HEMLOCK GROVE – Sezon 1 – RECENZJA

HEMLOCK GROVE – A NETFLIX ORIGINAL SERIES – Netflix serial oryginalny. Amerykański serial dark fantasy, stworzony przy współpracy platformy Netflix z Gaumont International Television. Twórcą serialu jest Brian McGreevy, a serial jest adaptacją jego powieści wydanej pod tym samym tytułem. Przy rozwoju serialu pomaga mu dodatkowo Lee Shipman. Za produkcję serialu odpowiada ShineBox SMC, United Bongo Drum, Inc. (studio produkcyjne Charlesa Eglee) oraz Gaumont International Television (Gaumont Film Company – francuska wytwórnia filmowa).

GATUNKI : dark fantasy / fantasy / urban fantasy / supernatural fiction / vampires / werewolves / monster movies
KRAJ PRODUKCJI : USA

Pierwszy sezon HEMLOCK GROVE liczy 13 odcinków. Został on udostępniony w całości widzom platformy NETFLIX w dniu 19 kwietnia 2013 roku.

HEMLOCK GROVE – Sezon 1 – RECENZJA

OPIS WPROWADZAJĄCY BEZ SPOILERÓW

Serial od początku skupia się na tajemniczym morderstwie, które miało miejsce na terenie starej huty w mieście HEMLOCK GROVE w Stanie Pennsylvania. Tam w brutalny sposób zamordowano młodą uczennicę lokalnej amerykańskiej szkoły. Właśnie w pobliżu miasta wprowadziły się nowe osoby: Peter wraz ze swoją matką. Lokalna policja pierwsze podejrzenia w tej sprawie kieruje w stronę Petera, z uwagi na jego cygańskie korzenie. To samo czyni Roman, który spotyka Petera w miejscu podrzuconego wcześniej ciała. Jest on synem najbardziej wpływowej w całym mieście Olivii Godfrey oraz bratem zdeformowanej dziewczyny, która budzi postrach w lokalnej szkole. Jego podejrzenia jednak nie dotyczą cygańskiego pochodzenia Petera, a opierają się na plotkach, które rozpuszczane są po całej szkole, że nowy w mieście to wilkołak.

Gdy na miejsce ich spotkania przyjeżdża policja, próbuje zatrzymać obu młodzieńców. Roman używa siły perswazji, która odwodzi ich od interwencji. Dla Petera to jasny znak, że jego podejrzenia co do rodziny Godfrey’ów są słuszne, bo nie są oni zwykłymi ludźmi. Z czasem jednak zaprzyjaźnia się z Romanem i jego siostrą Shelley. Choć nie podoba się to jego matce, to razem z Romanem postanawia odnaleźć tajemniczego mordercę.

HEMLOCK GROVE – Sezon 1 – Recenzja – ANALIZA – część 1

Jeszcze zanim platforma NETFLIX rozpoczęła ekspansję światową i zanim zagościła w naszym kraju, to zaserwowała swoim widzom mroczny serial o istotach nadprzyrodzonych. Pierwszy sezon miał swoją premierę w 2013 roku, a polscy widzowie otrzymali do niego dostęp w styczniu 2016 roku, kiedy Netflix zadebiutował na polskim rynku. Serial liczy trzy sezony, więc zdążył się zakończyć przed premierą platformy w naszym kraju. Dzisiaj rzut okiem na pierwszy sezon wprowadzający nas w historię Petera Rumanceka i rodziny Godfrey’ów.

Fabularnie pierwszy sezon skupia się na tajemniczych morderstwach, które mają miejsce w HEMLOCK GROVE. Kolejno giną młode dziewczyny zamordowane w bardzo brutalny sposób. Wygląda to tak bestialsko, że policja i mieszkańcy miasta nie wiedzą, czy o morderstwa podejrzewać człowieka, czy bardziej jakieś zwierze.

Pierwsze podejrzenia spływają na nowych w mieście. To cyganie, którzy osiedlili się na obrzeżach miasta, a Peter z uwagi na młody wiek i charakter ofiar, staje się głównym podejrzanym w tej sprawie. Nie pomagają mu też plotki rozpuszczane przez Christinę Wendall. Licealistka chce uchodzić za pisarkę / dziennikarkę i na powitanie zasypuje go dziwnymi pytaniami, czy jest on wilkołakiem. Peter oczywiście temu zaprzecza, ale plotka żyje własnym życiem i tym samym przypięta zostaje do niego łatka wilkołaka. Zabawne jest to, że plotka jest prawdziwa, choć Peter nigdy publicznie nie ujawniał swojej drugiej istoty.

