HEMLOCK GROVE – Sezon 3 – RECENZJA

HEMLOCK GROVE 3 – A NETFLIX ORIGINAL SERIES – Netflix serial oryginalny. Trzeci i finałowy sezon amerykańskiego serialu dark fantasy, którego twórcami są Brian McGreevy i Lee Shipman. Informacje o producentach serialu oraz informacje z wstępnym zarysem fabuły całej historii, zostały zawarte w artykule dotyczącym pierwszej odsłony tego serialu – HEMLOCK GROVE 1. Niniejszy artykuł kontynuuje wątki fabularne zawarte w recenzji dotyczącej – HEMLOCK GROVE 2.

GATUNKI : dark fantasy / fantasy / urban fantasy / supernatural fiction / vampires / werewolves / monster movies
KRAJ PRODUKCJI : USA

Trzeci sezon serialu liczy, podobnie jak poprzedni, 10 odcinków. Wszystkie one zostały udostępnione widzom platformy NETFLIX równocześnie w dniu 23 września 2015 roku.

HEMLOCK GROVE – Sezon 3 – RECENZJA

OPIS WPROWADZAJĄCY NIE ZAWIERA SPOILERÓW, ALE POSIADA NAWIĄZANIA DO POPRZEDNIEGO SEZONU

W finałowych odcinkach poprzedniego sezonu doktor Pryce dokonał transferu świadomości Shelley Godfrey do nowego ciała. W tym samym czasie Roman pod presją ochrony własnej córki, stracił szansę na wyeliminowania z jego ciała genu upiora. By wzmocnić swoje siły skorzystał z wynalazku Pryce’a, by spożyć jak największą ilość krwi i ruszyć na pomoc małej Nadii. Kiedy przybył na miejsce jego dom został zaatakowany przez ludzi w białych maskach. Tych samych co mordowali małe dzieci oraz zabili biskupa, który jest jednym z głównych udziałowców firmy Godfrey’ów. Ci oczywiście chcieli zabić Nadię i prawie im się to udało, gdyby dziewczynka sama własną mocą nie powstrzymała lidera odszczepieńców. To całe wydarzenie wstrząsnęło Mirandą, szczególnie gdy zobaczyła działanie dziewczynki oraz drugie oblicze mężczyzn, z którymi ostatnio sypiała. Podczas incydentu Roman też pomógł Peterowi, gdy ten nie mógł już wrócić do ludzkiej postaci.

Po tej akcji Roman prosi Pryce’a o zajęcia się ciałami napastników. Norman natomiast dowiedział się, kim jest naprawdę Olivia. To potwór, który zabił jego byłą żonę. Za namową Michaela Chasseur udaje się do jej domu, by przebić nożem jej serce. Na miejscu dowiaduje się jednak, że Olivia umiera na raka, co bardzo go ucieszyło i wyręczyło z zadania sprawiając, że w tym przypadku zemsta będzie jeszcze słodsza. Olivia jednak nie ma zamiaru poddać się chorobie, szczególnie po tym gdy dowiedziała się, że wyhodowane dla Shelley ciało może być lekarstwem na jej chłoniaka. Gdy dotarło to do świadomości Normana Godfrey’a i Johanna Pryce’a, szybko ponownie przywrócili stare ciało Shelley do życia. W samą porę, bo Olivia już zajęła się jej zastępczym ciałem.

OPIS WPROWADZAJĄCY – ciąg dalszy

W tym czasie Miranda kontaktuje się z dr Spivakiem. Z jej piersi zaczęła lecieć krew, tak jak wcześniej z niewyjaśnionych przyczyn mleko. Ten ku jej zaskoczeniu oświadcza, że to on stoi za sprowadzeniem jej do tego miasta. Chwilę później w gabinecie medycznym zjawia się Olivia, która chce przejąć małą Nadię, ale lekarz stawia opór. Okazuje się, że nawet upiór miał problemy w starciu z nim, ponieważ Spivak nie jest zwykłym człowiekiem. Ostatecznie Olivia pokonuje lekarza, a Miranda korzystając z zamieszania ucieka z dzieckiem do białej wieży. Tam także zmierza Olivia, którą zatrzymuje Norman, lecz ta bez sentymentów wyrywa serce swojej wieloletniej miłości. Nadia natomiast podczas ucieczki sieje zniszczenie i wzrokiem zabija wszystkich, którzy staną jej na drodze. To przeraża Mirandę, która postanawia rzucić się razem z nią z dachu białej wieży. W ostatniej chwili ratuje ich latający potwór o wyglądzie doktora Arnolda Spivaka.

Mija 6 tygodni od tych wydarzeń. Destiny i Andreas postanawiają się pobrać. Roman natomiast wynajmuje prywatnego detektywa, by odnalazł Spivaka i Mirandę z dzieckiem. W tym czasie Pryce próbuje bezskutecznie wyhodować kolejne zastępcze ciało dla Shelley. Ta właśnie została przez sąd oczyszczona z zarzutów morderstw na młodych dziewczynach. Równocześnie na jej nieszczęście musi trafić pod opiekę matki, która zabiła jej szansę na normalne życie.

