GLITCH – Sezon 3 – RECENZJA

GLITCH 3 – trzeci i równocześnie finałowy sezon paranormalnego dramatu science-fiction od australijskiej stacji ABC, którego twórcami są Tony Ayres i Louise Fox. Informacje o producentach serialu oraz informacje z wstępnym zarysem fabuły całej historii, zostały zawarte w artykule dotyczącym pierwszej odsłony tego serialu – GLITCH 1. Niniejszy artykuł kontynuuje wątki fabularne zawarte w recenzji dotyczącej – GLITCH 2.

GATUNKI : dramat sci-fi / paranormal
KRAJ PRODUKCJI : Australia

Trzeci sezon tego australijskiego serialu, podobnie jak poprzednie, liczy 6 odcinków. GLITCH 3 był emitowany premierowo na australijskim ABC od 25 sierpnia 2019 roku do 29 września 2019 roku. Serial był globalnie dystrybuowany przez Netflix, a następnie także przez Facebook Watch i NBCUniversal.

GLITCH – Sezon 3 – RECENZJA

OPIS WPROWADZAJĄCY NIE ZAWIERA SPOILERÓW, ALE POSIADA NAWIĄZANIA DO POPRZEDNIEGO SEZONU

W finałowych odcinkach poprzedniego sezonu, Patrick „Paddy” Fitzgerald namawia obecną właścicielkę posiadłości Fitzgeraldów, by uznała odnaleziony przez niego testament i by przyczyniła się do naprostowania zakłamanej historii. Tym samym pierwszy burmistrz Yoorany poczuł, że wykonał swoją misję i na coś przydał się jego powrót do świata żywych. Chwilę później niespodziewanie zostaje zastrzelony na oczach Beau. Zabójczynią okazuje się Sarah, która w jakiś sposób jest powiązana z ludźmi, którzy chcą wyeliminować zmartwychwstałych. Prawdę o swoim prawdziwym zabójcy poznaje też Kirstie. Okazało się, że to jeżdżący na wózku, starszy brat policjanta Chrisa Rennox. Ten w wieku 19 lat miał wypadek po którym stracił pamięć, a jego brat zatuszował zabójstwo i podłożył dowód zbrodni niewinnemu człowiekowi. Tak samo Charlie przypomina sobie ostatnie chwile swojego życia i odkrywa, że finalnie popełnił samobójstwo.

Następnie cała grupa udaje się do siedziby Norgard Pharmaceuticals, gdzie Nicola Heysen na bazie badań Elishii McKellar chce powtórzyć eksperyment. Ten ma przywrócić życie pani doktor oraz poszerzyć granicę pozwalającą utrzymać przy życiu zmartwychwstałych. W ośrodku szybko pojawia się Sarah i jej wspólnik Phil Holden. Próbują oni powstrzymać eksperyment i dokończyć eliminacje pozostałych – jak to nazywają – aberracji. Ostatecznie jednak Sarah zmienia front i oddaje strzał w stronę Phila, przy czym równocześnie sama traci życie. Następnie eksperyment zostaje dokończony, ale na pierwszy rzut oka nie wywołuje wszystkich oczekiwanych skutków. Jedynie zostaje przywrócona dawna granica. Nicola Heysen opuszcza miejsce zdarzenia zabierając ciało Phila. Jak się później okazuje ten jednak przeżył strzelaninę, a jego ratunek dla Nicoli z czasem okazuje się tragiczny w skutkach. W końcowej scenie drugiego sezonu widzimy natomiast Williama Blackburna stojącego na cmentarzu, a wokół niego widoczne oddziaływanie przeprowadzonego wcześniej eksperymentu.

