HIS DARK MATERIALS – Sezon 1 – RECENZJA

HIS DARK MATERIALS (polski tytuł : Mroczne materie). Amerykańsko-brytyjski serial fantasy, będący koprodukcją brytyjskiego BBC i amerykańskiego HBO. Serial jest adaptacją baśniowej trylogii fantasy autorstwa Philipa Pullmana. Za produkcję serialu odpowiada Bad Wolf (brytyjskie studio produkcyjne Jane Tranter i Julie Gardner), BBC (British Broadcasting Corporation), New Line Cinema (WarnerMedia -> AT&T… a obecnie Warner Bros. Discovery, Inc.) oraz Scholastic Corporation (pierwotnie międzynarodowe wydawnictwo z siedzibą w USA, obecnie wielobranżowa grupa medialna).

GATUNKI : fantasy / epic fantasy / familijny / przygodowy
KRAJ PRODUKCJI : USA UK

Pierwszy sezon serialu HIS DARK MATERIALS liczy 8 odcinków. Był on pierwotnie emitowany na kanałach BBC i HBO od 3 listopada 2019 roku (na HBO dzień później) do 22 grudnia 2019 roku.

HIS DARK MATERIALS – Sezon 1 – RECENZJA

OPIS WPROWADZAJĄCY BEZ SPOILERÓW

Serial skupia się na dziewczynce o imieniu Lyra Belacqua. Gdy była niemowlęciem, została dostarczona przez swojego stryja Lorda Asriela do Jordan College w Oxfordzie. Asriel poprosił tamtejszego dziekana o azyl dla małej Lyrii. Tam Lyria dorastała z dala on niebezpieczeństw, które zagrażały światu. Jej najlepszymi przyjaciółmi są jej daemon Pantalaimon w postaci gronostaja i chłopiec w podobnym do niej wieku, imieniem Roger Parslow. Od czasu do czasu odwiedza ją jej stryj, który jest wielkim odkrywcą. Dla rządzącego światem Magisterium, jego badania nad mistycznym Pyłem i równoległymi światami są jednak jak herezje.

Podczas jednej z wizyt Lorda Asriela w Jordan College, Lyra zauważa, że dziekan dodał coś do napoju jego stryja. W ostatniej chwili ratuje go przed potencjalnym zatruciem. Razem uzgadniają, że coś się święci i trzeba mieć oczy szeroko otwarte. Dlatego stryj ukrywa Lyrę w skrzyni, by obserwowała posiedzenie kolegium College’u.

Po tym wydarzeniu Asriel rusza w kolejną podróż, a Lyria prosi dziekana o opuszczenie College’u. Ten się zgadza, traktując dziewczynkę jako odpowiednio już dorosłą do opuszczenia siedziby College’u. Jednak mimo wszystko Lyra potrzebuje prawnego opiekuna. Stąd powierza ją pod opiekę podróżniczki Marisy Coulter. Dodatkowo wręcza jej alethiometer stryja w celu ochrony. Jednak ostrzega ją, aby nie mówiła nikomu, że go posiada i że potrafi go obsługiwać. Razem z Marisą, Lyra udaje się do Londynu tropem tajemniczych Gobblersów. To oni stoją za nagłym zniknięcie Rogera oraz nieco wcześniej uprowadzonego małego chłopca, imieniem Billy Costa.

HIS DARK MATERIALS – Sezon 1 – Recenzja – ANALIZA – część 1

To już kolejna adaptacja baśniowej trylogii fantasy autorstwa Philipa Pullmana. Pierwsze filmowe podejście nigdy nie otrzymało ciągu dalszego zamykającego historię według pomysłu tego autora. Teraz przyszedł czas na serial realizowany z większym rozmachem. We wspólnej produkcji BBC i HBO widać duży budżet, który daje się odczuć praktycznie w każdym elemencie tego serialu. Począwszy od czołówki do serialu charakteryzującej się ciekawym pomysłem i finezyjną realizacją, po elementy komputerowej wizualizacji zwierzęcych daemonów, niedźwiedzi czy innych stworzeń. Tym samym już od pierwszego odcinka widzowie wiedzą, że mają do czynienia z epickim fantasy. I to nie tylko w sensie, że akcja serialu HIS DARK MATERIALS toczy się w innym równoległym świecie, ale również z uwagi na to, że fabularnie szykuje się ciekawa historia fantasy. Pełna wielu nadprzyrodzonych wątków dotykających głównych bohaterów tej opowieści.

