HANNA – Sezon 2 – RECENZJA

HANNA 2 – AMAZON ORIGINAL – Amazon serial oryginalny. Druga odsłona amerykańskiego dramatu akcji, którego twórcą jest David Farr. Serial jest inspirowany filmem Davida Farra i Setha Lochheada z 2011 roku, o tym samym tytule. Informacje o producentach serialu oraz informacje z wstępnym zarysem fabuły całej historii, zostały zawarte w artykule dotyczącym pierwszej odsłony tego serialu – HANNA 1.

GATUNKI : dramat / akcja
KRAJ PRODUKCJI : USA

Drugi sezon serialu, podobnie jak pierwszy, liczy 8 odcinków. HANNA 2 został udostępniony widzom platformy Amazon Prime Video w całości w dniu 3 lipca 2020 roku.

HANNA – Sezon 2 – RECENZJA

OPIS WPROWADZAJĄCY NIE ZAWIERA SPOILERÓW, ALE POSIADA NAWIĄZANIA DO POPRZEDNIEGO SEZONU

W finałowych odcinkach poprzedniego sezonu Erik Heller postanawia dać Hannie nowe normalne życie, dlatego zawozi ją do Rumunii, do rodziny jej biologicznego ojca. Emil chętnie przyjmuje Hannę pod swój dach, ale dziewczyna w rzeczywistości woli zostać z Erikiem. Erik w tym czasie planuje jednak misję samobójczą, czyli nalot na odnowiony ośrodek CIA, który tworzy podobne jednostki do Hanny, jak to miało miejsce w ramach projektu UTRAX. Kiedy przygotowuje atak w motelu kontaktuje się z nim Marissa Wiegler, która odwodzi go od tej myśli, bo twierdzi, że jego śmierć nic nie zmieni, a Hanna nigdy nie będzie miała normalnego życia. Erik nie ma jednak zaufania do słów Marissy i nie wierzy, że kobieta nagle zmieniła front. W tym czasie dochodzi do ataku przełożonych Marissy na motel. W związku z przewagą liczebną Erik nie miałby szans, gdyby nie nagły przyjazd Hanny i udzielone mu przez dziewczynę wsparcie.

Po akcji defensywnej wspólnie wybierają się do ośrodka projektu UTRAX. W tym czasie Marissa bierze w niewolę tego, który zlecił jej zabicie. Przy transporcie Sawyera, więzień doprowadza do wypadku pojazdu i udaje mu się oswobodzić. Następnie sprowadza wsparcie ogniowe do atakowanego ośrodka UTRAX. W tym czasie Erik i Hanna uwalniają wszystkie dziewczyny, które są obiektami testów. Niestety tylko Clara wykazuje chęć udzielenia sobie ratunku. Chwilę później na miejsce przybywają komandosi i ewakuują pozostałe dziewczyny. Cały ośrodek natomiast puszczają z dymem, a Clarę, Hannę i Erika czeka ciężka walka z komandosami. Dodatkowo próbuje ich zatrzymać Jerome Sawyer, ale zostaje odstrzelony przez przybyłą tu Marissę. Erikowi natomiast odnawiają się stare rany z Berlina, co ostatecznie doprowadza do jego śmierci.

OPIS WPROWADZAJĄCY – ciąg dalszy

Hanna i Clara ukrywają się w lasach Rumunii, natomiast Marissę maglują w CIA w sprawie incydentu w ośrodku UTRAX. Jej przełożony zastanawia się, jak rekrutce 249 (Clarze) udało się zlekceważyć rozkazy i przejść na stronę wroga. Teraz Marissa Wiegler musi mu pomóc odnaleźć zbuntowaną dziewczynę. W tym czasie Leo Garner przygotowuje przetransportowane dziewczyny do drugiej fazy rozwoju. Drugi etap przewiduje nadanie nowych tożsamości i wyuczenie się przygotowanych wcześniej życiorysów. Ponadto dziewczyny mają przejść szereg szkoleń przygotowujących ich do pracy w terenie. Do projektu w tej fazie dołącza Terri Miller. Kobieta ma za zadanie prowadzić fikcyjne profile na portalach społecznościowych i komunikować się za ich pośrednictwem z rekrutkami, wcielając się w rolę członka ich rodziny, czy kogoś z grona znajomych.

