GLITCH – Sezon 2 – RECENZJA

GLITCH 2 – drugi sezon paranormalnego dramatu science-fiction od australijskiej stacji ABC, którego twórcami są Tony Ayres i Louise Fox. Informacje o producentach serialu oraz informacje z wstępnym zarysem fabuły całej historii, zostały zawarte w artykule dotyczącym pierwszej odsłony tego serialu – GLITCH 1.

GATUNKI : dramat sci-fi / paranormal
KRAJ PRODUKCJI : Australia

Drugi sezon serialu, podobnie jak pierwszy, liczy 6 odcinków. GLITCH 3 był emitowany premierowo na australijskim kanale ABC od 14 września 2017 roku do 19 października 2017 roku.

GLITCH – Sezon 2 – RECENZJA

OPIS WPROWADZAJĄCY NIE ZAWIERA SPOILERÓW, ALE POSIADA NAWIĄZANIA DO POPRZEDNIEGO SEZONU

W finale poprzedniego sezonu James Hayes i Doktor Elishia McKellar odkrywają martwe ciało Marii Rose Massoli w samochodzie Vica Eastley’a. Wszystko wskazuje na to, że to on zabił kobietę. Odkąd odkrył prawdę o powracających uważa, że to nienaturalne zjawisko i trzeba wszystko przywrócić zgodnie z naturą. Równocześnie Kate Willis ujawnia się jednemu z miejscowych policjantów, który początkowo chciał ją wywieźć poza miasteczko do szpitala. Później zmienia front i aresztuje Kate za podszywanie się pod martwą żonę swojego kolegi z pracy i rozkopanie grobów na lokalnym cmentarzu.

W tym samym czasie Patrick „Paddy” Fitzgerald chce odzyskać skradziony telefon, na którym jest nagranie jak wychodzi z grobu. Jeśli zostanie potwierdzona jego tożsamość, to będzie mógł starać się o należny spadek. Przy próbie odzyskania komórki Paddy przypomina sobie, że został zamordowany przez swoją własną rodzinę. Elishia przyznaje się też Jamesowi, że prowadziła tajne badania dla Norgard Pharmaceuticals, a raczej firma pracowała dla niej. Ranny Vic przekonuje też Johna do swojego planu przywrócenia martwych naturze i następnie wspólnie porywają pozostałych zmartwychwstałych, by przewieźć ich na most wychodzący poza miasteczko. Na moście powstrzymuje ich James, strzelając do Vica. Elishia informuje go, że ten którego zabił, to nie jest rzeczywiście Vic. Prawdziwy Vic zginął w wypadku.

Po tych wydarzeniach James udał się do szpitala na porodówkę. Sarah urodziła córkę, ale nie obeszło się bez problemów. Podczas porodu Sarah dostała mocnego krwotoku. Lekarz stwierdził, że kobieta na moment nawet umarła. Chwilę później, by niespodzianek nie było za mało, James dostaje telefon z informacją, że Dr Elishia McKellar nie żyje od czterech lat i właśnie znaleziono jej akt zgonu.

OPIS WPROWADZAJĄCY – ciąg dalszy

Na początku nowego sezonu dowiadujemy się, że cztery lata wcześniej Elisha zmartwychwstała w kostnicy. James o swoim odkryciu informuje pozostałych zmartwychwstałych. W tym samym czasie John poznaje kobietę pracującą dla Norgard Pharmaceuticals. Ta wie o jego powrocie oraz posiada jego akta osobowe. Informuje Johna, że jego prawdziwa tożsamość to William Blackburn i został on w przeszłości skazany za napad, zabójstwo i zbezczeszczenie zwłok.