Wśród głównych postaci w HIS DARK MATERIALS (polski tytuł : Mroczne materie) na pierwszy plan wysuwa nam się dziewczynka Lyra Belacqua. Nie zna ona swojej przeszłości, a jedyna bliska jej osoba, która umiejscowiła ją w Jordan College w Oxfordzie, to człowiek, który podaje się za jej stryja. Ten od czasu do czasu między swoimi wyprawami odwiedza ją w gmachu collegu. Nagle podczas jednej z wizyt odkrywa on pewien spisek, który może mieć szerokie konsekwencje. Później okazuje się, że z gmachu tej specjalnej szkoły z internatem znikają pewne dzieci. Lyria pozostawiona bez wsparcia Lorda Asriela próbuje ustalić, kto stoi za porwaniem jej znajomych. Pierwszym zaginionym jest Billy Costa, ale porwania nie skończyły się na jego osobie. Wśród uprowadzonych znajduje się również Roger, dlatego Lyria bierze sprawy w swoje ręce i postanawia udać się tropem zaginionych dzieci.

HIS DARK MATERIALS – Sezon 1 – Recenzja – ANALIZA – część 2

Cennym nabytkiem przed jej wyprawą okazuje się alethiometer. Z wyglądu urządzenie przypomina złoty kompas. Potrafi on jednak przy odpowiednio skierowanym przez Lyrię pytaniu wskazać wskazówkę dalszego postępowania. Ponadto daje jej wiele prawdziwych odpowiedzi na postawione przez nią pytania, dlatego urządzenie to możemy nazwać potocznie „truth tellerem”. Tak doposażona Lyria rzeczywiście może wyruszyć w wyprawę swojego życia, która jest przede wszystkich misją ratunkową dla porwanych dzieciaków. Nastolatka jednak stale potrzebuje opieki dorosłej osoby, dlatego dziekan wypuszczając ją w świat, oddaje ją w ręce Marisy Coulter. Kobieta staje się jej opiekunką ale również ukrywa przed nią swoją prawdziwą tożsamość.

Lyria rusza w podróż jednak nie tylko z panią Coulter. Towarzyszy jej nieodłącznie daemon Pantalaimon, w zdrobnieniu Pan. Jednak czym jest ów daemon ? Daemony w świecie stworzonym przez Philipa Pullmana to ludzkie dusze umieszczone w zwierzęcych postaciach ich towarzyszy. Zazwyczaj daemon przybiera finalnie taką postać, która najbardziej charakterologicznie pasuje do jego ludzkiego właściciela. Daemon Lyrii natomiast jeszcze potrafi zmieniać postać, choć najczęściej występuje u jej boku jako biały gronostaj. Ponadto taki daemon potrafi być dobrym przyjacielem, z którym dziewczyna może porozmawiać jak z żywym człowiekiem. To więc coś więcej niż jedynie ruchomy pojemnik na duszę.

Sama koncepcja tych daemonów w serialu HIS DARK MATERIALS wygląda dość ciekawie. Właściwie każdy człowiek ma swojego daemona. Ten zawsze musi znajdować się w pobliżu swojego właściciela, bo jego przypadkowe zbytnie oddalenie może byś zgubne dla obu stron. Człowiek nie może funkcjonować bez duszy. Dusze poza ludzkim ciałem mogą jednak dodatkowo przysporzyć wiele problemów. Zabicie daemona powoduje również śmierć człowieka. Tak samo funkcjonuje to na odwrót. Zabicie człowieka powoduje rozpuszczenie się w nicości jego daemona.

HIS DARK MATERIALS – Sezon 1 – Recenzja – ANALIZA – część 3

Wszystko miałoby w tej historii ręce i nogi gdyby nie fakt, że obok ludzi na tym świecie żyją jeszcze świadome i inteligentne niedźwiedzie. One wyglądają jak… no jak niedźwiedzie :). Przecież nie jak żyrafy :). Polarne niedźwiedzie, jeśli mamy być bardziej precyzyjni. Niedźwiedzie te mają własną społeczność i własne królewskie miasto. Żaden niedźwiedź nie posiada jednak swojego daemona. Niby logiczne, bo sam jest zwierzęciem. Jednak zwierzęciem o cechach ludzkich, więc pasuje do schematu posiadania daemona. To go różni od innych zwierząt.