W międzyczasie Hanna szkoli Clarę, zapewniając jej bezpieczeństwo, jak niegdyś Erik. Pewnego dnia Clara wymyka się do domku na skraju lasu. Tam zwierza się napotkanym ludziom, którzy pomagają jej przez internet zlokalizować mamę. Następnie oferują pomoc w dostaniu się do niej do Bukaresztu. Do chatki spóźniona dociera Hanna, a tuż za nią na miejsce przybywają amerykańscy żołnierze. Dochodzi do strzelaniny, w wyniku której po trafieniu w butle gazowe, chatka wylatuje w powietrze z ukrytą w środku Hanną.

Clara natomiast dojeżdża do Hotelu Avere w Bukareszcie. W pokoju hotelowym czeka na nią Marissa. Kobieta informuje ją o przynęcie oraz wyjaśnia, że jej matka zmarła tuż po jej urodzeniu. Teraz jednak może powrócić do projektu, który obecnie wygląda inaczej. Dziewczyna nie chce drugi raz wchodzić do tej samej rzeki, ale żołnierze przeprowadzają szturm na hotel i obezwładniają Clarę. To nie w smak Marisie, która liczyła na pokojowe przekonanie rekrutki. Jest również zawiedziona, że John Carmichael wysłał żołnierzy za Hanną. Ten jednak oferuje jej posadę za świetnie przygotowaną pułapkę. Chwilę później okazuje się, że Hanna przeżyła wybuch i osobiście odwiedza Marissę.

HANNA – Sezon 2 – Recenzja – ANALIZA – część 1

Po dobrze przyjętym przez widzów i krytyków pierwszym sezonie, przyszedł czas na drugą odsłonę dramatu akcji od Amazon Prime Video. Widać, że serialowa wersja stworzonego wcześniej filmu tego samego twórcy, to był dobry pomysł i trafił w gusta wielu osób. Poza tym serial stwarza więcej możliwości na rozbudowanie fabuły i stworzenie bardziej wielowątkowej opowieści. HANNA 2 kontynuuje wątki rozpoczęte w finale poprzedniego sezonu. Na początku bohaterka robi wszystko, by przygotować Clarę na obronę przed ludźmi, którzy będą ją ścigać, tak jak to robili do tej pory w jej przypadku. Tym samym wciela się w nauczyciela i trenera Clary, stając się wersją Erika 2.0. Clara natomiast z czasem ma podobne wątpliwości co do stałego przebywania w lesie, tak jak kiedyś te same wątpliwości miała tytułowa bohaterka tego serialu. Na własną rękę stara się odnaleźć swoją matkę, bo informacje o niej, które ujrzała podczas opuszczania ośrodka UTRAX, stale ją prześladują.

Ludzie odpowiedzialni za projekt UTRAX właśnie na to czekają, aż obiekt testowy 249 sam wpadnie w ich łapska. Tym samym wykorzystują pragnienia Clary na odnalezienie własnej matki. Do zadania zwabienia Clary w pułapkę, John Carmichael – nowy nadzorca projektu UTRAX, angażuje Marissę Wiegler. Kobieta by zachować posadę układa własną historyjkę incydentu w nowym ośrodku UTRAX. Oczywiście nie przyznaje się, że odstrzeliła Jerome Sawyera, który wcześniej sam próbował się jej pozbyć. W związku z jego śmiercią przedstawia inną, dopasowaną do wydarzeń wersję oficjalną dla Johna Carmichaela. Ten jest nieufny i powątpiewa w jej opowieści, ale wstępnie przekonuje go jej zaangażowanie w złowienie uciekinierki Clary. To właśnie dzięki Marissię Clara ponownie trafia w niewolę i zostaje dołączona do drugie fazy projektu w nowym ośrodku szkoleniowym The Meadows. Marissa natomiast odzyskuje posadę, choć oczywiście już nie szefuje projektowi. Jednak jako człowiek „wewnątrz” będzie przydatna dla tytułowej bohaterki.

HANNA – Sezon 2 – Recenzja – ANALIZA – część 2

Pod koniec pierwszego epizodu okazuje się, że Hanna przeżyła wybuch w leśnej chatce i teraz zwraca się o pomoc do Marissy w sprawie odbicia Clary z rąk jej porywaczy. Teraz startuje do misji ze znacznie lepszej pozycji, wszyscy bowiem myślą, że zginęła podczas leśnej interwencji komandosów. Tym samym Marissa udziela jej wsparcia, a dodatkowo lekko kamufluje jej wygląd zewnętrzny farbując Hannie włosy na blond. Dziewczyna jednak najmniej martwi się o odkrycie swojej tożsamości, a cel jaki jej przyświeca, to odnaleźć miejsce, do którego zostały przetransportowane wszystkie dziewczyny z poprzedniego obiektu UTRAX.

