Halt and Catch Fire – SEZON 2 – Recenzja

Halt and Catch Fire 2 – drugi sezon historii o grupie programistów i inżynierów konstruktorów komputerów osobistych. Jego twórcami są Christopher Cantwell i Christopher C. Rogers. Informacje o fabule początków serii oraz informacje o producentach serialu można przeczytać w artykule Halt and Catch Fire 1.

GATUNKI : dramat
KRAJ PRODUKCJI : USA

Halt and Catch Fire 2 był oryginalnie emitowany na kanale AMC od 31 maja 2015 roku do 2 sierpnia 2015 roku. Polscy widzowie mieli go okazję premierowo oglądać na kanale CBS Europa od 21 czerwca 2015 roku do 23 sierpnia 2015 roku, czyli w miarę szybko po oryginalnej emisji.

Halt and Catch Fire 2 - promo

Halt and Catch Fire – SEZON 2 – Recenzja

OPIS WPROWADZAJĄCY NIE ZAWIERA SPOILERÓW, ALE POSIADA NAWIĄZANIA DO POPRZEDNIEGO SEZONU

Pod koniec poprzedniego sezonu podczas wyjazdu na prezentację swojego PC, Joe MacMillan, Gordon Clark oraz Cameron Howe, ku swojemu zaskoczeniu stali się ofiarą kradzieży patentu. By ratować sytuację Joe idzie na układ, w wyniku którego będzie możliwa sprzedaż Gianta. To ich autorski pomysł, który można będzie sprzedać, mimo że powstał już i został zaprezentowany podobny siostrzany model PC. W konsekwencji jego czynu Cameron odchodzi z Cardif Electric, bo czuje, że jej praca nad BIOS-em została sprzedana za przysłowiową garść srebrników.

W następstwie tych wydarzeń Cameron zakłada własną firmę, natomiast Gordon akceptujący zawarty układ sprzedaje swój pierwszy komputer osobisty. Joe jest jednak przeciwny sprzedaży masowej i sugeruje wstrzymanie się na pół roku i podrasowanie sprzętu, by był rzeczywiście bardziej konkurencyjny, tak jak wszyscy pierwotnie zakładali. Jego partner jednak zbyt długie lata czekał na taką okazję i mimo sprzeciwu rozpoczyna szeroką dystrybucję swojego PC. W finałowych scenach pierwszego sezonu rozgoryczony Joe MacMillan dokonuje sabotażu dystrybucji. W konsekwencji jego czynu firma Cardif Electric popada w problemy finansowe i jej właściciel zmuszony jest do sprzedaży firmy.

Halt and Catch Fire 2 - Joe

Nic nie pozostaje w ukryciu. Docenieni pracownicy tacy jak Gordon otrzymują solidną kwotę udziału ze sprzedaży firmy, natomiast Joe za akt sabotażu nie dostaje nawet złamanego centa. Życie jednak toczy się dalej, a Joe próbuje swoich sił w pracy u magnata energetycznego. Łączy go też z nim prywatna relacja, bo Joe zaczyna się prywatnie spotykać z jego córką.

W tym samym czasie Gordon planuje nowe inwestycje z wykorzystaniem zarobionych pieniędzy, a jego żona zatrudnia się na zasadach partnerstwa w firmie Cameron Howe. Nowa firma skupia wokół siebie wyłącznie pasjonatów i zajmuje się tworzeniem gier online oraz rozwojem Chat Community.

Halt and Catch Fire 2 - Mutiny

Halt and Catch Fire – SEZON 2 – Recenzja – ANALIZA – część 1

Kontynuacja serialu AMCHalt and Catch Fire 2 – nadal trzyma wysoki poziom. Tym razem drugi sezon to gratka dla miłośników retro games i historii powstawania pierwszych gier online. Fabuła drugiej odsłony skupia się najbardziej na firmie Mutiny, którą założyła ambitna Cameron Howe. Tym razem dla naszej bohaterki to koniec z biznesowymi podchodami. Firma z samego założenia skupia wyłącznie pasjonatów i ludzi z wizją. To bardziej współpraca dla samej idei, ponieważ cała grupa jedzie na jednym i tym samym wózku. Początki ich pracy to więc istny wolontariat, bo na pierwsze konkretne pieniądze przyjdzie dłuższy czas poczekać.