Olivia tym samym przechodzi do kontrofensywy. Mści się na Romanie odbierając mu Shelley oraz mści się, tylko bardziej drastycznie, na Michaelu Chasseur za to, że wyposażył Normana w ostrze, które mogło ją unicestwić. Dodatkowo na Pryce’a nasyła FBI, który ratując własną skórę niszczy wszystkie swoje wynalazki. Okazuje się też, że wynajęty przez Romana detektyw Isaac pracuje również dla jego matki. Romana natomiast od pewnego czasu prześladuje pewna dziewczyna, która ku jego zaskoczeniu okazuje się podobnym do niego upiorem.

HEMLOCK GROVE – Sezon 3 – Recenzja – ANALIZA – część 1

W 2015 roku Netflix kończy serialową przygodę z upiorami, wilkołakami i innymi potworami ujętymi w powieści Briana McGreevy. Finałowy sezon kolejny raz porusza od początku kilka wątków, które są istotne dla losów fabuły. Pierwszy z nich zaczyna się dość błaho, bo planami zaślubin Destiny i Andreasa. W międzyczasie Andreas jednak wciągnął w ciemne interesy Petera, a te z czasem mają swoje konsekwencje.

Kolejny wątek dotyczy Arnolda Spivaka. Jego poznaliśmy jeszcze w poprzednim sezonie jako rodzinnego lekarza Godfrey’ów. Spivak z czasem okazał się mityczną istotą z dużymi skrzydłami i wężowym ogonem. Ma on własny plan na podtrzymanie swojego gatunku i potrzebne mu są do tego noworodki. Z uwagi na bliskość małej Nadii do Mirandy, porywa obie dziewczyny i izoluje je od świata.

Roman robi wszystko by wyśledzić Spivaka. Wynajmuje detektywa, który ma odnaleźć jego córkę. Nie może mu jednak powiedzieć całej prawdy o tożsamości Spivaka, więc Isaac Ochoa właściwie nie wie kogo szuka. Sam Ochoa działa jednak na dwa fronty, bo pracuje także wywiadowczo dla Olivii, która po chwili regeneracji zdrowotnej ruszyła do kontrataku. Zanim ponownie nowotwór zaczął dawać o sobie sygnały, Olivia wykorzystała ten czas na zemstę. Odzyskała Shelley, której wcześniej pogrzebała marzenia na normalne życie, zabijając jej zastępcze ciało.

Dla Shelley Godfrey powrót pod skrzydła matki to prawdziwy koszmar, którego dziewczyna nie ma zamiaru ponownie przeżywać. Opuszcza więc dom i znajduje bezpieczną przystań wśród bezdomnych, gdzie dodatkowo poznaje Aitora Quantica. To buduje nam nowy wątek, który najbardziej jak dotychczas eksponuje postać Shelley. To najbardziej pozytywna postać całego serialu i mimo potwornego wyglądu dziewczyna ma mało wspólnego z potworami. Shelley bardzo się różni od pozostałych członków swojej rodziny, dlatego najlepszym rozwiązaniem dla niej jest odcięcie się od więzów rodzinnych potwornej rodziny Godfrey’ów.

HEMLOCK GROVE – Sezon 3 – Recenzja – ANALIZA – część 2

Dziwnie się układają relacje głównych bohaterów w finałowym sezonie, choć miały one swoje trzęsienia także wcześniej, jak chociażby po śmierci Lethy. W HEMLOCK GROVE 3 poznajemy też nowego upiora – Annie Archambeau. Dziewczyna początkowo prześladowała Romana, bo chciała się zbliżyć do jego rodziny. Wokół tej postaci jest zbudowany kolejny wątek w tym serialu.

I nareszcie w HEMLOCK GROVE 3 bardziej rozpisano postać Johanna Pryce’a. To jedna z tych nielicznych osób, która od początku wspierała Shelley i dziewczyna mogła go traktować jak członka prawdziwej rodziny. Pryce od jakiegoś czasu próbuje zabezpieczyć swoją świadomość i w razie potrzeby przetransferować ją do innego ciała. Jego obiektem naukowym stał się grecki dostarczyciel jedzenia. Obok tych wydarzeń w tym sezonie zaglądamy też trochę w życie osobiste doktora Pryce’a. Widzowie wraz z Pryce’em przechodzą też jego załamanie psychiczne, po akcji jaką urządziła mu w ramach zemsty Olivia Godfrey.

