GOTHAM – Sezon 2 – RECENZJA

GOTHAM 2 – druga odsłona dramatu kryminalnego akcji, stworzonego przez Bruno Hellera dla stacji FOX, na bazie komiksów DC Comics. Informacje o producentach serialu oraz informacje z wstępnym zarysem fabuły całej historii, zostały zawarte w artykule dotyczącym pierwszej odsłony tego serialu – GOTHAM 1.

GATUNKI : dramat kryminalny / akcja
KRAJ PRODUKCJI : USA  

Drugi sezon GOTHAM był premierowo emitowany w USA na kanale FOX od 21 września 2015 roku do 23 maja 2016 roku. W Polsce, polscy widzowie mieli go okazję pierwotnie oglądać na kanale 13 Ulica.

GOTHAM – Sezon 2 – RECENZJA

OPIS WPROWADZAJĄCY NIE ZAWIERA SPOILERÓW, ALE POSIADA NAWIĄZANIA DO POPRZEDNIEGO SEZONU

W finałowych odcinkach poprzedniego sezonu Barbara Kean zostaje uwięziona przez Jasona „Ogra” Skolimskiego/Lennona. Jimowi udaje się ją uratować, równolegle w okolicznościach śmierci jej rodziców. Te wydarzenia odcisnęły swoje piętno na zdrowiu psychicznym Barbary. Potrzebuje ona pomocy lekarskiej i prosi o indywidualną terapię Dr Leslie Thompkins. Podczas terapii uwidacznia się jej zazdrość o Jima oraz przyznaje się do rzeczy, które popełniła. Po tych wydarzeniach Barbara przestaje być tą samą osobą co wcześniej.

Intrygi Pingwina doprowadzają też GOTHAM do otwartej wojny gangów. Frakcja Falcone i Maroni ściera się ze sobą, siejąc przy tym spore spustoszenie. W ogniu wydarzeń niespodziewanie pojawia się ponownie Fish Mooney, która chce wykończyć swojego dawnego parobka, a obecnie prawdziwego siewce chaosu. Wykorzystując interwencje policji Pingwin uchodzi z życiem i rzuca się w pościg za Fish Mooney. Ostatecznie zrzuca ją z dachu do wody, ogłaszając się tym samym prawdziwym królem GOTHAM.

GOTHAM 2 - Pingwin

I rzeczywiście Pingwin przejmuje władzę w przestępczym światku GOTHAM. Gordon i Bullock zostają natomiast zdegradowani przez nowego komisarza Loeba. Decyzja o degradacji zmusza Bullocka do całkowitego opuszczenia GCPD. Gordon przejmuje natomiast służbę w roli pospolicie nazywanego krawężnika, ale szybko daje się ponownie we znaki komisarzowi, który wyrzuca go z policji. Sytuacja go zmusza do pójścia na układ z Pingwinem, choć to wbrew jego przekonaniom. Przysługa za przysługę pozwala mu wrócić do służby, w której już nie zastanie komisarza Loeba.

W międzyczasie z Arkham Asylum ucieka groźna grupa psychicznie niezrównoważonych więźniów. Wśród nich jest Barbara Kean, która zamordowała własnych rodziców i szalony Jerome Valeska. Wszystko zbiega się w czasie gdy większe wpływy w mieście zyskuje miejscowy filantrop Theo Galavan. Nikt oficjalnie nie wie, że prowadzi on podwójne życie, a jego mroczna natura da GOTHAM do wiwatu.

GOTHAM 2 - Jerome Valeska

GOTHAM – Sezon 2 – Recenzja – ANALIZA – część 1

Tak oto w GOTHAM 2 wygląda początek chaosu, który zwiastuje, że będzie się działo. Wojna gangów się skończyła. Falcone przeszedł na emeryturę, Fish Mooney została tylko wspomnieniem, a Pingwin przejął władzę nad przestępczym światem. Nie oznacza to jednak spokoju. Przetrzymywanie wszystkich psychopatów w jednym miejscu od samego początku zwiastowało kłopoty. I tak oto na początku nowego sezonu oglądamy ucieczkę grupy szaleńców z Arkham. Zaczynają oni siać spustoszenie większe, niż gangsterzy podczas wojny mafijnych rodzin. Do ich powstrzymania potrzebni są gliniarze najwyższej klasy. Kimś takim może być Jim Gordon. Jednak i on potrzebuje pomocy, ponieważ nie jest w stanie zrobić wszystkiego samotnie. Dlatego też Jim zwraca się z prośbą do Harvey’a o powrót do służby w GCPD.

