Gossip Girl – SEZON 3 – Recenzja

Gossip Girl 3 (pol. Plotkara 3) – trzeci sezon amerykańskiego serialu młodzieżowego od stacji The CW. Serial jest oparty na serii powieści autorstwa Cecily von Ziegesar. Za rozwój serialu odpowiadają natomiast Josh Schwartz oraz Stephanie Savage. Informacje o producentach serialu oraz informacje z wstępnym zarysem fabuły całej historii, zostały zawarte w artykule dotyczącym pierwszej odsłony tego serialu – Gossip Girl 1. Niniejszy artykuł kontynuuje wątki fabularne zawarte w recenzji dotyczącej – Gossip Girl 2.

GATUNKI : teen drama / coming of age
KRAJ PRODUKCJI : USA

Trzeci sezon serialu liczy 22 odcinki. Gossip Girl 3 był nadawany premierowo na kanale The CW od 14 września 2009 roku do 17 maja 2010 roku.

Gossip Girl – SEZON 3 – Recenzja

OPIS WPROWADZAJĄCY NIE ZAWIERA SPOILERÓW, ALE POSIADA NAWIĄZANIA DO POPRZEDNIEGO SEZONU

W finale poprzedniego sezony nadchodzi koniec liceum dla przyjaciół z Manhattanu. Nate świeżo po rozstaniu z Blair zaprasza znajomych na imprezę pożegnalną. Na koniec szkoły świta Blair ma również wybrać nową królową. Plotkara jednak nie ma zamiaru kończyć z plotkami i na uroczystości zakończenia szkoły przesyła wszystkim podsumowanie ocenne najbardziej popularnych osób w liceum. Nikt jednak z jej oceny nie może być zadowolony, dlatego Serena namawia przyjaciół na wypowiedzenie wojny Plotkarze. Nate w pierwszej kolejności bierze się za minimalizowanie ryzyka strat wojennych. Przyznaje się dziadkowi do romansu z mężatką i seksu za pieniądze. Dziadek postanawia otoczyć wnuka parasolem ochronnym, bo wiąże z nim polityczne nadzieje.

Następnie ekipa próbuje zdemaskować Plotkarę za pomocą Jonathana, który włamał się na serwer z newsami Plotkary. Okazuje się, że Plotkara również chce ingerować w wybór licealnej królowej, a koronację zagwarantuje dostarczycielka najcenniejszej plotki. Gdy jednak ekipa zbliża się do zdemaskowania Plotkary, ta wysuwa najcięższe działa i bombarduje wszystkich mrocznymi sekretami. Wszystko w momencie, gdy Blair zdecydowała się ponownie zbliżyć do Chucka. Mroczne sekrety uderzają nie tylko w ich potencjalny związek, ale również wbijają szpile w relacje paczki z Manhattanu. Większość za ten stan rzeczy obarcza winą Serenę. Jednak gdy nastolatkowie przeżywają smutne chwilę, to dorośli zaczynają naprawiać wcześniejsze błędy. Rufus ponownie zbliża się do Lily i tym razem jej się oświadcza, a ta przyjmuje oświadczyny.

Tydzień później Blair w podziękowaniu Jenny za niewykorzystanie pogrążającego newsa namaszcza ją na królową Constance. Chwilę później zastaje czekającego na nią Chucka, który przemyślał swoje wcześniejsze zachowanie. Chuck tym razem wyznaje miłość Blair i postanawia już więcej ją nie odtrącać. Dla Blair to wyjątkowo dobry dzień, choć dziewczyna nie wie, że po wakacjach będzie studiowała z Georginą. Carter natomiast dzieli się z Sereną ważnym newsem, że udało mu się odnaleźć jej ojca, więc na wakacje razem wyjeżdżają do Europy.

OPIS WPROWADZAJĄCY – ciąg dalszy

Kończą się wakacje. Do NY wraca z Europy Serena w blasku fleszy paparazzich. Dziewczyna mocna tam zaszalała, a to dało jej większy rozgłos niż lokalne plotki Plotkary. Serena nie chce jednak ujawnić nawet przed Danem szczegółów pobytu w Europie. Ostrzega go tylko, by trzymał się z daleka od Cartera, ale ten nie daje tak łatwo za wygraną. Dziwnym zachowaniem Dana przejmuje się Vanessa, która dzieli się obawami z tym związanymi z nowym tajemniczym znajomym Scottem. Dan natomiast postanawia w tej sprawie sięgnąć po pomoc Blair, która całe wakacje spędziła u boku Chucka.

