GOSSIP GIRL – Sezon 4 – RECENZJA

GOSSIP GIRL 4 (pol. Plotkara 4) – czwarta odsłona amerykańskiego serialu stacji The CW o młodzieży z Upper East Side na Manhattanie. Serial jest oparty na serii powieści autorstwa Cecily von Ziegesar. Za rozwój serialu odpowiadają natomiast Josh Schwartz oraz Stephanie Savage. Informacje o producentach serialu oraz informacje z wstępnym zarysem fabuły całej historii, zostały zawarte w artykule dotyczącym pierwszej odsłony tego serialu – GOSSIP GIRL 1. Niniejszy artykuł kontynuuje wątki fabularne zawarte w recenzji dotyczącej – GOSSIP GIRL 3.

GATUNKI : teen drama / coming of age
KRAJ PRODUKCJI : USA

Czwarty sezon serialu, podobnie jak go poprzedzający, liczy 22 odcinki. GOSSIP GIRL 4 był nadawany premierowo na kanale The CW od 13 września 2010 roku do 16 maja 2011 roku.

GOSSIP GIRL – Sezon 4 – RECENZJA

OPIS WPROWADZAJĄCY NIE ZAWIERA SPOILERÓW, ALE POSIADA NAWIĄZANIA DO POPRZEDNIEGO SEZONU

W finałowych odcinkach poprzedniego sezonu William van der Woodsen ogłasza publicznie, że kocha swoją byłą żonę i postanawia powalczyć o opuszczoną wcześniej rodzinę. W tym czasie wychodzą na jaw zdrady Rufusa, co stawia jej powrót do Williama w nowym świetle. Sam Rufus zaprzecza jednak tym rewelacjom. Lily jednak nie ma na to siły, bo walczy z chorobą nowotworową. Leki które przyjmuje, Jenny uznaje za podejrzane. W sprawie specyfików medycznych dziewczyna nabrała bowiem doświadczenia, bo ostatnio wplątała się w dealerkę narkotykową. O niej przypadkowo dowiedział się jej ojciec. Za karę oddelegowuje córkę na Brooklyn. Jenny jednak nie daje za wygraną i razem z Chuckiem sprawdzają, kto Lily przypisuje leki. W całą sprawę zamieszana jest dr Holland Kemble, która równocześnie podkopuje zaufanie Rufusa. A wszystko to w zmowie z szanowanym psychiatrą Williamem van der Woodsenem. Przyciśnięty do muru William nawiewa z NY, a ostrzeżenie dostaje od Jenny.

Zbiega się to wszystko z narodzinami córki Doroty. Nate natomiast zastanawia się czy nie skreślić związek z Sereną, po tym jak ta pomaga ojcu opuścić miasto. Dodatkowych dylematów przysparza mu fotka Sereny i Dana w łóżku, zrobiona przez Jenny. Następnie Jenny stawia wszystko na jedną kartę i postanawia jeszcze w NY stracić dziewictwo. Swoje kroki kieruje na noc do Chucka, a ten korzysta z okazji. Późnym wieczorem w jego mieszkaniu pojawia się natomiast z kwiatami Blair, która chce wrócić do niego. Później jednak sytuacja wychodzi na jaw, a dla Blair to przelanie czary goryczy.

Tydzień później Jenny opuszcza NY i wyjeżdża do matki. Nate natomiast rozstaje się z Sereną, a ta wraz z Blair zamierza spędzić wakacje w Paryżu. Do NY przyjeżdża ponownie Georgina Sparks z kinder niespodzianką dla Dana. Chuck natomiast zostaje postrzelony w ciemnym zaułku. Wszystko przy próbie rabunku, gdy złodzieje chcą zabrać mu pierścionek zaręczynowy, który szykował dla Blair.

OPIS WPROWADZAJĄCY – ciąg dalszy

Mija trochę czasu i do Dana przyjeżdża Vanessa, bo ten nie odzywał się do niej od dłuższego czasu. Na miejscu dowiaduje się o dziecku. Jednak gdy pyta Dana czy ma pewność, że to jego dziecko, to ten okazuje się nie zrobił testów potwierdzających ojcostwo. Georgina jednak nie byłaby sobą, gdyby nie zadbała o to, by powiadomić o tym fakcie bliskich Dana. Jak zawsze spektakularnie, przekazuje tą nowinę Rufusowi. Ten na imprezie dowiaduje się, że został rzekomo dziadkiem.