W tle oglądamy także inne wydarzenia. Poza sferą zawodową, Jim Gordon w życiu osobistym związał się na dobre z Dr Lee Thompkins. Młody Bruce odnajduje pod swoją rezydencją ukryte zejście do jaskiń. Tam za tajemniczymi drzwiami zabezpieczonymi kodem, odnajduje list swojego ojca oraz komputer, który może kryć największe sekrety. Zapobiegliwy opiekun Alfred jednak rozwala sprzęt komputerowy, aby oszczędzić dzieciakowi problemów na przyszłość. Bardzo pedagogiczne podejście do tematu trzeba przyznać 🙂

GOTHAM 2 - Jim Gordon

GOTHAM – Sezon 2 – Recenzja – ANALIZA – część 2

W GOTHAM 2 pojawiają się też nowe postacie, które mają wielkie znaczenie dla fabuły serialu. Nabierają też większego znaczenia te postacie, które w pierwszej odsłonie stanowiły bardziej tło dla postaci pierwszoplanowych. W drugim sezonie pierwsze skrzypce gra Theo Galavan, miliarder, który jest dziedzicem Zakonu Świętego Dumasa. Wszyscy fani komiksów DC pewnie od razu po ujawnieniu tej informacji zacierali rączki, bo wiedzieli, z czym wiąże się wprowadzenie do serialu takiej postaci. Tutaj dodatkowo miliarderowi towarzyszy jego siostra Tabitha Galavan, która ma też swój komiksowy odpowiednik.

Stery w GCPD przejmuje Nathaniel Barnes. To osoba twarda i bezkompromisowa. Na wstępie czyści on komisariat ze skorumpowanych gliniarzy. Podoba się to Jimowi, który przecież wyznaje podobne poglądy. Barnes zapoznał się wcześniej z Cv Gordona i awansuje go szybko na swojego zastępcę, któremu daje priorytetowe zadanie wewnętrznego oczyszczenia policji GOTHAM.

W drugiej odsłonie poznajemy też specyficznego psychiatrę Hugo Strange’a. To on zajmuje się leczeniem psychopatycznych morderców w Arkham Asylum. Wśród nich był wcześniej niejaki Jerome Valeska. Szaleniec zrobił sporo zamieszania po ucieczce z Arkham. Rudzielec zachowywał się jak komiksowy Joker, choć twórcy zagrali na nosie widzom robiąc z niego bardziej protoplastę Jokera (proto-jokera). Ciężko powiedzieć, czy Bruno Heller od początku miał taki zamiar i chciał tylko ocenić jaki będzie odbiór widowni tej postaci. A może raczej przestraszył się, że gdyby zrobił z niego Jokera, to fani komiksowi zjedliby go za autorski origin postaci. Bądź co bądź, mimo że byłoby to komiksowe świętokradztwo, to Jerome Valeska stworzył ciekawą kreację, która zachowaniem i mimiką twarzy bardzo pasowała do komiksowego Jokera.

GOTHAM – Sezon 2 – Recenzja – ANALIZA – część 3

Trzeba koniecznie dodać, że kilka drugoplanowych wcześniej postaci, teraz zyskało nie tylko więcej czasu antenowego, ale generalnie większego znaczenia dla całości serialu. Taką osobą jest Edward Nygma, który w pierwszym sezonie bardziej irytował, niż dawał się polubić. W GOTHAM 2 ta postać przechodzi pewną metamorfozę. Dalej nie jest to Riddler jakiego chcielibyśmy widzieć (by nie robić kolejnych porównań do komiksu – wzorem mogą być kreacje tej postaci w różnych grach video). Jednakże cała zmiana wyszła mimo wszystko postaci na plus, a ukazana u niego droga do szaleństwa może się nawet podobać.

