Gossip Girl – SEZON 2 – Recenzja

Gossip Girl 2 (pol. Plotkara 2) – druga odsłona amerykańskiego dramatu młodzieżowego stacji The CW, opartego na serii powieści autorstwa Cecily von Ziegesar. Za rozwój serialu odpowiadają Josh Schwartz oraz Stephanie Savage. Informacje o producentach serialu oraz informacje z wstępnym zarysem fabuły całej historii, zostały zawarte w artykule dotyczącym pierwszej odsłony tego serialu – Gossip Girl 1.

GATUNKI : teen drama / coming of age
KRAJ PRODUKCJI : USA

Drugi sezon serialu liczy 25 odcinków. Gossip Girl 2 był nadawany premierowo na kanale The CW od 1 września 2008 roku do 18 maja 2009 roku.

Gossip Girl – SEZON 2 – Recenzja

OPIS WPROWADZAJĄCY NIE ZAWIERA SPOILERÓW, ALE POSIADA NAWIĄZANIA DO POPRZEDNIEGO SEZONU

W finałowych odcinkach poprzedniego sezonu Dan nie może nawiązać kontaktu z Sereną. Ta ostatnio dziwnie się przed nim zachowuje. Wszystko to dlatego, że nie chce ujawnić swojej znajomości z Georginą, która próbuje obudzić w niej dawną Sereną. Georgina pod fałszywą tożsamością zbliża się do Dana i Vanessy, która w międzyczasie zaczyna się spotykać się z Nate’em. Blair natomiast odnajduje zalaną w trupa Serenę. Dziewczyna tłumaczy się brakiem pamięci i przyznaje się przed Danem, że zdradziła go z przypadkowymi chłopakami, co przekreśla dalszy ich związek. W rzeczywistości Serena wszystko pamięta, ale nie chce by Dan poznał prawdę o tym co się niegdyś wydarzyło. Przed przyjaciółmi Serena wyznaje prawdziwy powód swojej ucieczki z miasta ponad rok temu. Przez nieudzielenie pomocy doprowadziła wtedy do śmierci przypadkowego chłopaka. Tylko Georgina o tym wie i dlatego może ją teraz szantażować.

Zbiega się to wszystko z przygotowaniem do ślubu Lily i Barta. Lily zabiera córkę pod dom rodziców chłopaka, którego ma od ponad roku na sumieniu Serena, by ta zmierzyła się z własną przeszłością. Okazuje się, że rodzice chłopaka nie obwiniają Sereny, bo wiedzieli, że ich syn ćpał przez 10 lat i to w końcu musiało go wykończyć. Georgina w tym czasie wyciąga Dana z koncertu ojca i postanawia go uwieść. Po powrocie Serena natomiast wyznaje prawdę Danowi. Ten wybacza jej kłamstwo, ale nie ma już ochoty kontynuować związku. Blair w tym czasie załatwia Georginę ściągając do miasta jej rodziców. Koncert natomiast kończy się zbliżeniem Rufusa i Lily. Wszystko to w przeddzień jej ślubu. Do ślubu mimo wszystko dochodzi. Podczas ceremonii Nate godzi się z Chuckiem, a ten stara się związać z Blair. Tydzień po ślubie Chuck szybko jednak zapomina o Blair podczas nieplanowanego wyjazdu.

OPIS WPROWADZAJĄCY – ciąg dalszy

Wakacje w pełni. Plotki głoszą, że Nate spotyka się z Sereną. W rzeczywistości chłopak umawia się na płatny seks ze starszą mężatką – Księżną Catherine, która jest równocześnie macochą niejakiego „Jamesa”. Dan natomiast po rozstaniu z Sereną staje się rozchwytywany przez obce dziewczyny. Najgorzej w wakacje ma Jenny, ponieważ zamiast odpoczywać musi ciężko pracować wcielając się w rolę krawcowej. Do wypoczywających na wakacjach dołącza również Blair, która chwali się nowym chłopakiem imieniem James. Chuck jednak wietrzy w tym kłamstwo, bo jest pewny, że ta w ramach kary za jej opuszczenie chce wzbudzić w nim zazdrość. Blair jednak nawet zaprasza Jamesa na bal plenerowy.

