Goliath – SEZON 1 – Recenzja

Goliath (polski tytuł : Walka z Goliatem) – AMAZON ORIGINAL – Amazon serial oryginalny. Amerykański dramat prawniczy, którego twórcami są David E. Kelley oraz Jonathan Shapiro. Za produkcję serialu odpowiada Picrow (spółka, której partnerami są: Electra Lang, Peter Lang, Judith Smith) oraz Amazon Studios (Amazon).

GATUNKI : dramat prawniczy / dramat sądowy
KRAJ PRODUKCJI : USA

Pierwszy sezon serialu Goliath liczy 8 odcinków. Premierowo został udostępniony widzom Amazon Video 13 października 2016 roku.

Goliath – SEZON 1 – Recenzja

OPIS WPROWADZAJĄCY BEZ SPOILERÓW

Goliath to dramat prawniczy opowiadający historię słynnego niegdyś prawnika, skutecznego adwokata i ulubieńca ław przysięgłych, który stoczył się na same dno z powodu nałogu alkoholowego. Główny bohater w swojej przeszłości współtworzył olbrzymią kancelarię obsługującą wielkie korporacje. Z powodu swoich problemów alkoholowych został wykluczony z własnej kancelarii przez swoich partnerów. Dzisiaj próbuje z lepszym lub gorszym skutkiem stanąć na nogi, prowadząc własną małą kancelarię prawniczą. Pewnego dnia dostaje prośbę o zajęcie się sprawą tajemniczej śmierci pracownika koncernu zbrojeniowego. Podejmuje decyzje walki o odszkodowanie na rzecz rodziny tragicznie zmarłego, uważając, że szlachetne intencje pomogą mu „wrócić do gry” w światku prawniczym. Dodatkową mobilizacją dla naszego bohatera jest fakt, że firma zbrojeniowa jest reprezentowana przez jego byłą kancelarię prawniczą. To dodatkowa szansa, by utrzeć nosa swoim dawnym partnerom.

Goliath – SEZON 1 – Recenzja – ANALIZA – część 1

To tyle tytułem wstępu do fabuły pierwszego sezonu, by uniknąć spoilerów i nie psuć zabawy potencjalnym widzom.

Dlaczego „Goliath” ? Tytuł idealnie wpisuje się w koncepcję serialu. To jednak nie główny bohater jest tytułowym Goliatem. Nawiązując do biblijnej opowieści można powiedzieć, że nasz prawnik jest Dawidem, któremu przyszło się zmierzyć z potężnym Goliatem. Takim określeniem można opisać jego przeciwnika. Nasz Billy (TAK – Billy Bob Thornton, posługuje się swoim własnym imieniem, wcielając się w głównego bohatera), jest legendą prawniczego świata, ale równocześnie upadłym bohaterem. Jego czasy świetności dawno minęły. Pozostaje mu jedynie talent, ale to niewystarczające w obliczu braku środków finansowych, na walkę z takim gigantem. Koncern zbrojeniowy dysponuje na początku starcia olbrzymim budżetem oraz wielkim orężem w postaci dużej i renomowanej kancelarii, zatrudniającej tłumy wybitnych lub ambitnych prawników.

To istna batalia Dawida z Goliatem, dlatego też polski tytuł serialu to właśnie „Walka z Goliatem”, choć zmienianie tytułów oryginalnych jest haniebne i powinno się to ścigać (jednak to temat na inną historię i bardziej w kwestiach praw autorskich i własności intelektualnej).

Goliath – SEZON 1 – Recenzja – ANALIZA – część 2

Pierwszy sezon serialu Goliath potrafi być wciągający nie tylko dla widzów, których „kręcą” seriale prawnicze. Przedstawiona „walka” głównego bohatera z gigantyczną firmą z wielkimi wpływami, reprezentowaną przez ogromną kancelarię, potrafi mieć świetne odzwierciedlenia w rzeczywistości. Każdy, który próbował toczyć batalię prawniczą z wielkimi korporacjami wie doskonale, że wielokroć stoją one ponad prawem, bo we współczesnym świecie za pieniądze można kupić praktycznie wszystko.

