GOSSIP GIRL – Sezon 6 – RECENZJA

GOSSIP GIRL 6 (pol. Plotkara 6) – szósta i równocześnie finałowa odsłona amerykańskiego serialu młodzieżowego stacji The CW. Produkcja opowiada o losach przyjaciół z wyższych sfer, zamieszkujących Upper East Side na Manhattanie w Nowym Jorku. Serial jest oparty na serii powieści autorstwa Cecily von Ziegesar. Za rozwój serialu odpowiadają natomiast Josh Schwartz oraz Stephanie Savage. Informacje o producentach serialu oraz informacje z wstępnym zarysem fabuły całej historii, zostały zawarte w artykule dotyczącym pierwszej odsłony tego serialu – GOSSIP GIRL 1. Niniejszy artykuł kontynuuje wątki fabularne zawarte w recenzji dotyczącej – GOSSIP GIRL 5.

GATUNKI : teen drama / coming of age
KRAJ PRODUKCJI : USA

Szósty sezon serialu liczy 10 odcinków. GOSSIP GIRL 6 był nadawany premierowo na kanale The CW od 8 października 2012 roku do 17 grudnia 2012 roku.

GOSSIP GIRL – Sezon 6 – RECENZJA

OPIS WPROWADZAJĄCY NIE ZAWIERA SPOILERÓW, ALE POSIADA NAWIĄZANIA DO POPRZEDNIEGO SEZONU

W finałowych odcinkach poprzedniego sezonu Chuck sensacyjnie odkrywa, że jego ojciec jednak nie zginął w wypadku samochodowym. Ukrył się jedynie przed zagrażającym mu zabójcą. Nadal jednak musi pozostać w ukryciu, dlatego dalszy kontakt z synem nie jest dla niego możliwy. Chuck natomiast udaje się do Diany, by ta pomogła mu ustalić, kto czyha na jego życie. Tej samej Diany, którą z wydawnictwa chce usunąć jego przyjaciel Nate. Jego pomysł torpeduje Nate z Lolą, ale później przez przypadek i przy pomocy Ivy udaje się ustalić, że to rodzinny detektyw Bassów. Serena natomiast przyznaje się przed Blair, że w ostatnich miesiącach pełniła obowiązki Plotkary. Niedoszła księżniczka w tym czasie układa sobie związek z Danem i razem planują wspólne wakacje. Jej spokój psuje publikacja na łamach bloga Plotkary, która ukazuje jedną z kartek z prywatnych pamiętników Blair.

Pamiętnik Blair, który był wcześniej w rękach Sereny i w ten sposób trafił do Plotkary, robi teraz sporo zamieszania. Dan zaczyna mieć wątpliwości co do uczuć swojej dziewczyny. Sytuację tą postanawia wykorzystać Serena, która nigdy nie przestała myśleć o Danielu. Ten jednak szybko pozbawia ją tych złudzeń, co doprowadza ją do załamania. Duże problemy mają także starsi mieszkańcy Upper East Side, odkąd Bart wrócił do świata żywych. To komplikuje sytuację prawną małżeństwa Rufusa i Lily. I to w momencie, gdy para akurat pokłóciła się w temacie podejścia do oszustwa ze strony Ivy Dickens. Bart jednak nie tylko chce odzyskać dawne życie osobiste, ale oficjalnie przejmuje firmę Bass Industries. I to ku zaskoczeniu syna, który liczył na biznesowe partnerstwo. Tydzień później Bart natomiast namawia Lily na unieważnienie małżeństwa z Rufusem. Blair za to rozstaje się z Danem i postanawia odzyskać Chucka.

OPIS WPROWADZAJĄCY – ciąg dalszy

Mijają cztery miesiące i Blair osiąga swój cel w sprawie Chucka. Georgina natomiast wyjeżdża z Danem do Toskanii i pilnuje go, by znalazł inspirację do napisania kolejnej powieści. Tym razem bardziej opartej na faktach. W tym czasie Lily z Bartem podczas wakacji odnawiają przysięgę małżeńską. Po powrocie do NY nie zastają jednak Sereny. Ta zniknęła na całe lato i nikt nie ma z nią kontaktu. Przy okazji poszukiwań córki, Lily dowiaduje się, że Rufus przygarnął pod swój dach Ivy. Następnie wszyscy zaczynają poszukiwać Serenę, ale nawet Plotkara nie chce im podrzucić w tej sprawie jakiegoś śladu. Dopiero Nate przekonuje ją do pomocy, w zamian za porzucenie sprawy jej demaskacji.

Ekipa przyjaciół ostatecznie odnajduje Serenę u boku niejakiego Stevena. Ta przyjmuje przed nim tożsamość Sabriny z książki Dana. W dodatku kompromitują ją na uroczystości obcych zaślubin. Wszyscy bowiem myśleli, że Serena wychodzi za niego za mąż. Okazuje się, że Serena nie chce mieć z nimi nic wspólnego, bo chciała w obcym miejscu rozpocząć nowe życie. Po tym incydencie wraca jednak do NY, ale razem ze Stevenem. Dana natomiast w domu zastaje zaskakująca intymna sytuacja, z udziałem jego ojca oraz młodej intrygantki Ivy Dickens.

