Hand of God – SEZON 1 – Recenzja

Hand of God (pol. Ręka Boga) – AMAZON ORIGINAL – Amazon serial oryginalny. Amerykański dramat kryminalny o charakterze religijnym. Za produkcję odpowiada Amazon Studios (Amazon), LINK (spółka management and production Kritzer Levine Wilkins Griffin Nilo – dawna nazwa KLWGN), Picrow (spółka produkcyjna, której partnerami są: Electra Lang, Peter Lang, Judith Smith) oraz 2Dux² (studio produkcyjne założone przez Marca Forstera).

GATUNKI : dramat kryminalny / dramat psychologiczny / religijny
KRAJ PRODUKCJI : USA  

Pierwszy sezon Hand of God liczy 10 odcinków. Pilotażowy odcinek został udostępniony widzom 28 sierpnia 2014 roku przez platformę Amazon Instant Video. Pozostałe odcinki pierwszego sezonu zostały udostępnione 4 września 2015 roku.

Hand of God – SEZON 1 – Recenzja

OPIS WPROWADZAJĄCY BEZ SPOILERÓW

Serial Hand of God opowiada o bogatym i wpływowym Pernellu Harrisie. Pewnego dnia przytrafia mu się tragedia rodzinna, w wyniku której jego dorosły syn trafia na łóżko szpitalne w stanie wegetatywnym. Sędzia Pernell po tym incydencie przechodzi załamanie nerwowe. Jego synowa dodatkowo chcę odłączyć męża od aparatury podtrzymującej życie.

Do będącego na skraju załamania psychicznego Pernella podchodzi w barze młoda kobieta, która wręcza sędziemu ulotkę, zapewniając, że to może przynieść ukojenie jego cierpieniom. Ulotka dotyczy spotkania w świeżo otwartym kościele związku wyznaniowego „Ręka Boga” (Hand of God). Pernell początkowo chcę zignorować zachętę, ponieważ dotychczas nie był człowiekiem zbytnio wierzącym i praktykującym. Postanawia jednak pojawić się w kościele i zaufać kaznodziei, oraz przejść odnowę duchową i oczyszczenie. Przy okazji udziela on wsparcia finansowego nowej wspólnocie wierzących.

Po przyjęciu chrztu Pernell doznaje objawienia, z którego wysuwa wniosek, że jego syn może zostać przywrócony do życia i pełnej sprawności, jeśli odnajdzie osoby, które są odpowiedzialne za jego obecny stan fizyczny. Sam Pernell, który zawodowo pełni funkcję sędziego, zaczyna myśleć o sobie, jak o biblijnym Salomonie. Wykorzystuje on swoje wizje, które jak twierdzi pochodzą od Boga i podąża za nimi tropem, by dopaść sprawców zbrodni dokonanych na jego synu i synowej. Dodatkowo dobiera on sobie towarzysza, jednego ze skazańców, któremu obiecuje pomoc, jeśli zostanie jego pomocnikiem w świętej misji. Jak twierdzi, jest on namaszczony przez Boga i dostaje od niego wskazówki. Jednak jest tylko człowiekiem tak jak Salomon, dlatego potrzebuje swojego pomocnika – swojego Benajasza. Tak rozpoczyna się współpraca sędziego Pernella i byłego skazańca KD.

Hand of God – SEZON 1 – Recenzja – ANALIZA

Serial Hand of God (pol. Ręka Boga) jest jednym z najbardziej oryginalnych pomysłów na dramat kryminalny w ostatnich latach. W tego typu serialach zazwyczaj mamy do czynienia ze śledztwem organów ścigania lub śledztwem dziennikarzy śledczych. Alternatywą są samodzielni mściciele, zawodowi zabójcy lub zwykli gangsterzy. Tym razem nie mamy do czynienia z żadnym z powyższych.

Główny bohater działa na własną rękę, ale nie kieruje go chęć zemsty. Jedynie czego pragnie, to przywrócenie swojego syna do normalnego funkcjonowania. Większość opinii bliskich mu osób sugeruje, że najlepszym wyjściem jest eutanazja. Tego samego zdania jest Crystal, żona sędziego, lecz oficjalnie wspiera decyzję męża o sztucznym utrzymywaniu syna przy życiu za pomocą szpitalnej aparatury. Główny bohater zaczyna żyć w przeświadczeniu, że wszelkie wizje, których doznaje, pochodzą od samego Boga, który wskazuje mu właściwą drogę. Jeśli będzie podążał jego ścieżkami, to jego syn zostanie uratowany.

