GOTHAM – Sezon 1 – RECENZJA

GOTHAM – dramat kryminalny akcji stworzony przez Bruno Hellera dla stacji FOX. Bazuje on na postaciach z komiksów o Mrocznym Rycerzu, wydawnictwa DC Comics. Za produkcję serialu odpowiadają Warner Bros. Television (obecnie Warner Bros. Discovery, Inc.), DC Comics (obecnie Warner Bros. Discovery, Inc.) oraz Primrose Hill Productions (studio produkcyjne założone przez Bruno Hellera).

GATUNKI : dramat kryminalny / akcja
KRAJ PRODUKCJI : USA

Pierwsze cztery sezony serialu GOTHAM liczą równo 22 odcinki. Pierwszy sezon GOTHAM był emitowany premierowo na kanale FOX od 22 września 2014 roku do 4 maja 2015 roku.

GOTHAM – Sezon 1 – RECENZJA

OPIS WPROWADZAJĄCY BEZ SPOILERÓW

Serial opowiada o pracy policji Gotham City. Młody Jim Gordon zostaje przydzielony do służby w GCPD (Gotham City Police Department). Jego partnerem zostaje miejscowy stary wyjadacz Harvey Bullock. Na starcie Gordon zderza się ze ścianą korupcji, która sięga od komisariatu policji, na którym pracuje, po sam Ratusz i Burmistrza Gotham City. Młody detektyw szybko zauważa, że miastem rządzą w rzeczywistości przestępcy. Na ich czele stoi Boss przestępczego świata Carmine Falcone. To on trzyma w garści miejscową policję oraz niemal wszystkich polityków. GOTHAM natomiast traktuje jak swoją prywatną własność, którą podzielił pod zarządzanie dla swoich podwładnych.

Jedną z nich jest Fish Mooney, która zarządza wydzielonym rejonem GOTHAM. Posiada ona klub nocny, który służy jej za centrum dowodzenia. Otacza się oprychami, którzy są na jej rozkazy. Jednym z nich jest Oswald Cobblepot, którego wcale nie traktuje poważnie. Jest on dla niej jedynie chłopcem od trzymania nad nią parasola.

Przybycie Jima Gordona do pracy w GOTHAM zbiegło się z tragicznym wydarzeniem. Jego pierwszą sprawą jest morderstwo niezwykle bogatych i najbardziej wpływowych osób w mieście. Państwo Wayne zostali zamordowani podczas ataku rabunkowego. Wszystko to na oczach ich małoletniego syna Bruce’a Wayne’a. Gordon obiecuje chłopcu, że znajdzie winnych zabójstwa jego rodziców. Od teraz Jim poluje na wszelkich rzezimieszków. Począwszy od drobnych kieszonkowców, a na bossach mafijnych kończąc. Nie obchodzą go wewnętrzne układy przesiąknięte korupcją. Jim robi własną robotę, na jaką zdecydował się zostając policjantem.

GOTHAM – Sezon 1 – Recenzja – ANALIZA – część 1

Tak o to prezentuje się początek serialu GOTHAM. Z założenia miała to być opowieść skupiająca się na przeszłości GOTHAM, zanim miasto trafiło pod opiekę Mrocznego Rycerza. Wiele jeszcze lat upłynie, zanim nad miastem zabłyśnie symbol nietoperza, wzywający Batmana na miejsce zbrodni. Serial GOTHAM w pierwszym sezonie to przede wszystkim ukazanie pracy policji. Do służby w lokalnych strukturach policji trafia młody detektyw Jim Gordon. To człowiek honorowy i od zawsze mocno zaangażowany w ściganie wszelkiej maści przestępców.

