Goliath – Season 1

GOLIATH to kolejny serial oryginalny Amazona, stworzony przez Amazon Stusios. Dla polskich widzów w całości jest dostępny na platformie Amazon Prime Video. To produkcja niezwykle ciekawa, ale mało popularna na polskim rynku branżowym, stąd ciężko znaleźć w polskiej przestrzeni sieciowej jakieś newsy lub reklamy związane z tym serialem. Przyjrzyjmy się więc bliżej, czym jest „Goliath” i o czym jest ten serial.

Goliath to dramat prawniczy opowiadający historię słynnego niegdyś prawnika, skutecznego adwokata i ulubieńca ław przysięgłych, który stoczył się na same dno z powodu nałogu alkoholowego. Odtwórcą głównej roli jest Billy Bob Thornton, dla wielu pamiętny ze świetnej kreacji w serialu „Fargo„.

Goliath – Season 1

OPIS WPROWADZAJĄCY BEZ SPOILERÓW

Główny bohater w swojej przeszłości współtworzył olbrzymią kancelarię obsługującą wielkie korporacje. Z powodu swoich problemów alkoholowych został wykluczony z własnej kancelarii przez swoich partnerów. Dzisiaj próbuje z lepszym lub gorszym skutkiem stanąć na nogi, prowadząc własną małą kancelarię prawniczą. Pewnego dnia dostaje prośbę o zajęcie się sprawą tajemniczej śmierci pracownika koncernu zbrojeniowego. Podejmuje decyzje walki o odszkodowanie na rzecz rodziny tragicznie zmarłego, uważając, że szlachetne intencje pomogą mu „wrócić do gry” w światku prawniczym. Dodatkową mobilizacją dla naszego bohatera jest fakt, że firma zbrojeniowa jest reprezentowana przez jego byłą kancelarię prawniczą. To dodatkowa szansa, by utrzeć nosa swoim dawnym partnerom.

To tyle tytułem wstępu do fabuły pierwszego sezonu, by uniknąć spoilerów i nie psuć zabawy potencjalnym widzom.

Goliath – Season 1 – ANALIZA – część 1

Dlaczego „Goliath” ? Tytuł idealnie wpisuje się w koncepcje serialu. To jednak nie główny bohater jest tytułowym Goliatem. Nawiązując do biblijnej opowieści można powiedzieć, że nasz prawnik jest Dawidem, któremu przyszło się zmierzyć z potężnym Goliatem. Takim określeniem można opisać jego przeciwnika. Nasz Billy (TAK – Billy Bob Thornton, posługuje się swoim własnym imieniem, wcielając się w głównego bohatera), jest legendą prawniczego świata, ale równocześnie upadłym bohaterem. Jego czasy świetności dawno minęły. Pozostaje mu jedynie talent, ale to niewystarczające w obliczu braku środków finansowych, na walkę z takim gigantem. Koncern zbrojeniowy dysponuje na początku starcia olbrzymim budżetem oraz wielkim orężem w postaci dużej i renomowanej kancelarii, zatrudniającej tłumy wybitnych lub ambitnych prawników.

To istna batalia z Goliatem, dlatego też polski tytuł serialu to właśnie „Walka z Goliatem”, choć zmienianie tytułów oryginalnych jest haniebne i powinno się to ścigać (jednak to temat na inną historię i bardziej w kwestiach praw autorskich i własności intelektualnej).

Goliath – Season 1 – ANALIZA – część 2

Pierwszy sezon serialu potrafi być wciągający nie tylko dla widzów, których „kręcą” seriale prawnicze. Przedstawiona „walka” głównego bohatera z gigantyczną firmą z wielkimi wpływami, reprezentowaną przez ogromną kancelarię, potrafi mieć świetne odzwierciedlenia w rzeczywistości. Każdy, który próbował toczyć batalię prawniczą z wielkimi korporacjami wie doskonale, że wielokroć stoją one ponad prawem. Głównie dlatego, że we współczesnym świecie za pieniądze można kupić praktycznie wszystko.

Nie trzeba daleko szukać w świecie biznesu, bo takie wrażenie można też odnieść w stosunku do walki z ludźmi ze świata polityki. I to zarówno na szczeblu rządowym, jak i samorządowym. Wpływy tych ludzi sięgają ławy sędziowskiej, prokuratorów oraz innych organów kontrolnych i organów ścigania. Ludzie podejmujący walkę często odnoszą wrażenie, że toczą bój z Goliatem. Jednak niektóre mechanizmy mogą uczynić ich w tej walce biblijnym Dawidem. Zdecydowanie łatwiej jest walczyć w tym przypadku w prawniczych systemach anglosaskich, gdzie dodatkowo mamy ławę przysięgłych i to ona decyduje ostatecznie o winie i wyroku w postępowaniu sądowym.

Goliath – Season 1 – PODSUMOWANIE

Dla głównego bohatera to ciężka i ryzykowna walka. Serial ukazuje jakimi metodami mogą posługiwać się „wielcy tego świata”, by osiągnąć swój cel. To często walka z narażeniem zdrowia i życia. Do tego niezbędny jest spryt ofensora, jeśli mierzy się z taką ogromną strefą wpływów. Goliath jako dramat prawniczy, trafia w sedno mechanizmów prawnych wykorzystywanych w takiej nierównej walce. To produkcja, która potrafi zachwycić swoim scenariuszem, ale dodatkowo także dobrą grą aktorów. Pierwszy sezon do obejrzenia w języku polskim w Amazon Prime. To niewątpliwie serial, który można polecić, nie tylko ludziom związanych z branżą prawniczą.

Udostępnij w social mediach
2 komentarze Dodaj swoje
  1. Kiedy można oczekiwać artykułu na temat drugiego sezonu? Słyszałam, że w produkcji jest już trzeci sezon. Serial mnie wciągnął. Żałuję, że to serial robiony dla SVOD, bo wtedy jest zawsze mniej odcinków, a jak podoba mi się jakiś serial to wolę by minimum 20 było w sezonie, a nie taki internetowy minimalizm.

    1. Będzie będzie, choć nie wiem jeszcze kiedy. Od listopada ruszyłem także z niektórymi kontynuacjami, właśnie by nie serwować wyłącznie nowych tytułów, choć mam ich jeszcze sporo do prezentacji.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *