Ghostwriter – SEZON 1 – Recenzja

Ghostwriter (pol. autor-widmo) – An Apple Original –  Apple serial oryginalny stworzony dla platformy APPLE TV+. Amerykański serial familijny fantasy, stanowiący reboot serialu BBC emitowanego pod tym samym tytułem. Za produkcję serialu odpowiada Sinking Ship Entertainment oraz Sesame Workshop (znane też jako Children’s Television Workshop CTW).

GATUNKI : familijny / fantasy / paranormal
KRAJ PRODUKCJI : USA

Pierwszy sezon serialu Ghostwriter liczy 13 odcinków. Pierwsze 7 odcinków zostało udostępnionych w momencie startu nowej platformy Apple TV+, czyli w dniu 1 listopada 2019 roku. Kolejne 6 odcinków zostało udostępnione w dniu 1 maja 2020 roku. Serial możemy obejrzeć w języku polskim oczywiście na platformie APPLE TV+.

Ghostwriter – SEZON 1 – Recenzja

OPIS WPROWADZAJĄCY BEZ SPOILERÓW

Serial opowiada o grupie dzieciaków, którzy przeżywają bliskie spotkanie trzeciego stopnia z tajemniczym duchem, który pewnej nocy nawiedził lokalną księgarnię. W niej pomaga swojemu dziadkowi Ruben Reyna, który jest nowy w tutejszym środowisku rówieśników. Rankiem duch postanawia się ujawnić wykonując napis „cześć” na rozlanym na podłodze soku. Następnie tajemniczy duch ponownie daje znać o sobie, ale tym razem w szkole. Jego znaki dostrzegają jedynie Ruben i trzy pozostałe osoby, które były w księgarni podczas pierwszego kontaktu. Grupa zaczyna się zastanawiać, czy to co widzą to jedynie przewidzenia związane ze stresem i przemęczeniem, czy jednak rzeczywistość.

Ich wątpliwości, co do omamów wzrokowych rozwiewa pojawienie się na korytarzu szkolnym białego królika. Ponownie tylko Ruben, Chevon, Curtis i Donna potrafią dostrzec bajkowego gościa. Nikt ponadto nie zauważa białego królika z Alicji w krainie czarów. Jak się później okazuje, królik dosłownie wyszedł z książki umieszczonej na jednym z regałów księgarni, a książka ta ma obecnie puste strony. Wraz z nim do realnego świata przeniknęły także inne postacie znane z kultowej powieści Lewisa Carrolla.

Ghostwriter – SEZON 1 – Recenzja – ANALIZA – część 1

APPLE wraz ze startem swojej nowej platformy APPLE TV+, już 1 listopada 2019 roku serwuje nam reboot serialu familijnego z lat dziewięćdziesiątych. Wtedy właśnie pierwszy raz widzowie mieli okazję obejrzeć przygody dzieciaków rozwiązujących zagadkę tajemniczego ducha, pełniącego rolę autora-widmo. Po zakończeniu emisji pierwszego serialu pod tym tytułem, amerykańskie CBS postanowiło zrobić jego nową wersję. Tym razem nosiła ona tytuł : The New Ghostwriter Mysteries. Jednak nie cieszyła się ona taką popularnością, jak jej pierwowzór. Teraz po dłuższej przerwie za sprawdzoną konstrukcję wzięło się Apple, a dokładnie ich zleceniobiorcy, czyli Sinking Ship Entertainment oraz Sesame Workshop. I trzeba przyznać, że początek opowieści robi naprawdę dobre wrażenie.

Na początku pierwszego sezonu serialu Ghostwriter poznajemy małego Rubena Reynę. Przeniósł się on z mamą do miejscowości ich dziadków, bezpośrednio po śmierci jego babci. Dla Rubena to przykra zmiana środowiska. Nigdy nie był zbyt śmiałym chłopcem, który z łatwością zdobywa przyjaciół. Musiał pozostawić w oddali swojego jedynego przyjaciela, z którym ma obecnie kontakt jedynie internetowy za pośrednictwem tabletu. (iPada Pro – rzecz jasna, czyli przy okazji lokowanie rodzimego produktu ;P… chociaż subtelne, bo bez pokazywania pleców). Dodatkowo Rubena początkowo drażni sytuacja, którą tu zastał. Okazuje się, że niejaka Chevon Redmond traktuje jego dziadka, jak swojego, czyniąc się jego przyszywaną wnuczką. Czarnoskóra Chevon po prostu wcześniej miała dobry kontakt zarówno z jego dziadkiem, jak i jego babcią. Z czasem się dowiadujemy, że o jego babci i jej zwyczajach wie ona znacznie więcej, niż Ruben Reyna.