OPIS WPROWADZAJĄCY – ciąg dalszy

Granica dla przemieszczania się powracających do życia całkowicie zniknęła, dlatego Kate Willis postanawia opuścić Yooranę. W tym czasie James Hayes udaje się z noworodkiem do rodziców, a na miejscowym cmentarzu dwie nowe osoby opuszczają groby. Pierwsza to młoda australijska dziewczyna, a drugi to Chińczyk z czasów najemnej pracy na terenie Australii. Belle informuje swojego starszego nowego znajomego, że pójdzie do domu po pieniądze. Tam spotyka swoją przerażoną rodzinę, która widzi ją żywą po wielu latach od wypadku. A jej rodzina to część jakiejś sekty / wspólnoty quasi-chrześcijańskiej, która zaczyna traktować ją jak jedynie ciało Belle opętane przez demona. Następnie porzucają ją na pewną śmierć podczas pożaru stodoły, ale w ostatniej chwili ratuje ją jej chiński towarzysz. Po tej akcji obydwoje postanawiają pomóc sobie nawzajem, a chwilę później odnajduje ich Chris Rennox, który także oferuje swą pomoc.

GLITCH – Sezon 3 – Recenzja – ANALIZA – część 1

Jeszcze przed premierą trzeciego sezonu, australijskie ABC ogłosiło, że GLITCH 3 będzie sezonem ostatnim. Cała historia o powracających tajemniczo do życia osobach, zamyka się w ten sposób, niczym sztuka teatralna w trzech aktach. Nie są to też jakieś przesadnie rozbudowane akty. Baa, możemy powiedzieć, że to zlepek miniseriali, bo każdy sezon liczy zaledwie sześć odcinków. Tym samym, każdy przeciętny pierwszy lepszy serial takiego CBS czy The CW posiada dłuższy jeden sezon, niż cały serialach GLITCH razem wzięty. Tu mamy bowiem raptem 18 odcinków. A czy całość tego australijskiego serialu trzyma jeden równy poziom ?

No właśnie. Tu można polemizować. Na wstępie trzeba jednak podkreślić, że GLITCH 3 otrzymał swoje naturalne zakończenie. Serial ma podomykane wątki i posiada własne zwieńczenie. Nic nie zostało nagle urwane i widzowie mogą liczyć na normalne zakończenie historii. Jednak ciężko wyzbyć się wrażenia, że wielu z nas inaczej pewnie chciało, aby ten serial się zakończył. Jeżeli od samego początku taki był pomysł na zakończenie tej historii, to pozostawia on sporo do życzenia. I trochę żal, bo przez większość odcinków serial trzymał równy i wysoki poziom oraz charakteryzował się właśnie ciekawym, świeżym podejściem do tematu powracających z martwych.

GLITCH 3 - Kate

GLITCH – Sezon 3 – Recenzja – ANALIZA – część 2

Zacznijmy jednak od początku. GLITCH 3 na wstępie wprowadza nam dwie całkiem nowe postacie. Jedną z nich jest Belle Donohue. To młoda dziewczyna, która podobnie jak dobrze nam wcześniej znana grupa bohaterów, także wygrzebała się z grobu na lokalnym cmentarzu w Yooranie. Pochodzi ona z dziwnej rodziny, która utworzyła na terenie Yoorany specyficzną wspólnotę wyznaniową. Nazywając rzeczy po imieniu możemy śmiało napisać, że jej rodzice stanowią trzon lokalnej sekty. Dla nich powrót Belle zza grobu jest oczywiście zaskoczeniem. Dla kogo by nie było zaskoczeniem, gdyby zobaczyli we własnym domu pochowaną wiele lat wcześniej córkę. Jednak Państwo Donohue nie traktują tego incydentu w kategorii cudu. Dla nich to abominacja, którą trzeba szybko naprostować. A wiadomo jak sekta prostuje takie sprawy. I wtedy nie ma kompletnie znaczenia, czy dotyczy to członków rodziny czy całkiem obce im pokrewieństwem osoby.

Wraz z Belle w GLITCH 3, grób opuszcza również Tam Chi Wai. Chińczykowi ciężej przypomnieć sobie jak zginął i co w ogóle robi na terenie Australii. Na jego przykładzie możemy stwierdzić, że jest chociaż w tym serialu jakaś konsekwencja. Kto pochodzi z bardziej odległych czasów, tym trudniej przypomnieć mu sobie o swojej przeszłości. (red. chociaż z drugiej strony Patrick „Paddy” Fitzgerald bardzo szybko ogarnął swoje położenie i tylko miał problem z przypomnieniem sobie momentu własnej śmierci). Chi etapowo doznaje przebłysków wspomnień i tym samym widzowie razem z tym bohaterem poznają kolejny fragment historii Yoorany.

