Gossip Girl – SEZON 5 – Recenzja

Gossip Girl 5 (pol. Plotkara 5) – piąty sezon amerykańskiego serialu o młodzieży z Upper East Side na Manhattanie. Serial jest oparty na serii powieści autorstwa Cecily von Ziegesar. Za rozwój serialu odpowiadają natomiast Josh Schwartz oraz Stephanie Savage. Informacje o producentach serialu oraz informacje z wstępnym zarysem fabuły całej historii, zostały zawarte w artykule dotyczącym pierwszej odsłony tego serialu – Gossip Girl 1. Niniejszy artykuł kontynuuje wątki fabularne zawarte w recenzji dotyczącej – Gossip Girl 4.

GATUNKI : teen drama / coming of age
KRAJ PRODUKCJI : USA

Piąty sezon serialu liczy 24 odcinki. Gossip Girl 5 był nadawany premierowo na kanale The CW od 26 września 2011 roku do 14 maja 2012 roku.

Gossip Girl – SEZON 5 – Recenzja

OPIS WPROWADZAJĄCY NIE ZAWIERA SPOILERÓW, ALE POSIADA NAWIĄZANIA DO POPRZEDNIEGO SEZONU

W finałowych odcinkach poprzedniego sezonu Blair postanawia przyjąć oświadczyny Księcia Louisa Grimaldiego. Ten się wstępnie naraża na utratę tytułu z powodu mezaliansu. Chuck natomiast postanawia w ostentacyjny sposób powalczyć o Blair. Robi to z początku metodą siłową, co zraża jego najlepszego przyjaciela Nate’a. Kłopoty Chucka dopiero się jednak zaczynają. Poszedł on na układ milczenia z Russellem Thorpem, w zamian za odzyskanie rodzinnej firmy. Jednak randkujący z Rainą Nate nie mógł się powstrzymać, by nie wyjawić jej odkrytego sekretu. Informacji, że to jej ojciec dokonał podpalenia, w którym zginęła jej matka. W ramach zemsty za wyjawienie prawdy, Thorpe porywa Blair. Choć ta z nim dawno zerwała, to Russel wie, że dla Chucka jest ona miłością jego życia. Następnie grozi jej wysadzeniem.

Na czas przybywa jednak Chuck z eskortą Rainy i powstrzymują Russella Thorpe’a. W podzięce za bohaterską postawę Chucka, Blair rzuca się w jego ramiona. Tym samym chce zrezygnować z bajki o zostaniu księżniczką. Chuck jednak słucha rady Eleonor i postanawia oddać wolność Blair i nie krzyżować jej planów zamążpójścia za księcia Grimaldiego.

W tym czasie Dan przeżywa dziwną sytuację z Charlie, która nagle prosi go o nazywanie ją Sereną. Następnie okazuje się, że dziewczyna chce być taka jak jej kuzynka, dlatego robi wszystko, by się do niej upodobnić. Sytuację tą chce wykorzystać wracająca na Manhattan Georgina. Dan dodatkowo ma kolejną spinę z Vanessą. Dla niego to już ostateczny koniec przyjaźni. Dziewczyna się nie zatrzymuje i wykrada jego autorską książkę. Trzy tygodnie później postanawia oddać ją do publikacji, wbrew woli Daniela.

OPIS WPROWADZAJĄCY – ciąg dalszy

Blair po zaręczynach oczekuje na ślub, choć ciągle dzielą ją nieporozumienia z Księżną Sophie. Dziewczyna przyciska Louisa do muru i chce, by ten postawił się matce. Książę jednak niespodziewanie zostaje zatrzymany przez Dana. Ten prosi go interwencję, bo to w interesie jego i jego ukochanej. Daniel właśnie dowiedział się o potencjalnej publikacji jego książki, która jest niejako o Blair, a przy okazji również o jego innych znajomych. Kiedy kryzys okazuje się przez księcia zażegnany, Dan otrzymuje przesyłkę z Barcelony. W niej gratulacje o publikacji jego pierwszej autorskiej powieści. To z jednej strony ostatecznie zdziera z niego łatkę osoby anonimowej, ale z drugiej strony zraża do niego przyjaciół.

W tym czasie Plotkara rozpuszcza plotkę o tajemniczej ciąży w domu Waldorfów. Informację tą bierze na siebie Dorota oznajmiając, że to ona spodziewa się drugiego dziecka. Chwilę później Blair przymierzając suknię ślubną dostaje sygnał, że ciąża odmienia kobietę. W takim wypadku to pewne, że przyszła księżniczka również nosi w sobie dziecko.