Mutiny na samym starcie stawia sobie za cel tworzenie gier online, które wg Cameron są przyszłością tej gałęzi rozrywki. Dla przypomnienia – to połowa lat osiemdziesiątych poprzedniego stulecia. W Polsce w tym czasie mało kto słyszał o Internecie. Jedynie jakieś pojęcie o tym miała drobna grupa ludzi skupionych wokół uczelni technicznych w naszym kraju. Pozostałej garstce osób obiło się może jedynie o uszy, że to coś stworzone przez wojsko na wypadek przejścia Zimnej Wojny w tryb wojny masowej. W serialu mamy natomiast ukazaną pracę na tym organizmie, realizowaną przez zwykłych ludzi z ulicy. No może całkiem z ulicy to przesada, ale w Mutiny nie pracują zawodowi wyjadacze z branży, a młodzi wizjonerzy z ponadprzeciętnym pojęciem o komputerach i programowaniu.

Halt and Catch Fire – SEZON 2 – Recenzja – OD AUTORA

Ten sezon (jak i ogólnie cały serial) to gratka dla takich ludzi jak ja, którzy interesują się branżą niemal całe swoje życie. Ogólnie są faceci, którzy albo lubią grzebać w samochodach, albo lubią grzebać w komputerach. Ja należę do tej drugiej grupy. Dlatego serial jest adresowany dla takich ludzi jak ja. Poza tym ten sezon Halt and Catch Fire 2 także adresowany jest szczególnie do mojej osoby. Mogę mówić o sobie „MMO addict”. Ile to tytułów sieciowych mam już za sobą. Zęby na nich zjadłem i włosy straciłem – w przenośni i dosłownie ;P. Najdłużej grałem (gram nadal) w DC Universe Online – w momencie pisania tego tekstu mija właśnie ósmy rok. Z uwagi na takie właśnie zbieżności mogę zupełnie inaczej odbierać ten serial niż ludzie, którzy trzymają się od tych spraw daleko. Jednak podkreślam – to w rzeczywistości produkcja dla szerszej publiki, a nie tylko dla pasjonatów branży.

Halt and Catch Fire – SEZON 2 – Recenzja – ANALIZA – część 2

Trzeba brać oczywiście na poprawkę, że pierwsze gry online nie mają nic wspólnego z dzisiejszymi MMO (dla laików rozbudowa skrótu: massively multiplayer online). To bardziej gry z trybem lekkiej kooperacji sieciowej oraz interakcji poprzez sieć. Technologia nie dawała jeszcze takich możliwości, jakie daje dzisiaj. Pionierzy branży musieli borykać się z problemami opóźnień sieci. To wpływało na realizm rozgrywki, ale młodzi i ambitni twórcy nie zrażali się problemami, jakie stawiała przed nimi ówczesna technologia.

Równolegle do tworzenia gier online, pracownicy Mutiny zajmowali się rozbudową szeroko rozumianego Chat Community. To właśnie w tej sferze żona Gordona – Donna Clark upatrywała przyszłość firmy. Czy pamięta ktoś popularyzację w Polsce pokoi czatowych ? To teraz w wyobraźni cofamy się do połowy lat osiemdziesiątych i stawiania pierwszych kroków w tej formie komunikacji za pośrednictwem internetu.