Kiedy oboje przyciskają Cartera, to ten oznajmia, że to nie on jest problemem, tylko ukrywany sekret Sereny. Kiedy razem wyjechali do Europy jej ojciec nawet nie chciał z nią rozmawiać. Teraz Serena będąc w USA chce zdjęciami prasowymi zwrócić na siebie uwagę. Ponadto Serenę i Cartera podczas wyjazdu połączył mały romans, który ukrywają przed swoimi przyjaciółmi.

W tym czasie Nate wycofuje się rakiem z propozycji politycznej dziadka i stażu w ratuszu. Na domiar złego zaczyna się spotykać z krewną politycznego konkurenta Williama van der Bilta. Dziadek ostatecznie udaje, że wcale mu to nie przeszkadza, bo chce jedynie jego szczęścia. Sam jednak ma inne zamiary względem panny Bree Buckley.

Nowy rok akademicki przywiewa natomiast zapowiadaną wcześniej Georginę. Do tego samego akademika co Blair trafia też Vanessa, z którą Georgina szuka wspólnej przyjaźni. Dodatkowo Georgina próbuje uwieść Dana, a z Queen Bee ma zamiar zrobić wyrzutka akademickiego. Blair nie byłaby jednak sobą, gdyby nie powalczyła o należne jej miejsce. Jednak w środowisku akademickim nie będzie z tym łatwo jak w liceum.

Gossip Girl – SEZON 3 – Recenzja – ANALIZA – część 1

Serial Plotkara jest wielowątkowy, co daje swój wyraźny wyraz w dosłownie każdym sezonie. Tym samym zainicjowane wątki w pierwszym odcinku Gossip Girl 3 równie szybko się kończą, jak szybko się rozpoczęły. Podczas analizy warto więc skupiać się na samych postaciach, a niekoniecznie wątkach fabularnych. Przy postaciach w tym serialu mamy natomiast często taką sinusoidę wzlotów i upadków. I przez pryzmat całego serialu możemy powiedzieć, że ów schemat wzlotów i upadków dotyczy każdej głównej postaci tej serialowej, opartej na książkach opowieści.

Weźmy w pierwszej kolejności takiego Nate’a Archibalda. W poprzednim sezonie chłopak dosłownie tułał się po Nowym Jorku. By nie być bezdomnym wylądował nawet na pewien czas w jednym mieszkaniu z Danem i Jenny na Brooklynie. Wszystko to przez kłopoty finansowe w jakie wkopał go jego ojciec. Gossip Girl 3 w przypadku postaci Nate’a przypomina jednak nam, że zamożność jego rodziny akurat jest od strony matki, a nie ojca. To Anne Archibald wywodzi się z bogatego domu, a jej ojciec, czyli dziadek Nate’a – William van der Bilt, to nie tylko zamożna, ale i bardzo wpływowa politycznie persona. Nate zbliżając się do dziadka zyskuje na tym finansowo. Ponadto dziadek kusi go polityczną karierą. Nate jednak nie czuje się w tym najlepiej i chętniej woli popierać na stanowisko kongresmana swojego kuzyna Trippa.

Właściwie od razu widać, że Nate nie nadaje się do polityki. Tu trzeba być ostrożnym nawet w sferze kontaktów osobistych. Nate natomiast zaczyna się umawiać z Bree Buckley, której rodzina jest dla dziadka Nate’a w politycznej kontrze. Nie od tego sezonu wiemy natomiast, że kobiece wybory Nathaniela są, mówiąc delikatnie, kontrowersyjne. Nie inaczej jest, gdy Nate postanawia zagrać w otwarte karty ze swoją nową partnerką. Ujawnia się Bree Buckley nawet kosztem narażenia się dziadkowi.

Gossip Girl – SEZON 3 – Recenzja – ANALIZA – część 2

No a co słychać u Dana w Gossip Girl 3 ? Daniel w tym sezonie przechodzi właściwie sam siebie. Kiedy Serena van der Woodsen idzie dla niego w odstawkę, to chłopaczyna zaczyna szaleć z różnymi dziewczynami. Nawet takimi, z którymi nikt by go o to nie podejrzewał. Na pierwszy plan wysuwa się przecież nawet Georgina. Ta podobnie jak Carter jest takim bumerangiem w tym serialu. Zawsze wraca w najmniej oczekiwanym momencie. Teraz nawet udaje jej się zakręcić wokół Dana, który właściwie sam nie wie, jakiej dziewczyny szuka. Innym razem bowiem swoje zauroczenie kieruje w stronę rozchwytywanej aktorki. To do Dana nie podobne, bo lubi on przecież trzymać się na uboczu. Jednak Olivia Burke potrafi zawrócić mu w głowie, nawet po tym, gdy chłopak odkrywa jej prawdziwą tożsamość.

