Gossip Girl – SEZON 1 – Recenzja

Gossip Girl (pol. Plotkara) – amerykański dramat młodzieżowy stacji The CW, oparty na serii powieści autorstwa Cecily von Ziegesar. Saga nosiła dokładnie taką samą nazwę, a za jej adaptację odpowiadają Josh Schwartz oraz Stephanie Savage. Za produkcję pierwszych trzech sezonów serialu odpowiada Fake Empire (studio produkcyjne założone przez Josha Schwartza i Stephanie Savage), College Hill Pictures, Inc., Alloy Entertainment (WarnerMedia -> AT&T) oraz Warner Bros. Television Studios (WarnerMedia -> AT&T).

GATUNKI : teen drama / coming of age
KRAJ PRODUKCJI : USA

Pierwszy sezon serialu Gossip Girl liczy 18 odcinków. Był on nadawany premierowo na kanale The CW od 19 września 2007 roku do 19 maja 2008 roku.

Gossip Girl – SEZON 1 – Recenzja

OPIS WPROWADZAJĄCY BEZ SPOILERÓW

Serial opowiada o grupie młodych przyjaciół z bogatych sfer. Pilot : do Nowego Jorku wraca niespodziewanie Serena van der Woodsen. Informację tą przekazuje wszystkim zainteresowanym zawodowa blogowa Plotkara. Nie bardzo z tego powodu zadowolona jest Blair Waldorf, która uchodzi za najlepszą przyjaciółkę popularnej Sereny. Nikt nie zna powodu powrotu Sereny, a także mało kto zna powód jej zeszłorocznego przeniesienia do szkoły z internatem. Jednakże Nate Archibald – chłopak Blair, z początku myśli, że Serena wróciła dla niego. Uważa bowiem, że zeszłoroczne wesele było kluczowe w ich wspólnych relacjach. Dziewczyna jednak bezpośrednio oznajmia mu, że nie jest on powodem jej powrotu. Nie chce również, by tak myślał z uwagi na dobro jego związku z Blair Waldorf. W Serenie kocha się również Dan Humphrey, tylko dziewczyna nie wie nawet o jego istnieniu.

Blair Waldorf organizuje imprezę, ale gdy Serena dowiaduje się o tym, dostaje od przyjaciółki informacje, że nie została na nią zaproszona. Oficjalnym powodem braku zaproszenia jest fakt, że nikt nie wiedział o jej powrocie do miasta. To jednak walka o wpływy, bo mimo że dziewczyny są przyjaciółkami, to Blair było w NY lepiej bez obecności Sereny. Serena otrzymuje jednak dodatkowe zaproszenie na imprezę od Jenny – siostry Dana. Dziewczyna w ramach wdzięczności daje jej w sklepie poradę modową. Sama w tym czasie wyciąga swojego brata na miasto, ponieważ pod okiem matki trafił on w swoiste domowe więzienie, od czasu próby samobójstwa. Wieczorem natomiast do Sereny podwala się arogancki i pewny siebie Chuck Bass, który widział jej ekscesy z Nate’em rok temu. Ta jednak odtrąca go twierdząc, że nie jest już dawną Sereną. Przy tym wszystkim Serena gubi swój telefon komórkowy, który przypadkowo znajduje na podłodze Dan Humphrey.

OPIS WPROWADZAJĄCY – ciąg dalszy

W tym czasie Blair Waldorf liczy na pierwszy seks ze swoim chłopakiem. Znają się razem co prawda od czasów przedszkola, ale do tej pory byli bardziej przyjaciółmi. Ten jednak przyznaje się jej do wydarzenia, które miało miejsce rok temu na weselnej zabawie. Nate’a szybko prostuje ojciec, który z uwagi na dobro interesów rodzinnych nie chce, by syn rozstawał się teraz z Blair. Ten zgodnie z poleceniem ojca postanawia umówić się ponownie z dziewczyną. Nate podczas rozmowy oświadcza, że nie będzie w ogóle rozmawiał z Sereną, tak jakby ona dla niego nie istniała. To zadowala Blair i daje szansę na jej pomyślny związek z Nate’em.

Następnego dnia odbywa się zapowiadana impreza. Na nią nie ma jednak zamiaru iść Serena, mimo zaproszenia otrzymanego pokątnie od Jenny Humphrey. Okłamuje nawet matkę twierdząc, że ma inne plany na wieczór, bo jest umówiona z pewnym chłopakiem. W całą akcję zostaje wkręcony szczęśliwy znalazca jej telefonu Dan Humphrey. Ten również odstawia spektakl i oznajmia jej matce, że razem wybierają się na koncert.