Ghostwriter – SEZON 1 – Recenzja – ANALIZA – część 2

Los tak chciał, a może wcale nie był to przypadek, że obydwoje przeżyli bliskie spotkanie trzeciego stopnia z tajemniczym duchem, który nawiedził księgarnie dziadka Rubena. Dodatkowo w tym samym miejscu i tym samym czasie znalazło się rodzeństwo Palmer-Moreno. Od tamtej pory także więc Donna i Curtis doświadczają dziwnych zjawisk, które ów duch zaczął wywoływać w ich otoczeniu. Cała czwórka zostaje naznaczona na starcie przez ducha.

Od tego momentu Donna, Curtis, Chevon i Ruben stają się świadkami wizyt książkowych postaci w ich bezpośrednim otoczeniu. Najpierw dzieciaki spotykają postacie z Alicji w krainie czarów, następnie bohaterów z Księgi dżungli, by w następnej kolejności natrafić na westernowych motocyklistów z powieści science-fiction Trinity. Każdy wątek podzielono na kilka odcinków (po dwa, trzy epizody na storyarc). Całość z zachowaniem pierwotnej koncepcji, która powinna przypaść do gustu widzom w każdym wieku, mimo że jest to serial familijny z większym naciskiem na dzieci, jako głównych adresatów.

Ghostwriter – SEZON 1 – Recenzja – ANALIZA – część 3

Mimo że serial bazuje na pomyśle zaprezentowanych serialowo już w latach dziewięćdziesiątych poprzedniego wieku, to dzięki dzisiejszej technice, wiele rzeczy można było wykonać lepiej, co daje wizualnie lepszy efekt końcowy. Mamy więc całą gamę barwnych bajkowych postaci, wrzuconych magicznie do naszego świata. Zabawne jest to, że nikt poza czołową czwórką naszych dzieciaków nie widzi książkowych gości nawiedzających naszą rzeczywistość. Ci jednak potrafią oddziaływać na świat realny i nie zawsze są to oczekiwane reakcje, które mogłyby zostać niezauważone przez osoby dorosłe. No bo wyobraźmy sobie Mowgliego w miejskiej dżungli, który raczej nie będzie stał spokojnie, gdy w jego pobliżu cierpią inne zwierzęta. Natomiast Szalony kapelusznik będzie miał niezły ubaw ze szkolnej instytucji oraz panujących tu zwyczajów.

Poza stroną wizualną serialu Ghostwriter, dostajemy także ciekawych bohaterów. W naszej grupie jest szkolna prymuska Chevon Redmond, a także wschodząca gwiazda sportu Curtis Palmer-Moreno. I trzeba przyznać, że są to postacie całkiem nieźle zagrane, a przecież zawsze jest ryzyko, gdy mamy do czynienia z dziecięcymi aktorami. Często brak doświadczenia bierze górę i wielokrotnie mamy do czynienia ze sztucznym odgrywaniem roli. Tutaj jednak nie ma takich rażących przykładów (no może trochę Donna, ale postać da się lubić, więc można jej to wybaczyć). Warto też dodać, że przykładem seriali młodzieżowych, grające tu dzieciaki mają też więcej lat na karku, niż odgrywane przez nie postacie uczęszczające do middle school.

Ghostwriter – SEZON 1 – Recenzja – ANALIZA – część 4

Warto też zwrócić uwagę na ciekawą i klimatyczną czołówkę do serialu Ghostwriter. Ogólnie plus dla Apple, że na starcie ich seriale stawiają bardziej na intra niż sam napis tytułowy (red. a mówi to osoba, która uważa, że czołówki są właśnie esencją seriali, więc nie powinno się ich olewać).