Serial Hand of God można też zaliczyć poniekąd do dramatu lub thrillera psychologicznego. Większość zalążków działań głównego bohatera zachodzi w jego głowie. Widz do końca jednak nie wie, czy to rzeczywiste wizje od Boga, czy urojenia sędziego, który ześwirował w następstwie incydentu z udziałem jego syna. Dobrze przemyślana konstrukcja serialu jednak sprawia wrażenie na widzach, że tropy z poszczególnych wizji nie mogą być dziełem przypadku, czy wytworu zwykłego wariata. Wątpliwości u widza, może jedynie wzbudzać nadinterpretacja Pernella, który zaczyna o sobie myśleć, jak o współczesnym Salomonie. Wątpliwości nad jego zdrowiem psychicznym jest znacznie więcej, ponieważ Pernell w międzyczasie podejmuje wiele dziwnych decyzji w życiu osobistym. Na nie zwracają uwagę znajomi z jego otoczenia, w tym głównie jego przyjaciel burmistrz Robert 'Bobo’ Boston.

Hand of God – SEZON 1 – Recenzja – O AKTORACH

Główną rolę sędziego Pernella Harrisa gra Ron Perlman. Aktora chyba nie trzeba nikomu przedstawiać, bo to elita światowego aktorstwa. Karierę aktorską zaczynał w 1981 roku głośnym filmem Walka o ogień (org. „Quest for Fire„). Za rolę w tym filmie od razu był nominowany do nagrody Genie Award for Best Performance by a Foreign Actor (bo to był film kanadyjsko-francuski, a Perlman jest Amerykaninem). Później aktor zagrał w kilkudziesięciu innych produkcjach filmowych. Między innymi grał tytułowego Hellboy’a, cymerskiego króla w nowej wersji „Conan the Barbarian„, czy chociażby kosmicznego najemnika w „Alien: Resurrection„. Wielokrotnie też pełnił rolę dubbingowca w filmach i serialach animowanych oraz wielu grach video. Z serialami też miał wiele przygód. Najdłuższa z nich dotyczyła serialu CBS „Beauty and the Beast” z 1987 roku. Perlman to aktor wybitny, ale urodą nigdy nie grzeszył, stąd często był obsadzany w rolach bestii, potworów, czy innych tego typu stworzeń.

Rola KD, czyli tytułowanego biblijnie Benajasza przypadła dla Garreta Dillahunt. Aktor chociażby niedawno dołączył do obsady serialu „Fear the Walking Dead„. Inni mogą go znać z roli Metthew Rossa w „The 4400„, czy występów w westernowym „Deadwood„. Najdłużej chyba jednak grał w sitcomie „Raising Hope„, gdzie wcielił się w rolę „Burta” Jebbidiaha Chance’a.

Jedna z głównych ról w serialu Hand of God przypadła dla Andre Royo. To on zagrał burmistrza Roberta „Bobo” Bostona. To amerykański aktor najlepiej znany widzom serialowym z dramatu kryminalnego „The Wire„. Obecnie można go też oglądać w musicalu „Empire„, gdzie występuje jako Thirsty.

Hand of God – SEZON 1 – Recenzja – PODSUMOWANIE

Serial Hand of God (pol. Ręka Boga) jest świeżym powiewem we współczesnych dramatach kryminalnych. Nie tylko może się on poszczycić przyciągnięciem znanego aktora do głównej roli, ale także całkiem zgrabną i przemyślaną konstrukcją. Jest to jedna z wielu pozycji oryginalnych Amazon Prime Video, o których w naszym kraju mówi się i piszę bardzo mało i bardzo rzadko. A szkoda, bo wielu widzom przez to umykają ciekawe produkcje serialowe. Może właśnie takie artykuły będą punktem zwrotnym dla większej promocji seriali Amazonu,  które często wybijają się ponad serialową przeciętność. I takim właśnie serialem jest przedstawiany dzisiaj (choć ma już swoje lata) Hand of God, czyli po polsku „Ręka Boga”.

Udostępnij w social mediach