HEMLOCK GROVE – Sezon 1 – Recenzja – ANALIZA – część 2

Obok Petera, jego matki i kuzynki Destiny, w HEMLOCK GROVE poznajemy wpływową rodzinę Godfrey’ów. JR Godfrey założył firmę, która rozrosła się do olbrzymich rozmiarów. Z czasem niemal każda gałąź gospodarcza miasta i regionu znalazła się w rękach Godfrey’ów. W tajemniczych okolicznościach Godfrey umiera, a pieczę nad majątkiem przejmuje jego żona Olivia Godfrey. Wychowuje ona najstarszego syna Romana, który ma naturę buraka i powszechnie nie jest lubianą osobą w mieście. Ponadto opiekuje się nad zdeformowaną córką Shelley.

Z początku nic nie wiemy o jej przeszłości, ale widzimy jak wygląda i jak się porusza. Jest nienaturalnych jak na dziewczynę rozmiarów i posiada tym samym nadludzką siłę. Nie może mówić, więc posługuje się głosowym komunikatorem w telefonie, a jej twarz budzi postrach u wszystkich mieszkańców miasta. Szczególnie u małych dzieci. Od razu na pierwszą myśl przychodzi potwór Frankensteina, szczególnie że chodzą głosy, że przed Romanem JR i Olivia mieli małą dziewczynkę, która zmarła. Skąd więc po latach Shelley z takim wyglądem ? Przypadek ?

Każdego dnia Shelley musi nosić perukę, która nie tylko zakrywa jej łysą głowę, ale przykrywa także odstraszające wszystkich oko. Dla brata jest ona jednak śliczna i troszczy się o nią najlepiej jak potrafi. Właściwie Romanowi na nikim zbytnio nie zależy, poza siostrą Shelley i kuzynką Lethą. Ta w nastoletnim wieku zachodzi w ciąże, ale wszystkim mówi, że nie miała żadnego chłopaka, a jej ciąża jest efektem działania anioła. Brzmi wariacko, więc i ludzie traktują ją jak wariatkę. Trochę to nie w smak jej ojcu Normanowi, który jest szanowanym psychiatrą i współwłaścicielem rodzinnej firmy. Ten sam próbuje się dowiedzieć, kto zapłodnił jego córkę, choć brak mu jakichkolwiek w tej sprawie tropów. Letha jest jednak jego jedyną córką i oczkiem w głowie, więc oficjalnie nie chce ją podejrzewać i robić jest zarzutów za nieprzyzwoite czyny.

HEMLOCK GROVE – Sezon 1 – Recenzja – ANALIZA – część 3

W pierwszym sezonie HEMLOCK GROVE mało wiemy o tajemniczej tożsamości Olivii i jej syna Romana. Dla cyganów wprowadzających się do miasta sprawa jest jasna. Matka Petera ostrzega syna przed kontaktem z Godfrey’ami. Wg niej i Destiny to upiory, a właściwie upiry. Tak nazywano wampiry na terenach słowiańskich. To ludzie, których kiedyś ktoś przeklął, a następnie zmarli śmiercią gwałtowną. To pozwoliło dokonać ich przemiany. Legendy głosiły później także, że przemiana następuje z powodu działania innego upiora na ofiarę. Choć w kinematografii powszechne stało się nazewnictwo wampiry, to w serialu HEMLOCK GROVE używana jest starosłowiańska nazwa upiór. Jednak wiadomo o co chodzi (red. no nie wiedzą Ci, co są na bakier z wierzeniami ludowymi, stąd krótkie wyjaśnienie znaczeń).

HEMLOCK GROVE wrzuca więc do fabuły najbardziej znane w filmografii i literaturze potwory. Gdyby tego było mało, to jeszcze mamy trochę magii. Objawia się ona w umiejętnościach Destiny Rumancek. Mamy też aurę tajemnicy. Z jednej strony dotyczy ona tajemniczych bestialskich morderstw, a z drugiej strony tajemniczych badań przeprowadzanych w ośrodku należącym do rodziny Godfrey’ów. W instytucie tym pierwsze skrzypce gra naukowiec dr Johann Pryce. Wiemy, że pracuje on nad jakimś tajnym projektem o nazwie Uroboros. Nazwa pochodzi od antycznego symbolu przedstawiającego węża z ogonem w pysku, który bez przerwy pożera samego siebie. Symbolizuje to odradzanie się z siebie, więc daje do myślenia czego dotyczy projekt. Dla Johanna Pryce’a to praca życia, więc jest dla niego priorytetem, podlegającym wszelkiej koniecznej ochronie.

