HIMMELSDALEN – Sezon 1 – RECENZJA

HIMMELSDALEN (polski tytuł : Sanktuarium zła ; międzynarodowy tytuł : Sanctuary). Serial oryginalny C MORE. Szwedzki thriller psychologiczny zrealizowany w międzynarodowej obsadzie i w języku angielskim. Za produkcję serialu odpowiada Yellow Bird (szwedzkie studio produkcyjne), Tele München Group (TM International – niemiecka grupa medialna) oraz Fabula Pictures (włoska grupa medialna De Angelis Family).

GATUNKI : thriller / thriller psychologiczny
KRAJ PRODUKCJI : Szwecja

Pierwszy sezon serialu HIMMELSDALEN liczy 8 odcinków. Był on premierowo emitowany na kanale TV4 oraz udostępniany online na C More (tydzień wcześniej) od 6 czerwca 2019 roku do 25 lipca 2019 roku.

HIMMELSDALEN – Sezon 1 – RECENZJA

OPIS WPROWADZAJĄCY BEZ SPOILERÓW

Serial opowiada o losach bliźniaczych sióstr Siri i Heleny. Siostry zostały w przeszłości rozdzielone, więc ich relacje nigdy nie były tak ścisłe jak w przypadku innych bliźniąt. Pewnego dnia Helena mieszkająca w Szwecji dostaje zaproszenie od swojej siostry. Ta usilnie chce, by siostra odwiedziła ją w sanktuarium ulokowanym wysoko w Alpach. Początkowo Helena niechętna jest do wyjazdu, ale wizja krótkiego pobytu w malowniczych Alpach bierze górę.

Po przyjeździe na miejsce Helena zostaje poddana specjalnym środkom bezpieczeństwa i zostają od niej pobrane odciski palców. Okazuje się, że ów sanktuarium to swoiste więzienie ze szpitalem dla psychicznie chorych. Ci bardziej potrzebujący opieki przebywają wyłącznie w głównym budynku. Pozostali mogą poruszać się bez problemu po całym obszarze należącym do ośrodka i zamieszkują osobne domki rozmieszczone w pobliżu górskiego jeziora. Oczywiście wszystko pod nadzorem personelu sanktuarium oraz pod okiem licznych kamer ulokowanych na całym obszarze należącym do placówki.

W pewnym momencie Siri informuje Helenę, że ma do załatwienia pewną ważną sprawę. Musi więc opuścić na krótki czas ośrodek, ale nie może tego zrobić bez pomocy Heleny. Z uwagi na identyczny wygląd prosi więc swoją bliźniaczą siostrę, o krótkie zastępstwo, na które nikt z personelu nie zwróci nawet uwagi. Ta odmawia, traktując propozycję za szalony pomysł. Jak się jednak później okazuje Siri i tak znika z ośrodka, a Helena tym samym znajduje się w potrzasku. Szybko próbuje wytłumaczyć szefostwu placówki, że nie jest Siri i jej siostra bez jej zgody zamieniła się z nią miejscami. Nikt jednak nie wierzy Helenie, a na domiar złego współosadzeni na terenie sanktuarium, także traktują ją jak jej siostrę Siri.

HIMMELSDALEN – Sezon 1 – Recenzja – ANALIZA – część 1

Na pierwszy rzut oka HIMMELSDALEN (polski tytuł : Sanktuarium zła) nie prezentuje nic oryginalnego. Produkcji filmowych o zamianie miejsc można znaleźć wiele. Tu jednak twórcy do tematu podeszli znacznie poważniej, niż w większości filmowych przypadków. Mamy do czynienia z serialem zrealizowanym w konwencji thrillera. Ośrodek wyglądający jak wypoczynkowy kurort górski, to w rzeczywistości więzienie połączone ze szpitalem psychiatrycznym. Osoby, które tam trafiły nie przebywają dobrowolnie i są poddawane licznym terapiom i stałej obserwacji. Uwięziona w nim główna bohaterka przekonuje się o tym na własnej skórze. Na jej nieszczęście jej siostra Siri dla szefostwa placówki od samego początku była psychopatką manipulującą ludźmi. Stąd tłumaczenia Heleny, że nie jest tą osobą, za którą ją mają, nie robią na lekarzach z ośrodka żadnego wrażenia. Helena szybko uzmysławia sobie, że znalazła się w potrzasku, a siostra nigdy tu oczywiście dobrowolnie nie wróci.

