GHOST WARS – Sezon 1 – RECENZJA

GHOST WARS – serial oryginalny Syfy. Amerykańsko-kanadyjski horror paranormalny z elementami fantasy i science-fiction, którego twórcą jest Simon Barry. Za produkcję serialu odpowiada Reality Distortion Field (studio produkcyjne Simona Barry’ego i Stephena Hegyes) oraz Nomadic Pictures (kanadyjskie studio produkcyjne z siedzibą w Calgary, założone przez Chada Oakes i Mike’a Frislev).

GATUNKI : horror / paranormal / ghost story
KRAJ PRODUKCJI : USA Kanada

GHOST WARS liczy 13 odcinków. Pierwszy sezon tego serialu jest równocześnie jedynym sezonem tej produkcji. Był on emitowany premierowo na kanale Syfy od 5 października 2017 roku do 4 stycznia 2018 roku.

GHOST WARS – Sezon 1 – RECENZJA

OPIS WPROWADZAJĄCY BEZ SPOILERÓW

Serial opowiada o zjawiskach paranormalnych, które nawiedziły wyspiarskie miasteczko Port Moore w Stanie Alaska. Roman Mercer po wielu latach korzystania z lokalnej pomocy postanawia opuścić miasto. Poza księdzem Roman nie ma w tym miejscu żadnych przyjaciół, a mieszkańcy traktowali jego i jego matkę za świrów uważających się za medium. Gdy Roman próbuje wyjechać z miasteczka, na trasie autobusu nagle pojawia się jakaś ludzka postać. Pojazd stara się hamować, co kończy się wypadkiem. Prawie wszyscy pasażerowie giną, ale Roman uchodzi z życiem.

Tragiczny wypadek krzyżuje plany wyjazdu Romana. Zmuszony on jest zostać w domu swojej matki, która obecnie przebywa poza miastem. Teraz opuszczenie Port Moore to jednak najmniejszy jego problem. Roman zaczyna widzieć powracające niczym duchy osoby, które zginęły w wypadku autobusu. Dzieli się tą informacją z lokalnym szeryfem, ale ten oczywiście nie daje wiary w jego opowieści o duchach. Dopiero gdy widzi martwych ratowników na moście przy którym doszło do wypadku, zaczyna do niego dochodzić, że coś rzeczywiście dziwnego i paranormalnego dzieje się na tym obszarze.

Dla Romana widzenie zmarłych osób to nie pierwszyzna. Ten dar ma już od wczesnego dzieciństwa. W informacje Romana zaczyna też wierzyć szeryf Sam, jednak incydent w kostnicy pozbawia go życia. Duchy powodują bowiem omamy wzrokowe u lokalnych mieszkańców, a tylko Roman Mercer potrafi dostrzec przyczynę problemu. Lokalny ksiądz próbuje namówić mieszkańców, by podjąć plan działania, jednak pani burmistrz nie chce wierzyć w opowieści o duchach. Policjanci jednak zaczynają wierzyć Romanowi gdy widzą, jak radiowóz znika na moście. Zniszczony most, który jest jedyną drogą wylotową z Port Moore, potrafi dostrzec tylko Roman. Mężczyzna przekonuje policjantów, że to robota duchów, którzy mamią ich wzrok. Teraz by przeżyć, wszyscy muszą zaufać specjalnym zdolnościom paranormalnym Romana.

GHOST WARS – Sezon 1 – Recenzja – ANALIZA – część 1

Na przełomie 2017 i 2018 roku stacja Syfy prezentuje swoim widzom horror ze zjawiskami paranormalnymi. Tym razem jest to opowieść o duchach, które opanowały małe miasteczko Port Moore u wybrzeży kontynentalnej części Alaski. Jedyna droga wylotowa z miasta prowadziła przez most, który został zniszczony przez wrogie duchy. Te posiadają zdolność stwarzania iluzji, więc nikt z mieszkańców nawet nie widzi, że most został doszczętnie zniszczony. Uświadamia im to dopiero Roman Mercer, który od wczesnego dzieciństwa posiada zdolność dostrzegania osób zmarłych, które jako duchy zostały na naszej planecie. W ten sposób młody chłopak, który chciał opuścić wreszcie Port Moore, staje się tym samym osobą niezwykle niezbędną w tej nierównej walce ze złowrogimi duchami. A te nie przebierają w środkach. Nie wiemy jednak skąd ich wrogie nastawienie do lokalnej ludności i jakie mają początkowo intencje wobec zamieszkałych w Port Moore.

