HEMLOCK GROVE – Sezon 2 – RECENZJA

HEMLOCK GROVE 2 – A NETFLIX ORIGINAL SERIES – Netflix serial oryginalny. Druga odsłona amerykańskiego serialu dark fantasy, którego twórcami są Brian McGreevy i Lee Shipman. Producentem wykonawczym serialu jest Eli Roth, natomiast informacje o głównych producentach serialu oraz informacje z wstępnym zarysem fabuły całej historii, zostały zawarte w artykule dotyczącym pierwszej odsłony tego serialu – HEMLOCK GROVE 1.

GATUNKI : dark fantasy / fantasy / urban fantasy / supernatural fiction / vampires / werewolves / monster movies
KRAJ PRODUKCJI : USA

Drugi sezon serialu liczy 10 odcinków. HEMLOCK GROVE 2 został udostępniony widzom platformy NETFLIX w całości w dniu 11 lipca 2014 roku.

HEMLOCK GROVE – Sezon 2 – RECENZJA

OPIS WPROWADZAJĄCY NIE ZAWIERA SPOILERÓW, ALE POSIADA NAWIĄZANIA DO POPRZEDNIEGO SEZONU

W finałowych odcinkach poprzedniego sezonu tajemnicza zdziczała bestia, nazywana przez Petera Vargulfem, mimo zapewnionych podczas pełni księżyca środków bezpieczeństwa, zabiła córki szeryfa w jego własnym domu. Tym samym Peter z głównego podejrzanego stał się skazańcem bez wyroku i musiał się ukryć w starym opuszczonym kościele. Tam szykuje się do rytuału, który pozwoli mu się przemienić w wilka poza pełnią księżyca. W tym samym czasie z psychiatryka ucieka Christina, która ostrzega Lethe Godfrey, że jest kolejnym celem bestii. Olivia Godfrey natomiast dopełnia dzieła i zabija próbującą uciec, pojmaną wcześniej łowczynię Clementine Chasseur. (właśc. Johann Pryce zabija obdartą wcześniej ze skóry łowczynię).

Niespodziewanie dla Romana i Petera, sprawczyni wszelkich brutalnych morderstw, postanawia się ujawnić przychodząc do opuszczonego kościoła. To Christina Wendall, która odnalazła drogę do przemiany w wilkołaka. Tym samym dziewczyna postanowiła zmienić swoje życie mszcząc się podczas przemiany na wszystkich dziewczynach, które w jakiś sposób zalazły jej za skórę. Po tym wstrząsającym spotkaniu Peter uwiązuje Christinę, ale ta bez trudu przemienia się w szaloną białą wilczycę. Rumancek postanawia więc dokończyć rytuał z użyciem wytopionego tłuszczu, bo zgodnie z procedurą musi poświęcić twarz, by złamać cykl przemian tylko podczas pełni księżyca. Smarując sobie tłuszczem twarz prowokuje Vargulfa, który urywa się z uwięzi i atakuje go w głowę.

Dochodzi do starcia wilczycy z Romanem, który próbuje uratować Lethe. Biała wilczyca wychodzi ze starcia górą, ale w tym czasie Peter zdąża przemienić się w wilka i rusza z odsieczą. Jednak i on w tej walce jest bez szans. Całą trójkę ratuje monstrualna Shelley Godfrey, która skręca wilczycy kark. Nagle w kościele pojawia się ogarnięty żądzą zemsty szeryf Tom Sworn, który oddaje strzały do odwróconej plecami Shelley. Po tej akcji siostra Romana ucieka w popłochu z miejsca zdarzenia, a lokalne media ogłaszają, że to ona była morderczynią młodych dziewczyn. Olivia postanawia kolejny raz wziąć sprawy w swoje ręce, by chronić rodzinę, a w tym czasie Norman Godfrey zrzeka się swoich udziałów w firmie i postanawia rozstać się z żoną.

OPIS WPROWADZAJĄCY – ciąg dalszy

Shelley po strzelaninie znika na dobre. Roman próbuje ją odnaleźć nawet z pomocą magii Destiny, ale bezskutecznie. W tym samym czasie Letha szykuje się do porodu. Podczas porodu coś idzie nie tak i Letha wykrwawia się na śmierć. Po tym wydarzeniu, wszyscy jej bliscy pogrążają się w rozpaczy. Olivia postanawia pocieszyć swojego syna, ukazując mu prawdę o jego pochodzeniu i tożsamości. Ten nie może jednak tego znieść i podcina sobie żyły. To tylko dokończyło jego przemianę, jak wieki temu Olivii, gdy jeszcze była małą dziewczynką. Po przemianie w krwiopijce – upiora, Roman atakuje swoja matkę i odgryza jej język. Doktor Johann Pryce postanawia jednak zająć się ciałem swojej pracodawczyni, równocześnie realizując kolejny swój pomysł w ramach projektu Uroboros.