Bardzo szybko ze szpitala do domu Jamesa wypuszczają Sarę z noworodkiem. Wieczorem przed ich domem nachodzi ich Dr Elishia McKellar z prośbą o uratowanie Johna, który jest teraz w niebezpieczeństwie. James razem z Elishą w pierwszej kolejności udają się do pozostałych zmartwychwstałych. Okazuje się, że niewidzialna granica, którą powracający nie mogli przekraczać, przesunęła się i obejmuje teraz dawne schronienie na farmie. James po przybyciu na miejsce odkrywa przy okazji w łóżku swoją dawną żonę Kate z innym facetem. Następnie wymusza na pani doktor wyjaśnienia. Okazuje się, że kobieta zmartwychwstała po tajemniczych lekach, które wcześniej sama zażywała. Powracający też nie są dziełem przypadku, a scenariusza naukowego wykreślonego od podstaw przez Norgard Pharmaceuticals.

GLITCH – Sezon 2 – Recenzja – ANALIZA – część 1

Tak oto prezentuje się zakończenie poprzedniego sezonu i początek GLITCH 2. Australijczycy nie zwalniają tempa w swojej dość oryginalnej produkcji. Choć tempo dosłownie nie jest zbyt wysokie, bo serial nie próbuje na siłę rozpędzać akcji, a bardziej skupia się na elementach gatunkowych nazwanych w zagranicznych serwisach zbiorczą nazwą Mystery. Na wstępie GLITCH 2 dowiadujemy się, że Dr Elishia McKellar wszystkich okłamywała. Nie dość, że eksperymentowała w przeszłości nad przywracaniem ludzi do życia, to jeszcze w dodatku sama zmarła i cztery lata temu powróciła do świata żywych. Nic więc dziwnego, że przestała być dla powracających osobą godną zaufania.

Zmiany nie tylko dotknęły postaci pani doktor. W tym sezonie znacznie więcej ma do powiedzenia Sarah. Z jednej strony spotkało ją praktycznie to samo, co pozostałych powracających. Podczas porodu na chwilę umarła. Niby nic wielkiego, bo śmierć kliniczna czasami zdarza się pacjentom. Jednak Yoorana nie jest zwykłym miejscem, gdzie śmierć nie budzi żadnych emocji. Wręcz przeciwnie – po powrocie do życia ludzi z różnych czasów, temat nawet chwilowej śmierci nie może być traktowany z obojętnością. Szczególne znaczenie ma to dla jej męża Jamesa. Elishia McKellar na moście poinformowała go, że nie zawsze osoby powracające do życia wracają psychicznie takie same. To budzi niepokój funkcjonariusza policji, jeśli to samo dotknęło matkę jego nowo narodzonego dziecka.

Pozostali bohaterowie tej opowieści w GLITCH 2 nadal próbują przypomnieć sobie ostatnie chwile swojego dawnego życia. Amnezja po zmartwychwstaniu jest dość uciążliwa, szczególnie gdy bohaterowie zaczynają podejrzewać, że może każde z nich zostało kiedyś zamordowane. Chęć poznania prawdy o sobie samym i o swojej przeszłości jest naturalnym pragnieniem, które dotyka całą grupę powracających.

GLITCH – Sezon 2 – Recenzja – ANALIZA – część 2

Jakby na uboczu całego głównego wątku jest sprawa pierwszego burmistrza Yoorany Patricka „Paddy’ego” Fitzgeralda. Ten nie trzyma się z resztą grupy i od samego początku po powrocie do życia, gra według własnych zasad. Początkowo Paddy chciał odzyskać swoją dawną posiadłość. Znalazł sobie pomagiera w postaci młodego chłopaka imieniem Beau. Tyle sobie wcześniej zdążył przypomnieć, że wiążą go z nim więzy pokrewieństwa. Na koniec poprzedniego sezonu Paddy przypomniał sobie coś jeszcze. Moment swojej śmierci i fakt, że został zamordowany z ręki swojego syna, a żona tylko na to patrzyła i pozwoliła mu się całkowicie wykrwawić. Paddy podążając tym tropem natrafia na ślady zakłamania historii. Po swojej śmierci oczywiście nie miał wpływu na dalszy bieg wydarzeń, ale to czego się dowiedział, staje się dla niego druzgocące i nie do przyjęcia. Dlatego teraz stara się w jakiś sposób naprostować zakłamaną historię Yoorany oraz jego własnych przodków.

