GOLIATH – Sezon 3 – RECENZJA

GOLIATH 3 (polski tytuł : Walka z Goliatem 3) – AMAZON ORIGINAL – Amazon serial oryginalny. Trzecia odsłona przygód amerykańskiego prawnika Billy’ego McBride’a. Serialu stworzonego przez Davida E. Kelley’a oraz Jonathana Shapiro. Informacje o producentach serialu oraz informacje z wstępnym zarysem fabuły całej historii, zostały zawarte w artykule dotyczącym pierwszej odsłony tego serialu – GOLIATH 1. Niniejszy artykuł kontynuuje wątki fabularne zawarte w recenzji dotyczącej – GOLIATH 2.

GATUNKI : dramat prawniczy / dramat kryminalny
KRAJ PRODUKCJI : USA

Trzeci sezon serialu, podobnie jak poprzednie, liczy 8 odcinków. GOLIATH 3 został udostępniony widzom platformy Amazon Prime Video w całości w dniu 4 października 2019 roku.

GOLIATH – Sezon 3 – RECENZJA

OPIS WPROWADZAJĄCY NIE ZAWIERA SPOILERÓW, ALE POSIADA NAWIĄZANIA DO POPRZEDNIEGO SEZONU

W finale poprzedniego sezonu Billy’emu udaje się wrócić z niewoli kartelu ponownie do Los Angeles. Razem z Patty zmuszają brokera Pete’a, do zeznań przeciwko Tomowi Wyattowi. W tym czasie Tom spełnia swoje chore fantazje seksualne z Brittany Gold. Ta telefonicznie dostaje ostrzeżenie przed kontaktem z Wyattem. Tom jednak domyśla się, że Brittany chce od niego uciec. W międzyczasie w jego „teatralnym domku” pojawia się Billy McBride. Billy próbuje zastraszyć Wyatta, ale ten obala jego zarzuty do momentu, w którym Billy wyjawia mu, że Gabriel Ortega jest bratem Marisol. Do Toma dochodzi świadomość, że został wykiwany i lada dzień trafi dodatkowo za kraty. Jednak jak się później okazuje, spotyka go gorszy los, bo trafia w ręce samego Gabriela Ortegi.

Teraz pozostaje Billy’emu jedynie zdemaskować Marisol Silve. Jednak po powrocie na plantacje wszyscy wypierają się, że znali jakiegoś Gabriela Ortege. Billy wie, że z kartelem jednak nie wygra. Nie pozostaje mu nic innego jak jedynie wrócić do LA i spotkać się oko w oko z Marisol, której wypomina, że ma krew na rękach w postaci śmierci młodego Julio.

Po tych wydarzeniach Billy McBride zajmuje się sprawą męża jego dawnej przyjaciółki i byłej prawniczki. Żona Gene’a poniosła śmierć wpadając do wielkiego dołu na własnej plantacji, przed ich domem. Stało się to w momencie nagłego osunięcia gleby, a wszystko przez sąsiednie odwierty, które naruszają naturalną strukturę okolicznych terenów Doliny Kalifornijskiej. Billy zaczyna badać sprawę sprawdzając powiązania okolicznych farmerów z Zarządem Gospodarki Wodnej. To bardzo podejrzane, że podczas suszy, gdzie ludziom dosłownie brakuje wody w kranach, wszystkie okoliczne plantacje mają się świetnie, a Zarząd Gospodarki Wodnej znajduje się w budynku największego ziemskiego potentata w okolicy. Idąc tym tropem McBride spotyka się Blackwoodem, który ma nie tylko największe gospodarstwo i istne imperium migdałowe, ale jest również właścicielem pobliskiego kasyna.

