Helpsters Help You – SEZON 1 – Recenzja

Helpsters Help You (pol. Pomagadła Ci pomogą) – An Apple Original – Apple serial oryginalny. Amerykański serial kukiełkowo-aktorski dla dzieci stworzony dla platformy APPLE TV+. Spin-off serialu „Helpsters” zrealizowany na okoliczność pandemii COVID-19, spowodowanej wirusem SARS-CoV-2. Za produkcję serialu odpowiada Sesame Workshop (znane też jako Children’s Television Workshop CTW).

GATUNKI : kukiełkowo-aktorski / musical / antologia / short / dla dzieci
KRAJ PRODUKCJI : USA

Pierwszy sezon serialu Helpsters Help You liczy 6 odcinków. Był on udostępniany premierowo na platformie Apple TV+ w odstępach tygodniowych od 24 kwietnia 2020 roku do 28 maja 2020 roku. Wyjątkowo również z uwagi na specyfikę serialu był on udostępniany w paśmie darmowym za pośrednictwem serwisu YouTube. Obecnie całość ciągle możemy obejrzeć w języku polskim oczywiście na platformie APPLE TV+.

Helpsters Help You – SEZON 1 – Recenzja

OPIS WPROWADZAJĄCY BEZ SPOILERÓW

Serial skupia się na Cody, która podczas lockdownu z powodu szalejącego wirusa, uczy dzieci jak mogą inaczej niż dotychczas spędzać czas w domu. Tym razem Cody zostaje sama bez swoich towarzyszy. Jednak dzisiejsze możliwości techniczne umożliwiają jej nie tylko kontakt internetowy z nimi, ale również kontakt ze swoimi stałymi konsumentami.

Każdy kolejny odcinek uczy dzieci czegoś nowego. Cody poza przesłaniem edukacyjnym nie zapomina jednak o tym, co Pomagadła potrafią najlepiej poza pomaganiem. Dlatego nawet podczas lockdownu Cody stale tworzy muzykę serwując nam nowe okolicznościowe piosenki.

Helpsters Help You – SEZON 1 – Recenzja – ANALIZA – część 1

Wiosną 2020 roku Apple prezentuje swoim najmłodszym widzom okolicznościowy SHORT. I to taki SHORT w pełnym tego słowa znaczeniu. Odcinki serialu Helpsters Help You (pol. Pomagadła Ci pomogą) liczą bowiem po dwie, czasami trzy minuty. Jednak aby było zabawnie, to drugie tyle liczą napisy po każdym epizodzie 🙂 Dlaczego na taki short zdecydowali się tym razem twórcy od Sesame Workshop ? Ciężko powiedzieć. Jeśli chcieli zrobić okolicznościowy spin-off serialu „Helpsters” na okoliczność przymusowego lockdownu, to mogli przecież zrobić to w dokładnie tych samych ramach czasowych co pierwotny serial. Co prawda w produkcji Helpsters Help You (pol. Pomagadła Ci pomogą) Cody występuje sama, bez swoich towarzyszy. Odpadają więc stałe piosenki, które towarzyszyły im w każdym kolejnym odcinku. Nie mniej jednak nadal można była do tego podejść w ten sam sposób co dawniej, dzieląc epizod na kilka takich przydatnych lekcji dla najmłodszych widzów.

Wyszło jednak jak wyszło, stąd mamy bardzo krótkie odcinki. Sam sens tego serialu jednak zostaje zachowany. Cody w każdym kolejnym odcinku uczy najmłodszych widzów, w jaki sposób mogą obecnie spędzać czas podczas przymusowego lockdownu. Nadal przypomina dzieciom jak ważny jest plan. Dzięki niemu możemy zrealizować to, co wcześniej zamierzaliśmy i nic nas po drodze nie rozproszy na ścieżce do celu. Oczywiście lockdown to wiele ograniczeń. Dlatego niektóre plany musimy dzisiaj modyfikować Jeżeli wcześniej naszym planem było wyjście do parku, to teraz możemy to zastąpić naszą wyobraźnią. Ulubione drzewo z tego parku możemy natomiast odzwierciedlić sobie samemu, z użyciem typowych artykułów szkolnych. Przecież te same nożyczki czy papier kolorowy wykorzystywany w szkole, czy w przedszkolu możemy teraz wykorzystać do realizacji naszego domowego planu. Dlatego pod żadnym pozorem nie możemy zapominać o planie, który Pomagadła zawsze dotychczas przygotowywali pod odpowiednich konsumentów.

Helpsters Help You – SEZON 1 – Recenzja – ANALIZA – część 2

Plan możemy przygotować niezależnie od okoliczności. Jednak nie wszystko co robiliśmy dotychczas możemy stosować podczas pandemii. Z serialu „Helpsters” pamiętamy, jak Pomagadła przybijają piątkę po przygotowaniu planu. Baa, mają nawet na to skomponowaną piosenkę. Teraz to jednak wykluczone, bo w ten sposób umożliwiamy łatwe rozprzestrzenianie się wirusa. Cody więc w jednym z epizodów znajduje alternatywę dla tradycyjnej piątki. Nie byłaby jednak sobą, gdyby i na tą okoliczność nie przygotowała odpowiedniej piosenki.

No a co z pomaganiem ? Pomagadła przecież zawsze pomagały konsumentom w potrzebie. Ci przychodzili z prośbą o pomoc do ich specjalnego sklepu. Jeżeli pomoc wymaga jedynie konsultacji, to również mogą to robić na odległość. Tego właśnie uczy nas Cody łącząc się przez sieć ze Wspaniałą Alie.

