GOLIATH – Sezon 2 – RECENZJA

GOLIATH 2 – AMAZON ORIGINAL – Amazon serial oryginalny. Druga odsłona przygód amerykańskiego prawnika Billy’ego McBride’a. Serialu stworzonego przez Davida E. Kelley’a oraz Jonathana Shapiro. Informacje o producentach serialu oraz informacje z wstępnym zarysem fabuły całej historii, zostały zawarte w artykule dotyczącym pierwszej odsłony tego serialu – GOLIATH 1.

GATUNKI : dramat prawniczy / dramat kryminalny
KRAJ PRODUKCJI : USA

Drugi sezon serialu, podobnie jak pierwszy, liczy 8 odcinków. Wszystkie odcinki GOLIATH 2 zostały udostępnione widzom platformy Amazon Prime Video równocześnie w dniu 15 czerwca 2018 roku.

GOLIATH – Sezon 2 – RECENZJA

OPIS WPROWADZAJĄCY NIE ZAWIERA SPOILERÓW, ALE POSIADA NAWIĄZANIA DO POPRZEDNIEGO SEZONU

W finale poprzedniego sezonu Billy doprowadza do składania zeznań przez właściciela kancelarii Donalda Coopermana. Przyciskając go w sprawie Karla Sholtza, Billy pośrednio praktycznie doprowadza Coopermana do udaru. Cooperman w stanie krytycznym trafia do szpitala, a jak się później okazuje udar spowodował spory paraliż jego ciała. Prawnicy kancelarii próbują wykluczyć w związku z tym zeznania swojego szefa, jednak sąd oddala ich wniosek. Ostatecznie zostaje zasądzone odszkodowanie za śmierć Ryana Larsona w wysokości aż 162,1 mln dolarów.

Ta suma nawet przerasta pozwany koncern zbrojeniowy. Jego szef Wendell Corey próbuje negocjować z McBridem obniżenie kosztów odszkodowania, w zamian za wycofanie się ze składania w tej sprawie odwołań. Podczas rozmowy Corey przyznaje, że rzeczywiście Ryan Larson zginął podczas pozbywania się nielegalnego paliwa. Billy idzie na układ z Corey’em w zamian za 50 balonów wypłaconych z góry. Potajemnie jednak nagrywa całą rozmowę z CEO Borns Tech. Tym samym FBI dokonuje aresztowania Wandella Corey’a, a Billy McBride w tej sprawie odnosi podwójne zwycięstwo.

Po tych wydarzeniach Billy może bez problemu utrzymać się w zawodzie, dzięki zastrzykowi gotówki. Powoli też próbuje naprawić relacje ze swoją córką, która właśnie wróciła z Londynu od matki, która przeprowadziła się do Europy. Pewnego dnia o pomoc prosi go Oscar, czyli stały gość baru, w którym często przebywa Billy. Jak się okazuje, jego syn Julio został aresztowany za porachunki gangów, z którymi nie miał nic do czynienia. Sprawą samego Julio zainteresowana jest także kandydatka na stanowisko Burmistrza LA, Marisol Silva, z którą McBride zaczął się spotykać. Cała sytuacja zaczyna się zaogniać, gdy nagle w biały dzień zostaje zamordowany ojciec Julia, który miał przed sądem potwierdzić alibi swojego syna. Billy powoli zaczyna rozumieć, że za całą sprawą nie stoją zwykłe rzezimieszki, ale jakaś znacznie poważniejsza przestępcza organizacja.

GOLIATH – Sezon 2 – Recenzja – ANALIZA – część 1

W 2018 roku Amazon wypuszcza kontynuację swojego dramatu prawniczego. Choć w pierwszej odsłonie rzeczywiście można było mówić o 100% dramacie prawniczym, to GOLIATH 2 z odcinka na odcinek bardziej przybiera formę dramatu kryminalnego. Tym razem fabuła nowego sezonu kręci się wokół meksykańskiego kartelu, który jak się przekonują widzowie, sięga swoimi mackami po najwyższe stanowiska urzędnicze w Los Angeles. W zakulisową grę wplątany jest tym razem półświadomie Billy McBride. Inaczej niż w pierwszym sezonie, kiedy Billy chętnie chciał utrzeć nosa swoim dawnym partnerom. Teraz to on po części wpada w sieć pająka i tym razem nie wystarczą jego umiejętności prawnicze, do wykorzystania podczas batalii sądowej.

Rozpatrując ten serial w kategorii odniesienia do tytułu, to w pierwszym sezonie niewątpliwie Goliatem ciężkim do pokonania, był wielki koncern zbrojeniowy, reprezentowany przez olbrzymią i renomowaną kancelarię prawniczą. W GOLIATH 2 tą rolę przejmuje kartel narkotykowy ze swoim przywódcą Gabrielem Ortegą na czele. Tym samym mamy tu inną kategorię wagową przeciwnika. Wcześniej to byli przestępcy w tzw. białych kołnierzykach. Oczywiście oni także potrafili posuwać się do morderstw, ale jak przystało na ten typ przestępców, robili to skrycie i bardziej subtelnie. Meksykańskie kartele natomiast nie przebierają w środkach. Mało w ich działaniu subtelności, co mogliśmy zaobserwować chociażby w kultowym „Breaking Bad„, czy hitowym serialu Netflixa „Ozark„.