W przypadku Dana gdzieś zawsze w pobliżu jest jeszcze Vanessa. Wszak dziewczyna przybyła pierwotnie na Brooklyn w pierwszej kolejności dla niego. Teraz gdy na drodze nie stoi już Serena, to między Danem i Vanessą może ponownie pojawić się coś więcej, niż tylko zwykła przyjaźń tych dwojga. Zresztą miłosne wybory Vanessy w tym sezonie też są bardzo dziwne i nawet do niej nie podobne. I bynajmniej nie chodzi tu o Nate’a, w którym Vanessa była szczerze zakochana.

Blair w tym sezonie natomiast uczuciowo kręci się wokół Chucka. Ich relacje są niezwykle burzliwe. To jakby stały sztorm na oceanie emocji i ich specyficznych osobowości. W tle gdzieś są jeszcze zmagania uczelniane Blair, która chcąc nie chcąc, z naciskiem na nie chcąc, wybrała lokalną uczelnię po stracie szansy na Yale University. Powoli też Blair wyrasta ze swojej natury intrygantki, choć w nowym środowisku uczelnianym zaczyna jej brakować uwagi zwracanej na jej osobę przez popularną Plotkarę.

Gossip Girl – SEZON 3 – Recenzja – ANALIZA – część 3

Znacznie ciekawiej w otoczeniu Blair robi się wokół jej pokojówki Doroty. W Gossip Girl 3 pierwszy raz poważnie akcentowane jest jej polskie pochodzenie. No OK. może nie pierwszy raz, bo w poprzednim sezonie kierowała do Chucka w zdenerwowaniu słowa w języku polskim: „Zwariowałeś gówniarzu? Ja pracuje dla miss Blair, nie dla Ciebie. Co Ty sobie wyobrażasz, że mnie kupisz?”. Teraz jednak Dorota jest w związku uczuciowym z Rosjaninem Vanyą i szykuje się na ślub. Wiele przy tym odwołań do jej polskich rodziców. Raz również rozmawia z nimi po polsku przez telefon.

Next – Serena. Ta po rozstaniu z Danem zaczyna bardziej przypominać tą Serenę znaną nam z opowiadań z początku liceum. Jednym razem umawia się z Carterem, by innym razem romansować z żonatym kongresmanem. W przypadku Sereny dochodzi jeszcze motyw zaufania. Na przełomie sezonów rusza ona w poszukiwaniu swojego ojca. Pełna nienawiści do niego z czasem zaczyna zmieniać front i stosunek do osoby, która przed laty zostawiła ją i Erica.

Jenny ? W Gossip Girl 3 dosłownie już wszyscy tracą cierpliwość do wybryków Jenny. W pewnym momencie nawet Eric jest bliski jej skreślenia. Jedynie Rufus ciągle wierzy, mimo nakładanych na Jenny kar, że dziewczyna się kiedyś zmieni. A na to się nie zanosi, gdy w grę wchodzą narkotyki za sprawą znajomości z pewnym synem ambasadora Belgii – Damienem Dalgaardem.

Gossip Girl – SEZON 3 – Recenzja – ANALIZA – część 4

Kolejny raz natomiast ciekawie rozwijana jest postać Chucka. W życiu Chucka wiele się zmieniło po śmierci ojca. Stał się on bardziej odpowiedzialny i bardziej przedsiębiorczy. Chuck mimo specyficznego sposobu bycia w stosunku do przeciwnej płci, nie jest jednak całkowicie pozbawiony uczuć. Teraz jego uczucia chce wykorzystać pewna dama, która niespodziewanie zjawia się w jego życiu w rocznicę śmierci Barta Bassa.

Z głównych bohaterów zostają jeszcze Rufus i Lily. W finale poprzedniego sezonu Lily mówi TAK i kolejny już raz bierze ślub. Tym razem z miłością z czasów młodości, która odżyła na nowo po latach w Nowym Jorku. Czy ich związek będzie taki różowy i beztroski ? Tym razem dla Lily jest to ślub z miłości, ale zawsze znajdzie się jakaś osoba, która może chcieć zniszczyć ich szczęście. Taką może być niejaka dr Holland Kemble.