W międzyczasie Dan Humphrey spotyka babcię Sereny, która przyznaje mu się, że jej wnuczka stale o nim myśli po rozstaniu. Po jej słowach Dan postanawia dołączyć do organizowanego balu. Kiedy przybywa na miejsce zbiega się to z czasem przysługi Sereny względem Nate’a. Ta by wzbudzić zazdrość Catherine zaczyna go całować, co również nie uszło uwadze Dana. Dan nawet nie chce słuchać tłumaczeń Sereny i postanawia opuścić bal. Chwilę później okazuje się, że on również nie jest święty. Dwie dziewczyny z którymi ostatnio flirtował równocześnie, postanawiają dopełnić na nim zemsty na oczach Sereny. Po tym wszystkim Dan przyznaje się, że nie mógł przestać myśleć o Serenie. Dawna para myśli o reaktywacji przyjaźni, która może ponownie związać ich ze sobą.

Pod koniec balu Blair postanawia przeprosić Jamesa, że wykorzystywała go w rozgrywce z Chuckiem. Ten natomiast przeprasza ją za kłamstwo w sprawie uczelni, na której niby studiuje, a którą właśnie prześwietla zazdrosny Chuck. Ponadto przyznaje się, że nie nazywa się James, ale Marcus i jest angielskim lordem. Te kłamstwo wcale nie zniechęca Blair, a wręcz przeciwnie i dziewczyna bardziej zaczyna interesować się Marcusem. Jenny natomiast wkręcając się na bal załapuje się na staż u projektantki mody Eleanor Waldorf.

Gossip Girl – SEZON 2 – Recenzja – ANALIZA – część 1

Najlepiej seriale telewizyjne i internetowe recenzować z rozbiciem na sezony. Sezony stanowią swoistą jednostkę klasyfikacyjną. Siłą rzeczy jest to więc naturalny podział serialu praktykowany w wielu krajach na całym świecie. Wiele amerykańskich seriali posiadających ponad dwadzieścia odcinków w jednym sezonie ma natomiast swoją odrębną specyfikę. Nadawca wówczas dzieli sezon mniej więcej w połowie, co wypadałoby również rozbijać z recenzjami na sezon Xa i Xb. Podczas nadawania takiego serialu mamy bowiem przerwę i po tej przerwie produkcja wraca na antenę z często całkiem nowymi wątkami przewodnimi. Tak jest właśnie w omawianym serialu. Gossip Girl 2 od połowy sezonu serwuje nam całkiem nowe zdarzenia, nie mające nic wspólnego z powyższym opisem wprowadzającym. A wszystko to pojawia się po krótkiej przerwie zimowej (grudniowej), która wynosiła miesiąc czasu. W analizie więc skupmy się na samych postaciach, a nie tylko wątkach fabularnych.

Gossip Girl 2 (pol. Plotkara 2) miał przynieść związek Chucka z Blair, ale jego nagły wyjazd bardzo oburzył dziewczynę. Ta w związku z tym postanawia się na nim odegrać. Za jej obiekt do odegrania robi przypadkowy James / Marcus. Później okazuje się, że to nie jakiś studenciak, tylko lord, który tą informacją rośnie w oczach przebiegłej Blair. Dziewczyna zaczyna się spotykać z Marcusem, początkowo nie wiedząc, że jest on pasierbem Księżnej Catherine Beaton. Z tą samą księżną na płatne usługi seksualne decyduje się Nate Archibald. Nathaniel po sprawie z ojcem znajduje się w ciężkiej sytuacji finansowej, więc szuka drogi wyjścia z finansowych kłopotów. Decyduje się na ten krok, mimo że zrobił wcześniej pewne ruchy związujące go z Vanessą. Tą samą Vanessą, która jest szczerze zakochana w Archibaldzie.

Serena w tym czasie ma rozterki miłosne. Niby nadal chętnie byłaby z Danem, ale coś podpowiada jej, że taki związek nie ma racji bytu. Jej dylematy próbuje przerwać dawny znajomy z dzieciństwa – Aaron Rose.

