HELPSTERS – Sezon 1 – RECENZJA

HELPSTERS (pol. Pomagadła) – An Apple Original – Apple serial oryginalny. Amerykański serial dla dzieci kukiełkowo-aktorski, zrealizowany w dużej mierze w konwencji musicalowej. Serial nawiązuje do popularnej niegdyś Ulicy Sezamkowej, a jego twórcą jest Timothy McKeon. Za produkcję serialu odpowiada Sesame Workshop (znane też jako Children’s Television Workshop CTW) oraz BIG INDIE (studio muzyczne i nagraniowe z siedzibą w Austin w Texasie i Londynie w Zjednoczonym Królestwie).

GATUNKI : kukiełkowo-aktorski / musical / antologia
KRAJ PRODUKCJI : USA

Pierwszy sezon serialu HELPSTERS liczy 13 odcinków. Pierwsze sześć odcinków zostało udostępnione w momencie startu nowej platformy Apple TV+, czyli w dniu 1 listopada 2019 roku. Obecnie całość możemy w języku polskim oczywiście na platformie APPLE TV+. To produkcja dla najmłodszych widzów, więc w tym przypadku przygotowano dubbing w polskiej wersji językowej.

HELPSTERS – Sezon 1 – RECENZJA

OPIS WPROWADZAJĄCY BEZ SPOILERÓW

Serial opowiada o pewnych stworach mówiących o sobie HELPSTERS (pol. Pomagadła), czyli pomocnych straszydłach. Żyją one po to, by pomagać innym w potrzebie. Cody wraz z przyjaciółmi kocha pomagać tym, którzy mają jakikolwiek problem. Na początek na pierwszy ogień w siedzibie HEPSTERS zjawia się Wspaniała Alie z pewnym kłopotem. Jednak kłopoty to specjalność Pomagadeł, a dokładnie ich niwelowanie. Wspaniała Alie potrzebuje pomocy w przygotowaniu wspinaczki życia. Pomagadła zabierają się więc za skompletowanie jej ekwipunku, który pomoże jej zrealizować wymagającą górską wspinaczkę.

Pomagadła rozwiązują pierwszy problem, ale są też stale na posterunku oczekując kolejnych konsumentów, którym mogą w każdej chwili udzielić pomocy. W ich siedzibie nagle zjawiają się wspaniali biegacze : Robbie i Rhonda. Ich problem polega na tym, że każde z nich wygrało po 10 wyścigów i rodzeństwo zastanawia się, które z nich jest w rzeczywistości najszybsze. Dla Cody rozwiązanie problemu wydaje się trywialnie proste i proponuje zorganizować specjalny wyścig tylko dla Rhondy i Robbiego, który wyłoni najszybszego biegacza.

HELPSTERS – Sezon 1 – Recenzja – ANALIZA – część 1

Apple na starcie swojej platformy streamingowej APPLE TV+ serwuje produkcję adresowaną do najmłodszych widzów. HELPSTERS nawiązuje w swej konstrukcji do popularnej Ulicy Sezamkowej. Nic dziwnego, bo za jego produkcję odpowiada to samo studio, które ma wprawę w przygotowywaniu seriali o charakterze edukacyjno-rozrywkowym. Dokładnie w tej samej formie zrealizowany jest ich nowy serial kukiełkowo-aktorski HELPSTERS. To produkcja, która uczy najmłodszą publikę poprzez zabawę. Każdy odcinek jest przygotowany tak, by wpoić w małe dzieci jak największą wiedzę w określonym temacie. A wszystko to oczywiście w rozrywkowy sposób ze wsparciem rozśpiewanych Pomagadeł.

Określenie rozśpiewane Pomagadła bynajmniej nie jest przypadkowe. HELPSTERS do każdego problemu podchodzą śpiewająco. I bynajmniej nie jest to przenośnia 🙂 bo produkcja po części ma znamiona musicalu. No ale tak właśnie wyglądały zawsze w przeszłości seriale i programy Sesame Workshop, a tu jeszcze swoje wsparcie udziela profesjonalne studio muzyczne BIG INDIE. Pomagadła w każdym odcinku śpiewem umilają oczekiwanie na kolejnego konsumenta, któremu chętnie udzielą wszelkiej pomocy. Parafrazując klasyka : „Pomagadłami są, więc nic do pamagadłowe nie jest im obce” 😉 Kluczem do sukcesu jest natomiast zawsze odpowiedni plan. Ten także prezentują śpiewająco, zarażając swoim entuzjazmem strapionych konsumentów i przy okazji najmłodszych widzów, którzy obserwują to widowisko.

HELPSTERS – Sezon 1 – Recenzja – ANALIZA – część 2

Konstrukcja każdego odcinka prezentuje zawsze dwa odrębne problemy do rozwiązania dla naszych tytułowych bohaterów. Serial HELPSTERS jest więc niejako w formie quasi-antologii. Wstęp jest zawsze jednakowy, bo prezentuje początek dnia, w którym widzowie poznają Cody zmierzającą do sklepu HELPSTERS, który jest swego rodzaju siedzibą Pomagadeł. Tam oczekują na osoby wołające o pomoc. A problemy są przeróżne. Jedne dość poważne, inne mogą się wydawać starszemu widzowi zbyt banalne, żeby nie powiedzieć idiotyczne. Najważniejszy zawsze jest plan i jego realizacja. Za każdym razem dyrygentką grupy Pomagadeł jest Cody (poza jednym przypadkiem, gdy zmogła ją choroba i to ona potrzebowała pomocy). To ona wydaje polecenia innym, które pomagają zrealizować plan. Każdy dzień (i tym samym odcinek serialu) kończy się piosenką, bo co robią Pomagadła na zakończenie dnia ? Robią muzykę, a wspiera ich przy tym zawsze jakiś gość specjalny.