HIMMELSDALEN jest prywatną placówką zarządzaną przez jej właściciela. Doktor Fisher preferuje oryginalne metody terapii, które może nie sprawdziłyby się w zwykłym szpitalu psychiatrycznym, ale mogą się sprawdzić w innych warunkach, które stworzył dla swoich przymusowych pensjonariuszy. Potrzebuje więc w placówce osób ze świeżym, niestandardowym myśleniem w dziedzinie terapii zaburzeń psychicznych. Taką osobą może być właśnie dopiero co zatrudniona przez niego Doktor Kowalska. Takie zmiany personalne wśród lekarzy dodatkowo działają na niekorzyść Heleny. Tej w takim przypadku ciężej jest przekonać personel, że została oszukana przez swoją bliźniaczą siostrę. Właściwie nic nie przemawia na korzyść Heleny, nawet jeśli któryś z pacjentów zorientuje się, że nie jest ona Siri, to i tak nikt z lekarzy nie da wiary szaleńcowi.

HIMMELSDALEN – Sezon 1 – Recenzja – ANALIZA – część 2

Pierwszy sezon HIMMELSDALEN skupia się na poszukiwaniach przez główną bohaterkę drogi wyjścia z sytuacji, w której się znalazła. W pierwszej kolejności Helena musi poznać przetrzymywanych tu ludzi. Jak się okazuje jej siostra Siri zdążyła sobie narobić wielu wrogów na terenie całej placówki. Wraz z bohaterką poznajemy ośrodek oraz cały teren usytuowany w Alpach. Niewątpliwie urokliwe krajobrazy Alp są dodatkową zaletą tego serialu. Placówka posiada obszerny teren, po którym mogą się przemieszczać pacjenci zaklasyfikowani do drugiej grupy przetrzymywanych. Ich poczynania śledzą kamery ulokowane na całym zagrodzonym obszarze. Ponadto kontrolę nad zamieszkującymi osobno pacjentami sprawuje personel HIMMELSDALEN.

Pierwszy sezon serwuje nam kilka zwrotów akcji i dobrze potrafi stopniować napięcie jak przystało na klasyczne thrillery. Wraz z główną bohaterką widzowie poznają mroczne sekrety tego specyficznego ośrodka. Jako prywatna placówka może sobie ona pozwolić na więcej niż standardowe kliniki. Kontakt ze światem zewnętrznym z uwagi na położenie jest praktycznie niemożliwy. Dyrektor ośrodka, który jest równocześnie właścicielem placówki jest też tym samym panem i władcą na włościach.

Dobrą robotę w serialu robią główni bohaterowie. Trzon lekarski stanowią: Doktor Fisher – dyrektor placówki, Doktor Silva, czyli główny lekarz prowadzący terapię Siri oraz obecnie nowa w tej ekipie – polska lekarka Doktor Kowalska. Jeśli chodzi o „pensjonariuszy”, to mamy do czynienia wyłącznie z otwartym terenem. Tam porobiły się pewne grupy, przypominające gangi działające na wolności. To także charakterystyczne dla więzienia, więc skoro HIMMELSDALEN jest takim specyficznym więzieniem, to i tu znajdują się tacy, którzy chcą mieć władzę nad innymi współosadzonymi. Ponadto personel placówki ubrany jednolicie też bardziej przypomina strażników typowego więzienia, niż typowy personel ośrodka psychiatrycznego.

HIMMELSDALEN – Sezon 1 – Recenzja – O AKTORACH – część 1

A jak te wszystkie postacie wyglądają od strony aktorskiej ? Helenę i równocześnie Siri gra ta sama osoba. W tej roli występuje Josefin Asplund. Szwedzką aktorkę znamy przede wszystkim z roli Astrid w historycznym serialu przygodowym „Vikings„. Inni mogą ją kojarzyć z roli Johanny Månsson w serialu oryginalnym Viaplay „Ingen utan skuld” (ang. Conspiracy of Silence).