HEMLOCK GROVE – Sezon 1 – Recenzja – O AKTORACH – część 1

A jak te wszystkie postacie z HEMLOCK GROVE prezentują się od strony aktorskiej ? Peter Rumancek, to aktorsko Landon Liboiron. Kanadyjczyk grał w przeszłości Josha Shannona w opowieści o dinozaurach, w serialu „Terra Nova„. Wcielił się również w postać Declana Coyne’a w serialu „Degrassi: The Next Generation„. Ostatnimi czasy grał natomiast Michaela Smytha we „Frontier„.

Roman Godfrey, to aktorsko Bill Skarsgård, ze znanej aktorsko szwedzkiej rodziny Skarsgårdów. Wcześniej był to aktor głównie filmowy. Później zaczął grać również w serialach. Wystąpił chociażby w antologii Hulu „Castle Rock„. Filmowo w ostatnich latach to przede wszystkim Pennywise the Dancing Clown w trylogii horrorów „IT„.

Doktor Norman Godfrey, to aktorsko Dougray Scott. Szkocki aktor zagrał niegdyś księcia Henry’ego w filmie „Ever After” oraz Seana Ambrose w „Mission: Impossible 2„. Serialowo to między innymi Ian Hainsworth w „Desperate Housewives” (znanym w Polsce jako Gotowe na wszystko). Aktor zaliczył też drobną rolę w drugim sezonie „Fear the Walking Dead„, a ostatnio wcielił się w Jacoba Kane’a w serialu „Batwoman„.

Jego serialowa żona Marie Godfrey, to aktorsko Laurie Fortier. Aktorka przewija się przez różne seriale, ale raczej w rolach epizodycznych. Wystąpiła między innymi w „CSI: Crime Scene Investigation” oraz „Hawaii Five-0„.

Ich córka Letha Godfrey, to natomiast w rzeczywistości Australijka Penelope Mitchell. Ostatnio zagrała ona chociażby w nowej wersji filmu „Hellboy„. Serialowo to Olivia 'Liv’ Parker w „The Vampire Diaries” (red. taa, w lokach wyglądała oszałamiająco).

HEMLOCK GROVE – Sezon 1 – Recenzja – O AKTORACH – część 2

Doktor Johann Pryce, to aktorsko Joel de la Fuente. Amerykański aktor filipińskiego pochodzenia jest najbardziej znany z roli Inspektora Kempeitai Takeshi Kido w serialu Amazona „The Man in the High Castle„. Serialowo to również porucznik Paul Wang z serialu „Space: Above and Beyond” (znanego w Polsce jako Gwiezdna eskadra). Aktora mogliśmy również oglądać w serialu „Law & Order: Special Victims Unit” oraz „Madam Secretary„.

Szeryf HEMLOCK GROVE Tom Sworn, to aktorsko Aaron Douglas. Serialowo to między innymi Galen Tyrol w nowej wersji „Battlestar Galactica” i „Battlestar Galactica: The Resistance„. To również Tony Darrow w amerykańskiej wersji „The Returned” oraz Gordon Rimmer z serialu „Dirk Gently’s Holistic Detective Agency„. Epizodycznie przewinął się natomiast przez takie produkcje, jak „iZombie„, „The Twilight Zone„, czy we wznowionym po latach „The X Files„.

[red. mała uwaga. Czy nie uważacie, że jest on łudząco podobny do aktora Wesa Chathama, znanego chociażby z serialu „The Expanse” ? A to żadna rodzina].

Córki szeryfa, czyli Alexa i Alyssa Sworn. to aktorsko kolejno Eliana Jones oraz Emilia McCarthy. W rolę dr Clementine Chasseur wciela się natomiast Kandyse McClure. Ją również znamy ze wspomnianej wcześniej „Battlestar Galactica„. Tam wcieliła się w postać Anastasii „Dee” Dualli. Serialowo to również Erika Taylor w „Persons Unknown” i Landis Barker w „Ghost Wars„.