Muzycznie HELPSTER wygląda naprawdę dobrze. Piosenki potrafią wpadać w ucho, a dzieci powinny być przy tym zachwycone (red. i są na to dowody). W serialu bowiem zadbano o każdy najdrobniejszy detal. Poza tym produkcja ma charakter edukacyjny. Wraz z Pomagadłami najmłodsi widzowie poznają znaczenie trudniejszych słówek, takich jak chociażby sekwencja, czy pętla. Pomagadła dokładnie tłumaczą definicję używanych pojęć, aby każdy zrozumiał ich znaczenie. Mało tego. Wśród Pomagadeł jest wyrośnięty Heart, któremu trzeba bardzo precyzyjnie wydawać polecenia. W przeciwnym wypadku popełnia on błędy, jak na przykład w odcinku, w którym ma przynieść misia jako przytulankę do snu, a ten ku zaskoczeniu wszystkich, z lasu przyprowadza żywego niedźwiedzia. Serial uczy więc dzieci precyzyjnych wypowiedzi, z którymi najmłodsi, podobnie jak Heart mają prawie zawsze problem (red. większość osób starszych też, ale mniejsza o to ;P).

HELPSTERS – Sezon 1 – Recenzja – O AKTORACH

Aktorsko HELPSTERS to przede wszystkim dubbingowcy udzielający głosu kukiełkowym postaciom oraz epizodyczni konsumenci, którzy zjawiają się w sklepie Pomagadeł prosząc o pomoc w swoim problemie. Głosu Cody udziela w tym serialu Stephanie D’Abruzzo. Kobieta ma w tym doświadczenie, bo w przeszłości pracowała przy Ulicy Sezamkowej oraz udzieliła swojego głosu w animacji „Sheep in the Big City” i serialu „Unbreakable Kimmy Schmidt„.

Pan Primm, to w rzeczywistości Martin P. Robinson. On także pracował przy Ulicy Sezamkowej, gdzie udzielał swojego głosu głównie różowemu Telly Monsterowi. Ponadto ma na swoim koncie wiele innych kukiełkowych show. To samo możemy powiedzieć o dubbingowcu Scattera. W tej roli występuje Tim Lagasse. Udzielał on swojego głosy chociażby Bernardowi w „The Curious Creations of Christine McConnell„.

Ekipę głównych Pomagadeł domyka Heart. W tej roli kobieta – Ingrid Hansen. Amerykanka duńskiego pochodzenie również jak pozostali z grupy miała w przeszłości do czynienia z dubbingowaniem kukiełkowych stworów. I jest jeszcze rezerwowe wsparcie dla Pomagadeł w postaci niebieskiej Jackie. W tej roli występuje Jennifer Barnhart, której akurat nie brakuje występów także w ludzkiej postaci. Aktorka przewinęła się chociażby przez „Law & Order: Special Victims Unit” oraz epizodycznie pojawiła się w dramacie politycznym Netflixa – „House of Cards„.

Jako, że jest to na starcie nowej platformy APPLE TV+ jedyny serial aktorski (właśc. pół-aktorski) z polską ścieżką dźwiękową (reszta seriali jest z polskimi napisami – nawet inny przeznaczony dla młodszych widzów „Ghostwriter„), to warto wspomnieć o polskiej obsadzie dubbingowej. Cody w polskiej wersji językowej to Beata Wyrąbkiewicz ; Pan Primm to natomiast Tomasz Steciuk. Scatterowi głosu udziela Jacek Bończyk, a Heart to w polskiej wersji językowej Mateusz Narloch.

HELPSTERS – Sezon 1 – Recenzja – PODSUMOWANIE

Twórcy Ulicy Sezamkowej nie zawodzą. HELPSTERS to kolejna produkcja, która potrafi zachwycić najmniejsze dzieci. Całość podobnie jak poprzednie kukiełkowe produkcje Sesame Workshop ma charakter edukacyjno-rozrywkowy. Wszystko także zestawione w świetnej oprawie muzycznej. Każdy odcinek posiada wiele piosenek opisujących poszczególne czynności Pomagadeł. Jest więc piosenka rozpoczynająca dzień, w której Pomagadła oczekują konsumentów. Jest i piosenka o potrzebie opracowania planu, oraz piosenka pochwalna, jak już ten plan zostanie opracowany. No i oczywiście na zwieńczenie piosenka triumfu, że wszystko się udało i wszystko poszło zgodnie z planem. Każdy odcinek kończy się też wspomnianą piosenką z krótkim udziałem gości specjalnych.

Jeżeli macie dzieci – najlepiej w przedziale wiekowym 3-6, to HELPSTERS jest idealnie dla nich. To produkcja szyta na miarę dzieci w wieku przedszkolnym. Serial potrafi uczyć i bawić, a Wasze dzieci powinny być nim zachwycone. Całość jest dostępna z polskim dubbingiem na platformie APPLE TV+

Udostępnij w social mediach