Podczas przypadkowej randki, Dan ma szansę poznać bliżej Serenę i uważa ją za całkiem sympatyczną osobę. Ta również miło z nim spędziła wieczór. Rozmowę przerywa SMS od Jenny, która informuje brata, że potrzebuje pomocy na imprezie. Podwala się do niej Chuck Bass, a młoda licealistka nie jest gotowa na przypadkowy imprezowy seks. Serena i Dan razem postanawiają udać się na imprezę Blair, by zapobiec tej sytuacji.

Pojawienie się na imprezie Sereny robi niezłą burzę. To szczególnie bulwersuje Blair Waldorf. Serena i Dan nie przybyli tu jednak się bawić. Odnajdują Chucka, który obrywa od brata Jenny. Serena również mu grozi, że nie ma prawa zbliżać się do pierwszoklasistki, gdy ta mówi NIE. Chuck jednak się odgraża, że zniszczy Serenę, bo zna wszystkie jej sekrety.

Gossip Girl – SEZON 1 – Recenzja – ANALIZA – część 1

Tak w większym skrócie prezentuje się początek pierwszej adaptacji cyklu powieści autorstwa Cecily von Ziegesar. Druga adaptacja mobilizuje do przypomnienia czytelnikom jak prezentował się już klasyk seriali młodzieżowych. Choć od jego premiery nie minęły jeszcze dekady, to dla obecnej młodzieży to i tak już prehistoria. Pierwszy sezon Gossip Girl (pol. Plotkara) debiutował bowiem na antenie The CW 19 września 2007 roku. Jak prezentuje się pierwszy sezon i o czym jest ta historia ?

Po powrocie do miasta Sereny van der Woodsen mamy wiele zgrzytów i pęknięć na podobno mocnej wcześniej jej przyjaźni z Blair Waldorf. Z jednej strony wydaje się, że to już koniec udawanej przyjaźni. Samozwańcza królowa nastolatek Blair robi wszystko, by tak łatwo nie oddać swojego tronu. Z drugiej strony ich relacje przed wyjazdem Sereny musiały być jednak rzeczywiście silne. Atakowana wciąż Serena nie chce nagle zrobić z Blair swojego wroga. Te wspólne dobrze wspominane lata robią jednak swoje, stąd Serena nie przekreśla jeszcze przyjaźni z Blair licząc na ich szybką zgodę.

Drugi wątek pierwszego sezonu Gossip Girl to niespodziewany związek Sereny z Danem Humphrey’em. Dan nie jest nowy w mieście i nawet nie jest nowy w szkole, ale do tej pory Serena nie zwracała na niego uwagi. Wszystko zmienia się w momencie gdy chłopak znajduje jej telefon. Później daje się wkręcić przed jej matką na symulowany wypad na koncert, który zamienia się w rzeczywistą randkę. To początkuje coś nowego w życiu Sereny, która po powrocie do Nowego Jorku chce się ustatkować. Przy boku Dana może stać się rzeczywiście inną Sereną. Dan w przeciwieństwie do innych jej znajomych z Manhattanu prezentuje takie cechy, które pozwolą jej zapomnieć o dawnej jej złej sławie. Chłopak bowiem nie pochodzi z bogatej rodziny, a wręcz gardzi snobistycznym sposobem bycia. Tym samym jest całkowitym przeciwieństwem Blair Waldorf oraz niejakiego Chucka Bassa.

Gossip Girl – SEZON 1 – Recenzja – ANALIZA – część 2

Właśnie, w tym wszystkim jest jeszcze Chuck Bass. Jego ojciec Bart jest najbogatszą personą w całym naszym towarzystwie wzajemnej adoracji i wrogości. Chuck tym samym za pieniądze tatusia czuje się jak pan na włościach. Jest zepsuty moralnie i wszelka etyka jest mu całkiem obca. Chuck robi więc tu za taki quasi czarny charakter, który często dobrze komponuje się z wredną w swojej naturze Blair Waldorf. Do tego Chuck jest bardzo mściwy, a za pieniądze potrafi wykupić sobie lepszą pozycję do zemsty lub własną obronę, jeśli sytuacja odmieni się na jego niekorzyść.

Dziwne w tym wszystkim jest to, że Chuck przyjaźni się na co dzień z wyglądającym na w miarę porządnego Nate’em Archibaldem. Ten natomiast w pierwszym sezonie jest jakby na uwięzi. Z jednej strony źle się czuje w związku z Blair. Woli ją jako koleżankę niż dziewczynę, bo szczerze zakochany jest jedynie w Serenie van der Woodsen. Jego ojciec traci jednak finansowy grunt pod nogami, więc nie chce by syn przestał się spotykać z córką znanej projektantki mody Eleanor Waldorf . Stąd Nate w pierwszym sezonie obok siostry Dana jest najbardziej tragiczną postacią tego sezonu.