I tu pojawia się problem, bo te również funkcjonują w tym świecie. Mamy tu więc ponadto istoty niższego rzędu, które z natury nie posiadają daemonów. Niektóre te istoty mają wręcz koszmarny wygląd i usposobienie, o czym przekonała się nasza główna bohaterka podczas podniebnych podróży balonem. Sterowce i balony w tym świecie to taki podstawowy środek transportu na większe odległości. To dodaje kolorytu serialowi HIS DARK MATERIALS (polski tytuł : Mroczne materie). Wszak w naszym świecie sterowce dawno wypadły z obiegu. Ostatnimi laty są pomysły, by przywrócić je do łask, ale z odmiennym niż dawniej zastosowaniem. W omawianym serialu to jednak ciągle typowy środek powietrznego transportu.

Sterowce, bojowe niedźwiedzie i daemony. To wszystko z dużym rozmachem serwuje nam HIS DARK MATERIALS. Ponadto mamy jeszcze Magisterium oraz mieszanie mistycyzmu z techniką, mające swój wydźwięk w oddzielaniu Pyłu, czyli tych mrocznych materii związanych z tytułem tego serialu. Sam ten wspomniany wyżej Pył ma niebagatelne znaczenie dla fabuły pierwszego sezonu. Ponadto szybko z serialu dowiadujemy się dlaczego jego badanie oraz próby odkrywania równoległych światów traktowane są przez Magisterium jak herezja. Ci bowiem doskonale znają prawdę w tym temacie, dlatego próbują ją ukryć przed resztą społeczeństwa. Przed samą Lyrią natomiast wiele postaci ukrywa prawdziwą tożsamość. Tym samym widzowie wraz z główną bohaterką z odcinka na odcinek odkrywają tajemnice kim są dla Lyrii pozostałe postacie z tej całej opowieści.

HIS DARK MATERIALS – Sezon 1 – Recenzja – O AKTORACH – część 1

No a tych postaci w pierwszym sezonie jest nawet dość sporo. Przyjrzyjmy się więc teraz od strony aktorskiej tym bardziej znaczącym dla fabuły bohaterom serialu HIS DARK MATERIALS. Lord Asriel z początku opowieści, to aktorsko Szkot James McAvoy. Dawniej był on znany chociażby z odgrywania postaci Dana Fostera w miniserialu „State of Play” (pol. Stan gry). Później dał się szerzej poznać światu bardziej jako młodsza wersja Charlesa Xaviera z X-menów. Zagrał tą postacią w filmach „X: First Class„, „X-Men: Days of Future Past„, „X-Men: Apocalypse” oraz „Dark Phoenix„. Serialowo został również zaangażowany do postaci Lorda Morfeusza w serialu na podstawie kultowego komiksu „The Sandman„.

Marisa Coulter, to aktorsko Ruth Wilson. Serialowo to przede wszystkim Alison w produkcji Showtime „The Affair„. Ponadto na srebrnym ekranie wystąpiła jako Alice Morgan w kryminalnym serialu „Luther„.

Daemon Pantalaimon, a właściwie głosu tej postaci udziela Kit Connor. W przeszłości miał on okazję zagrać w serialu „Rocket’s Island” jako Archie Beckles.

Młoda Lyra Belacqua, to natomiast w rzeczywistości Dafne María Keen Fernández. Ma ona brytyjsko-hiszpańskie korzenie, ale w skrócie nazywana jest obecnie Dafne Keen. Na dużym ekranie zasłynęła ona rolą Laury w filmie „Logan„.

Pojawiający się w tym sezonie serialu HIS DARK MATERIALS, a niebierający większego znaczenia w jego kontynuacji Will Parry, to w rzeczywistości Amir Wilson. Ostatnimi czasy wcielił się on w postać Tiuriego w serialu „The Letter for the King„.

Ojciec MacPhail, to aktorsko Will Keen. To w prawdziwym świecie ojciec głównej bohaterki tego serialu. Serialowo możemy go kojarzyć z roli Michaela Adeane’a w „The Crown” oraz roli Samuela w „The Refugees„.