Co ważne GLITCH 2 nie próbuje niczego zmieniać w koncepcji tego serialu. Od samego początku jest to dramat sci-fi, bo element powracających do życia ma charakter naukowy, a nie mistyczny. Teraz w drugim sezonie widzowie już nie mają wątpliwości, że to ingerencja ludzka doprowadziła do zmartwychwstania kilku osób, w tej małej australijskiej miejscowości. Teraz jednak poza wyjaśnieniem przyczyny powrotu do życia tej grupki osób, mamy też element konspiracyjny. W serialu pojawiają się bowiem nowe postacie. Jedne chcą pomóc zmartwychwstałym, a inne wręcz przeciwnie, bo dążą do ich wyeliminowania. To wszystko jeszcze bardziej przyozdabia tą aurę tajemniczości, jaka towarzyszy nam od pierwszych odcinków tego serialu.

GLITCH 2 - Emma Booth

GLITCH – Sezon 2 – Recenzja – O AKTORACH – część 1

Jedną z nowych postaci w GLITCH 2 jest naukowiec z Norgard Pharmaceuticals Nicola Heysen. W tej roli występuje szwedzka aktorka Pernilla August. I tym razem twórcy serialu zaangażowali osobę powszechnie rozpoznawalną. To aktorka, która w swojej karierze zgarnęła wiele cennych nagród. Najbardziej jest znana z roli Shmi Skywalker w Epizodzie I Gwiezdnych Wojen, czyli „Star Wars: Episode I – The Phantom Menace„. Tą samą postacią, ale już w mniejszej roli zagrała w kontynuacji sagi „Star Wars: Episode II – Attack of the Clones„.

GLITCH 2 - Pernilla August

Tajemniczy Phil Holden w GLITCH 2, to natomiast aktorsko Rob Collins. To aktor i muzyk w jednej osobie. Wcielił się on między innymi w postać Josepha Sullivana w serialu „Secret City„.

Całkiem nową postacią jest tu także Owen Nillson. W tej roli wystąpił Australijczyk Luke Arnold. Ostatnio wcielił się on w postać Bassa Sheperda w amerykańskim serialu CBS „Salvation„. Dla miłośników pirackich opowieści, to także John Silver w serialu „Black Sails„.

GLITCH 2 - Luke Arnold

GLITCH – Sezon 2 – Recenzja – O AKTORACH – część 2

To jeszcze słów kilka o aktorach, którzy pojawili się w pierwszym sezonie serii, ale nie zostali oni wcześniej przedstawieni. Młody chłopak imieniem Beau, wokół którego od samego początku zakręcił się pierwszy burmistrz Yoorany, to aktorsko Aaron McGrath. Policjant Chris Rennox, to natomiast w rzeczywistości John Leary. Aktor przewinął się w drobnych rolach przez serial „No Activity” (tą wersję amerykańską) oraz film „Pirates of the Caribbean: Dead Men Tell No Tales„.

Funkcjonariusz policji Vic Eastley, to w rzeczywistości Andrew McFarlane. Australijczyka też mogą niektórzy kojarzyć, ze wspomnianego wcześniej „Secret City„. Natomiast już całkiem na koniec John, a raczej William Blackburn, to w rzeczywistości Rodger Corser.

GLITCH 2 - Rodger Corser

GLITCH – Sezon 2 – Recenzja – PODSUMOWANIE

Tajemnicze eksperymenty naukowe, odkrywane sekrety z przeszłego życia powracających oraz pewien element konspiracyjny, to wszystko możemy znaleźć w drugim sezonie tego australijskiego serialu. GLITCH 2 nie przechodzi jakiejś niepotrzebnej metamorfozy. Co prawda ten ostatni element jest w pewnym sensie pewną nowością, ale nadal ubrany w aurę tajemniczości, nie odkrywa przed nami wszystkich kart. Dzięki temu poznajemy prawdę wraz z głównymi bohaterami tego serialu, bo podążamy za śladami ich przeszłości i teraźniejszości.

Twórcy serwują nam też ciekawą końcówkę tego sezonu. Nadal pozostawia ona sporo znaków zapytania, ale odpowie nam na nie trzeci i zarazem finałowy sezon tego serialu.

Udostępnij w social mediach