Małą ewolucję przechodzi też Alfred Pennyworth. Z narwańca robi się bardziej stonowany, choć stale opiekuńczy. No oczywiście pomijając jego akcje ze wspomnianym wcześniej komputerem 🙂 W GOTHAM 2 więcej też postaci kotki. Selina Kyle daje się bliżej poznać Bruce’owi, a przy okazji ich relacji widoczny jest większy rozwój tej postaci w tym serialu.

GOTHAM 2 - Bruce i Selina

Dużo większego znaczenia nabiera też postać Dr Lee Thompkins. A jeszcze ważniejsza jest całkowita zmiana oblicza postaci Barbary Kean. Tu twórcy poszli w stronę losów tej postaci w pierwowzorze. Problem tylko taki… że zdecydowanie za wcześnie. No ale to już jest czepianie się, bo oczywista sprawa, że adaptacje rządzą się swoimi prawami. A jak to wyglądało w pierwowzorze ?

GOTHAM – Sezon 2 – Recenzja – INSPIRACJE – część 1

O postaci Barbary Kean w wersji komiksowej można było przeczytać w recenzji GOTHAM 1. Dr Leslie Thompkins pierwszy raz na kartach komiksu pojawiła się w Detective Comics #457, wydanym w marcu 1976 roku. Postać stworzyli Dennis O’Neil oraz Dick Giordano. W komiksach to starsza siwa pani, ale bez większego czepialstwa – serial przedstawia przeszłość, więc mogła się mocno później postarzeć 😉

Alfred Pennyworth co dla wielu nie znających starych komiksów może być zaskoczeniem, pierwszy raz pojawił się w komiksie Batman #16, więc nie towarzyszył Batmanowi od samego początku. Komiks ten został wydany dopiero w kwietniu 1943 roku. Twórcami postaci byli Don Cameron i Bob Kane. Obecnie ta postać uchodzi za najbardziej lubianą postać drugoplanową komiksów DC (opinia na podstawie współczesnych rankingów, choć wiadomo jak to bywa z rankingami popularności, jeśli tworzone są one na bazie opinii ludzi współczesnych).

Edward Nygma – The Riddler. To jeden z głównych przeciwników Batmana w komiksach wydawnictwa DC Comics. Nygma pierwszy raz pojawił się w komiksie Detective Comics #140, wydanym w październiku 1948 roku. Twórcami postaci byli Bill Finger i Dick Sprang. W komiksach zawsze pokazany był w zielonym stroju, a jego nieodłącznym atrybutem był zawsze (?) znak zapytania.

GOTHAM – Sezon 2 – Recenzja – INSPIRACJE – część 2

Odpowiednik Theo Galavana – Azrael, to postać, która swoje apogeum osiągnęła w komiksach Batman: Knightfall, Batman: Knightquest oraz Batman: KnightsEnd. Pierwszy raz na kartach komiksu postać pojawiła się w mini-serii Batman: Sword of Azrael. Azraelem był w komiksach Jean-Paul Valley. Twórcami postaci są Dennis O’Neil i późniejszy redaktor naczelny Marvela – Joe Quesada.

Tabitha Galavan to komiksowa Tigress. Generalnie to ona nie ma żadnego związku z Azraelem. Debiutowała w zamierzchłej przeszłości, bo w kultowym pierwszym numerze Action Comics 1, wydanym rzecz jasna w czerwcu 1938 roku. Twórcą postaci był Fred Guardineer.

To jeszcze na koniec Selina Kyle. To postać wykreowana przez Billa Fingera i Boba Kane’a. Debiutowała na kartach komiksu w pierwszym numerze Batmana – Batman #1, wydanym w czerwcu 1940 roku.

GOTHAM – Sezon 2 – Recenzja – O AKTORACH – część 1

To jeszcze słów kilka jak wygląda GOTHAM 2 od strony aktorskiej. Edward Nygma to mało znany dotychczas aktor amerykański Cory Michael Smith. To samo można powiedzieć o grającej pannę Kristen Kringle, czyli aktorce Chelsea Spack.

Tabitha to aktorsko Jessica Lucas. Kanadyjkę mogliśmy oglądać w serialu „Gracepoint„, gdzie wcieliła się w postać Renee Clemons. Zagrała też Ariadne w filmie „Pompeii„.