Gossip Girl – SEZON 2 – Recenzja – ANALIZA – część 2

A skoro wspominamy o Aaronie Rose, to koniecznie trzeba powiedzieć o jego ojcu Cyrusie. To z nim związuje się matka Blair, która postanawia się odbudować po porzuceniu przez męża. Z początku Blair nie może zaakceptować wybranka serca swojej matki. Chce się nawet pozbyć starego gnoma. Jednak w tym sezonie i w Blair pojawiają się typowe ludzkie uczucia. Dziewczyna powoli zaczyna dojrzewać emocjonalnie. Wszak jest to rok, w którym kończy 18 lat, więc czas najwyższy zachowywać się bardziej dorośle. W niektórych kwestiach jej zachowanie rzeczywiście jest dojrzalsze, ale jeśli chodzi o wybór przyszłej uczelni to wraca stara Blair i jej podstępne intrygi. To nie może się dobrze skończyć zarówno dla samej Blair, jak i osoby, której nasza bohaterka postanawia zaszkodzić.

Za dojrzalszym postępowaniem Blair przemawia powolne odejście od żeńskiej szkolnej mafii. Tam natomiast szybko miejsce królowej musi zostać zastąpione, więc pierwsze skrzypce gra teraz Penelope Shafai. Związki z nimi zerwała już całkowicie Jenny Humphrey, która na początku sezonu mocno angażuje się w nowe zajęcie projektowania ubrań. Dziewczyny więc znajdują sobie szybko inne popychadło. Te musi wcześniej sobie zasłużyć, by do nich w pełni dołączyć. Taką dziewczyną okazuje się Nelly Yuki, którą Penelope i spółka stale publicznie upokarza.

Wróćmy jednak jeszcze na chwilę do Jenny. Z początku wydaje się, że dziewczyna znalazła nowy cel w swoim życiu. Projektowanie ubrań nie tylko jest jej nową pasją, ale również całkiem dobrze sobie z tym radzi. Baa, jej sukienka okazuje się nawet lepsza niż zawodowej projektantki mody. To musi działać na wyobraźnie młodej nastolatki. A sukces w młodości na każdym polu może się często wiązać z tzw. odbiciem wody sodowej do mózgu. Nie omija to również Jenny, która zaczyna czuć się tak pewnie w branży modowej, że mogłaby góry przenosić. Podpuszcza ją w dodatku do tego pewna modelka – Agnes Andrews.

Gossip Girl – SEZON 2 – Recenzja – ANALIZA – część 3

Z młodych bohaterów został jeszcze Chuck Bass. W Gossip Girl 2 nie pełni on już roli czarnego charakteru. Chuck w tym sezonie odsłania ludzkie uczucia. Wstępnie odsłania się z nimi przed osobą, którą traktował za swojego wroga, czyli Danem Humphrey. To jemu opowiada o swojej zmarłej matce, a którą o uśmiercenie obwinia go jego ojciec Bart. Dan z początku pisze opowiadanie o Chucku, a później dostaje propozycje artykułu prasowego o jego ojcu. Robi to wbrew sobie, ale ma to mu pomóc dostać się na wymarzone studia. Chuck stawia się za swoim ojcem, choć ten nigdy nie traktuje go jak prawdziwego syna. Oczywiście pieniędzy mu nie żałuje, ale Gossip Girl 2 na przykładzie głównie Chucka pokazuje, że pieniądze to nie wszystko. Chuckowi brakuje od lat rodzinnej miłości i choć działania Dana na pierwszy rzut oka są dla niego szkodliwe, to mogą mu pomóc w relacjach ze swoim ojcem.

Wokół Chucka więcej się dzieje w omawianym sezonie. Chuck pokazuje ludzką stronę jeszcze w innych tematach niż rodzinne. Widzimy to w pewnej sprawie, w której pomaga Vanessie. Jego sytuacja zmienia się jednak diametralnie w połowie sezonu. Bez wchodzenia w szczegóły dochodzi do wydarzenia, która poważnie wstrząsa jego życiem. To dla Chucka nowe wyzwanie i bardziej poważne niż próba zdobycia serca Blair Waldorf.

Oczywiście Gossip Girl 2 nie zapomina również o dorosłych postaciach. Związek Eleanor Waldorf był wyżej naświetlany, jednak mimo ślubu Lily Z Bartem, uczucia Rufusa wcale nie wygasły. Ta dwójka ze wspólną przeszłością stale jest ku sobie i tego nie zatrzymuje nawet ślub Lili z bogatym deweloperem.

Generalnie Gossip Girl 2 prezentuje to samo co premierowy sezon. Wątkiem przewodnim jest wybór przyszłych studiów naszych młodych bohaterów. Ponownie mamy tu rozterki miłosne, intrygi Blair, zdrady Nate’a bawidamka oraz dylematy Sereny, Dana oraz jego siostry Jenny.