Po powrocie do Nowego Jorku przyjaciele zaczynają zajmować się własnym życiem, zamiast życiem Sereny. Nate zaczyna spotykać się z młodą dziewczyną imieniem Sage, którą niedawno zatrudnił w wydawnictwie. Dan zaczyna wypuszczać nową powieść poprzez prasę w formie cyklicznej. Chuck snuje plany jak podkopać pozycję ojca, który odebrał mu firmę. Blair natomiast stawia pierwsze kroki w przejmowaniu imperium modowego swojej matki. Na starcie czeka ją ocena dziennikarska jej pierwszej kolekcji. Jej rywalką okazuje się Poppy Lifton, a dziennikarką oceniającą, nieprzychylna jej była koleżanka z Constance – Nelly Yuki.

GOSSIP GIRL – Sezon 6 – Recenzja – ANALIZA – część 1

Szósty sezon jest równocześnie finałowym sezonem produkcji The CW. Skrócenie odcinków finałowego sezonu do dziesięciu epizodów wyszło serialowi na plus. Tym samym GOSSIP GIRL 6 (pol. Plotkara 6) fabularnie skupia się na rzeczach jedynie najważniejszych. Każdy z bohaterów serialu wybiera w tym sezonie albo swoją finalną profesję albo swoją własną inną drogę życiową. Tym samym wkracza na dobre w dorosłe życie. Nathaniel Archibald nareszcie czuje, że praca na rzecz wydawnictwa to jest to, czego w życiu szukał. Wyeliminowanie zagrożenia w postaci Diany jest jednak tylko chwilowe. Kiedy Bart Bass na dobre wraca do NY, to chce mieć wszystko pod swoją kontrolą. Nawet tych, którzy o nim piszą. Stąd The New York Spectator jest dla niego łakomym kąskiem i zrobi wszystko, by mieć Nate’a i jego dziennikarzy na smyczy.

Ponowna obecność Barta w świecie żywych najbardziej jest jednak nie w smak Chuckowi. Charles Bass nie może przeboleć, że ojciec po powrocie zabiera mu wszystko to, czym on sam pod jego nieobecność zarządzał. Stawia więc sobie na cel, zrzucić Bartholomew Bassa z piedestału. Odzyskanie firmy otworzy mu drogę do szczęścia. Je dopiero wtedy uzupełni Blair przy jego boku. Ta próbuje swoich sił w prowadzeniu firmy matki. Kolejny raz wychodzi na światło dzienne jej niedojrzałość. Dziewczyna fizycznie dorosła i ma za sobą nawet książęcy ślub. Mentalnie jednak nadal jest tą samą co dawniej rozpieszczoną nastolatką. Eleanor Waldorf wie o tym doskonale, dlatego stara się temperować córkę, by ta nie doprowadziła jej imperium modowego do totalnego upadku. Musi jednak upłynąć wiele wody w tej rzece, by Blair stabilnie zakotwiczyła w tej branży.

GOSSIP GIRL – Sezon 6 – Recenzja – ANALIZA – część 2

A co w GOSSIP GIRL 6 słychać o Sereny. Tej ciężej znaleźć swoją finalną życiową ścieżkę. Ma jej w tym pomóc związek ze znacznie starszym Stevenem. Serena jednak stale oszukuje sama siebie, bo myślami często jest przy Danie. Wiele razy im się nie układało, ale jednak coś ciągle przyciąga tą parę do siebie. Obydwoje twierdzą bowiem oficjalnie, że są dla siebie miłością swojego życia.

Z głównego towarzystwa zostaje jeszcze między innymi Rufus oraz Lily. Ta druga zadecydowała już w finale poprzedniego sezonu, wybierając Barta zamiast Rufusa. Ten jakby grając jej na nosie bierze pod swoje skrzydła młodą i uroczą Ivy. Wygląda to jakby na układ sponsorowany 🙂 Jakby na to nie patrzeć, to i tak Rufus wychodzi na tym nieźle. Lily to dość atrakcyjna starsza babka i tego nie można jej odebrać. Przy młodej Ivy Dickens odpada jednak w przedbiegach. Problemem Rufusa od zawsze jest jednak jego naiwność. Taka wręcz dziecięca naiwność. Wcześniej usilnie wierzył, że wszelkie wybryki córki Jenny kiedyś miną. Dlatego wybaczał jej każde, wręcz niewybaczalne wykroczenia. Teraz natomiast Rufus wierzy w uczciwość Ivy, przyjmując za pewnik, że to co ją w NY wcześniej spotkało, to tylko wina Carol Rhodes oraz rodu van der Woodsenów.