No właśnie, a co z siostrą Dana ? Mała Jenny rozpoczyna naukę w tej samej szkole co całe przedstawione wyżej towarzystwo. Dziewczyna nie chce być outsiderką i za wszelką cenę chce się wbić w to towarzystwo nawet kosztem licznych upokorzeń. Jenny z czasem jednak pokazuje pazur, że nie jest zwykłą ofiarą i popychadłem. By zaistnieć i coś znaczyć w nowym gronie znajomych, staje się do nich podobna zmieniając swoją pierwotną osobowość. Dziewczyna nawet nie spostrzega, że to niszczy ją od wewnątrz. Dla niej akceptacja środowiska szkolnego jest teraz ważniejsza niż rodzina. Cały pierwszy sezon Gossip Girl to więc wędrówka Jenny Humphrey nad przepaścią własnej moralności i rzeką zasad etycznych.

Gossip Girl – SEZON 1 – Recenzja – ANALIZA – część 3

Jak widać na przykładzie Jenny i Nate’a ten serial ma większą głębie. No ale to jest domena dramatów młodzieżowych, które muszą gdzieś zawsze wydobyć tą głębie, by czymś się wyróżnić od całej reszty produkcji tego typu. To więc zawsze wyzwanie dla scenarzystów, nawet jeśli dany serial posiada pierwowzór książkowy czy komiksowy. (red. szczerze powiedziawszy nigdy nie czytałem cyklu tych książek, wiec kompletnie nie wiem na ile serial czerpie z pierwowzoru). Dramaturgię charakterystyczną dla tego typu produkcji można wprowadzać bazując na głównych bohaterach, jak i wprowadzając do serialu postacie poboczne. To dopiero pierwszy sezon Gossip Girl, więc jeszcze nie ma zbyt wiele postaci pobocznych, choć pod koniec sezonu jedna taka potrafi sporo zamieszać. Postacią z dalszego planu, która pojawia się w trakcie i dołącza do głównej obsady jest natomiast Vanessa – dawna dobra znajoma i była dziewczyna Dana Humphrey’a.

Zaletą wielu dramatów młodzieżowych jest również to, że nie zapominają one o rodzinach młodzieży, która stanowi trzon danej produkcji. W serialu Gossip Girl (pol. Plotkara) jest podobnie. Z jednej strony mamy perypetie zdesperowanego ojca Nate’a. Poznajemy również matkę Blair, którą mąż zostawił dla innego faceta. Jest i oczywiście Bart ze swoją forsą, ale i przede wszystkim Lily, czyli matka Sereny, która ze wszystkich rodziców ma tu największą rolę. Podobnie jest z Rufusem – to jest ojcem Dana i Jenny, który również jest tu czołową postacią i scenarzyści w żaden sposób o nim nie zapominają.

Scenarzystów jest tu natomiast pokaźna liczba. To wpływa siłą rzeczy na jakość poszczególnych epizodów. Jednak gdzie w tym wszystkim jest tytułowa Plotkara ? To tajemnicza osoba, która nie ujawnia swojej tożsamości. Ma swoją armię informatorek oraz przypadkowych chętnych, którzy chcą dostarczyć jej gorący news do publikacji. Plotkara więc jest zawsze z newsami na czasie, a widzów raczy swoją narracją w tle. Za tą narrację odpowiada Kristen Bell.

Gossip Girl – SEZON 1 – Recenzja – O AKTORACH – część 1

To jeszcze obowiązkowo rzut okiem na warstwę aktorską Gossip Girl. W postać Sereny van der Woodsen wciela się Blake Lively. Amerykańska aktorka występuje głównie poza srebrnym ekranem. Jest najbardziej znana z tytułowej roli w filmie „The Age of Adaline” (red. Wiek Adeline to na marginesie jeden z moim ulubionych romansów filmowych). To również Carol Ferris z komiksowego „Green Lantern” oraz Krista Coughlin w „The Town„.

Jej brata Erica, gra w tym serialu Connor Paolo. Serialowo to Declan Porter w „Revenge„. Matkę Lily odgrywa natomiast Kelly Rutherford. To przede wszystkim Megan Lewis Mancini w popularnym niegdyś „Melrose Place„. Serialowo w ostatnich latach to również Claire Hotchkiss w „Pretty Little Liars: The Perfectionists„.

Nate Archibald, to aktorsko Chace Crawford. Ostatnio możemy go śledzić na ekranie w roli Kevina (The Deep) w serialu „The Boys„. Anne Archibald, to aktorsko Francie Swift. Aktorka przewinęła się przez pierwszy sezon „The Good Wife„, a dłużej na ekranie gościła w serialu „Outsiders„. Howie Archibald, to natomiast w rzeczywistości Sam Robards, znany chociażby z filmu „A.I. Artificial Intelligence„. Serialowo to chociażby Tim Feeny w „Treme„.