Człowiek z wężem w kieszeni 🙂 czyli Carlo Boreal, to natomiast aktorsko Ariyon Bakare. Jego możemy kojarzyć z niedawnych seriali Amazona. Wystąpił zarówno w „Carnival Row„, jak i w produkcji „Good Omens„.

HIS DARK MATERIALS – Sezon 1 – Recenzja – O AKTORACH – część 2

The Master of Jordan College, to w aktorsko Clarke Peters, znany z postaci detektywa Lestera Freamona w serialu HBO – „The Wire„. Poza tym to również Dave Pell w „Damages” oraz Alonzo Quinn w „Person of Interest„.

Przyjaciel Lyrii – Roger Parslow, to natomiast w rzeczywistości Lewin Lloyd. W drobnych, często epizodycznych rolach miał on dotychczas okazję wystąpić w takich serialach jak „The Alienist„, „Taboo„, czy drugim sezonie „Fortitude„.

Głosu Iorekowi Byrnisonowi udziela dubbingowiec Joe Tandberg. Często angażuje się on w podkłady głosowe do gier video. Swojego głosu udzielił chociażby w produkcji Ubisoftu Assassin’s Creed Valhalla, czy grze Final Fantasy XIV: Shadowbringers.

Billy Costa, to w rzeczywistości Tyler Howitt. Chłopiec zagrał również Adama w miniserialu „Behind Her Eyes” (z polskim tytułem Co kryją jej oczy).

Jego matkę w serialu HIS DARK MATERIALS odgrywa natomiast Anne-Marie Duff. Serialowo to chociażby Erin Wiley w „Sex Education” oraz Fiona z „Shameless„.

Tony Costa, to w rzeczywistości Daniel Frogson, natomiast Ojca Garreta zagrał w tym serialu David Langham.

Farder Coram, to aktorsko James Cosmo. Serialowo to między innymi Harry Woods w „SS-GB” oraz Jeor Mormont w „Game of Thrones„.

Aeronauta Lee Scoresby, to w rzeczywistości twórca i główny odtwórca musicalu „HamiltonLin-Manuel Miranda. We własnej osobie mogliśmy go obejrzeć w dokumencie od Apple „Dear…„.

Głosu Hester, czyli daemonowi aeronauty udziela Cristela Alonzo. Aktorka zagrała tytułową postać w serialu „Cristela„. Salcilii głosu natomiast udziela Eloise Little.

Matkę Willa – Elaine Parry w tym serialu odtwarza Nina Sosanya. Serialowo to chociażby Mustafa Mond w „Brave New World” od platformy Peacock. Ponadto wcieliła się również w Laurę Porter w serialu „Marcella” oraz postać Jess w serialu „Killing Eve„.

To jeszcze na koniec John Faa. W tej roli wystąpił angielski aktor Lucian Msamati. Występował on wcześniej chociażby w serialu „Black Earth Rising„.

HIS DARK MATERIALS – Sezon 1 – Recenzja – PODSUMOWANIE

Wiele się dzieje na przestrzeni pierwszego sezonu serialu HIS DARK MATERIALS (polski tytuł : Mroczne materie). Wiele z tego jest powiązane z wyprawą ratunkową Lyrii. Nie bez znaczenia są jednak wątki poboczne, o czym przekonujemy się pod koniec tego sezonu. Wszystko to rozgrywa się zazwyczaj w pięknych sceneriach, co jest cechą charakterystyczną dla wszystkich seriali epic fantasy. Na słowa pochwały zasługuje również muzyka skomponowana do tego serialu. Za nią odpowiada szkocki kompozytor Lorne Balfe.

Ciężko odmówić rozmachu tej produkcji, a efekty specjalne również robią tu dobrą robotę. Dzięki temu serial został doceniony nagrodą British Academy Television Award. To wszystko dodatkowo zyskało uznanie widzów. Pierwszy sezon nie tylko cieszył się uznaniem wśród widzów BBC iPlayer czy HBO, ale dzięki dystrybucji również zrobił dużo furorę w serwisie Neon w Nowej Zelandii oraz australijskiej telewizji kablowej. Ponadto premierowo HIS DARK MATERIALS wykręcił świetny wynik w świecie arabskim, gdzie był chętnie oglądanym serialem na platformie osn (Orbit Showtime Network).

Udostępnij w social mediach