Minęły trzy miesiące od tych wydarzeń. Obecnie odbywa się duży cygański pogrzeb, na który wparowuje FBI i aresztuje matkę Petera. Po zaciągnięciu informacji u pani adwokat okazuje się, że Lynda Rumancek została zatrzymana pod zarzutem uczestniczenia w grupie zorganizowanej przestępczości. Teraz Peter i Destiny muszą zdobyć pieniądze na opłacenie obrońcy procesowego, dlatego wilczek pierwsze kroki po kasę kieruje do Romana. Ten jednak odprawia go z kwitkiem, bo jest zły za jego zachowanie po śmierci Lethy, który odciął się od niego i zostawił samemu sobie. Alternatywą na zdobycie kasy okazuje się przekręt z wykorzystaniem przemiany w wilka. Po takiej inscenizacji doznaje krótkiej wizji tajemniczych zamaskowanych zabójców.

Roman obecnie natomiast zajął miejsce swojej matki na czele rodzinnej firmy Godfrey’ów. Szybko też wprowadza tam swoje zasady, co mocno nie w smak Johannowi Pryce. Grozi zwolnieniem doktora, jeśli nie wyjaśni mu, na co idą jego rodzinne pieniądze. Ten w tym czasie zajmuje się rehabilitacją jego „ożywionej” matki, która musi ćwiczyć mówienie po ponownym przyszyciu języka. Olivia zaczyna się zastanawiać, czy humory jej syna są spowodowane wzmożonym krwistym głodem. Ten radzi sobie z tym wykorzystując gościa z terapii pijawkami. Jednak czasami jego żądze biorą górę, gdy szuka satysfakcji na lokalnych imprezach. Roman jednak stara się je ujarzmić, by całkowicie nie przejęły na nim kontroli. Nie chce bowiem stać się potwornym krwiopijcą jak jego matka.

HEMLOCK GROVE – Sezon 2 – Recenzja – ANALIZA – część 1

HEMLOCK GROVE 2 od samego początku skupia się na kilku wątkach, które są kluczowe dla całego sezonu i kilku pozostałych, mających wpływ na cały serial. Pierwszy główny wątek drugiego sezonu to sprawa tajemniczych zabójstw dzieci. Na ich ślady trafia Peter w swoich wizjach. Podobne podczas snu doznaje później Roman. Z czasem okazuje się, że z pozoru przypadkowe morderstwa to jedynie wierzchołek góry lodowej. Z odcinka na odcinek śledzimy postępy w prywatnym śledztwie głównych bohaterów, a czym bliżej końca finału, to tym więcej dostajemy odpowiedzi w sprawie brutalnych działań ludzi w białych maskach.

Drugi ważny wątek tego sezonu to problemy z własną tożsamością głównych bohaterów. Peter mimo ostrzeżeń swojej kuzynki zdecydował się na specjalny rytuał, który pozwala mu się przemieniać w wilka, poza pełnią księżyca. Destiny uważa, że to prosta droga do stania się Vargulfem. I to znacznie gorszym niż Christina Wendall. Kuzynka ostrzega go, że jeśli nie będzie panował nad przemianami to w pewnym momencie nie będzie mógł powrócić do ludzkiej postaci.

Chyba jeszcze większe problemy ma obecnie Roman. Chłopak wiedział od dawna, że jest inny niż normalni mieszkańcy miasta. Mógł wpływać hipnotycznie na ludzi, choć nie wiedział skąd to się u niego wzięło. Jego matka otworzyła mu oczy, by poznał prawdę o niej i o nim samym. Prawda okazuje się brutalna i dla Romana nie do zaakceptowania. Od tej chwili Roman próbuje z tym walczyć, by nie stać się potworem. Przyjęta przez niego taktyka pozostawia go samego z jego własnym problemem. Z początku odcina się od Pryce’a i swojej matki, którą doktor poskładał do kupy. Z czasem głód (red. pożądanie krwi) zaczyna być tak silny, że nie pozwala mu się skupić na zwykłych codziennych czynnościach. Roman staje się jeszcze bardziej drażliwy, co ma wpływ na zarządzanie przedsiębiorstwem rodzinnym. Ciężko mu jednak oszukać przeznaczenie, dlatego w niektórych sytuacjach natura upiora bierze nad nim górę.