Dużo jednak o wątkach HEMLOCK GROVE 3, a jak jakościowo prezentuje się finałowy sezon ? Nowe postacie wprowadzone do tego sezonu działają na plus dla całej produkcji. Świetna końcówka drugiego sezonu zwiastowała natomiast więcej akcji wokół tajemniczego Arnolda Spivaka. Jeżeli ktoś właśnie na to liczył, to się przeliczył, bo po tym względem wątek ze Spivakiem jest bardzo na uboczu i wcale nie gra tu pierwszych skrzypiec. Generalnie całość jest jednak bardziej emocjonująca od drugiego sezonu (red. pomijam finał HEMLOCK GROVE 2, bo tam serial osiągnął pod tym względem apogeum). Wielowątkowość nawet pasuje do tej produkcji, a każdy wątek dostaje mniej więcej równy czas antenowy (red. no oprócz wątku ze Spivakiem -> patrz wyżej). Ponadto serial świetnie ukazuje takie swoiste breaking bad w stosunku do postaci Romana. Od początku był on burakiem, ale po przemianie staje się on stopniowo potworem i to nie tylko w sensie upiornym, ale osobowościowym.

HEMLOCK GROVE – Sezon 3 – Recenzja – O AKTORACH – część 1

To jeszcze krótki rzut okiem na nowe postacie od strony aktorskiej. Grecki dostarczyciel jedzenia, którego na obiekt transferu świadomości wybrał doktor Pryce, to aktorsko Kanadyjczyk Anthony J. Mifsud. To również piosenkarz, działający pod pseudonimem Mif. Od strony aktorskiej niektórzy mogą go kojarzyć z „Kick-Ass 2” oraz trzeciego sezonu „12 Monkeys„.

Doktor Arnold Spivak, to natomiast w rzeczywistości J. C. MacKenzie. Kanadyjczyk zagrał Skipa Fontaine w serialu „Vinyl” oraz Gubernatora Sama Evansa w „Madam Secretary„. To również Reagan 'Normal’ Ronald w „Dark Angel„. W drobnych rolach przewinął się przez „Law & Order: Special Victims Unit„, „The OA„, czy „Law & Order: Criminal Intent„.

Doktor Klaus Blinsky, to aktorsko również Kanadyjczyk Michael Therriault. Serialowo to między innymi Lord Aloysius Castleroy w „Reign” (znanym w Polsce jako Nastoletnia Maria Stuart). To również Richard Schwenkman w „Heroes Reborn„. Epizodycznie aktor przewinął się przez trzeci sezon „Haven” oraz przez pierwszy sezon „Designated Survivor„.

Milan Faber z wątku ciemnych interesów Andreasa, to aktorsko Meegwun Fairbrother. Kanadyjczyka możemy kojarzyć z serialu „Helix„.

Annie Archambeau, to natomiast w rzeczywistości Camille De Pazzis. Francuska aktorka początkowo grała wyłącznie w rodzimych produkcjach. Później pojawiła się w amerykańskich serialach, takich jak „The Following„, czy epizodycznie „Agents of S.H.I.E.L.D.”.

HEMLOCK GROVE – Sezon 3 – Recenzja – O AKTORACH – część 2

To jeszcze krótko o zastępczym ciele dla Shelley z przełomu sezonów. Prycilla, to aktorsko Alex Gordon. Nie ma ona większego dorobku aktorskiego poza występami w tym serialu. Epizodycznie pojawiła się w pierwszym sezonie „Slasher„.

Aitor Quantic, to aktorsko Richard Gunn. Serialowo to Calvin 'Sketchy’ Theodore w „Dark Angel„. Epizodycznie aktor przewinął się przez pierwszy sezon serialu „Dexter” oraz trzeci sezon serialu „The Mentalist„.

To domykając aktorsko obsadę pierwszoplanowych postaci HEMLOCK GROVE 3 trzeba jeszcze wspomnieć o detektywie badającym początkowo trop Arnolda Spivaka. Isaac Ochoa, to aktorsko Alex Hernandez. Przewinął się on dotychczas między innymi w serialu „Law & Order: Special Victims Unit„. Warto też zauważyć, że często podkłada on głos pod różne gry video w tym szczególnie z serii The Walking Dead: The Game.

HEMLOCK GROVE – Sezon 3 – Recenzja – PODSUMOWANIE

To już koniec opowieści kręcącej się głównie wokół upiora Romana i wilkołaka Petera. Serial całościowo ma kilka słabszych momentów, ale generalnie ogląda się go dobrze, bo został zbudowany wokół całkiem innej koncepcji niż znane ze srebrnego ekranu romantyczne wampirze opowieści. Produkcja ta jest mówiąc kolokwialnie bardziej mroczna i bliżej jej do horroru niż fantasy. Ostatecznie HEMLOCK GROVE 3 domyka wszystkie wątki dotyczące głównych bohaterów tej produkcji. I jak głosi plakat promocyjny, nie ma co liczyć na happy endings.

Warto zauważyć, że serial nigdy nie zyskał popularności w naszym kraju. Wszystko z uwagi na jego premierę, która miała miejsce zanim Netflix rozpoczął ekspansję światową i na dobre zagościł w naszym kraju. Jest to jednak serial autorski tej platformy, więc nie ma żadnych przeszkód, by w każdej chwili zapoznać się z tym serialem. Całość jest dostępna w języku polskim w zakładce produkcji oryginalnych platformy NETFLIX.

Udostępnij w social mediach