Gossip Girl – SEZON 2 – Recenzja – O AKTORACH – część 1

Nie zmienia to jednak faktu, że choć mamy to samo co w premierowym sezonie, to jednak w nowych pomysłach fabularnych. Stąd ten serial może się podobać, bo stale się tu coś nowego dzieje. By działo się więcej serial musi również stale dorzucać nowe postacie. Nawet jeśli tylko na krótki czas na potrzeby jakiegoś wątku. W Gossip Girl 2 jest podobnie i już na wstępie witamy na ekranie całkiem nowe postacie, a co za tym idzie również nowych aktorów. Pierwszym z nich jest James, który później okazuje się Marcusem. W tej roli wystąpił Patrick Heusinger. W ostatnich latach możemy go kojarzyć głównie z postaci Nicka Duranda w serialu „Absentia„. Wcześniej aktor przewinął się przez serial „Revolution” oraz epizodycznie pojawił się w dziewiątym sezonie serialu „Bones„.

Księżna Catherine Beaton, to aktorsko Mädchen Amick. W młodości grała ona jedną z głównych ról w serialu „Twin Peaks„. Tam wcieliła się w postać Shelly Johnson. Później zagrała Sherry Tinsdale w trzecim sezonie „Gilmore Girls” oraz Nicole Kennedy w drugim sezonie „Dawson’s Creek„. Następne lata kojarzą się z jej występami w „ER” oraz serialem „Damages„. Serialowo to również Wendy Beauchamp w „Witches of East End” oraz Deena w „Longmire„. Ostatnie lata to głównie Alice Cooper, czyli matka jednej z głównych w serialu „Riverdale„.

Aaron Rose, to aktorsko John Patrick Amedori. Serialowo to głównie Gabe Mitchell w „Dear White People„. Przewinął się również przez amerykańską wersję koreańskiego klasyku medycznego „The Good Doctor„.

Ojca Aarona – Cyrusa, gra tu natomiast Wallace Shawn. Ostatnie lata to głównie doktor John Sturgis w „Young Sheldon„. Wcześniej to także Winslow Elliott w „Mozart in the Jungle” oraz William Halsey w „The L Word„. Lata bardziej odległe kojarzą się z jego występami w „Star Trek: Deep Space Nine” (w Polsce to było nadawane pod tytułem Star Trek: Stacja kosmiczna).

Gossip Girl – SEZON 2 – Recenzja – O AKTORACH – część 2

To teraz szkolne dziewczyny z otoczenia Blair. One już występowały w pierwszym sezonie, ale dopiero teraz czas na przedstawienie ich od strony aktorskiej. Nelly Yuki, to w rzeczywistości Yin Chang. Pierwsze kroki na ekranie stawiała w epizodycznej roli w serialu „Six Degrees„. Isabel Coates, to natomiast aktorsko Nicole Fiscella.

Nowa Poppy Lifton, to w rzeczywistości Tamara Feldman, a stała członkini grupy Hazel Williams, to aktorsko Dreama Walker. Serialowo to głównie June Colburn w „Don’t Trust the B—- in Apartment 23„. To również Becca w drugim sezonie „The Good Wife„. Ekipę natomiast domyka Penelope Shafai. W tej roli wystąpiła Amanda Setton. Poza występami w najdłużej nadawanej operze mydlanej General Hospital, wystąpiła również w piątym sezonie „Hawaii Five-0„. Serialowo to również Shauna Dicanio w „The Mindy Project” (znanym w Polsce jako Świat według Mindy).

Laurel, z Domu Mody Eleanor Waldorf, to aktorsko Michelle Hurd. Serialowo to między innymi Monique Jeffries w „Law & Order: Special Victims Unit” oraz Courtney Brown w „ER„. Ponadto wystąpiła jeszcze jako Samantha Reyes w drugim sezonie „Daredevil” oraz jako Linda B. Emery w drugim sezonie „Ash vs Evil Dead„. Aktorka grała również jedną z głównych ról w serialu „Colleen Manus„, a ostatnimi czasy występuje także w CBS ALL ACCESS ORIGINAL SERIES „Star Trek: Picard„.

Pokojówka Blair Dorota, to w rzeczywistości polska aktorka Zuzanna Szadkowski. Właśc. Szadkowska, ale po dłuższym czasie emigracji i przyjęcia również amerykańskiego obywatelstwa nosi nazwisko Szadkowski. Aktorkę możemy kojarzyć również z roli pielęgniarki Pell w serialu „The Knick„.