HEMLOCK GROVE – Sezon 2 – Recenzja – ANALIZA – część 2

Kolejnym istotnym wątkiem HEMLOCK GROVE 2, który nabiera większych kształtów w drugiej połowie sezonu jest sprawa Shelley. Ta ukrywa się przed światem już nie tylko z uwagi na swój wygląd zewnętrzny, ale i również z powodu poszukiwania ją listem gończym. Dla świata stała się morderczynią młodych dziewczyn, choć poza Christiną, która nie była bez winy, nikogo przecież nie zabiła.

HEMLOCK GROVE 2 przynosi również całkiem nowy wątek, który kręci się wokół tajemniczej dziewczyny imieniem Miranda, która zawitała do miasta. Wątek ten jest stopniowo rozwijany na przestrzeni kolejnych odcinków serialu. Dziewczyna z czasem zaskarbia sobie zaufanie zarówno Petera, który z początku naprawia jej roztrzaskany samochód, jak i Romana, u którego znajduje dach na głową.

Generalnie HEMLOCK GROVE 2 jest wielowątkowy. Poza wspomnianymi w tekście najważniejszymi elementami fabuły mamy jeszcze sprawę rozstania Normana z żoną. Ten od dłuższego czasu myślał nad oficjalnym związkiem ze swoją kochanką. Śmierć córki tylko pomogła mu podjąć ostateczną decyzję, bo nic go już nie trzymało w starym związku małżeńskim. W mieście pojawia się też nowy szeryf. Funkcję tą przyjmuje brat Clementine Chasseur, który tylko po to przybył do tego miasta, by zbadać co się stało z jego siostrą. Z czasem jednak angażuje się on w bieżące wydarzenia, które mają tragiczne konsekwencje z uwagi na działania zamaskowanych zabójców. No i jeszcze do tego wszystkiego dochodzi rekonwalescencja Olivii po incydencie z końca poprzedniego sezonu.

HEMLOCK GROVE – Sezon 2 – Recenzja – ANALIZA – część 3

HEMLOCK GROVE 2 dostarcza nam jeszcze więcej ciekawych efektów specjalnych. Poza wilczymi przemianami, teraz także mamy działanie upiora. Choć w pierwszym sezonie widzowie wiedzieli, że Olivia jest krwiopijcą, to twórcy bardzo poskąpili efektów specjalnych związanych z jej działaniem na ofiary (czyt. Clementine Chasseur i beznadziejne ukazanie jej śmierci). Teraz cechy upiora przyjmuje jej syn, a że zawsze wokół niego dużo się dzieje, to tym razem śledzimy wszystkie jego ruchy i zachowania krwiopijcze.

Co do jakości fabularnej, to wątek z zamaskowanymi zabójcami gorzej wypada na tle brutalnych morderstw Vargulfa. W pierwszym sezonie był on bardziej emocjonalny i otoczony większą aurą tajemniczości. W HEMLOCK GROVE 2 tego trochę brakuję, choć oczywiście elementy tajemnicy odsłanianej z odcinka na odcinek zachowano z poprzedniej odsłony. Nie sposób jednak odnieść wrażenia, że fabularnie pod tym względem ten sezon wypada słabiej.

Przy okazji omawiania HEMLOCK GROVE 2 warto też powiedzieć kilka słów o czołówce serialu. Jest ona dość klimatyczna i choć wizualnie nie jest jakimś arcydziełem, to całkiem pasuje do tej produkcji. Do tego w tle skomponowano ciekawą klimatyczną muzykę. Generalnie za kompozycje do dwóch pierwszych sezonów odpowiada Nathan Barr. To znany amerykański kompozytor serialowy, który był zaangażowany w takich produkcjach, jak „Sneaky Pete„, „True Blood„, czy „Carnival Row„. W trzecim sezonie do pracy nad oprawą muzyczną dołączył jeszcze do niego Todd Haberman.

HEMLOCK GROVE – Sezon 2 – Recenzja – O AKTORACH – część 1

W HEMLOCK GROVE 2 pojawiają się nowe postacie. Jedną z nich jest podwładna doktora Pryce’a Galina Zheleznova-Burdukovskaya. W tej roli rosyjskiej naukowiec wystąpiła kanadyjska aktorka Shauna MacDonald. Filmowo to między innymi Tara Abbott z „Saw VI” i „Saw 3D„. Serialowo zaczynała w kanadyjskich produkcjach. Później wystąpiła w amerykańskim miniserialu na bazie prozy Stephena Kinga „11.22.63„. Ostatnimi czasy udziela ona też swojego głosu w popularnej grze MMORPG – World of Warcraft.

Lider zamaskowanych zabójców, to aktorsko Mark Charles Cowling. Nie ma on większego dorobku aktorskiego, ale przewinął się przez drugi sezon „Fargo„.

Tajemnicza Miranda, która przybyła w tym sezonie do miasta, to aktorsko Madeline Brewer. Ją poznaliśmy w pierwszym sezonie więziennej opowieści „Orange Is the New Black„, gdzie zagrała narkomankę Tricie Miller. W późniejszym latach wystąpiła również w drobnych rolach w serialu „Grimm” oraz „Black Mirror – Men Against Fire„. Obecnie większą rolę Janine odgrywa w serialu „The Handmaid’s Tale„.

HEMLOCK GROVE – Sezon 2 – Recenzja – O AKTORACH – część 2

W HEMLOCK GROVE 2 Roman zamieszkuję daleko od matki. Rolę służby w jego domu pełni Conway. W tej roli Mark Walker, który w przeszłości przewinął się przez takie seriale, jak „PSI Factor: Chronicles of the Paranormal” (w Polsce znany jako Czynnik PSI) oraz „Murdoch Mysteries„.

Chłopak Destiny – Andreas Vasilescu, to aktorsko Luke Camilleri. Serialowo to między innymi Gustav z pierwszego sezonu „A Series of Unfortunate Events” od platformy Netflix. To również Thomas z „The Crossing„. Epizodycznie pojawił się na ekranie w serialu „Caprica” oraz drugim sezonie „The Magicians„.

Detektyw wynajęta przez Normana – Leticia Padilla, to aktorsko Lisa Marcos. Ją niektórzy mogą kojarzyć jako Julie Whitman w „On My Block„. Ponadto przewinęła się przez drugi sezon „Designated Survivor” oraz pierwszy sezon „Shadowhunters: The Mortal Instruments„.

To jeszcze na koniec Shelley Godfrey. W drugim sezonie córkę Olivii gra amerykańsko-kanadyjska aktorka Madeleine Martin. Serialowo to między innymi Becca Moody w „Californication„. Ostatnio również Madeline w „The Marvelous Mrs. Maisel „. Epizodycznie natomiast przewinęła się przez szósty sezon „The Good Wife„, czy piąty sezon „Law & Order: Special Victims Unit„.

HEMLOCK GROVE – Sezon 2 – Recenzja – PODSUMOWANIE

HEMLOCK GROVE 2 z jednej strony rozwija wątek upiorów (red. takim pradawnym określeniem nazywane są w tym serialu wampiry), ale z drugiej strony serwuje nam mniej ciekawy wątek brutalnych morderstw małych dzieci. Druga odsłona serialu zamienia nam też główne postacie dziewczęce. Miałką i bezbarwną Lethe Godfrey w HEMLOCK GROVE 2 zastępuje bardziej wyrazista Miranda. Więcej też akcji wokół postaci Destiny oraz siostry Romana – Shelley Godfrey. W tej odsłonie też kolejno jesteśmy świadkami na czym polegają tajemnicze eksperymenty doktora Pryce’a. Zaglądamy więc głębiej na piąty minusowy poziom białej wieży, by zobaczyć nad czym dokładnie pracował naukowiec.

Mniej spektakularne w tym sezonie są działania drugiego z rodzeństwa Chasseur, ale za to dostajemy więcej wilka w wilku 😉 mówiąc kolokwialnie. To z uwagi na konsekwencje rytuału Petera, który pozwolił mu się przemieniać nawet bez pełni księżyca. Koniec końców HEMLOCK GROVE 2 wypada bardzo nierówno. Oczywiście najlepiej samemu to ocenić, bo serial jest stale dostępny (i zawsze będzie) na platformie NETFLIX.

Udostępnij w social mediach