Kolejnym plusem są efekty specjalne. To już było wspominane, ale dzisiaj o wiele łatwiej jest zrealizować serial w podobnej konwencji, niż to miało miejsce ćwierć wieku temu. Jednak gdyby zaoszczędzono na tych elementach, to Ghostwriter straciłby szybko swój urok. Na całe szczęście Apple w swoich serialach widać mocno potrząsnął portfelem i w żadnym wypadku nie ma mowy o produkcjach niskobudżetowych. Nawet w takim serialu familijnym. No ale co tu dużo mówić, na biednego nie trafiło 😉

Ghostwriter – SEZON 1 – Recenzja – O AKTORACH – część 1

A jak pierwszy sezon Ghostwriter (pol. autor-widmo) wygląda od strony aktorskiej ? Ruben Reyna, to aktorsko Isaac Arellanes. 14-letni aktor miał okazję zagrać Javiera w horrorze „Cucuy: The Boogeyman„. Serialowo trafiały mu się dotychczas role epizodyczne. Wystąpił w jednym odcinku serialu „The Night Shift” oraz ostatnio także w serialu „Euphoria„.

Chevon Redmond, to w rzeczywistości Amadi Chapata. Ona natomiast występowała już na deskach teatru oraz w musicalu. Curtis Palmer-Moreno, to natomiast w świecie realnym Justin Sanchez. Jego serialową siostrę Donnę, odgrywa natomiast Hannah Levinson. Młoda aktorka pojawiła się epizodycznie w drugim sezonie „Designated Survivor” oraz miniserialu na motywach twórczości Stephena Kinga „11.22.63„.

Dziadka Rubena w serialu Ghostwriter odgrywa Jay Santiago. Aktorsko trafiają mu się przeważnie drobne role. Ostatnio mieliśmy go okazję zobaczyć w serialu „The Purge„. Pojawił się również na chwilę w „Black Monday„.

Mama Rubena, to natomiast aktorsko Nicola Correia-Damude. Serialowo to między innymi Maryse Lightwood w „Shadowhunters: The Mortal Instruments„. Aktorka zagrała również w „Dino Dana” oraz zaliczyła drobną rolę w „The Bold Type” (znanym w Polsce jako Dziewczyny nad wyraz). Nicolę mogliśmy też zaobserwować w czwartym sezonie „Haven” oraz ostatnio w premierowym sezonie serialu oryginalnego Amazona „The Boys„.

Ghostwriter – SEZON 1 – Recenzja – O AKTORACH – część 2

To teraz czas na książkowe postacie, które weszły w interakcję z naszą główną ekipą. The Mad Hatter, to aktorsko Josh Cruddas. Zagrał on między innymi Alexei’a w filmie „Polar„. Epizodycznie natomiast pojawił się we wspomnianym już dzisiaj „11.22.63„.

Camarillo Kid, to w rzeczywistości Cameron Brodeur. Aktorsko to między innymi młodsza wersja Luthera z „The Umbrella Academy„. Serialowo to również Soren w „Helix„.

Doktor Frankenstein, to aktorsko Steven Yaffee. Epizodycznie przewinął się on przez drugi sezon „The Expanse„. Jego potwora w tym serialu zagrał Stephen R. Hart. Aktor przewinął się przez pierwszy sezon serialu „Wynonna Earp” oraz drugi sezon serialu „American Gods„. Raine od iskierek wspomnień, to natomiast w rzeczywistości Kiara Groulx.

Ostatni z ważnych postaci książkowych to Mowgli. W tej roli wystąpił Julian Zane. To jeszcze młody chłopak, który dotychczas zaliczał role epizodyczne. Wystąpił on chociażby w pierwszym sezonie serialu oryginalnego Amazon Prime Video – „Patriot„.

Ghostwriter – SEZON 1 – Recenzja – PODSUMOWANIE

Pierwszy sezon serialu Ghostwriter (pol. autor-widmo) robi generalnie dobre wrażenie. Oceniając w kategoriach seriali familijnych, gdzie adresatem są mimo wszystko głównie dzieci, to ogląda się go lepiej niż większość obecnie nadawanych seriali Disney XD, czy Nickelodeon. I mimo, że jest to w pewnym sensie odgrzewany kotlet, to nowa wersja sprawdzonego wcześniej serialu potrafi zachwycić. Dodatkowo momentami potrafi też bawić, jak choćby w odcinkach, w których bohaterowie rozmawiają ze swoimi domowymi pupilami. I co ważne, serial jest łatwostrawny praktycznie dla każdej grupy wiekowej.

Na koniec ważna uwaga. Z serialem tym wiązało się małe nieporozumienie. Część serwisów takich jak IMDb, czy Rotten Tomatoes wskazywało, że pierwszy sezon liczy 26 epizodów. Ostatecznie już wiemy, że pierwszy sezon liczy 13 odcinków, a kolejne odcinki udostępnione na platformie w dniu 9 października 2020 roku otwierają nam już drugi sezon.

Udostępnij w social mediach