Na koniec zostaje nam Dan Humphrey. Dla Daniela nowa książka to kolejna próba sił. Pierwsza fikcyjna powieść zraziła już jego przyjaciół, więc teraz i tak nie ma nic do stracenia wypuszczając powieść opartą na faktach. Dzięki książkom Dan wychodzi z cienia i zdziera łatkę anonimowości. Na tym mu zależało, nawet kosztem narażenia się swoim bliskim. Dan zawsze chciał stać się prawdziwą częścią społeczeństwa z Upper East Side. Publikowana powieść pod własnym nazwiskiem przynosi mu sławę, więc zbliża go do elity. Z drugiej strony może to być dla niego gwóźdź do trumny. W takim wypadku pozostanie mu na koniec jedynie opcja atomowa.

GOSSIP GIRL – Sezon 6 – Recenzja – ANALIZA – część 3

Oczywiście GOSSIP GIRL 6 (pol. Plotkara 6) nie zapomina o romansach. Czym byłby dramat młodzieżowy bez tej sfery związkowo-uczuciowej. Skrócenie do dziesięciu odcinków nie umniejsza roli, jaką odgrywają relacje uczuciowe naszych bohaterów. Blair jest już całkowicie zdecydowana, że wybrankiem jej serca jest Chuck i to z nim powinna wziąć kolejny ślub. Dan tym samym idzie w odstawkę. W takim wypadku alternatywnie zostaje mu Serena, czyli miłość jego życia. Ta natomiast związuje się niejakim Stevenem Spence’em. To kolejna przeszkoda na ich wspólnym szczęściu. Jednak czy postać epizodyczna rzeczywiście może postawić krzyżyk na potencjalnym związku Dana z Sereną ? 😉

Rufus wplątuje się w relacje z młodą Ivy. Nie jest świadomy, że dziewczyna intrygi ma chyba we krwi. Zostaje jeszcze Nate, a ten w kwestiach uczuciowych przechodzi ze skrajności w skrajność. Dużo starszą Diane zamienia bowiem na licealistkę Sage. Jednak dla Nate’a wiek nigdy nie miał większego znaczenia. Tym samym nawet przy bardzo młodej Sage może czuć się on szczęśliwy.

Zaletą GOSSIP GIRL 6 jest to, że finałowy sezon nie rozdrabnia się fabularnie. Na to nawet nie ma czasu. Ten manewr jest możliwy z ograniczeniem to niezbędnego minimum postaci, jakie wcześniej występowały na stałe w tej produkcji. Drogi aktorskie się rozeszły i z serialu zniknęła wcześniej Jenny Humphrey. Później ten sam los spotkał Erica van der Woodsena oraz Vanessę Abrams. Postacie te udaje się ściągnąć gościnnie dopiero w finale serialu. Dzięki takiej koncepcji finałowego sezonu udaje się tym samym zakończyć wszystkie główne wątki fabularne. A te są ciekawe, nawet jeśli zostały wykreowane na ostatnią chwilę. GOSSIP GIRL 6 tym samym nie razi fabularnie drobnymi głupotami jakie się trafiały na przestrzeni poprzednich sezonów. Widać przy tym, że fachowo twórcy podeszli do domknięcia klamrą wszystkich najważniejszych wątków. To takie rzadkie, nawet w wyśmienicie prowadzonych wcześniej serialach.

GOSSIP GIRL – Sezon 6 – Recenzja – O AKTORACH

To jeszcze ostatni rzut okiem na warstwę aktorską. Nowych postaci w GOSSIP GIRL 6 jest niewiele, ale warto wspomnieć kto wciela się w ich role. Steven Spence, to aktorsko Barry Watson. Filmowo to Luke Churner w „Teaching Mrs. Tingle„. Serialowo to przede wszystkim Matthew „Matt” Camden w familijnym „7th Heaven„. To również Todd Deepler w serialu „Samantha Who?„, Ricky Cooper w „Date My Dad” oraz Davis Polk w trzecim sezonie „Hart of Dixie„.

Iman Hassan, to w rzeczywistości Hina Abdullah. Aktorka przewinęła się przez serial „The Arrangement„.

Sage, to natomiast aktorsko Sofia Black-D’Elia. Na srebrnym ekranie debiutowała ona w operze mydlanej All My Children. Później zagrała ona Erin Calder w serialu „The Messengers„. To również Tea Marvelli w „Skins” oraz Sabrina Pemberton w sitcomie Fox-a „The Mick„.

GOSSIP GIRL – Sezon 6 – Recenzja – PODSUMOWANIE

GOSSIP GIRL 6 kończy pierwszą przygodę z Plotkarą. Bez spoilerów, ale w finale serialu wyjaśnia się, kto stoi za tytułową postacią. Burzy to tym samym otwierające słowa z intra każdego kolejnego odcinka. „Kim jestem ja ? Tej tajemnicy nigdy nie zdradzę. Wiem, że mnie kochacie. Buziaczki. Plotkara”. Tożsamość Plotkary wychodzi na jaw, ale co ciekawe, otwiera to drogę nowym osobom, które mogą zostać następną taką właśnie blogową Plotkarą. Ta myśl przyświeca innym twórcom, którzy dla HBO MAX przygotowali nowy serial, który opowiada o kolejnym pokoleniu żyjącym w cieniu nowej Plotkary.

I to by było na tyle w temacie Plotkary.

XOXO
GOSSIP GIRL

Udostępnij w social mediach