Serena natomiast w Hollywood angażuje się na planie filmowym. Podczas wakacji natrafia tam też na Chucka i Nate’a. Nate udając osobę, którą nie jest, stara się poderwać nowo poznaną Dianę. To szefowa wydawnictwa, w które Nate przy okazji chce się wkręcić. Serena natomiast zamierza wrócić do NY i już zza biurka chce bardziej zaangażować się w pracę w studiu produkcyjnym. Przed wyjazdem niespodziewanie natrafia na Charlie i namawia ją do powrotu do NY. Dziewczyna jednak chciała trzymać się z dala od ludzi z Manhattanu, bo na zlecenie Carol Rhodes odegrała już tam swoją rolę. Okazuje się, że Charlie, którą polubiła Serena i reszta znajomych z Upper East Side, ukrywa swoją prawdziwą tożsamość. Zagrożeniem dla jej ujawnienia może być jednak jej były chłopak Max. Ten zna dziewczynę jako Ivy Dickens, a jego również coś przyciąga do Nowego Jorku.

Gossip Girl – SEZON 5 – Recenzja – ANALIZA – część 1

Duże zawirowania fabularne spotkały widzów na przełomie sezonów. Mają one kluczowy wpływ na cały piąty sezon tego serialu. W Gossip Girl 5 na pierwszy plan wysuwa się Blair Waldorf i jej związek z Księciem Louisem Grimaldim. Niewiele brakowało, a Blair zrezygnowałaby z zaręczyn i wróciła do Chucka. Ten natomiast pierwszy raz zachowuje się całkiem dojrzale i nie staje na drodze do jej szczęścia. Ta zawsze miała się za królewską personę. Była samozwańczą królową Constance, a teraz ma szansę zostać prawdziwą księżniczką Monako. Dlatego Chuck ostatecznie odpuszcza, pozwalając jej się zaręczyć z księciem. Ten ruch jednak odbija się na jego zdrowiu psychicznym, jak i fizycznym. Sam Chuck uważa, że wyzbył się całkowicie czucia.

Blair natomiast przez pół sezonu szykuje się do ślubu, ale w głowie pojawiają się u niej różne wątpliwości. Jedne dotyczą takich błahych spraw jak kwestia konieczności opuszczenia Nowego Jorku i zamieszkania w Monako. Inne dotyczą bardziej poważniejszej kwestii. Kto rzeczywiście jest ojcem jej przyszłego dziecka ? Ponadto Blair rozdzierają dylematy uczuciowe. Ta cała sytuacja to test na jej uczucia. Test, kogo rzeczywiście kocha Blair. Louisa ? Chucka ? Czy może jeszcze Dana Humphrey’a ?

Taa, kto by pomyślał, że cokolwiek może połączyć Dana i Blair, patrząc na początki ich znajomości. Jednak w ich relacjach dochodzi do przełomu. Między nimi rodzi się przyjaźń, a może nawet coś więcej. Sami temu zaprzeczają, ale to budzi ich przyjaciół do większej czujności. Dan jednak w Gossip Girl 5 ma jeszcze inne problemy na głowie, a wszystko zaczęło się od publikacji jego książki. Sam nie chciał do tego dopuścić, ale to stało się wbrew jego woli. Niespodziewanie jednak dzięki swojej powieści Dan wybija się już nie tylko towarzysko, ale staje się powszechnie rozpoznawalną osobą.

Gossip Girl – SEZON 5 – Recenzja – ANALIZA – część 2

Wątek z książką Dana, to kolejny kluczowy element tego sezonu. Cała ta sprawa ma jednak dwie strony medalu. Druga strona jest bardziej zaśniedziała, bo jego przyjaciele dostrzegają w postaciach z książki własne odpowiedniki i wcale nie są z tego zadowoleni. Autor musi więc ich przekonywać, że mają do czynienia jedynie z fikcją literacką. Ta swoją drogą musiała być zabawna, skoro taki bawidamek jak Nate, został przedstawiony jako gej 🙂

W realnym świecie Nate natomiast rozpoczyna kolejne miłosne podboje. I kolejny raz są one ukierunkowane na dużo starszą od niego kobietę. Właściwie dla Nathaniela wiek nigdy nie miał żadnego znaczenia. Albo potrafił się zakręcić przy dużo starszej księżnej z UK, albo przy bardzo młodej Jenny Humphrey. Tym razem na celowniku Nate’a pojawia się Diana Payne, z którą łączy go również stosunek czysto służbowy.

W Gossip Girl 4 mogliśmy trochę narzekać na usunięcie w cień Rufusa i Lily Humphrey’ów. Teraz wracają oni ze zdwojoną siłą i obecnością. W Gossip Girl 5 jest powiem budowany wątek wokół rodziny Rhodes. Zaraz, zaraz… Who the f… is Rhodes ? Już spieszymy z wyjaśnieniami. Wielokrotnie zamężna Lily, która nosiła nazwiska van der Woodsen, Bass, czy Humphrey, pierwotnie jest z domu Rhodes. Jej krewni zdawkowo przewijali się już epizodycznie w poprzednich sezonach. W Gossip Girl 5 mocniej jednak dają o sobie znać. Poznajemy więc siostrę Lily – Carol Rhodes, a także ich matkę CeCe Rhodes.

