GOMORRA: La serie – SEZON 1 – Recenzja

GOMORRA: La serie (pol. Gomorra) – sky original – włoski dramat kryminalny bazujący na książce Roberto Saviano, opisującego działalność neapolitańskiej mafii. Za produkcję serialu odpowiada Beta Film, Sky Vision (Sky plc – część konglomeratu COMCAST), Fandango (prywatna firma Domenico Procacci), Cattleya (studio filmowe Riccardo Tozziego) oraz LA7 (kanał telewizyjny należący do Cairo Communication).

GATUNKI : dramat kryminalny / gangsterski
KRAJ PRODUKCJI : Włochy

Pierwszy sezon GOMORRA: La serie liczy 12 odcinków i był pierwotnie emitowany na kanale Sky Italia od 6 maja 2014 roku do 10 czerwca 2014 roku. Następnie za pośrednictwem Sky Vision był on dystrybuowany poza granicami Włoch.

GOMORRA: La serie – SEZON 1 – Recenzja

OPIS WPROWADZAJĄCY BEZ SPOILERÓW

Pierwszy sezon GOMORRA: La serie wprowadza nas w losy rodziny Savastano. To jeden z klanów Kamorry, najpotężniejszej współcześnie mafii, operującej z terenu Neapolu. Początek serialu skupia się na głowie rodziny Pietro Savastano, który przygotowuje swojego dorosłego syna do przejęcia po nim schedy. Za specjalne szkolenie młodego Gennaro Savastano, odpowiada jeden z najbardziej zaufanych ludzi w klanie – Ciro Di Marzio.

Pietro Savastano kocha swojego syna, ale wie, że dużo mu brakuje do bycia prawdziwym przywódcą. Jednak jak twierdzi, jego czas nadchodzi i będzie on musiał przejąć po nim władzę. Niespodziewanie kres jego rządów w przestępczym półświatku nadszedł szybciej, niż on sam się tego spodziewał. Don Pietro trafia za kratki, a stamtąd ciężko jest płynnie dowodzić jakąkolwiek organizacją. W związku z tym wydarzeniem zaczyna się walka o wpływy, do której włącza się matka Gennaro, Immacolata „Imma” Savastano. Ona od początku twierdzi, że Gennaro nie nadaje się na przywódcę klanu. Sytuacja przybiera nieoczekiwany obrót, gdy Gennaro wyjeżdża na misję specjalną poza Neapol.

GOMORRA: La serie – SEZON 1 – Recenzja – ANALIZA

Dzisiaj na stronie Seriale Srebrnego Ekranu, premierowo włoski serial. Pierwszy sezon GOMORRA: La serie (pol. Gomorra) ukazuje kulisy działania Kamorry. Taki zamysł miała książka Roberto Saviano „Gomorra – podróż po imperium Kamorry„. W serialu śledzimy losy rodziny Savastano. Klan Savastano ma ugruntowaną pozycję, na którą zapracował Pietro Savastano. Wszystko się jednak kiedyś kończy, a Pietro wie, że najważniejsze jest płynne przekazanie dziedzictwa.

To wątek przewodni pierwszych odcinków pierwszego sezonu GOMORRA: La serie. Serial jednak nie tylko skupia się na interesach klanu Savastano, który każdego dnia musi walczyć o utrzymanie swojej pozycji. To ciekawa historia rodzinna, która kładzie nacisk na przemianie młodego Gennaro. W wielu serialach często znane nam postacie przechodzą ewolucyjną metamorfozę. W tym przypadku mamy do czynienia z przemianą rewolucyjną. Na przestrzeni 12 odcinków, oglądamy kilka twarzy Gennaro Savastano. W związku ze zmianą jego charakteru i postawy względem bliskich oglądamy tarcia wewnątrz klanu. W ten sposób serial trzyma stale w napięciu, a dodatkowym smaczkiem jest jego nieprzewidywalność.

Nie sposób pisać o serialu GOMORRA: La serie, nie podkreślając świetnego klimatu całej serii. Widzowie wraz z postaciami są rzuceni w wir walki klanów Kamorry. Oglądamy każdy najciemniejszy zakątek stolicy mafii. By tego było mało, większość scenariusza jest w dialekcie neaopolitańskim, co czyni ten serial jeszcze bardziej autentyczny i bliższy realiom Neapolu.

GOMORRA: La serie – SEZON 1 – Recenzja – O AKTORACH

Ciężko jest pisać o aktorach jeśli nie zna się dobrze włoskiego kręgu aktorskiego. Ciężko porównywać też ich występy do innych produkcji, jeśli się ich samemu nie oglądało. W tej sytuacji posiłkować się trzeba czystą notą encyklopedyczną.

W rolę Ciro Di Marzio wcielił się Marco D’Amore, głównie aktor teatralny. Jeśli by go oceniać z jednej roli, to jako Ciro spisał się bardzo dobrze. Don Pietro Savastano to natomiast Fortunato Cerlino. O nim można napisać więcej, ponieważ aktor pojawiał się też w amerykańskich produkcjach. Niektórzy mogą go kojarzyć z kilku odcinków thrillera serialowego „Hannibal„. Aktor też wcielił się w postać Vespasiana w serialu „Britannia„.

Serialową żonę Don Pietra, gra Maria Pia Calzone. Źródła filmowe podpowiadają, że zagrała postać Enrichetty Pisacane w miniserialu „Anita Garibaldi„. Jej syna gra natomiast Salvatore Esposito. Neapolitańczyk z urodzenia wystąpił ostatnio w najnowszej części Taxi – „Taxi 5„.

GOMORRA: La serie – SEZON 1 – Recenzja – PODSUMOWANIE

Serial GOMORRA to produkcja zarówno dla widzów zainteresowanych tematyką działalności neapolitańskiej mafii, a także produkcja dla miłośników włoskich seriali. Często spoglądając na europejskie seriale sięgamy w ciemno po wszystkie brytyjskie produkcje, a w kwestii kryminałów, kierujemy się bardziej na północ kontynentu. Jednak Włosi potrafią też robić dobre seriale, choć w naszym kraju są one mało popularne. GOMORRA: La serie jest jednym z najlepszych włoskich seriali ostatnich lat. Poza świetnym klimatem dostajemy ciekawą fabułę, okraszoną dość dobrą grą aktorską. Taki właśnie jest serial GOMORRA, na który warto zwrócić swoją uwagę.

Udostępnij w social mediach