A co z tworzeniem muzyki ? Tutaj jak dawniej Cody łączy się na odległość muzykami, z którymi wspólnie tworzy nową muzykę. Na koniec sezonu przygotowuje nawet z nimi specjalną piosenkę dziękczynną. Ta dedykowana jest wszystkim służbom porządkowym itp. które funkcjonują podczas pandemii.

Jednak czas spędzony w domu to nie tylko nauka i praca. Cody przypomina nam w jaki sposób obecnie możemy spędzać również czas wolny / czas relaksu. Od czego mamy wyobraźnię ? Możemy przecież grać na odległość w różne gry słowne, które nie wymagają bezpośredniego kontaktu. O tym musimy pamiętać, by zawsze właśnie w ten sposób modyfikować nasze dawne zwyczaje i dostosowywać je do obecnie zastanej rzeczywistości.

Helpsters Help You – SEZON 1 – Recenzja – O AKTORACH I DUBBINGU

Aktorsko i dobbingowo tu bardziej ubogo niż w pierwotnym serialu „Helpsters„. Wszystko za sprawą faktu, że rolę edukacyjno-rozrywkową bierze na siebie samodzielnie Cody. Głosu Cody udziela ponownie Stephanie D’Abruzzo. Aktorka dubbingowa w przeszłości pracowała przy Ulicy Sezamkowej. Ostatnio wróciła w te buty podkładając głos mamie Elmo w serialu „The Not Too Late Show with Elmo„. Ponadto udzieliła swojego głosu w animacji „Sheep in the Big City„. Fizycznie natomiast epizodycznie wystąpiła w serialu „Unbreakable Kimmy Schmidt„. Cody w polskiej wersji językowej swojego głosu udziela natomiast Beata Wyrąbkiewicz.

Wspaniała Alie, to w rzeczywistości vblogerka Franchesca Ramsey. Na srebrnym ekranie mogliśmy ją jednak gościć w serialu „Superstore„, gdzie wystąpiła jako Nia. Warto jeszcze wspomnieć, że pomaga ona w realizacji telewizyjnego show The Nightly Show with Larry Wilmore.

Helpsters Help You – SEZON 1 – Recenzja – OD AUTORA

To jeszcze na koniec zdanie odrębne dotyczące strony technicznej tego serialu. Dlaczego zdanie odrębne ? Nie wiem bowiem czy problem był powszechny i dotyczył wszystkich użytkowników, czy tylko ja napotkałem takie problemy oglądając ten serial.

Oglądam 100% seriali z platformy APPLE TV+ i posiadając sprzęty Apple, oglądam tak jak życzyli sobie włodarze tej platformy. Właściwie całość oglądam przez przystawkę Apple TV 4K. Co prawda mam możliwość obecnie oglądania tych seriali na innych sprzętach poza Apple (do przeglądarki nawet nie sięgam, poza wstępnym testowaniem usługi na potrzeby oddzielnego artykułu). Jednak skoro mam dedykowany sprzęt Apple do najwygodniejszego oglądania, to po co miałbym oglądać to na innych urządzeniach. Nigdy z żadną produkcją tym samym nie miałem problemu. Wszystko śmiga aż miło. Jednak przy serialu Helpsters Help You miałem problem z listą odtwarzania. Nie przeskakiwało do kolejnych epizodów i lista „oglądaj dalej” zawiesiła się na piątym epizodzie. Nie pomagało usunięcie ręczne z listy, ani odhaczenie odcinka jako obejrzanego. Ciągle epizod piąty wracał jak bumerang.

Co ciekawe na zakładce serialu wszystkie sześć odcinków jest dawno odhaczone jako obejrzane. Problem jest tylko z listą „oglądaj dalej”. Jeżeli więc natrafiliście na podobny problem oglądając ten serial przez sprzęt Apple TV 4K, to oznacza, że Apple coś spieprzyło od strony technicznej. Innego uzasadnienia wówczas nie ma. W przeciwnym wypadku to tylko mój indywidualny problem, stąd ujmuje go we wniosku odrębnym.

Helpsters Help You – SEZON 1 – Recenzja – PODSUMOWANIE

Właściwie serial Helpsters Help You (pol. Pomagadła Ci pomogą) nadal zachowuje swój pierwotny charakter, co podstawowa produkcja „Helpsters„. Serial ma przesłanie edukacyjne. Potrafi uczyć przez zabawę, czyli w sposób przystępny najmłodszym widzom. Problemem jest tylko długość poszczególnych epizodów. Niewiele można bowiem pokazać w ciągu tych 2,5 minuty. Podstawowy „Helpsters” to musical pełen piosenek. Dość zabawnych i dźwięcznych piosenek. Helpsters Help You nadal pozostaje musicalem, ale siłą rzeczy tak krótkie epizody nie dają na tym polu większego manewru.

Poza tym serial dość dobrze potrafi edukować najmłodszych widzów, jak mogą spędzać czas podczas lockdownu. Musimy pamiętać, że w takiej Kalifornii to był realny lockdown ciągnący się przez wiele miesięcy, a nie taki jak w Polsce krótki od połowy marca do 13 kwietnia 2020 roku. Stąd małe dzieci musiały znacznie dłużej przebywać zamknięte w domach. Podobna sytuacja miała miejsce w krajach dalekiego wschodu. To właśnie dla tych społeczeństw większą wartość ma omawiany dzisiaj serial. Nie mniej jednak przesłanie edukacyjne jest powszechne i globalne, stąd powinni z tą produkcją zapoznać się również polskie dzieci. Całość jest dostępna oczywiście na platformie APPLE TV+.

Udostępnij w social mediach