GOLIATH – Sezon 3 – Recenzja – ANALIZA – część 1

W październiku 2019 roku Amazon wypuszcza kolejny sezon przygód niestandardowego prawnika Billy’ego McBride’a. Tym razem Billy musi się zmierzyć w batalii prawniczej przeciwko obrzydliwie bogatym potentatom ziemskim. Tacy ludzie jak Wade Blackood mają w garści wszystkich okolicznych mieszkańców, bo albo oni, albo ich rodziny są zatrudnione właśnie u niego. Blackwood jest tym samym symbolem lokalnej władzy i osoby stojącej ponad prawem. Jednak według podejrzeń McBride’a to właśnie on stoi za nielegalnymi odwiertami i to przez niego okoliczni mieszkańcy stracili dostęp do wody pitnej.

Prawnik sugeruje Gene’owi zamianę wszczętej sprawy na pozew zbiorowy, który ma większą siłę rażenia. Pozew ma uderzać w Zarząd Gospodarki Wodnej, ale de facto w samego Blackwooda. Kto jednak w takim wypadku będzie chciał wystąpić przeciwko niemu na drogę sądową. Każda taka ręka podniesiona na Blackwooda skończy się tragicznie dla mieszkańców żyjących na jego garnuszku. Początkowo Billy nie wziął tego pod uwagę proponując pozew zbiorowy, ale sprytnie o tym przypomniała mieszkańcom prawniczka Blackwooda – Sumi Sen.

GOLIATH – Sezon 3 – Recenzja – ANALIZA – część 2

Trzeci sezon serialu GOLIATH pokazuje widzom, jakie kłody pod nogi są rzucane podczas tego typu procesu. Samo złożenie pozwu zbiorowego niemal w takim wypadku graniczy z cudem, a to przecież dopiero ułamek sukcesu. Billy musi udowodnić, że ma rzeczywiście podstawy prawne do wysuwania oskarżeń przeciwko Zarządowi Gospodarki Wodnej, w której Blackwood gra pierwsze skrzypce. Dodatkowym problemem jest oddzielenie jego prywatnych działań (a człowiek ten ma wiele na sumieniu), z działaniami w ramach wyżej wymienionego zarządu. A czym bardziej Billy zagłębia się w tą sprawę, to tym więcej odkrywa mrocznych sekretów związanych z rodziną Blackwooda.

Po całkiem innym drugim sezonie, przypominającym bardziej dramat kryminalny niż prawniczy, GOLIATH 3 (polski tytuł : Walka z Goliatem 3) wraca na właściwe tory. Ponownie mamy do czynienia z walką z Goliatem na sali sądowej, a nie jak poprzednio gdzieś na plantacjach w Meksyku.

Tym razem tym Goliatem jest człowiek, który trzyma w szachu dosłownie wszystkich dookoła i praktycznie każdy w okolicy jest od niego zależny. To ponownie jak w pierwszym sezonie takie bardzo życiowe. Mamy przecież przykłady z życia wzięte takich panów i władców na włościach. W Polsce łatwo to utożsamić z sytuacją takich zamkniętych układów w samorządach gminnych, szczególnie w mniejszych miastach. Tacy ludzie u władzy, potrafią bez konieczności poparcia jakiejś partii, zbudować wokół siebie układ wzajemnych zależności. W ten sposób każdy mieszkaniec w jakiś sposób jest od nich zależny. Jeśli dodatkowo rządzący takim miastem jest największym pracodawcą w takiej mieścinie, to zwiększa to jeszcze dodatkowo jego władzę, bo ma tych mieszkańców w garści finansowej.

GOLIATH – Sezon 3 – Recenzja – ANALIZA – część 3

Fabularnie GOLIATH 3 jest więc bardziej życiowy, bo łatwiej go nam utożsamiać z sytuacjami, z którymi niektórzy z nas mierzą się na co dzień. Ciężko bowiem to samo powiedzieć o poprzedniej odsłonie, bo chyba mało kto z serialowych widzów ma do czynienia na co dzień z kartelami narkotykowymi (szczególnie w naszym regionie ;P).