Agnes Andrews, to aktorsko Willa Holland najbardziej znana z postaci siostry głównego bohatera serialu „Arrow„. Serialowo to również Kaitlin Cooper w „The O.C.” (z polskim tytułem Życie na fali).

Nauczycielka Rachel Carr, to natomiast aktorsko Laura Breckenridge. Ona często występuje w rolach epizodycznych w różnych serialach. Dłużej na ekranie gościła jednak w serialu „Related„.

Gossip Girl – SEZON 2 – Recenzja – O AKTORACH – część 3

Recenzent prac Dana – Noah Shapiro, to w rzeczywistości David Patrick Kelly. To aktor i muzyk a ze srebrnego ekranu możemy go znać chociażby z roli Jerry’ego Horne’a w „Twin Peaks”.

Mieliśmy z pochodzenia Polkę, to czas teraz na Rumuna. Carter Baizen, to w rzeczywistości rumuńsko-amerykański aktor Sebastian Stan. Ostatnie lata to przede wszystkim świetny Bucky Barnes w MCU. W tą postać wcielał się w filmach „Captain America: The First Avenger” oraz „Captain America: The Winter Soldier„. Jako Winter Soldier wystąpił również w „Captain America: Civil War” oraz „Avengers: Infinity War” i „Avengers: Endgame„. Tą samą postacią umili nam czas również w serialu „The Falcon and the Winter Soldier„. Poza tym aktor występował jeszcze w serialu „Once Upon a Time„.

William van der Bilt, to aktorsko James Naughton. Serialowo to chociażby Prezydent Paul Kincaid w „Hostages” oraz Pete Burke w serialowej wersji „Planet of the Apes” (red. właściwie to była kontynuacja fabularna linii czasu po ostatnim filmie starego cyklu „Battle for the Planet of the Apes”). Epizodycznie wystąpił również w serialu „The Romanoffs„.

Stryj Chucka – Jack Bass, to aktorsko Desmond Harrington, najbardziej znany z postaci detektywa Josepha Quinna w serialu „Dexter„. Ostatnie lata to również Joe w serialu Amazona „Sneaky Pete” oraz Louis Freeh z FBI w serialu „Manhunt„.

To już całkiem na koniec Gabriel Edwards. W tej roli wystąpił Armie Hammer. To głównie aktor grający głosem Lone Rangera w serii gier Disney’a – Disney Infinity. Na srebrnym ekranie fizycznie występował natomiast jeszcze jako Morgan w serialu „Reaper” (pol. Żniwiarz).

Gossip Girl – SEZON 2 – Recenzja – PODSUMOWANIE

Gossip Girl 2 (pol. Plotkara 2) nie zwalnia tempa. Oczywiście serwuje widzom wiele całkiem nowych wątków fabularnych, ale koniec końców to ciągle ten sam serial młodzieżowy. Dramat młodzieżowy o dzieciakach z wyższych sfer, którzy teraz głównie szykują się na studia. W głowach wielu z nich celem samym w sobie jest Uniwersytet Yale. Nie od wczoraj wiemy, że jest on uważany nie tylko za jedną z najlepszych uczelni w USA, ale również jedną z najlepszych uczelni świata. Jak zawsze marketing robi swoje, bo są kraje, które mają niezwykle wysoki poziom edukacji, a nikt poza ich granicami nie słyszał o ich uczelniach. No ale taki jest świat, więc i taki Yale University robi na uczniach wielkie wrażenie.

Serial oczywiście nie zapomina o wątkach rodzinnych. One od początku w tej produkcji mają istotne znaczenie. W pierwszym sezonie Rufus miał niezłą przeprawą wychowawczą z Jenny, a to dopiero przedsmak tego, co zobaczymy w tym sezonie, odkąd Jenny wzięła się za projektowanie ubrań. Wcale łatwo z dziećmi nie ma również Lily. Nie chodzi tym razem o Erica, ale o Serenę, w stosunku do której matka czasami traci cierpliwość. Ważne w Gossip Girl 2 są również relacje na linii Chuck-Bart Bass. Serial też nie zapomina o wątkach uczuciowych nastolatków, bo co to byłby za dramat młodzieżowy gdyby ich zabrakło.

You know you love me
XOXO Gossip Girl

Udostępnij w social mediach