Na koniec analizy coś jeszcze nie związanego z samymi postaciami. Właściwie powinno być o tym przy okazji recenzji pierwszego sezonu, ale lepiej późno niż wcale.

Współcześnie mało zwracamy uwagi na tytuły poszczególnych epizodów. Te kiedyś w serialach miały niebagatelne znaczenie. Szczególnie w serialach z XX wieku. Omawiany dramat młodzieżowy jest już z XXI wieku, ale i tutaj zadbano o wyjątkowość w warstwie tytułowej. Każdy bowiem odcinek nosi tytuł jakiegoś filmu. Często te nazewnictwo filmowe nie jest przypadkowe i scenarzyści tym samym wpisują się nadanym tytułem w analogiczną fabułę danej historii. Innym razem na tą modłę robiona jest parafraza jakiegoś tytułu filmowego. Musimy przyznać, że pomysł ciekawy i oryginalny.

Gossip Girl – SEZON 3 – Recenzja – O AKTORACH

To czas na warstwę aktorską Gossip Girl 3. Wspomniana wcześniej Holland Kemble, to aktorsko Sherri Saum. Serialowo to między innymi Ellie Whedon w „Locke & Key” oraz Gina Purri w „Limetown” od Facebook Watch. Ostatnimi czasy to także Mimi DeLuca w „Roswell, New Mexico„.

Damien Dalgaard, to w rzeczywistości Kevin Zegers. Aktor zagrał w czwartym sezonie „Fear the Walking Dead„. Serialowo to również Owen Burke w „Gracepoint„. Natomiast w wątku Rufusa i Lily pojawia się pewna istotna postać – Scott. W jego rolę wciela się Chris Riggi.

Vanya z wątku Doroty, to aktorsko Aaron Schwartz. Bree Buckley, to natomiast aktorsko JoAnna Garcia Swisher. Ostatnimi czasy aktorka wcieliła się w postać Maddie Townsend w serialu „Sweet Magnolias„. To również Ariel w „Once Upon a Time” oraz Dorothy Rutledge w „Animal Practice„.

Tripp van der Bilt III, to w rzeczywistości Aaron Tveit. Serialowo to przede wszystkim Agent Mike Warren w „Graceland„. Jego żonę Maureen van der Bilt zagrała w tym serialu Holley Fain, znana z roli Evelyn Crowley w serialu „Dirty John„. Chłopak Erica – Jonathan Whitney, to natomiast w rzeczywistości Matt Doyle.

W postać Elliota w Gossip Girl 3 wciela się Luke Kleintank. Serialowo to Joe Blake w „The Man in the High Castle„. Aktor wcielił się również w Travisa Hobbsa w „Pretty Little Liars” oraz Finna Abernathy’ego w „Bones„.

Olivia Burke, to w rzeczywistości Hilary Duff. Obecnie wielobranżowa Hilary w przeszłości zasłynęła tytułową rolą w serialu „Lizzie McGuire„. W 2020 roku wróciła do tej roli we wznowionym po latach serialu udostępnianym na Disney+.

Elizabeth Fisher, to aktorsko Laura Harring, a w postać Williama van der Woodsena wciela się William Baldwin. Serialowo ostatnimi czasy to David Ryker w pierwszym sezonie „The Purge” oraz Theo w „Too Old to Die Young„.

Gossip Girl – SEZON 3 – Recenzja – PODSUMOWANIE

Jak zwykle wiele się dzieje wokół głównych postaci tego serialu. Fabularnie wątkowo jeśli drugi sezon trzeba było najlepiej rozpatrywać jako 2A i 2B, to Gossip Girl 3 najrozsądniej należałoby podzielić na trzy części. Jednak to zaleta tej produkcji, że losy bohaterów nawet podczas jednego sezonu mogą się diametralnie odmienić. Do tego finały sezonów lubią szokować i nie inaczej jest w przypadku ostatnich dwóch / trzech odcinków trzeciego sezonu. Ponadto nie brakuje w tej odsłonie nowych postaci oraz kolejny raz mamy do czynienia z epizodycznymi występami gwiazd estrady. Tym razem w jednym z odcinków trzeciego sezonu pojawia się Lady Gaga.

I to by było na tyle.
XOXO Gossip Girl

Udostępnij w social mediach