Do tego jak w każdym sezonie dostajemy komplet nowych postaci. Poza Wade’m Blackwoodem poznajemy jego siostrę oraz jej adoptowanych synów. Mamy też swego rodzaju kierownika kasyna, choć bardziej to szef tamtejszych ochroniarzy oraz jego pasierbicę.

Ponadto poznajemy innych członków Zarządu Gospodarki Wodnej, którzy również mają w okolicy spore posiadłości ziemskie. Jak i poznajemy kobiety, z którymi Billy nawiązuje kontakt w miejscowym kasynie. Dodatkową niespodzianką jest powrót na ekran głównych oponentów Billy’ego McBride’a. W GOLIATH 3 powraca Donald Cooperman, którego kancelaria reprezentuje interesy prawne Blackwooda. No i mamy także mroczną Marisol Silvę, która stała się dla Billy’ego symbolem porażki i jego bezsilności.

GOLIATH – Sezon 3 – Recenzja – O AKTORACH – część 1

W role głównego czarnego charakteru w GOLIATH 3 – potentata ziemskiego Wade’a Blackwooda – wciela się Dennis Quaid. Amerykanin jest znany widzom z takich filmowych produkcji, jak „Innerspace„, czy „Far from Heaven„. Serialowo to między innymi Michael Lennox z „Fortitude„. Wcielił się również w postać Samuela Bruknera w produkcji oryginalnej Sony Crackle – „The Art of More„. Ostatnio natomiast został zaangażowany do nowego serialu Netflixa „Merry Happy Whatever„.

GOLIATH 3 - Dennis Quaid

Diana Blackwood, to aktorsko Amy Brenneman. Amerykankę znamy chociażby z roli detektyw Janice Licalsi w „NYPD Blue„. To również Doktor Violet Turner z „Private Practice„, która pierwszy raz pojawiła się w serialu „Grey’s Anatomy„. Niektórzy mogą ją również kojarzyć z roli Laurie Garvey w adaptacji książki Toma Perrotty „The Leftovers” (polski tytuł – Pozostawieni).

Inny potentat ziemski Roy Wheeler, to natomiast w rzeczywistości Beau Bridges. Pochodzi on ze znanej rodziny aktorskiej. Aktor jest dobrze znany miłośnikom sagi Gwiezdne Wrota. Zagrał w niej Hanka Landry’ego w „Stargate SG-1” i „Stargate Atlantis„. Ponadto znany jest również jako Carl Hickey z komediowego „My Name Is Earl„. Aktora znamy także z roli Bartona Scully’ego w „Masters of Sex„. Epizodycznie przewinął się natomiast przez serial „Homeland„, czy wspaniałą antologię „The Outer Limits„.

GOLIATH 3 - Beau Bridges

GOLIATH – Sezon 3 – Recenzja – O AKTORACH – część 2

Bobbi, od której śmierci zaczęła się cała sprawa, to aktorsko Sherilyn Fenn, znana z postaci Audrey Horne w „Twin Peaks„. Zagrała również Alex Pearl w piątym sezonie „Dawson’s Creek„, a ostatnio pojawiała się jako Karen Street w „S.W.A.T.” (znanym w Polsce jako S.W.A.T.: jednostka specjalna).

Gloria, to natomiast aktorsko Chrystee Pharris. Ją możemy kojarzyć z roli Allie Palmer w serialu „The Resident” (pol. Rezydenci). Samą siebie gra natomiast Lynda Kay (właśc. Lynda Kay Parker), a w postać prawniczki z kancelarii Coopermana wciela się Shelby Rabara. To aktorka i tancerka, która na ekranie pojawiła się już w musicalu „Glee„, czy epizodycznie w „House, M.D.” i wspomnianym już wcześniej „My Name Is Earl„.

GOLIATH 3 - Sumi Sen

Gene, który zlecił całą sprawę Billy’emu, to aktorsko Griffin Dunne. Ostatnio występuje on w serialu „This Is Us„. Inni mogą go kojarzyć z innej oryginalnej produkcji Amazon Prime Video – „I Love Dick„.