Jednak Halt and Catch Fire 2 nie tylko skupia się na Mutiny. Zaglądamy co jakiś czas, co dzieje się u naszej pozostałej dwójki głównych bohaterów serialu. Gordon myśli nad własnymi projektami, ale ciągle ciągnie go w jakiś sposób, by ingerować w firmę, w której zatrudniła się Donna. Natomiast Joe dostaje instrumenty i zadanie przekształcenia firmy magnata energetycznego w przedsiębiorstwo innowacyjne. A to nie takie proste zadanie, ponieważ do tej pory ta firma trzymała się daleko od wykorzystania zasobów technologicznych do ułatwienia pracy swoim pracownikom i do własnego rozwoju. Świeże spojrzenie MacMillana podoba się właścicielowi firmy, który może niebawem być dla Joe kimś więcej, niż tylko szefem, z uwagi na związek Joe z jego córką.

Halt and Catch Fire – SEZON 2 – Recenzja – O AKTORACH

Aktorsko tego magnata energetycznego w Halt and Catch Fire 2 odgrywa James Cromwell. To wybitny aktor, który ma na koncie wiele znaczących ról filmowych i serialowych. Był farmerem i opiekunem świnki „Babe„, a także wystąpił w kultowym już dziś filmie „The Green Mile„. W sadze Star Trek – dokładnie w filmie „Star Trek: First Contact” – wcielił się natomiast w postać pioniera napędu warp – Zeframa Cochrane’a. Serialomaniacy mogą go kojarzyć chociażby z psychiatryka w „American Horror Story: Asylum„. Wystąpił też w jednym sezonie serialu „24” (w Polsce emitowanego jako 24 godziny).

Jego serialową córkę Sarę Wheeler w Halt and Catch Fire 2 odgrywa Aleksa Palladino. Fani seriali telewizyjnych mogą ją kojarzyć jako Angelę Darmody w „Boardwalk Empire„.

To jeszcze zajrzyjmy do ekipy twórczej w Mutiny. Yo-Yo to aktorsko Cooper Andrews. To amerykański aktor samoańskiego pochodzenia. Serialomaniacy kojarzą go jako Jerry’ego, czyli strażnika króla w „The Walking Dead„. Aktor gra też Victora Vasqueza w filmie na podstawie komiksów DC – „Shazam!„.

Warto też wspomnieć o matce Donny. Susan Emerson gra w Halt and Catch Fire 2Annette O’Toole. Aktorka, która w przeszłości wcieliła się w rolę Lany Lang w „Superman III„, a później grała matkę Supermana w serialu „Smallville” (w Polsce emitowany jako Tajemnice Smallville). Nie możemy też zapominać jej roli Lisy Bridges w serialu „Nash Bridges„.

Natomiast wracając ponownie to twórców z Mutiny. Zdolny wizjoner Tom Rendon to aktorsko Mark O’Brien. To kanadyjski aktor znany przede wszystkim z serialu „Republic of Doyle„. O’Brien występował też jako Jerry Hoffler w „Warehouse 13„, oraz zaliczył epizodyczną rolę w serialowym thrillerze „Hannibal„. Ostatnio natomiast występował w produkcji oryginalnej Amazon Prime – „The Last Tycoon„.

Halt and Catch Fire 2 - Mark O'Brien

Halt and Catch Fire – SEZON 2 – Recenzja – PODSUMOWANIE

Serialowo Halt and Catch Fire 2 to ciągle ta sama serialowa produkcja na wysokim poziomie. Tym razem bardziej od strony konstruktorskiej przenosi nas w branżę gier sieciowych. Bliżej poznajemy ekipę z firmy Cameron i widzimy, że mamy do czynienia z prawdziwymi pasjonatami. Serial poniekąd uczy nas historii branży, a także ukazuje jej ciężkie początki. Pionierzy zawsze mają pod górę. Nic nie przychodzi łatwo, a Ci co dzisiaj zazdroszczą sukcesu finansowego ludziom, którzy wypuścili na rynek jakąś grę sieciową, która stała się grą kultową i myślą, że to łatwy kawałek chleba, to są oderwani od rzeczywistości.

Dlatego też Halt and Catch Fire 2 jest bardzo realistyczny. Pokazuje widzom, że wielkie projekty rodzą się z pasji, ale sukces równocześnie rodzi się w bólach. Sezon godny polecenia.

Udostępnij w social mediach