Najwięcej zamieszania jest jednak wokół rzekomej córki Carol – Charlie. Matka podrzuciła ją krewnym z Upper East Side, a Ci nie znając wcześniej dziewczyny, przyjęli ją jak członka rodziny. To jednak sprawa szyta grubymi nićmi. Niejaki Max twierdzi, że ta urocza blondynka, to żadna ich krewna Charlie, tylko jego była dziewczyna Ivy Dickens !

Gossip Girl – SEZON 5 – Recenzja – ANALIZA – część 3

Uhm, dzieje się, dzieje wokół Ivy. No a jak tego nam mało, to zawsze twórcy mogą dorzucić nam prawdziwą Charlie Rhodes. Jednak by dodatkowo zamieszać, to i ona sama posługuje się inną tożsamością. Heh, zaginieni / odnalezieni krewni. Skąd my to znamy ? No właśnie to cecha wspólna oper mydlanych. Tym się charakteryzują opery mydlane, telenovele, telenowele, czy teleromanse. Co kraj, to inna nazwa, ale właściwie gatunkowo to ten sam pies. Jednak co tu dużo mówić, dramaty młodzieżowe bardzo przypominają opery mydlane. Tylko środek ciężkości kładą na młodsze pokolenie. Podobieństw oczywiście jest więcej. Zmarli członkowie rodzin, jednak nie są zmarli. To też częsty przypadek z soup operas, a i Gossip Girl 5 nie chce być na tym polu od nich różne 😉 No i jeszcze jedna drażniąca cecha. Związki uczuciowe we wszystkich możliwych konfiguracjach. Hmm, skoro nawet Dana i Blair ostatecznie tu połączyli, to wypisz wymaluj telenovela jak ta lala.

Przez te liczne podobieństwa do oper mydlanych, widzowie często nie lubią dramatów młodzieżowych. Opery mydlane przyciągają oczywiście duże grono widzów, ale to specyficzna grupa upodobań. Z całą pewnością znajduje ona jednak zbiór wspólny z miłośnikami młodzieżówek. Oczywiście nie każdy dramat młodzieżowy jest taki, jak powyższy opis, jednak patrząc ma przekrój Gossip Girl 5, to nie da się odnieść innego wrażenia. Czy to oznacza, że piąty sezon jest tragicznie zły ? Nie, jest bardziej telenovelowaty, ale właściwie poza tym to ta sama Plotkara, którą znamy z poprzednich odsłon. Poza tym Gossip Girl 5 broni się wielowątkowością. Tym razem każda postać dostaje mniej więcej tyle samo czasu antenowego, co pozostali główni bohaterowie. Ich jest teraz mniej, bo w Gossip Girl 5 znikają z ekranu Jenny, Vanessa i Eric van der Woodsen. Ich lukę uzupełnia jednak prawie jednoosobowo Ivy Dickens.

Gossip Girl – SEZON 5 – Recenzja – ANALIZA – część 4

No a co w Gossip Girl 5 słychać u Sereny ? Ta przestaje być jedynie celebrytką i bierze się za pracę, jak normalna młoda osoba. Zamiast błyszczeć na scenie, siada za biurkiem i przykłada się do pracy w studiu produkcyjnym, a później w miejskim wydawnictwie. Jej blask w tym sezonie przyćmiewa Blair. Ta w końcu ma swoje prawdziwe 5 minut i to o niej mówią wszyscy chętniej niż o Serenie van der Woodsen. Wszak dziewczyna z Manhattanu wychodzi za mąż za księcia Monako. Sprawa, która już nie tylko interesuje tytułową Plotkarę, ale i poważne media. Czym więc przy tym wszystkim są teraz drobne perypetie Sereny van der Woodsen.

Oczywiście to mocno subiektywne odczucie, ale ten bajkowy wątek z Blair jest w tym serialu całkiem od czapy. On naiwnością przebija wszystko inne. Blair, która w życiu jeszcze nic nie osiągnęła, a jedynie była znana jako bohaterka towarzyskiego bloga, staje się w obliczu nadchodzącego ślubu czołową personą Nowego Jorku. Oczywiście może trafić się ziarno ślepej kurze, ale to i tak skrajna przesada. Tego ciężko wybronić, nawet jeśli jest się wielkim miłośnikiem tego serialu.