Antona i Dario, czyli synów Diany Blackwood gra Shamier Anderson. Jego możemy kojarzyć z roli Agenta Dollsa w serialu „Wynonna Earp„. W drobnej roli wystąpił też w „Defiance„, a epizodycznie przewinął się przez „Slasher” i „Killjoys„.

GOLIATH – Sezon 3 – Recenzja – O AKTORACH – część 3

Rita, to aktorsko Illeana Douglas. Zagrała ona chociażby Nancy w „Welcome to Sweden„. W drobnych rolach wystąpiła w „Law & Order: Special Victims Unit„, czy chociażby w „Chasing Life„.

Waleczna motocyklistka Stephanie, to natomiast w rzeczywistości Julia Jones. Ją niektórzy mogą kojarzyć z roli Gabrielli Langton w serialu „Longmire„. W przeszłości wcieliła się też w lekarkę w „ER” (pol. Ostry dyżur), a ostatnio zagrała Kohane w „Westworld„.

GOLIATH 3 - Julia Jones - Stephanie

W GOLIATH 3 powraca też James 'JT’ Reginald III. W tej roli występuje piosenkarz i tekściarz oraz scenarzysta filmowy i serialowy Paul Williams. Poza programami autorskimi i wieloma napisanymi scenariuszami wystąpił też w kilku filmach i serialach, ale raczej w rolach epizodycznych, jak na przykład w trzecim sezonie „Mr. Robot„.

Applebees to w rzeczywistości Lauren Tom. Zajmuje się ona głównie dubbingiem. Ostatnio udziela swojego głosu w popularnych animacjach, takich jak „Disenchantment„, „Teen Titans Go!” i „Young Justice„. W przeszłości natomiast użyczyła swojego głosu do „Superman : The Animated Series„, czy chociażby do serialu „What’s New, Scooby-Doo?”. Ponadto angażuje się w podkład głosowy do kultowej gry MMORPG – World of Warcraft. Osobiście na ekranie przewinęła się natomiast przez kultową komedię „Friends„.

To jeszcze na koniec dzisiaj Littlecrow. W tej roli wystąpił Indianin z plemienia z terytorium Ontario w Kanadzie – Graham Greene. Zazwyczaj w przeszłości grał właśnie indiańskie postacie jak chociażby Shermana Blackstone’a w „Wolf Lake„. Zagrał także Arlena Bitterbucka w wyśmienitym filmie „The Green Mile„. Ponadto to aktorsko Rafe McCawley w „Defiance” oraz Malachi Strand, we wspominanym już dzisiaj „Longmire„.

GOLIATH 3 - Billy Bob Thornton

GOLIATH – Sezon 3 – Recenzja – PODSUMOWANIE

To cieszy, że serial w trzecim sezonie wrócił na pierwotne tory. GOLIATH 3 (polski tytuł : Walka z Goliatem 3) to ponownie dramat prawniczy pełną gębą. Dodatkowo przedstawiona sytuacja jest bardzo życiowa i łatwo ją sobie przenieść w wyobraźni także na polskie podwórko. Wystarczy tylko zamienić farmerski krajobraz Doliny Kalifornijskiej na małe polskie miasta z zabetonowanymi samorządami. W ten sposób łatwiej będzie sobie wyobrazić w jakiej sytuacji procesowej stanęli mieszkańcy pozbawieni wody, którym ciężko walczyć przed sądem z bogatym i trzęsącym rejonem Wade’m Blackwoodem.

Bez wchodzenia w szczegóły finał sezonu ma zaskakujące zaskoczenie. Baa, zaskakujące i wstrząsające równocześnie. No ale to już trzeba samemu zobaczyć, bo wszelkie informacje w tym temacie byłyby spoilerami. Dlatego na koniec pozostaje tylko zachęcić do obejrzenia trzeciego sezonu tej produkcji.

Udostępnij w social mediach