Halt and Catch Fire – SEZON 1 – Recenzja

Halt and Catch Fire – serial oryginalny stacji AMC. Serialowy dramat o programistach i konstruktorach komputerów osobistych. Jego twórcami są Christopher Cantwell i Christopher C. Rogers. Za produkcję serialu odpowiada AMC Studios (AMC Networks), Old 320 Sycamore (studio produkcyjne Thomasa Kaila i Kate Sullivan) oraz Gran Via Productions (studio produkcyjne Marka Johnsona).

GATUNKI : dramat
KRAJ PRODUKCJI : USA

Każdy sezon serialu Halt and Catch Fire liczy po 10 odcinków. Pierwszy sezon był pierwotnie emitowany na kanale AMC od 1 czerwca 2014 roku do 3 sierpnia 2014 roku. W Polsce był on nadawany na kanale CBS Europa od 12 kwietnia 2015 roku do 14 czerwca 2015 roku. Następnie w Polsce serial można było obejrzeć na platformie Showmax.

Halt and Catch Fire – SEZON 1 – Recenzja

OPIS WPROWADZAJĄCY BEZ SPOILERÓW

Akcja serialu rozgrywa się w latach osiemdziesiątych. Były pracownik IBM Joe MacMillan stara się o zatrudnienie w firmie technologicznej Cardiff Electric. Kiedy otrzymuje posadę rozpoczyna ścisłą współpracę z niegdyś bardzo obiecującym, lecz dziś upadłym konstruktorem PC Gordonem Clarkiem. MacMillan naświetla mu wizję stworzenia PC nowej generacji, który zachwyci wszystkich swoimi innowacjami i będzie się sprzedawać jak ciepłe bułeczki. Gordon Clark trochę początkowo przerażony pomysłem, z uwagi na złe doświadczenia z przeszłości, ostatecznie decyduje się na pracę nad stworzeniem takiego sprzętu.

Przed podjęciem zatrudnienia w Cardiff Electric, Joe MacMillan poznaje na gościnnym wykładzie młodą obiecującą studentkę. Kiedy plan stworzenia nowego PC wypala, MacMillan sięga po młodą Cameron Howe i oferuje jej pracę. Dostaje ona zadanie napisania BIOS-u do nowo-tworzonej unikatowej maszyny, która ma być trampoliną w karierze omawianej trójki pracowników Cardiff Electric.

Halt and Catch Fire – SEZON 1 – Recenzja – ANALIZA – część 1

Każdy widz, który ma większą niż szczątkową wiedzę na temat seriali telewizyjnych, z łatwością wymieni pierwszą piątkę najlepszych stacji telewizyjnych tworzących seriale TV. I zawsze w tej piątce znajdzie się AMC. Dlaczego ? Dolan Family, czyli rodzina multimilionerów, która stworzyła niezależną grupę medialną AMC Networks od samego początku stawia na jakość. Stacja AMC unika robienia masówek. Lepiej wypuścić mniej seriali, ale wyższej jakości. Stąd ich produkcje serialowe są często wyjątkowe, a dodatkowa współpraca z gigantami, takimi jak chociażby Sony, pozwoliła im w przeszłości stworzyć kamienie milowe dla tradycyjnej telewizji.

Kilka lat temu otrzymaliśmy nowy serial dla nieco zawężonej grupy odbiorców. Halt and Catch Fire to serial dla komputerowców, albo przynajmniej dla osób zainteresowanych branżą komputerową. Skupia się on na historii pierwszych lat tworzenia komputerów osobistych. W tamtych czasach pierwsze skrzypce grały IBM oraz Apple Computer Inc. Przebicie się w tych czasach do ekstraklasy było niezwykle trudnym zadaniem. Baa, przebicie się do pierwszej ligi, którą otwierało Commodore, też wydawało się wtedy wielkim osiągnięciem. Twórcy serialu Halt and Catch Fire jednak prezentują nam wybitnych wizjonerów, a takich zawsze potrzebuje ta branża. To ludzie, którzy mimo przeciwności losu i przeszkód rzucanych im pod nogi, mkną stale do przodu. To pasja do tworzenia otwiera im drzwi, które często dla wielu stoją zawsze zamknięte.

Halt and Catch Fire – SEZON 1 – Recenzja – ANALIZA – część 2

Sama tematyka może wciągnąć jeżeli ktoś interesuje się branżą. Jednak Halt and Catch Fire to także ciekawe postacie o bardzo zróżnicowanych osobowościach i charakterach. Joe MacMillan to praktycznie żaden programista, ani inżynier. Jego mocną stroną są umiejętności sprzedażowe. MacMillan to profesjonalny sprzedawca, który potrafi sprzedać przysłowiowe gówno dobrze opakowane, przekonując kupującego, że to niezbędna rzecz, która od zawsze była dla kupca obiektem pożądania. Dobry sprzedawca taki jak MacMillan potrafi sprzedać klientowi to, czego on w rzeczywistości nie potrzebuje, a przedstawiając to językiem korzyści, niemal zawsze MacMillan dopina swego.