Theo Galavan to w rzeczywistości James Frain. To angielski aktor filmowy i teatralny. Serialomaniacy znają go między innymi z roli Franklina Motta w produkcji oryginalnej HBO – „True Blood„. Wcielił się on też w Thomasa Cromwella w „The Tudors„. Zagrał również Erica Renarda w „Grimm” oraz Lorda Warwicka w „The White Queen„. Frain wystąpił też w „True Detective” oraz wcielił się w postać volcańskiego ambasadora Sareka w „Star Trek: Discovery„. Zagrał Davida w mini-serialu „Spartacus” oraz Paula Rainesa w „24” (znanym w Polsce jako 24 godziny). Epizodycznie wystąpił między innymi we „Fringe„, w marvelowym „Agent Carter” oraz w ostatniej serii „The Twilight Zone„.

GOTHAM – Sezon 2 – Recenzja – O AKTORACH – część 2

Alfred Pennyworth to aktorsko Anglik Sean Pertwee. Aktor wcześniej grał wyłącznie w rodzimych produkcjach. Zagrał epizodycznie Terry’ego Lyncha w popularnym brytyjskim serialu „Luther„. Ostatnio pojawił się też w serialu „The Musketeers„. Zaliczył też rolę w „The Tudors„.

Nasza kotka, czyli Selina Kyle to w rzeczywistości aktorka i tancerka Camren Bicondova. Dziewczyna nie ma jeszcze większego dorobku aktorskiego.

Więcej można powiedzieć o jej starszej koleżance z planu. Barbara Kean, to aktorsko Erin Richards. Walijska aktorka wystąpiła chociażby w piątym sezonie „Misfits„. Epizodycznie zagrała też w takich serialach jak „Merlin” oraz kanadyjski „Being Human”.

GOTHAM – Sezon 2 – Recenzja – O AKTORACH – część 3

Widowiskowy w swej kreacji Jerome Valeska to aktorsko Cameron Monaghan. Amerykański aktor dał się poznać szerszej publice rolą Iana Gallaghera w „Shameless„, choć w dzieciństwie grał też Chada w „Malcolm in the Middle„. Epizodycznie wystąpił w takich produkcjach serialowych jak „The Mentalist„, „Fringe„, czy też „Law & Order: Special Victims Unit„.

To jeszcze Hugo Strange. W tej roli BD Wong. On się dał poznać szerzej w pierwszej wielkiej serialowej produkcji HBO – „Oz„, gdzie zagrał księdza Ray’a Mukadę. Znamy go także z serialu „Mr. Robot„. Wcielił się także w postać George’a Huanga w „Law & Order: Special Victims Unit„. Ostatnio zagrał też w „American Horror Story: Apocalypse„.

I już całkiem na koniec Dr Leslie Thompkins. W tej roli Morena Baccarin. Ją znamy jako kosmitkę Annę z nowej wersji „V” (od słowa Visitors). Wystąpiła też jako Erica Flynn w „The Mentalist„. Wcieliła się też w postać Jessicy Brody w „Homeland” oraz zagrała Vanessę w filmach „Deadpool” i „Deadpool 2„. Epizodycznie wystąpiła też w oryginalnym serialu Netflixa „A Series of Unfortunate Events„.

GOTHAM – Sezon 2 – Recenzja – PODSUMOWANIE

GOTHAM 2 jest w całości pełen zwrotów akcji. Wystarczy popatrzyć na sam początek sezonu i postać Jima Gordona. Został on zdegradowany do roli krawężnika. Następnie wyleciał całkowicie z roboty. Chwilę później został do niej przywrócony, by szybko zostać zastępcą komendanta. Podobnie się ma droga jaką przebył w tym sezonie Pingwin, tylko trzeba to odwrócić o 180 stopni. Generalnie na plus wychodzi też ewolucja kilku postaci, które już wcześniej poznaliśmy w pierwszym sezonie. Nowe postacie też robią dobrą robotę, a najwięcej serial zyskał, gdy zabrakło w głównej obsadzie Fish Mooney.

GOTHAM 2 - Cat

Całość nadal trzyma dobry poziom i jest ciekawym widowiskiem, który nie zniechęca beznadziejnością, jak niektóre równoległe seriale na bazie komiksów DC z kanału The CW. Tym samym produkcja ta dostała światło na kolejne sezony.

Udostępnij w social mediach