Blair i Serena spędzają wspólnie czas w Paryżu. Tam Blair przypadkowo poznaje chłopaka, którego bierze za Księcia Grimaldiego. Postanawia skorzystać z okazji i umówić się z nim na randkę. To ma być podwójna randka, z której ma skorzystać również Serena. Później okazuje się, że ów książę jest jedynie szoferem, co oczywiście rozczarowuje Blair. Jeszcze bardziej wkurza ją fakt, że zapewniła Serenie randkę z księciem, na którego ona sama polowała. Oliwy do ognia dolewa fakt, że Serena złożyła papiery na tą samą uczelnię co Blair. Ta chciała rozpocząć nowy rozdział w życiu bez bycia wiecznie w cieniu wspaniałej Sereny van der Woodsen. Kończy się to kłótnią przyjaciółek. Chwilę później okazuje się, że Blair może stracić nie tylko przyjaciółkę, ale i okazję na poderwanie księcia. Jej randkowy szofer przyznaje się do oszustwa i wyjawia, że celowo ukrył przed nią swoją tożsamość.

W tym czasie  Nathaniel leczy imprezowo smutki po złamanym sercu. Przypadkowo poznaje niejaką intrygantkę Juliet Sharp, z którą początkowo stara się umówić. Ta pierwotnie zbywa go widząc jaki styl chłopak prezentuje. Jednak później postanawia dać mu szansę i zostawia mu swój numer telefonu. Chuck natomiast po postrzeleniu znajduje opiekuńczą dziewczynę, przed którą postanawia ukryć swoją tożsamość. Następnie postanawia zabrać Evę z Paryża do Nowego Jorku, a Blair nie byłoby sobą, gdyby nie próbowała zdyskredytować tajemniczą dziewczynę Chucka.

GOSSIP GIRL – Sezon 4 – Recenzja – ANALIZA – część 1

Z reguły omawiany serial od stacji The CW jest mocno wielowątkowy. Dzielenie dłuższego sezonu na część A i B dodatkowo temu sprzyja. W przypadku GOSSIP GIRL 4 jednak kręcimy się wokół zaledwie kilku stałych, aczkolwiek rozwojowych wątków głównych. Szybko bowiem zamykane są wątki z dzieckiem podrzuconym przez Georginę, a i związek Chucka z Evą nie trwa również wiecznie. W tym drugim przypadku przyczynia się do tego Blair, co sprowadza jej relację z Chuckiem z miłości na ścieżkę wojenną. Samemu Chuckowi przynosi to jednak problemy nie tylko natury sercowej, które mają swój wydźwięk w drugiej połowie omawianego sezonu.

Jeśli pierwszy wątek dotyczył Chucka i Blair, to drugi główny wątek dotyczyć musi siłą rzeczy Sereny. Wszystko to jest powiązane z pojawieniem się na Upper East Side tajemniczej Juliet Sharp. Ta wraz ze swoim bratem osadzonym w więzieniu knuję intrygę, która szczególnie dotyka Serenę i jej rodzinę. Bez wchodzenia w szczegóły, to jest to na swój sposób wyjątkowy wątek. Nie kończy on się bowiem wraz z nadejściem mid-season, a w drugiej części GOSSIP GIRL 4 przechodzi on pewną transformację. Nadal jednak opiera się na trzonie bohaterów, którzy go wykreowali.

W obu przypadkach początkowe wydarzenia z danego wątku kreują niby nowy wątek, ale oparty na wcześniejszym fundamencie. Patrząc na dotychczasową konstrukcję serialu, takie zawężenie wątków jest więc czymś wyjątkowym. Nie oznacza to oczywiście, że GOSSIP GIRL 4 nie serwuje widzom, żadnych innych drobnych wątków pobocznych. Te jednak nie mają większego wpływu na fabułę GOSSIP GIRL 4. Z ważnych bohaterów serialu Dan Humphrey idzie bowiem chwilowo w odstawkę, a jego siostry Jenny częściej nie ma, niż jest obecna w tym sezonie. Sytuacja fabularna dopiero zmienia się pod koniec GOSSIP GIRL 4, gdzie bez wchodzenia w szczegóły mamy konsekwencje letniego romansu Blair Waldorf z Księciem Monako Louisem Grimaldim.

GOSSIP GIRL – Sezon 4 – Recenzja – ANALIZA – część 2

Zawężenie wątków fabularnych nie oznacza jednak, że GOSSIP GIRL 4 jest słabszy od pozostałych sezonów. To ciągle ta sama historia o grupie znajomych z Upper East Side na Manhattanie. Trochę to naiwne, ale los ciągle spycha ich ku sobie, nawet gdy osiągają wiek studencki i wybierają się na te same uczelnie. Jeszcze w przypadku Blair i Sereny ma to jakieś logiczne uzasadnienie. Jednak jak wytłumaczyć wizytę Penelope Shafai na Columbia University, skoro wcześniej dostała się ona do lepszego Yale University w New Haven, w stanie Connecticut (?). Generalnie w tym serialu edukacja jakoś w ogóle schodzi na odległy tor. Ciężko zauważyć było wcześniej, że oni w ogóle chodzili do liceum. Teraz natomiast ciężko pogodzić to co robią z faktem, że są niby w większości studentami.