W mieście GOTHAM jego ideały jednak rozpryskują się niczym kruche szkło na ścianie. Jim zauważa, że zarówno komisarz, jak i cała policja oraz burmistrz są ulegli względem wpływowych przestępców. Tutejsza praca policji to fikcja, bo dotyka ona tylko tych ściganych przestępców, którzy są poza parasolem ochronnym wielkich bossów mafijnych. Głównym zadaniem policji jest tańczyć, tak im zagrają Ci, którzy naprawdę rządzą w GOTHAM. Z jednej strony Jima jest korupcyjne bagno, a z drugiej obietnica, którą złożył małemu chłopcu. Stracił on swoich rodziców w wyniku morderstwa dokonanego na jego oczach. Gordon wiedział, że to nie będzie łatwa sprawa, ale właśnie z uwagi na jej charakter zaczął traktować ją priorytetowo.

GOTHAM – Sezon 1 – Recenzja – INSPIRACJE – część 1

Serial GOTHAM rzecz jasna nawiązuje do serii komiksów wydawnictwa DC. Wydawnictwo to w swojej bogatej historii wykreowało od podstaw niezwykłe fikcyjne miasta, które do dziś na stałe wpisały się w światową popkulturę. Chyba mało jest ludzi, którzy nigdy nie słyszeli o Gotham City, Central City, Metropolis i wielu, wielu innych lokacjach, które przez dekady były obecne w ogólnej ludzkiej świadomości. Wokół tych miast powstawały filmy, piosenki, gry video, gry planszowe i karciane. Najbardziej wszystkich fascynowało zawsze mroczne GOTHAM. To miasto, które w obronę wziął Batman. Prawdziwa ikona DC, która obok Supermana i Wonder Woman uchodzi za najważniejszą i najpopularniejszą postać w całym universum DC Comics.

Miasto GOTHAM siłą rzeczy na samym początku towarzyszyło postaci Mrocznego Rycerza. Tak właśnie nazywany jest często Batman. Z czasem w komiksach z Batmanem poznajemy postacie, które zamieszkują GOTHAM i które zostały przeniesione na złoty i srebrny ekran w licznych adaptacjach komiksów o Mrocznym Rycerzu. W serialu GOTHAM poznajemy ich wiele. Na pierwszy ogień rzucono nam Jima Gordona i Harvey’a Bullocka.

GOTHAM – Sezon 1 – Recenzja – INSPIRACJE – część 2

James Gordon pierwszy raz pojawił się w komiksie Detective Comics #27. Komiks został wydany w maju 1939 roku i dzisiaj uchodzi za jeden z najdroższych komiksów w historii. To także w tym numerze debiutowała postać Batmana. Siłą rzeczy twórcami postaci Gordona są Ci sami twórcy co postaci Bruce’a Wayne’a, czyli Bill Finger i Bob Kane.

Harvey Bullock pojawił się pierwszy raz w komiksie Detective Comics #441. Miało to miejsce dopiero w 1974 roku. Twórcami postaci są Archie Goodwin i Howard Chaykin.

Barbara Kean, z którą umawia się serialowy Jim, pierwszy raz pojawiła się komiksie World’s Finest #53, wydanym w 1951 roku.

Renee Montoya pierwszy raz pojawia się w komiksach stosunkowo niedawno. Postać ta debiutowała w komiksie Batman #475, wydanym w marcu 1992 roku. Jej twórcami są Bruce Timm, Paul Dini oraz Mitch Brian. Nie sposób pominąć faktu, że komiksomaniacy znają ją później także jako Question. To już bardzo świeża sprawa, bo z 2007 roku. W tej roli oglądamy ją w serii „52″.

Carmine Falcone – pseudonim The Roman – pierwszy raz debiutował w komiksie Batman #405. Twórcami postaci są Frank Miller oraz David Mazzucchelli. Debiut postaci przypadł na kultową historię Batman: Year One.

Sal Maroni, z Maroni Crime Family, pierwszy raz pojawił się w komiksie Detective Comics #66, wydanym w sierpniu 1942 roku. Twórcami postaci są Bill Finger i Bob Kane.

Sarah Essen z GCPD debiutowała na kartach komiksu Batman #405. To wspomniana wcześniej historia Batman: Year One.