GLITCH 3 - Tam Chi Wai

GLITCH – Sezon 3 – Recenzja – ANALIZA – część 3

W pewnym sensie wprowadzenie tych nowych postaci jest powtórką z rozrywki. Twórcy serialu wiedzą o tym doskonale, więc nie chcą zbytnio rozciągać wątku z nowymi powracającymi. To z jednej strony dobrze – nikt nie lubi powielanych schematów. Z drugiej jednak strony źle, bo to zawsze była najmocniejsza strona tego serialu. Cały spisek naukowy, który dał nam więcej światła w poprzednim sezonie, wygląda bardziej blado na tle poszczególnych historii powracających zza grobu osób. Kiedy dorzucono Phila Holdena i nadano nowe znaczenie postaci Sarze Hayes, to jeszcze bardziej zagmatwano ten wątek konspiracyjny. Jeśli to było dla kogoś mało, to jeszcze teraz w pakiecie dostanie większy galimatias.

W przeciągu trzech sezonów serial często szukał swojej tożsamości gatunkowej. Szczerze, to ciężko określić gatunkowo czym jest tak dokładnie GLITCH. Na stronie Seriale Srebrnego Ekranu jest klasyfikowany jako dramat science-fiction. GLITCH 3 jednak jeszcze bardziej odchodzi od klasycznego sci-fi. Szczególnie da się to zaobserwować w wątku Jamesa i Williama Blackburna. I tu kolejny raz pojawia się pytanie, na które ciężko znaleźć odpowiedź. Czy to był zamierzony manewr, czy może jednak historia powracających była układana na bieżąco, stąd takie dziwne zwroty akcji w finałowym sezonie.

GLITCH – Sezon 3 – Recenzja – O AKTORACH

By nie wchodzić w szczegóły, gdzie ciężko byłoby manewrować omijając spoilery, przejdźmy do strony aktorskiej. W GLITCH 3 w postać Tam Chi Wai, wciela się Harry Tseng. Aktor nie ma raczej pokaźnego dorobku aktorskiego, ale zagrał chociażby Romaina Gellara w miniserialu „Winter„.

Jego serialowa towarzyszka, z którą razem opuścił lokalny cmentarz w Yooranie – Belle Donohue, to w rzeczywistości Jessica Faulkner. Dziewczyna przewinęła się wcześniej w drobnej roli w serialu „Mustangs FC„.

GLITCH 3 - Jessica Faulkner

Mark Clayton-Stone, to aktorsko Australijczyk Dustin Clare. Jego możemy kojarzyć z seriali oryginalnych STARZ, z serii Spartacus. Zagrał Gannicusa w „Spartacus: Gods of the Arena”, „Spartacus: Vengeance” i „Spartacus: War of the Damned„. Aktorsko to również Sullivan Hill w „Wolf Creek” oraz Pat McTeer w „Tidelands„.

To jeszcze na koniec młody Paddy, zanim został pierwszym burmistrzem Yoorany. W tej roli wystąpił Rhys Mitchell. Aktor zagrał między innymi Jasona w rodzimej komedii „Movement„.

GLITCH – Sezon 3 – Recenzja – PODSUMOWANIE

To już koniec przygody z tajemniczymi powracającymi zza grobu bohaterami małej australijskiej mieściny zwanej Yooraną. Serial wzbudził na świecie dość duże zainteresowanie, skoro kolejne podmioty po Netflixie dołączyły się do dystrybuowania tej produkcji poza terytorium Australii. Serial był dotychczas też dobrze oceniany przez krytyków. Dla większości widzów był natomiast dobrym widowiskiem posiadającym wiele oryginalnych elementów, w mocno oklepanym przecież temacie.

GLITCH 3 natomiast pozostawia więcej do życzenia, bo warstwa fabularna trochę psuje obraz poprzednich sezonów. Ponadto można się jeszcze przyczepić do zakończenia całej historii, ale to już musicie sami ocenić.

Udostępnij w social mediach