Doktor Silva, to w rzeczywistości brytyjski aktor Philip Arditti. Aktor zagrał w adaptacji książki Dana Browna „Inferno„. Serialowo to między innymi Azul z „Kiss Me First” i Rodrido De Puebla z „The White Princess„. Z drobnych ról możemy wymienić jego występ w „Patrick Melrose„, czy „Black Earth Rising„.

Doktor Kowalska, to w rzeczywistości polska aktorka Agnieszka Grochowska. Ją wielu widzów zna z takich filmów jak „Obce niebo„, „Bez wstydu„, czy „Tylko mnie kochaj„. Serialowo to Ewa Dębska z serialu oryginalnego Canal+Nielegalni„.

Jeden z przetrzymywanych w ośrodku – Enzo, to aktorsko Lorenzo Richelmy. Aktor jest najbardziej znany z tytułowej roli w serialu „Marco Polo” oraz roli Maxa w filmie „Ride„. Epizodycznie natomiast pojawił się w serialu „Borgia„.

Inna pacjentka pod obserwacją imieniem Margot, to aktorsko Barbara Marten. Ona w świecie seriali jest chyba najbardziej znana z serialu „Casualty„. Epizodycznie natomiast przewinęła się przez takie seriale, jak „Rome„, czy „Mrs. Wilson„.

HIMMELSDALEN – Sezon 1 – Recenzja – O AKTORACH – część 2

Ochroniarz (chyba tak to można nazwać) Redpath, to w rzeczywistości Will Mellor. Serialomaniacy mogą go kojarzyć z roli Steve’a Connelly’ego w „Broadchurch„. Perky, to natomiast aktorsko Nathalie Rapti Gomez. Aktorka również wystąpiła we wspomnianym dzisiaj „Ride„. To również Kate Baker w serialu „Devils„.

Carol, to natomiast w rzeczywistości Richard Brake. Aktor przewinął się przez takie filmy, jak „Thor: The Dark World„, „Kingsman: The Secret Service„, czy „Hannibal Rising„. Serialowo to między innymi Conrad Harlow w „Absentia” i Nocny Król w „Game of Thrones„. Epizodycznie wystąpił w „Grimm„, „Patrick Melrose” i jako Vlad w „Ray Donovan„.

Raymond, to aktorsko Felix Garcia Guyer. Anglik nie ma żadnego dorobku aktorskiego, ale wystąpił przez chwilę w serialu „The Spanish Princess„.

Corin, to aktorsko Ossian Perret. Aktor nie ma jeszcze większego dorobku, ale został zaangażowany do serialu „The Witcher” (pol. Wiedźmin) oraz „The Last Kingdom„.

To jeszcze na sam koniec właściciel HIMMELSDALEN. W rolę Doktora Fishera wciela się Matthew Modine. Amerykanin jest najbardziej znany z filmu „Full Metal Jacket„. Serialowo to między innymi Doktor Martin Brenner w „Stranger Things” i Sullivan Groff w „Weeds„. Epizodycznie pojawił się w „Law & Order: Special Victims Unit” i „Anatomy of Violence„.

HIMMELSDALEN – Sezon 1 – Recenzja – PODSUMOWANIE

Pierwszy sezon HIMMELSDALEN dobrze balansuje emocjami i narastającym napięciem. Całość oglądamy oczami głównej bohaterki oraz akcja jest czasami prezentowana od strony lekarzy z ośrodka quasi-medycznego. Pierwszy sezon serialu choć całkiem przewidywalny, to jednak może się podobać. Nie serwuje nam banałów i przez osiem odcinków jest prowadzony na w miarę równym poziomie. Nie wchodząc w żadne szczegóły, finał sezonu kończy się ciekawym cliffhangerem, który będzie miał duży wpływ na dalszy rozwój fabuły.

Jeżeli do tej pory ktoś nie miał okazji obejrzeć HIMMELSDALEN, to przypominamy, że polski tytuł tego serialu to Sanktuarium zła, by nie było problemu z wyszukaniem w Polsce tej produkcji.

Udostępnij w social mediach