Na całe szczęście Gossip Girl 5 broni się innymi lepszymi wątkami. Choć ten ze ślubem przewija się przez pół sezonu, a nawet i dłużej, z uwagi na konsekwencje pewnych wyborów. W piątym sezonie pierwszy raz dostajemy wątek dotyczący tytułowej Plotkary. Ta ma pewne prywatne przeboje i musi usunąć się w cień. Jednak Upper East Side bez Plotkary ? Nie może być. Stąd tytułowa plotkara potrzebuje tymczasowego zastępstwa. A kto mógłby ją lepiej zastąpić, niż żądna skandali i działająca bez żadnych skrupułów pani G 😉

Gossip Girl – SEZON 5 – Recenzja – O AKTORACH

Dużo się dzieje w piątym sezonie, ale przejdźmy do samych aktorów. Nowe postacie, to nowi aktorzy. Wśród nich Max Harding. Aktorsko to Brian J. Smith, znany z roli Willa Górskiego w „Sense8„. Serialowo to również porucznik Matthew Scott w „SGU Stargate Universe” oraz Doug McKenna w „Treadstone„.

Męża Georginy – Philipa, gra tu Nick Cornish. Aktor przewijał się epizodycznie przez różne seriale młodzieżowe. Wystąpił chociażby w piątym sezonie „Dawson’s Creek” (z polskim tytułem Jezioro marzeń), czy w trzecim sezonie „Buffy the Vampire Slayer„.

Księżniczka Beatrice Grimaldi, to natomiast aktorsko Roxane Mesquida. Ostatnimi czasy wystąpiła ona jako Severine Bordeaux w serialu „Now Apocalypse„.

W Gossip Girl 5 wraca też urocza Kati Farkas. W Constance była razem z Isabel Coates przyboczną królowej Blair. Teraz bierze udział w konkursie na druhnę. W rzeczywistości to amerykańska modelka chińskiego pochodzenia Nan Zhang.

Celia 'CeCe’ Rhodes, to w rzeczywistości Caroline Lagerfelt. Ostatnimi czasy pojawiła się ona w serialu „Sweet Magnolias„. Dawniej to głównie Inger Dominguez w „Nash Bridges„.

Carol Rhodes, to aktorsko Sheila Kelley. Serialowo to chociażby Debbie Wexler w amerykańskim „The Good Doctor” oraz Charlotte 'Charley’ Bennett w „Sisters„.

Jej córkę, prawdziwą Charlie, ale nazywającą siebie Lola, odgrywa tu Ella Rae Peck. Serialowo to przede wszystkim Heather w „The Looming Tower„.

Diana Payne, to aktorsko Elizabeth Hurley. Filmowo to Vanessa Kensington w „Austin Powers: International Man of Mystery” oraz „Austin Powers: The Spy Who Shagged Me„. Serialowo to chociażby Morgan le Fay z trzeciego sezonu „Runaways„.

Szefowa Sereny Jane Bettinger, to natomiast w rzeczywistości Michael Michele. Ostatnie lata to Dominique Deveraux w nowej wersji serialu „Dynasty„. Dawniej to głównie Cleo Finch w „ER” (pol. Ostry dyżur).

To na koniec managerka Dana – Alessandra Steele. Aktorsko to Marina Squerciati, znana z postaci Kim Burgess. Wystąpiła nią w serialach: „Chicago Fire„, „Chicago Med” i „Chicago P.D.„.

Gossip Girl – SEZON 5 – Recenzja – PODSUMOWANIE

Dużo dzieje się w piątym sezonie Plotkary. Wątek przewodni skupia się na Blair i jej przygotowaniach do ślubu. Nie brakuje przy tym dylematów przyszłej księżniczki i całej telenowelowatej oprawy. Sam serial nie zapomina jednak o innych bohaterach. Dan się rozkręca po publikacji jego książki. Ta przynosi mu sławę, ale i krytykę ze strony swoich przyjaciół, a nawet rodziny. Nate rozpoczyna natomiast karierę wydawniczą, a Serena również próbuje sprawdzać się w nowych rolach. Rodzinny ład van der Woodsenów (red. a tam był kiedykolwiek ład?) burzy natomiast Ivy. Jednak gdyby tego było mało, to demoniczna jak zawsze Georgina, dostaje szansę, by dopiec wszystkich tym, którzy jej kiedyś jakoś zaszkodzili.

Czym byłby dramat młodzieżowy, bez związków uczuciowych ? Ich oczywiście w piątym sezonie też nie brakuje. Zabawne, ale dostajemy kolejną konfigurację związkową bohaterów, których wcześniej ciężko było sobie razem wyobrazić. Bez wchodzenia w szczegóły, ale finał sezonu również nie zawodzi. Przygotowuje on nas na wydarzenia z finałowej serii. Ta jest krótsza od pozostałych, ale nie brakuje w niej emocji. Gossip Girl 5 natomiast liczy łącznie 24 odcinki.

XOXO
Gossip Girl

Udostępnij w social mediach