Matkę Petera – Lynde Rumancek, gra Lili Taylor. Ją serialowo znamy głównie jako Lisę Kimmel Fisher w „Six Feet Under„. Amerykańska aktorka zagrała również w „Almost Human” i „American Crime„. Epizodycznie przewinęła się także przez pierwszy sezon „Gotham” i piąty sezon „The X Files„.

HEMLOCK GROVE – Sezon 1 – Recenzja – O AKTORACH – część 3

W pierwszym sezonie HEMLOCK GROVE, Shelley Godfrey odgrywa Nicole Boivin. Dużo tu obróbki technicznej, więc w jej monstrualnych rozmiarów ciało wciela się Michael Andreae oraz wysoka jak na kobietę Erika Ervin.

Christina Wendall, to natomiast w rzeczywistości Australijka Freya Tingley. Aktorkę wielu może kojarzyć z roli Wendy Darling w innej amerykańskiej produkcji „Once Upon a Time„.

Brata dr Chasseur – Michaela, gra w tym serialu Kanadyjczyk Demore Barnes. Serialowo to Mr. Ibis we flagowym projekcie STARZ – „American Gods„. Ponadto serialowo to Whitley z „12 Monkeys” i Wayne Martin z „Waco„. Aktor przewinął się również przez serial „Hannibal” oraz adaptację komiksową DC „The Flash„. Ostatnio gra również Williama Wintergreena w innym komiksowym serialu DC „Titans„.

Destiny Rumancek, to natomiast w rzeczywistości kanadyjska aktorka Kaniehtiio Horn. Serialowo to Gina z „The Man in the High Castle” i Rynn z „Defiance„. Ostatnio zagrała też w serialu „Slasher„. Epizodycznie przewinęła się natomiast przez takie seriale, jak „Alphas„, „Being Human„, czy chociażby „Creeped Out„.

HEMLOCK GROVE – Sezon 1 – Recenzja – O AKTORACH – część 4

Poznany tylko w retrospekcjach ojciec Romana i Shelley – JR Godfrey, to aktorsko Paul Popowich. Kanadyjski aktor przewinął się przez serial „Haven” i „Dark Angel„. Na dłużej wcielił się w postać Ashera Shostaka we wspomnianym już dzisiaj „Degrassi: The Next Generation„. W przeszłości pojawił się również w „The Outer Limits” (znanym w Polsce jako Po tamtej stronie) oraz „Star Trek: Deep Space Nine„.

Główną obsadę w HEMLOCK GROVE domyka Olivia Godfrey. W tej roli wystąpiła holenderska aktorka Famke Janssen. Na złotym ekranie dłuższy czas wcielała się w postać komiksowej Jean Grey. Wystąpiła jako ta postać w filmach „X-Men„, „X-Men 2„, „X-Men: The Last Stand” oraz „X-Men: Days of Future Past„. Serialowo to Eve Rothlow w „How to Get Away with Murder” oraz Jessica Mallory w „The Capture„. Aktorsko to również Susan Hargrave w „The Blacklist” oraz „The Blacklist: Redemption„. Epizodycznie zagrała natomiast w „Star Trek: The Next Generation„.

HEMLOCK GROVE – Sezon 1 – Recenzja – PODSUMOWANIE

Pierwszy sezon HEMLOCK GROVE wprowadza nas fabularnie w tajemniczą sprawę brutalnych morderstw. Nie wchodząc w szczegóły jest to zamknięta historia, bo ma swój finał pod koniec sezonu. Pierwszy sezon jednak w tle przedstawia dwa istotne wątki. Pierwszy z nich dotyczy tajemniczego zakonu, dla którego zlecenia wykonuje rodzeństwo Chasseur. Drugi wątek dotyczy tajemniczych badań, znanych pod nazwą projektu Uroboros. No i generalnie jest jeszcze trzeci ważny wątek, który dotyczy odkrywania własnej tożsamości przez Romana. Ten prezentuje nam dawkę swoich zdolności już na początku pierwszego sezonu. Jednak chłopak jest nieświadomy swojego pochodzenia, a prawdę o nim znają jedynie wyczuwające to wilkołaki.

Całość ma charakter horrorowy, a dzięki odpowiednim efektom specjalnym ciekawie prezentuje się wilcza przemiana. Wizualnie jest jedną z lepszych prezentowanych w serialach o wilkołakach. Na więcej ciekawych efektów specjalnych trzeba poczekać, do kolejnego sezonu.

Udostępnij w social mediach