Kumpel Nate’a – Chuck, to aktorsko Ed Westwick. Serialowo to Kent Galloway w „Wicked City” (znanym w Polsce jako Miasto zła). Jego ojca Barta, gra natomiast w tym serialu Robert John Burke. No szacun, bo to RoboCop w „RoboCop 3„. Serialowo to natomiast Agent Specjalny Pierce Taylor w produkcji HBO „Oz” (pol. Więzienie OZ) i William Fairchild w „Project Blue Book„.

Gossip Girl – SEZON 1 – Recenzja – O AKTORACH – część 2

Eleanor Waldorf, to aktorsko Margaret Colin, znana chociażby z filmu „Independence Day„. Serialowo w ostatnich latach to Jane McCabe w „Veep„. Jej były mąż Harold, to aktorsko John Shea najbardziej znany serialowo z postaci Adama Kane’a w produkcji „Mutant X„.

Ich serialowa córka Blair, to natomiast w rzeczywistości Leighton Meester. W przeszłości zagrała ona Debbie Pendleton w czwartym sezonie „24” (pol. 24 godziny). To również Rebecca z filmu „The Roommate” oraz Angie D’Amato z serialu komediowego „Single Parents„.

Dan Humphrey, to aktorsko Penn Badgley. Ostatnie to lata to przede wszystkim Joe Goldberg w serialu „You„. Jego matkę Alison Humphrey gra w tym serialu Susan Misner, która ostatnimi czasy wcielała się w postać Lisy Calabrese w drugim sezonie serialu „Jack Ryan„.

Ojciec Rufus, to aktorsko Matthew Settle. Serialowo to dawniej Ronald C. Speirs w „Band of Brothers” (pol. Kompania braci). Urocza siostra Jenny, to natomiast w rzeczywistości Taylor Momsen. To jej jedyna poważna serialowa rola, bo później zaczęła występować na estradzie. Choć na złotym ekranie pojawiała się już od dzieciństwa. Zagrała chociażby jedną z głównych ról w filmie „How the Grinch Stole Christmas” (z polskim tytułem Grinch: świąt nie będzie).

Georgina, to aktorsko Michelle Trachtenberg. Serialowo to przede wszystkim Dawn Summers w „Buffy the Vampire Slayer„. Ponadto zagrała pielęgniarkę Chloe Payne w serialu „Mercy” oraz Emmę Karlin w serialu „Weeds„.

To już na sam koniec domykając główną obsadę zjawiskowa Vanessa Abrams. W tej roli wystąpiła Jessica Szohr. Ostatnia lata to jej rola porucznik Talli Keyali w „The Orville„. To również Nessa w ósmym sezonie „Shameless” oraz Renee w dokrętce po latach „Twin Peaks„.

Gossip Girl – SEZON 1 – Recenzja – PODSUMOWANIE

Serial Gossip Girl to historia młodzieży pochodzącej z zamożnych rodzin. To historia w której życie w luksusie ściera się z brutalną rzeczywistością wieku dorastania. Nasi bohaterowie przekonują się o tym niejednokrotnie, że za pieniądze nie da się wszystkiego kupić. Czasami jednak los musi dać im pstryczka w nos, by tą prawdę objawioną przyjęli na klatę jako dogmat. Z innej strony to też historia o dostosowywaniu się do nowego otoczenia oraz chęć bycia zaakceptowanym przez nowe środowisko. Z jeszcze innej strony to również historia o zakopaniu własnej niechlubnej przeszłości i rozpoczęcia wszystkiego z czystą kartą, bez wstydu i bez oglądania się za plecy. No i po przeciwnej stronie barykady, to również chęć pozostania tym kimś się wcześniej było, bez zarażenia się snobizmem rówieśniczego otoczenia. Koniec końców to także próba sił i charakterów w tym wąskim, aczkolwiek wpływowym środowisku wyższych sfer.

Cykl książek Cecily von Ziegesar inspiruje do kolejnych adaptacji. Warto jednak w pierwszej kolejności zapoznać z pierwszą ich odsłoną. To serial zapoczątkowany w roku 2007, ale w Polsce bez problemu znajdziemy go na jednej z popularnych platform streamingowych. Serial oczywiście nie wyzbył się po drodze różnych drobnych lub większych potknięć. W pierwszym sezonie absurdalny wydaje się odcinek wspomnień zeszłorocznego Święta Dziękczynienia, skoro Sereny nie mogło być wtedy w mieście obok Blair. Z innej strony mogą się bardziej lub mniej podobać perypetie głównych bohaterów. Zawsze więc najlepiej serial ocenić samodzielnie.

Udostępnij w social mediach