I jeszcze dzisiaj na koniec Oswald Cobblepot, zwany Pingwinem. Jest on jednym z największych przeciwników komiksowych Batmana. Pierwszy raz pojawił się na łamach komiksu Detective Comics #58. Numer ten został wydany w grudniu 1941 roku. Od tego czasu postać przewinęła się przez wiele komiksów oraz adaptacji filmowych i serialowych.

GOTHAM – Sezon 1 – Recenzja – ANALIZA – część 2

GOTHAM to generalnie dramat kryminalny ubrany w żywiołowy serial akcji/sensacyjny. Bruno Heller w fundamentach chciał stworzyć serial o przeszłości Batmana, ale bez Batmana. Tutaj Bruce Wayne to jeszcze mały chłopiec, którego poznajemy bezpośrednio po tragedii rodzinnej. W komiksach ta scena jest wałkowana od lat w formie retrospekcji. Tutaj jednak zostajemy ciągle w tych samych czasach, więc widzowie od razu wiedzą, że rzeczywiście nie może to być w żaden sposób serial o młodym Batmanie, bo jeszcze daleka droga zanim Bruce się nim stanie.

Dostajemy w zamian historię młodego wówczas Jima Gordona. Twórcy jednak co jakiś czas pozwalają widzom zaglądać co dzieje się z małym Brucem. Poznajemy bliżej jego opiekuna Alfreda. W pierwszy sezonie postać ta przypomina bardziej narwanego choleryka, niż oazę spokoju, jaką jest komiksowy Alfred Pennyworth (lekki spoiler – to na szczęście tak tylko w pierwszym sezonie). W bonusie dostajemy także młodą wersję komiksowej kotki, czyli Selinę Kyle. Tutaj przedstawiona jest jako mała niezależna błąkająca się po ulicach (dachach) złodziejka.

Jak przystało na serial o policji, akcja pierwszego sezonu przenosi nas często na komisariat. Tam dowodzi Sarah Essen. Korpus służby cywilnej reprezentuje od strony naukowej / technicznej Edward Nygma. Jest to najbardziej irytująca postać w całym pierwszym sezonie. Wówczas podobnie jak Alfred nie przypominał on niczym swojego komiksowego pierwowzoru.

Nie jest to typowy police procedural, więc zaglądamy często także poza komisariat. Tutaj widzowie mogą śledzić losy niejakiej Fish Mooney oraz jej pomagierów. Wśród nich najbardziej błyszczy osobnik nazywany złośliwie Pingwinem. Początkowo oglądamy go jako sługusa Fish Mooney, ale szybko pokazuje on ambicje stania się kimś wielkim. Ważnym elementem pierwszego sezonu są także bossowie przestępczego świata GOTHAM. Rodzina Maroni walczy o wpływy z otoczeniem Carmine’a Falcone. Gdzieś w tle tych wydarzeń oglądamy odrębne śledztwo znanej z kart komiksów postaci Renee Montoya. Wszystko to domyka prywatny wątek osobisty Jima Gordona i Barbary Kean.

GOTHAM – Sezon 1 – Recenzja – O AKTORACH – część 1

Pierwszy sezon GOTHAM już na pierwszy ogień wrzuca nam wiele postaci. Skupmy się więc aktorsko na tych, którzy są najważniejsi w pierwszym sezonie tej opowieści.

Jim Gordon w tym serialu to aktorsko Ben McKenzie. W młodzieńczych latach promował się on rolą Ryana Atwooda w „The O.C.”. Zagrał też Bena Shermana w „Southland„. Z komiksowymi adaptacjami też już miał do czynienia. Dubingował Batmana w animacji „Batman: Year One„.

Harvey Bullock to natomiast w rzeczywistości bardziej znany aktor Donal Logue. Zagrał on w dużej ilości filmów i seriali. Wystąpił on w filmowych adaptacjach „Blade” oraz „Ghost Rider„. Serialowo możemy go kojarzyć jako króla Horika w „Vikings„, a także Lee Torica w „Sons of Anarchy„. Dłużej na srebrnym ekranie gościł też w serialu „Law & Order: Special Victims Unit„. Epizodycznie przewinął się natomiast przez takie seriale jak „The X-Files„, czy „House, M.D.”.