Programistka Cameron Howe to osoba bez ograniczeń, które wymusiła na doświadczonych wyjadaczach branża. Świeży powiew w tej gałęzi technologicznej, który może zanieść innych na lepsze tory. Dla takich ludzi jak Howe innowacje to słowo kluczowe. Wg niej konsumenci są znudzeni monotematycznością w branży, dlatego trzeba zaserwować im coś nowego. Coś znacznie lepszego i wyjątkowego. Coś, co zachwyci na samym starcie. Komputer osobisty to coś więcej niż szare czy beżowe pudło. Maszyna musi udowodnić użytkownikowi, że żyje własnym życiem. Stąd wg pomysłu Howe ważna jest pogłębiona interakcja.

Ostatnim z Trio głównych bohaterów jest Gordon Clark. On niegdyś wraz z żoną, także świetną w swoim fachu, stworzyli własny komputer osobisty. Brak właściwych umiejętności sprzedażowych jedynie sprawił, że nie odniósł on żadnego sukcesu, a jedynie wprowadził Gordona w problemy finansowe i po części prawne. Stąd obawa Gordona przed powtórką z rozrywki. Jednak jego marzenie nigdy nie zostało do końca zrealizowane, więc chętnie powróciłby on do projektu nad własnym sprzętem PC. Gordon potrzebował jednak bodźca i takim właśnie okazał się Joe MacMillan.

Halt and Catch Fire – SEZON 1 – Recenzja – O AKTORACH

W rolę MacMillana wcielił się w serialu Lee Pace. Ten amerykański aktor zaliczył już rolę w kultowej trylogii Petera Jacksona – „Hobbit„. Serialowo możemy go kojarzyć jako Aarona Tylera w „Wonderfalls„. Aktor grał też jedną z głównych ról w serialu „Pushing Daisies„.

Cameron Howe to w rzeczywistości kanadyjska aktorka Mackenzie Davis. Znamy ją między innymi z „Blade Runner 2049„. Aktorka wcieliła się też w rolę Yorkie w historii zatytułowanej „Black MirrorSan Junipero„.

Komputerowy inżynier Gordon Clark to Scoot McNairy. To amerykański aktor i producent filmowy. Zaliczył on między innymi rolę w filmie na bazie komiksów DC – „Batman v Superman: Dawn of Justice„. Grał też Andrew Kauldera w „Monsters„. Serialowo natomiast wcielił się na przykład w rolę Maurice LeFay w trzecim sezonie „Fargo„. Często też dostaje on role epizodycznie w różnych znanych serialach.

Jego serialowa żona Donna Clark to natomiast nowozelandzka aktorka Kerry Bishé. Niektórzy mogą ją kojarzyć jako Lucy Bennett w medycznym komedio-dramacie „Scrubs„. Inni mogą ją jeszcze pamiętać jako Cristinę Jurado w „Narcos„.

Na koniec warto jeszcze powiedzieć słów kilka o dyrektorze Cardiff Electric. John Bosworth to w rzeczywistości amerykański aktor Toby Huss. Wystąpił on w wielu produkcjach filmowych i serialowych. Chyba najbardziej znany jest jako Felix „Stumpy” Dreifuss w kultowej już produkcji HBO – „Carnivàle„.

Halt and Catch Fire – SEZON 1 – Recenzja – PODSUMOWANIE

AMC kolejny raz zachwyca na swój sposób. Halt and Catch Fire może nie jest napisany pod szeroką publikę, więc nie miał okazji odnieść kasowego sukcesu, jak chociażby „The Walking Dead„, ale zaskarbił sobie grupę wiernych widzów. W Polsce też jakoś mało się pisało o tym serialu, dlatego niektórzy pewnie nigdy o nim nie słyszeli. Produkcja ta świetnie oddaje klimat lat osiemdziesiątych panujący w branży komputerowej. Dla tych co żyli w tym okresie i fascynowali się każdym komputerowym sprzętem jaki trafił na rynek konsumencki, to może być ciekawa oddająca realizm ówczesnych czasów historia.

Serial Halt and Catch Fire to jednak nie tylko historia o tworzeniu sprzętu komputerowego. To także wyraziste dobrze rozpisane postacie. W końcu Halt and Catch Fire to serial dla ludzi, którzy zamiast masówki wolą bardziej ambitne produkcje. Serial godny polecenia.

Udostępnij w social mediach