Skoro w poprzednim sezonie dużo się działo wokół rodziny Humphrey’ów, to teraz w ich przypadku przechodzimy ze skrajności w skrajność. Dan po incydencie z dzieckiem jest praktycznie mało widoczny. Jenny pojawia się właściwie epizodycznie. Ponadto wyciszono mocno Rufusa i gdyby nie pewien incydent z Lily, to i ona byłaby w GOSSIP GIRL 4 mało widoczna. Dobrze całościowo wyglądają dwie główne intrygi. Zarówno ta dotycząca Chucka, jak i ta opracowana przez Juliet oraz jej brata.

Jak w każdym poprzednim sezonie epizodycznie pojawiają się jacyś celebryci. Do tej pory były to głównie gwiazdy estrady. Tym razem na jednym z bankietów gościmy Ivankę Trump i towarzyszącego jej męża Jareda Kushnera. Finałowe odcinki trącą natomiast jakąś naiwną bajką. A jak to przeważnie w bajkach bywa, musi być jakiś książę i jego wybranka serca.

GOSSIP GIRL – Sezon 4 – Recenzja – O AKTORACH

No to czas rzucić okiem na warstwę aktorską. Wspomniany wyżej książę Louis Grimaldi, to aktorsko Francuz Hugo Becker. Serialowo to chociażby Paul Vanhove w „Osmosis„.

Jego matkę Sophie Grimaldi odgrywa tu angielska aktorka Joanne Whalley. Dawniej to przede wszystkim Sorsha w filmie „Willow„. W latach bardziej współczesnych zagrała Claudię w „A.D. The Bible Continues” oraz siostrę zakonną Maggie w trzecim sezonie serialu „Daredevil„. Ponadto wystąpiła w miniserialu „The White Princess” oraz wcieliła się w postać Vanozzy Cattaneo w serialu „The Borgias„. „Kuzynkę” Sereny „Charlie”, gra tu natomiast Kaylee DeFer.

Nowa przyboczna Blair – Jessica Leitenberg, to aktorsko Alice Callahan. Zoe to natomiast w rzeczywistości Melissa Fumero.

Russell Thorpe z wątku Chuckiem, to aktorsko Amerykanin Michael Boatman. Ostatnimi czasy to głównie Julius Cain w „The Good Fight„. Wcześniej grał tą postacią w serialu „The Good Wife„. Ponadto aktor wystąpił w roli szefa FBI Keitha Doherty’ego w serialu „Madam Secretary” i grał jedne z głównych skrzypiec w komediowym „Spin City„.

Jego córkę Rainę zagrała tu Tika Sumpter. Ostatnio na dużym ekranie wystąpiła w filmie na bazie kultowej gry „Sonic the Hedgehog„. Ponadto udzieliła swojego głosu w animacji „Final Space„.

Juliet Sharp, to aktorsko Katie Cassidy. Dawniej to demonica Ruby w „Supernatural„. Ostatnimi czasy to głównie Laurel Lance w serialu „Arrow” oraz w innych serialach superbohaterskich DC od stacji The CW.

Jej serialowy brat Ben Donovan, to aktorsko David Call. Na srebrnym ekranie wcielał się w postać Pete’a w „The Magicians„. Wcześniej wystąpił również w drobnej roli w „Army Wives” (znanym w Polsce jako Poślubione armii).

Eva Coupeau z wątku z Chuckiem, to natomiast w rzeczywistości Clémence Poésy. Serialowo to chociażby Natasha Rostova w „War and Peace„. Filmowo gościła natomiast jako Fleur Delacour w „Harry Potter and the Deathly Hallows: Part” oraz „Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2„.

GOSSIP GIRL – Sezon 4 – Recenzja – PODSUMOWANIE

Czwarty sezon omawianego serialu jest bardziej zawężony fabularnie. Z jednej strony lepiej się to ogląda, a z drugiej strony ktoś może powiedzieć, że jest to bardziej monotematyczne. W GOSSIP GIRL 4 nie zabrakło oczywiście Georginy Sparks, która nawet jeśli na chwilę, to zawsze wraca do tego serialu jak bumerang. Powrót zanotował również Damien Dalgaard, którego wcześniej poznaliśmy jako gościa od dealerki narkotykowej.

Pierwsze swoje występy w serialu zanotowała również „Charlie”. Właściwie na tym etapie to nazywa się ona Charlotte „Charlie” Rhodes. Z tą postacią będziemy mieli jeszcze do czynienia w kolejnych odsłonach Plotkary. Nie zabrakło tu również królewskich akcentów oraz więziennych elementów fabularnych związanych chociażby z Kapitanem Howardem Archibaldem.

I to by było na tyle.
XOXO Gossip Girl

Udostępnij w social mediach