GOLIATH – Sezon 2 – Recenzja – ANALIZA – część 2

W GOLIATH 2 poznajemy całkiem nowe postacie biorące udział w nowej intrydze. Jedną z nich jest kandydatka na Urząd Burmistrza Los Angeles. Na początku widzowie mało wiedzą kim jest Marisol Silva i jaką odgrywa tu rolę poza polityczną. Inną ważną postacią jest Tom Wyatt. To lokalny deweloper i filantrop, który sponsoruje kandydaturę wspomnianej wyżej Marisol. Jak się z czasem okazuje Tom tylko z pozoru jest szanowanym i przykładnym obywatelem, mającym swój wielki wkład w rozwój miasta. W rzeczywistości ma on wiele za uszami. Ponadto umie dobrze wykorzystać wpływy zarówno w lokalnej policji, jak i na stanowiskach urzędniczych. Prywatnie Tom też jest nieźle sfiksowany, a widzowie z czasem dowiadują się z jego opowieści, co jest przyczyną jego dziwnych zboczeń.

GOLIATH 2 - Diana Hopper

Generalnie postać Toma Wyatta wysuwa się nam w tym sezonie całkiem na pierwszy plan. Z uwagi na fakt, że brakuje w GOLIATH 2 sądowej dramy, to Wyatt w dużej mierze przyćmiewa nam głównego bohatera serialu. To niewątpliwie postać wielowarstwowa i bardzo barwna. Taa, nawet z jego sfiksowaną psychiką. Nie wiedzieć czemu twórcy serialu w tym sezonie mocno zmarginalizowali wspólników Billy’ego w postaciach Brittany Gold i w dużej mierze także (poza kilkoma wyjątkami) Patty Solis-Papagian. W zamian dostajemy detektywa Keitha Romana, gdzie widzowie na początku nie wiedzą, po której on tak naprawdę stoi stronie. Sam Gabriel Ortega też specjalnie nie błyszczy mimo, że przecież jest on w tym sezonie niby tytułowym Goliatem.

GOLIATH – Sezon 2 – Recenzja – O AKTORACH

A jak to wygląda od strony aktorskiej ? W rolę Gabriela Ortegi wciela się meksykański aktor Manuel Garcia-Rulfo. Niektórzy mogą go kojarzyć z roli Arturo w filmie „Cake„. Zagrał też Pedro w filmowej produkcji „Term Life„.

Detektyw Keith Roman, to natomiast w rzeczywistości Dominic Fumusa. Aktor zaliczył występy w znanych kryminalnych serialach „Law & Order” oraz „Law & Order: Special Victims Unit„. Aktorsko to także Agent FBI Ray Conlin w „Homeland” oraz Pete the Cop w serialu „The Purge„.

Marisol Silva, to aktorsko Meksykanka Ana de la Reguera. Ostatnio wcieliła się ona w Natalie w dokrętce po latach serialu „Twin Peaks„. Aktorsko to także Paola w „Jane the Virgin” oraz Elisa Alvaro w „Narcos„. Epizodycznie pojawiła się także w „The Blacklist„.

GOLIATH 2 - Ana de la Reguera

Danny Loomis, to aktorsko Matthew Del Negro. Jego mogliśmy oglądać w odcinku „Chronos – Dimension 404„. To także Rafael McCall w „Teen Wolf„. Epizodycznie gościł też w „Chicago Fire„, czy chociażby „Stargate Atlantis„.

Córka Denise McBride, to natomiast w rzeczywistości Diana Hopper. Aktorka zagrała chociażby w „Earthfall„.

I na koniec szeroko dzisiaj omawiany Tom Wyatt. W tej roli aktor, reżyser, scenarzysta i producent filmowy Mark Duplass. Posiada on własne studio produkcyjne Duplass Brothers Productions. Serialowo widzowie mogą go kojarzyć z roli Davida Kaczyńskiego w „Manhunt: Unabomber„. Filmowo to między innymi Josh w „The Puffy Chair„, czy Jim Henderson w „Blue Jay„.

GOLIATH 2 - Mark Duplass

GOLIATH – Sezon 2 – Recenzja – PODSUMOWANIE

GOLIATH 2 odchodząc w dużej mierze od dramatu prawniczego, traci urok z pierwszego sezonu. Produkcji o kartelach narkotykowych mamy sporo, więc nie serwuje on widzom niczego nowego, szczególnie że te inne stoją na znacznie wyższym poziomie. Ciężko też ten element zestawić z dramatem sądowym, dlatego oglądając drugi sezon musimy być przygotowani na zupełnie inne widowisko. Oczywiście nie jest to całkiem kiepski sezon, jednak pewnie wielu widzów raz jeszcze bardziej chętnie by widziało Billy’ego McBride’a w bataliach sądowych, niż na meksykańskich plantacjach.

Udostępnij w social mediach