HAND OF GOD – Sezon 2 – RECENZJA

HAND OF GOD 2 (pol. Ręka Boga 2) – AMAZON ORIGINAL – Amazon serial oryginalny. Drugi sezon historii o Pernellu Harrisie, który był przeświadczony, że jest prowadzony objawieniami przez Boga. Informacje o fabule początków serii oraz informacje o producentach serialu można przeczytać w artykule – Hand of God 1.

GATUNKI : dramat kryminalny / dramat psychologiczny / religijny
KRAJ PRODUKCJI : USA

Drugi sezon HAND OF GOD liczy podobnie jak pierwszy 10 odcinków. Został on udostępniony widzom platformy Amazon Prime Video w dniu 10 marca 2017 roku.

HAND OF GOD – Sezon 2 – RECENZJA

OPIS WPROWADZAJĄCY NIE ZAWIERA SPOILERÓW, ALE POSIADA NAWIĄZANIA DO POPRZEDNIEGO SEZONU

Pod koniec poprzedniego sezonu dochodzi do sceny ostatecznego odłączenia PJ-a (syna sędziego Pernella Harrisa) od respiratora. Jest to wynikiem ugody sądowej zawartej pomiędzy rodzicami (głównie Pernellem) a żoną PJ-a. Końcowa scena jednak ukazuje, że PJ po odłączeniu od aparatury odzyskuje przytomność. Pernell wie, że wysiłek się opłacił i Bóg pozwolił mu zachować syna.

Początek drugiego sezonu to pogrzeb PJ-a. Minęło już pół roku od tego czasu, a Pernell Harris jest wściekły na Boga, że ten mimo jego starań i poświęceń odebrał mu ostatecznie syna. Sędzia Harris zaczyna wątpić czy wszystkie jego wizje rzeczywiście pochodziły od Boga. Zaczyna się zastanawiać czy nie ześwirował, jak przebąkiwali o tym bliscy z jego otoczenia. Burmistrz Boston sugeruje mu wizytę u psychiatry. Pernell początkowo lekceważy sugestie, ale sytuacja zaczyna się zmieniać, gdy zaczyna widzieć wizje swojego zmarłego syna PJ-a.

W międzyczasie pojawiają się niezbite dowody powiązujące Pernella Harrisa z zabójstwem policjanta odpowiedzialnego za gwałt na jego synowej. Sędzia Harris musi podjąć decyzję, czy ponownie zaufać objawieniom. Musi mieć pewność, że nie są one wynikiem jego choroby psychicznej, ale rzeczywiście pochodzą od samego Boga. Ma przy tym pełne wsparcie byłego skazańca KD, mimo że wszyscy jego bliscy zaczynają się od niego odwracać.

HAND OF GOD – Sezon 2 – Recenzja – ANALIZA – część 1

Tak rysuje się fabuła drugiego sezonu Ręki Boga. HAND OF GOD 2 wygląda jakby twórcy serialu zmienili pierwotną koncepcję zakończenia pierwszego sezonu. Postanowiono ostatecznie, że PJ jednak umrze, co sprawi, że Pernell zacznie wątpić w boską interwencję. Ponownie mamy duży element charakterystyczny dla thrillerów psychologicznych. Pernell Harris zaczyna bić się z myślami, czy zwariował i dlatego widzi często przed sobą zmarłego syna, czy jego pojawienie jest elementem gry samego Boga. Wskazówki zmarłego PJ-a zaczynają budzić jego wątpliwości, czy rzeczywiście wraz z KD dopadł wszystkich sprawców powiązanych ze zbrodnią na jego potomku i synowej. Tym razem życie jednak nie ułatwia mu prowadzenia śledztwa na własną rękę. Oskarżenie o zabójstwo policjanta może doprowadzić do jego prawomocnego skazania. Sędzia zmuszony jest walczyć na dwóch frontach: o oczyszczenie się z zarzutów oraz o rozpoznanie i wymierzenie sprawiedliwości wszystkim odpowiedzialnym za śmierć jego syna.

Akcja HAND OF GOD 2 ponownie przenosi nas do San Vicente. To fikcyjna miejscowość wykreowana na potrzeby serialu, który miał ukazywać, że rodzina Harissów była zawsze niezwykle wpływowa i przyczyniła się do rozwoju tego miasta. Stąd sędzia Pernell Harris to nie tylko zwykły pracownik wymiaru sprawiedliwości, ale jedna z najważniejszych osób w mieście. To sugerował pierwszy sezon, a sceny związane ze szkołami jego imienia, tylko potwierdzają tą tezę. Miasto jest jednak inspirowane prawdziwą lokacją w pobliżu San Francisco. Faktycznie w Kalifornii istnieje miasto Saint Vincent, a zbieżność nazw nie może być tu przypadkowa. W drugim sezonie otrzymujemy scenę, w której Pernell udaje się do psychiatry z San Francisco (jakieś dwie godziny drogi samochodem).