W HANNA 2 wiele się zmienia jeśli chodzi o sam projekt UTRAX. On przechodzi pewną ewolucję. W ośrodku The Meadows dziewczyny przestają już żyć jak zaprogramowane roboty. Druga faza przewiduje więcej swobody dla umieszczonych w nowym obiekcie nastolatek. Każda z dziewczyn otrzymuje nową tożsamość, a dawne numery testowe idą do kosza. Wszystko przygotowano bardzo profesjonalnie. Dziewczyny dostały do wyuczenia sztucznie stworzone życiorysy, ale to nie jest tylko zwykła instrukcja z danymi, tak jak to kiedyś przekazywał Hannie jej zastępczy ojciec Erik. Tutaj każda z dziewczyn otrzymuje specjalnie stworzony album ze zdjęciami ukazującymi jej przeszłość oraz fikcyjnie wmontowaną w ich życie rodzinę. Choć powszechnie wiadomo, że to mistyfikacja, to taki manewr mocno działa na psychikę niektórych dziewczyn. Na przykład poznana pod koniec pierwszego sezonu blondynka o nowej tożsamości Sandy Phillips, z czasem zaczyna wierzyć w istnienie zmyślonej dla niej rodziny i wyimaginowanej przeszłości.

I tak o to właśnie do takiego nowego ośrodka trafia tym razem Clara. Zmiany jakie zaszły w projekcie zderzają się z jej przykrymi wspomnieniami z poprzedniej niewoli. Ludzie odpowiedzialni za The Meadows oczywiście doskonale wiedzą, że takie zmiany były konieczne, by dalsza indoktrynacja wywołała pożądany skutek. Cel projektu jest niezmiennie ten sam. Stworzyć jednostki doskonałe do misji specjalnych i o to ma zadbać John Carmichael.

HANNA – Sezon 2 – Recenzja – ANALIZA – część 3

Nowy ośrodek CIA wprowadza wiele zmian w nowej odsłonie tego serialu. Z czasem poznajemy sekrety, do czego konkretnie są szkolone te podrasowane dziewczyny. Trochę przy tym w HANNA 2 thrillera szpiegowskiego, bo w rzeczywistości bardziej o taki typ żołnierzy – agentów chodzi włodarzom The Meadows. Zresztą kto będzie podejrzewał o niecne zamiary niewinnie wyglądające młode dziewczyny. Tym samym takim nastolatkom łatwiej będzie dotrzeć do wyznaczonych celów niż dorosłym przygotowanym do takich zadań agentom.

HANNA 2 nie zwalnia również tempa akcji. Tytułowa bohaterka ma wpojoną przez Erika ideę rozbrojenia UTRAX. Projekt to zło wcielone i Hanna doskonale wie, że musi doprowadzić do jego upadku. W poprzedniej odsłonie miała jednak zaufanego partnera i opiekuna. Teraz skazana jest na działanie w pojedynkę lub współpracę z Marissą, której nie może i nie chce do końca zaufać. Zresztą Erik całe życie przekonywał ją, że to Marissa Wiegler jest największym wrogiem i głową hydry, którą trzeba odciąć. Agentka jednak mocno się zmieniła z końcem poprzedniego sezonu. Zrozumiała wszystkie swoje błędy z przeszłości i to do czego niegdyś doprowadziła. Spotkanie oko w oko z Hanną dodatkowo zmieniło jej podejście. Od tamtego czasu Marissa nie chce być wrogiem Hanny, a nawet chce dokończyć to, czego nie udało dokończyć się Erikowi. Stworzyć dla Hanny nowe i lepsze życie.

Patrząc całościowo HANNA 2 trzyma wysoki poziom z pierwszej odsłony. Zdarzają się oczywiście wpadki i pewne głupoty, jak w premierowym sezonie (red. o tym bliżej w podsumowaniu). Duże znaczenie dla fabuły i całej akcji mają nowe postacie. W pierwszej kolejności są to dziewczyny z ośrodka The Meadows. Zmienił się również nadzorca projektu, a John Carmichael różni się od swojego poprzednika, choć świętoszkiem jego też nie możemy nazwać. Z całą pewnością ludzie z The Meadows mają inne podejście do swoich podopiecznych, a nad oprawą sztucznych tożsamości pracuje teraz Terri Miller.