Nie trzeba daleko szukać w świecie biznesu, bo takie wrażenie można też odnieść w stosunku do walki z ludźmi ze świata polityki, zarówno na szczeblu rządowym, jak i samorządowym. Wpływy tych ludzi sięgają ławy sędziowskiej, prokuratorów oraz innych organów kontrolnych i organów ścigania. Ludzie podejmujący walkę często odnoszą wrażenie, że toczą bój z Goliatem, ale niektóre mechanizmy mogą uczynić ich w tej walce biblijnym Dawidem. Zdecydowanie łatwiej jest walczyć w tym przypadku w prawniczych systemach anglosaskich, gdzie dodatkowo mamy ławę przysięgłych i to ona decyduje ostatecznie o winie i wyroku, w postępowaniu sądowym.

Dla głównego bohatera to ciężka i ryzykowna walka. Serial ukazuje jakimi metodami mogą posługiwać się „wielcy tego świata”, by osiągnąć swój cel. To często walka z narażeniem zdrowia i życia. Do tego niezbędny jest spryt ofensora, jeśli mierzy się z taką ogromną strefą wpływów.

Goliath jako dramat prawniczy, trafia w sedno mechanizmów prawnych wykorzystywanych w takiej nierównej walce. To produkcja, która potrafi zachwycić swoim scenariuszem, ale dodatkowo także dobrą grą aktorów.

Goliath - Brittany - Amazon

Goliath – SEZON 1 – Recenzja – O AKTORACH – część 1

Jeśli jesteśmy już przy aktorach, to trzeba napisać słów kilka o odtwórcach głównych ról. Nasz prawnik Billy McBride, to w rzeczywistości Billy Bob Thornton. To amerykański aktor, który także udziela się jako tekściarz i piosenkarz. W przeszłości odgrywał postać Billy’ego Boba Davisa w serialu komediowym „Hearts Afire„. Jednak dla wielu widzów jego pamiętną kreacją jest postać Lorna Malvo w pierwszym sezonie „Fargo„.

Goliath - Billy - Amazon

Patty Solis-Papagian to w serialu GoliathNina Arianda (a dokładnie Nina Arianda Matijcio). To amerykańska aktorka z niemiecko-ukraińskich rodziców. Serialowo niektórzy mogą ją skojarzyć z roli Molly Graham w serialu „Hannibal„. Przewinęła się też przez kilka seriali w rolach epizodycznych. Możemy tu wymienić chociażby też inny dramat prawniczy „The Good Wife„.

Założyciel kancelarii Cooperman McBride, Donald Cooperman, to aktorsko William Hurt. To amerykański aktor, którego wielu zna z roli profesora Edwarda Jessupa w filmie „Altered States„. Zagrał też Luisa Alberto Moline w filmie „Kiss of the Spider Woman„, za który był wielokrotnie nagradzany. Serialowo możemy go kojarzyć z brytyjskiego serialu „Beowulf: Return to the Shieldlands„. Ostatnio zagrał też Boba Partridge’a w serialu „Condor„.

Goliath - Hurt - Amazon

Goliath – SEZON 1 – Recenzja – O AKTORACH – część 2

Lucy Kittridge to aktorsko Olivia Thirlby. Ją niektórzy fani seriali mogą kojarzyć z roli Aubrey Cain w amerykańskim serialu NBC „Kidnapped„. Michelle McBride to natomiast Maria Bello. Ostatnio odgrywa agentkę specjalną NCIS Jacqueline „Jack” Sloane w serialu „NCIS„.

Brittany Gold to w serialu Goliath amerykańska aktorka Tania Raymonde. Ją wielu może pamiętać z roli Alex Rousseau w niegdyś bijącym rekordy popularności serialu „LOST„.

No i na koniec Callie Senate. To w tym serialu Molly Parker. To kanadyjska aktorka. Serialomaniacy znają ją jako Alme Garret w produkcji HBO – „Deadwood„. Występowała na ekranie także jako Jackie Sharp w dramacie politycznym „House of Cards„. Ostatnio natomiast mieliśmy ją okazje oglądać jako Maureen Robinson w „Lost in Space„.

Goliath Amazon Prime

Goliath – SEZON 1 – Recenzja – PODSUMOWANIE

Pierwsza odsłona serialu Goliath to przede wszystkim ostra batalia sądowa. Sprawa za którą wziął się nasz główny bohater może zaciekawić każdego widza. Nawet takiego, którego nie kręcą zbytnio różnego rodzaju dramaty sądowe. To niewątpliwie serial, który można polecić nie tylko ludziom związanych z branżą prawniczą.

Udostępnij w social mediach