HAND OF GOD – Sezon 2 – Recenzja – ANALIZA – część 2

Można się było zastanawiać, czy sezon pierwszy to zamknięta historia. Twórcy nieco zmodyfikowali jednak pierwotne rozwiązanie, co dało możliwość ciekawego rozwinięcia wątku religijnego w HAND OF GOD 2. Ludzie uważający się za wierzących, często przy dramatycznym problemie życiowym zrzucają winę na Boga i częstokroć odwracają się od niego. Twórcy serii wyciągnęli także i ten aspekt psychologiczny. Pernell Harris po stracie syna zaczyna podważać istnienie Boga, choć równocześnie przez dłuższy czas nie chce przyznać, że wizje są powodem jego choroby psychicznej.

Element religijny dotyczy nie tylko głównego bohatera. HAND OF GOD 2 (pol. Ręka Boga 2) w pewnym stopniu skupia się także na przemianach jakie zachodzą w pastorze związku wyznaniowego Ręka Boga. Początkowo był on zwykłym finansowym naciągaczem, ale ciąża jego partnerki zaczyna zmieniać jego podejście do życia oraz do całej jego posługi.

Z zupełnie inną postawą religijną mamy do czynienia w przypadku KD. Były skazaniec do końca pozostaje wierny i lojalny i mimo pewnego wcześniejszego zwątpienia w Harrisa, nie traci on wiary, że sędzia rzeczywiście otrzymuje wskazówki od samego Boga.

HAND OF GOD – Sezon 2 – Recenzja – O AKTORACH

W HAND OF GOD 2 (pol. Ręka Boga 2) na większym znaczeniu zyskuje postać żony sędziego – Crystal. Zaczyna ona także badać na własną rękę powiązanie śmierci syna z wcześniej umieszczonym w internecie manifestem PJ-a. W tą postać wcieliła się amerykańska aktorka, producentka i aktywistka społeczna Dana Delany. Aktorsko wybiła się na roli Colleen McMurphy w „China Beach„. Za tą rolę otrzymała nagrodę Emmy. Kolejną znaczącą rolą dla tej aktorki była Katherine Mayfair w serialu „Desperate Housewives„. Z takich ciekawostek można dodać, że regularnie od 1996 roku podkłada ona głos pod postać Lois Lane w różnych animacjach na podstawie komiksów DC.

W drugim sezonie na ekranie widzimy także jej serialowego syna. Pernell Harris Junior to w rzeczywistości Johnny Ferro. Dla niego jednak HAND OF GOD 2 to pierwsza poważna rola. Synowa Pernella Harrisa – Jocelyn Harris – to natomiast Alona Tal. Izraelska aktorka jest znana między innymi z roli Meg Manning w serialu „Veronica Mars„. Tal pojawiała się także epizodycznie w popularnym dark fantasy „Supernatural” jako Jo Harvelle. Niektórzy mogą ją kojarzyć także z serialu „Cane” jako Rebeccę King Vega. Ostatnio też występowała w serialu „Hostages” oraz „Cult” (jako Kelly Collins).

Wielebny Paul Curtis to aktorsko Julian Morris. Jego możemy kojarzyć jako Wrena Kingstona w „Pretty Little Liars„. Aktor pojawiał się także w popularnym serialu „Once Upon a Time„. Jego serialowa partnerka Alicia Hopkins to natomiast Elizabeth McLaughlin. Jest znana głównie jako Valerie McAllister z serialu ABC „Betrayal„.

I jeszcze na koniec słów kilka o Tessie Graham. W rolę prostytutki, która była/jest w serialu ważną osobą dla Pernella Harrisa, wcieliła się Emayatzy Corinealdi. Aktorka jest najbardziej znana z roli Ruby w produkcji filmowej „Middle of Nowhere„. Natomiast syn burmistrza Asa Boston to Cleavon McClendon. Można go kojarzyć z serialu „Justified„.

HAND OF GOD – Sezon 2 – Recenzja – PODSUMOWANIE

Druga odsłona przygód sędziego Harrisa może nie jest tak porywająca jak pierwsza, ale nadal sprawia, że serial trzymał poziom. Amazon podjął jednak decyzję o anulowaniu serialu, więc nie otrzymał on zamówienia na trzeci sezon. Trochę żal, bo rysował się nam, być może, ciekawy wątek związany z największym pracodawcą San Vicente.

Pojawiały się też plotki w zagranicznych mediach, jakoby Netflix miałby odkupić prawa do serialu i stworzyć jego kontynuację. Amazon jednak nie podjął żadnej decyzji o sprzedaży praw i generalnie nie ma w zwyczaju odsprzedawać własnych seriali. Nawet tych skasowanych. Pozostaje więc zapoznać się z tym co już zostało stworzone. Oba sezony HAND OF GOD są dostępne w języku polskim na platformie Amazon Prime Video.

Udostępnij w social mediach