HANNA – Sezon 2 – Recenzja – O AKTORACH

Jak te wszystkie nowe postacie wyglądają od strony aktorskiej ? I tak o to John Carmichael to aktorsko Dermot Mulroney. Aktor w przeszłości zagrał w takich filmach, jak „My Best Friend’s Wedding” oraz „The Wedding Date” (znanym w Polsce jako Pretty Man, czyli chłopak do wynajęcia). Serialowo to między innymi Bobby Sheridan w „The Purge” oraz Sean Pierce w „Shameless„. W drobnych rolach przewinął się w pierwszych odsłonach „Homecoming” oraz „Prodigal Son„.

Nowa w projekcie Terri Miller, to aktorsko Cherrelle Skeete. Angielska aktorka zagrała chociażby w miniserialu „The Five” (pol. Porzucony według Harlana Cobena).

Czuwający bezpośrednio nad szkoleniem dziewczyn Leo Garner, to natomiast w rzeczywistości angielski aktor Anthony Welsh. Wystąpił on między innymi w jednej z historii Czarnego lustra „Black Mirror – Crocodile„.

Joanne McCoy, to aktorsko Katie Clarkson Hill. Serialowo to przede wszystkim Charlotte Crockleby w „Guilt„. Sonia Richter, to natomiast w rzeczywistości Emma D’Arcy, znana z roli Naomi Richards w „Wanderlust„.

To teraz dziewczyny z ośrodka The Meadows. Danielle Marks, to aktorsko Mia Jenkins, znana z roli Alex w „The Lodge„. Natomiast Helen Young, to w rzeczywistości Severine Howell-Meri.

Jules Allen, to aktorsko Gianna Kiehl, a Sandy Phillips gra w tym serialu Áine Rose Daly. Aktorka do tej pory przewinęła się epizodycznie w drugim sezonie „Jack Ryan„.

Dziennikarka Nicola Gough, to aktorsko Valene Kane. Serialowo to między innymi Lisa Merchant w miniserialu „Thirteen” oraz Rose Stagg w „The Fall„.

Robert Gelder, to aktorsko Mark Bazeley. Serialowo to między innymi Jim Atwood w „Broadchurch” oraz Mike w miniserialu „The Body Farm„. Aktor dubbinguje również w kultowych grach : Star Wars: The Old Republic i World of Warcraft. Jego córkę Kat Gelder, gra natomiast w tym serialu Angela Sari.

HANNA – Sezon 2 – Recenzja – PODSUMOWANIE

Dla miłośników serialu akcji od Amazon Prime Video, nowy sezon – HANNA 2 nie zawodzi i może się podobać. Było oczywiście ryzyko, że brak Joela Kinnamana będzie mocno odczuwalny w kontynuacji tego serialu. Tytułowa odtwórczyni głównej roli jednak świetnie ciągnie ten serial, a Mireille Enos w roli Marissy Wiegler jest w tym sezonie równie znakomita, co w poprzedniej odsłonie. Dość ciekawą postacią okazuje się również Terri Miller, który przyjmując nową posadę, zderza się z inną rzeczywistością niż tą, na którą była wcześniej przygotowana podejmując zatrudnienie w The Meadows. Pozostałe nowe postacie też spisują się dobrze i nie robią tu tylko za tło wydarzeń.

HANNA 2 nie wyzbyła się jednak kilku wpadek i innych drobnych głupotek. W pierwszym sezonie brakowało twórcom konsekwencji w temacie wrażliwości na hałas Hanny wychowywanej całe życie w cichym lesie. W drugim sezonie śmiech natomiast budzi wizyta tytułowej bohaterki w Belgii, gdzie Hanna natrafia na policję z oznaczeniem Police (red. choć we Francji jest to słuszne, a w Katalonii pojawia się poprawnie Policia). Eh, w Belgii jest Politie, a nie Police amerykańskie matoły. No ale wiadomo, że Amerykanie w swoich serialach często wykładają się na braku wiedzy o naszym globie poza swoim pępkiem świata.

Tak czy inaczej drobne wpadki nie psują obrazu całości, a serial już nawet dostał zamówienie na kolejny sezon. Jeżeli ktoś jeszcze nie miał okazji obejrzeć drugiego sezonu, to HANNA 2 jest dostępna (i cały czas będzie tam dostępna) na platformie Amazon Prime Video.

Udostępnij w social mediach