Sal Maroni w tym serialu, to aktorsko David Zayas. Aktor pochodzący z Puerto Rico jest znany przede wszystkim z postaci Angela Batisty w niegdyś bijącym rekordy oglądalności serialu „Dexter„. Zagrał też w przeszłości Enrique Moralesa w serialu oryginalnym HBO „Oz„. Ostatnio pojawił się także w serialu na bazie komiksów Image Comics „Deadly Class„.

Carmine Falcone to w rzeczywistości John Doman. Ten amerykański aktor jest znany z postaci Williama Rawlsa w serialu oryginalnym HBO – „The Wire” (znanym w Polsce jako Prawo ulicy). Zagrał też Rodrigo z rodu Borgia w serialu „Borgia„. Mogliśmy go także oglądać jako Waltera Kendricka w „Damages„. Ostatnio wcielił się też w starszego pisarza Bruce’a Butlera w „The Affair„.

GOTHAM – Sezon 1 – Recenzja – O AKTORACH – część 2

Sarah Essen to w rzeczywistości Zabryna Guevara. Aktorka występuje w różnych serialach, ale przeważnie w rolach epizodycznych. Mogliśmy ją oglądać w „The Handmaid’s Tale” oraz „Person of Interest„. Obecnie także zagrała w najnowszej odsłonie „The Twilight Zone„.

Renee Montoya to w serialu GOTHAM aktorka Victoria Cartagena. Ją możemy kojarzyć z postaci Sonii Arocho w drugim sezonie serialu „Jessica Jones„. Grała też ostatnio Lourdes w „Manifest„, a także Claudie w „You„.

Fish Mooney to natomiast Jada Pinkett Smith. Prywatnie żona Willa Smitha. Aktorsko znana wcześniej z roli Leny James w „A Different World„, czy postaci Rity w filmie „The Human Contract„, którego wyreżyserowała i do którego napisała scenariusz.

Mały Bruce Wayne to aktorsko David Mazouz. Przed GOTHAM był głównie znany z roli Jacoba „Jake’a” Bohma w serialu „Touch„. Zagrał też Michaela Taylora w filmie „The Darkness„, a epizodycznie pojawił się nawet w tak popularnej produkcji, jak „The Office„.

I koniecznie na koniec Pingwin. To najjaśniejsza gwiazda tego serialu. Robin Lord Taylor, który wcielił się w postać Oswalda Cobblepota zrobił to wyśmienicie. A jest to aktor praktycznie wcześniej bez większego doświadczenia. Grywał wcześniej epizodycznie w takich produkcjach jak „The Good Wife„, czy „The Walking Dead„.

GOTHAM – Sezon 1 – Recenzja – PODSUMOWANIE

Pierwszy sezon GOTHAM dobrze wprowadza nas w przeszłość postaci znanych z kart komiksu. W przeciwieństwie do przeszłości Supermana, którego dzieciństwo zostało rozłożone na czynniki pierwsze, to dzieciństwo Batmana nie było wcześniej jakoś szeroko opisywane i ilustrowane. To dało możliwość twórcom puścić wodzę fantazji. I widać, że momentami zaszaleli. Koniec końców pierwszy sezon GOTHAM ogląda się przyjemnie. To ciekawa adaptacja komiksowa, która potrafi zatrzymać widza przy ekranie na dłuższy czas. Do tego dostajemy w większości ciekawie wykreowane postacie. No może niektóre z początku rażą dystansem jaki ich dzieli do ich pierwowzorów, ale twórców można tłumaczyć tym, że w GOTHAM widzimy przecież ich przeszłość.

Serial został dobrze przyjęty przez widzów. Doczekał się on swojej kontynuacji, a dzisiaj można powiedzieć, że nie skończyła się ona na drugim sezonie, a została pociągnięta nawet o cztery kolejne sezony.

Udostępnij w social mediach