS DARK MATERIALS 2 nie wprowadza zbyt wiele nowych postaci do serialu. Wspomnianą naukowiec Mary Malone gra w tym serialu Simone Kirby. Serialowo to również Charlotte Driscoll w „The One” (z polskim tytułem Dopasowani). Wcześniej zagrała Ursulę Sweeney w miniserialu „Resistance” oraz przewinęła się przez drugi sezon serialu „Peaky Blinders„.

Wiedźma Serafina Pekkala, to aktorsko Ruta Gedmintas. Aktorka jest znana z postaci Velders w serialu „The Strain” (z polskim tytułem Wirus). Serialowo to również Ursula Bonadeo w „The Borgias” (pol. Rodzina Borgiów) oraz Frankie Alan w „Lip Service” (znanym w Polsce jako Na językach).

Fra Pavel Rasek, to aktorsko Frank Bourke. Epizodycznie przewinął się on przez trzeci sezon serialu „The Last Kingdom„. Głosu Xaphanii udziela natomiast Sophie Okonedo, znana chociażby z roli Tatiany Rusesabaginy w filmie „Hotel Rwanda„.

Angelica z miasta Cittàgazze, to w rzeczywistości Bella Ramsey. Ją możemy kojarzyć z roli Lyanny Mormont w serialu „Game of Thrones„. Towarzysząca jej Paola, to natomiast w rzeczywistości Ella Schrey-Yeats.

Tullio, to aktorsko Lewis MacDougall, a naukowiec Oliver Payne, to aktorsko Robin Pearce. Aktor miał okazję wystąpić w filmie z sagi Gwiezdne Wojny „Rogue One„. Pojawił się również w odcinku „Hated in the Nation – Black Mirror„.

Wiedźma Lena Feldt, to aktorsko Remmie Milner. Ją możemy kojarzyć z roli Daisy w serialu „Save Me„. Aktorka pojawiła się również w antologii „Electric Dreams„. Katja Sirkka, to natomiast w rzeczywistości Marama Corlett, znana z serialu „Blood Drive„.

Główną obsadę drugiego sezonu dopełnia ojciec Willa. W postać Johna Perry’ego wciela się Andrew Scott . Serialowo to chociażby Jim Moriarty z „Sherlock” oraz ksiądz z drugiego sezonu „Fleabag„. W drobnej roli wystąpił również w miniserialu wojennym HBO – „Band of Brothers„.

HIS DARK MATERIALS – Sezon 2 – Recenzja – PODSUMOWANIE

Właściwie HIS DARK MATERIALS 2 nie zwalnia tempa względem pierwszego sezonu. Przenosi jedynie główną akcję poza pierwotny świat głównej bohaterki tej opowieści. Podczas jej „przejścia” poznajemy Cittàgazze z równoległej rzeczywistości opanowanej przez widma. Tam dużą rolę odgrywa Will Parry, który w pierwszym sezonie tylko fragmentarycznie pojawiał się nam na ekranie. Jak zawsze wszechobecny jest mężczyzna z wężem, a i Marisa Coulter nie odpuszcza, po tym jak Lyria opuściła jej rzeczywistość. W drugiej odsłonie brakuje jednak niedźwiedzi, które dało się polubić za sprawą Ioreka Byrnisona. W ich zastępstwie dostajemy pełen zastęp wiedźm (czy czarownic – jak kto woli).

Oczywiście koncepcja multiverse nie jest niczym nowym, ale w omawianym serialu przyczynia się do nowych ciekawych kreacji równoległych rzeczywistości. A to, że nasi bohaterowie wchodzą w nie jak w masło, to tylko przyczynia się do tego, że serial nie zapomina o wcześniej wykreowanych postaciach. W HIS DARK MATERIALS 2 wraca więc nasz aeronauta Lee Scoresby, a przy okazji jego uszaty daemon Hester. Stale jednak pierwsze skrzypce gra w tym serialu Lyria, która w drugim sezonie dostaje towarzystwo w postaci Willa Parry’ego. No a wydarzenia tej dwójki zwiastują nam ciekawy trzeci sezon tej amerykańsko-brytyjskiej produkcji serialowej.

Udostępnij w social mediach