Generalnie cały GHOST WARS skupia się na walce o przetrwanie mieszkańców Port Moore broniących się przed inwazją duchów. Z początku nikt jednak nie chce wierzyć, że za dziwnymi zjawiskami stoją duchy. Jeśli ktoś w tym przypadku się dziwi, to mówiąc kolokwialnie nie jest to dziwne. Nikt jednak nie chce z początku wierzyć w opowiadania Romana, chociaż on z dnia na dzień nie zaczął widzieć duchy. Roman ma ten dar od dawien dawna. Gdy młody mężczyzna ostrzega lokalnych mieszkańców, a oni nadal lekceważą jego apele, to sami proszą się o kłopoty. No ale ze scenariusza GHOST WARS wiemy, że nikt w Port Moore od lat nie traktował Romana i jego matki poważnie. Tym bardziej, że matka Romana robiła tu niegdyś oficjalnie za lokalne medium. Problem tylko taki, że nawet jeśli niektórzy z nich doświadczyli paranormalnych zjawisk na własnej skórze, to nadal idą w zaparte uznając sprawę tych całych duchów za jakąś bajkę.

GHOST WARS – Sezon 1 – Recenzja – ANALIZA – część 2

Często w tym serialu mamy do czynienia z irracjonalnym postępowaniem mieszkańców. Jasna sprawa – atakują ich duchy – to nie jest normalne. Kryzysowa sytuacja nie wyłącza jednak myślenia. Choć można odnieść w niektórych przypadkach wrażenie, że tu nie ma co wyłączać, bo kilka czołowych postaci serialu nigdy nie miało nawet włączonego wcześniej myślenia 🙂 Nie obrażając nikogo, to jeszcze w przypadku podchmielonych mieszkańców to niekoniecznie dziwi, ale przy żonie pani burmistrz, która jest wykształconą lekarką, to jednak może poważnie zastanawiać. Ciężko nawet w tłumie mieszkańców Port Moore znaleźć w tej kryzysowej sytuacji osobę rozsądną i odpowiedzialną. Taką z początku wydaje się ksiądz Dan Carpenter, ale niektóre fragmenty serialu mogą podważać tą opinię o tej osobie.

W serialu GHOST WARS duchy potrafią manipulować lokalnymi mieszkańcami. Tworzą przed nimi iluzję, która może doprowadzić do ich śmierci. Tym samym część mieszkańców praktycznie popełnia samobójstwo nie mając świadomości tego co czyni. Wszystko przez omamy wzrokowe, a te w tej produkcji prezentują się całkiem ciekawie. Duchy jednak mają więcej asów w rękawie, bo i potrafią wnikać w inne żywe osoby. W GHOST WARS dostajemy nawet epizodycznie tym samym element egzorcyzmów, gdy lokalny ksiądz uświadamia sobie, że jest to rozsądna droga do wyzwolenia osoby spod wpływu złego ducha. Strategia działania duchów klaruje nam się z każdym kolejnym odcinkiem serialu, a do mieszkańców Port Moore szybciej dociera, że to nie przelewki. Wymagana jest współpraca wszystkich i kooperacja, ale jak tu ufać wszystkim, gdy na uboczu miasta znajduje się odcięty od reszty instytut naukowy (fizyki), który nie budzi zaufania w czasie kryzysu.

Koniec końców całkiem ciekawie w tym serialu prezentuje się ta cała walka z duchami. Drażnić jedynie może postępowanie poszczególnych postaci, ale powiedzmy sobie szczerze – przekrój społeczny Port Moore nie jest niczym nadzwyczajnym, więc znajdziemy tu skończonych idiotów, jak i również kilku bohaterów, których łatwiej nam będzie polubić.

GHOST WARS – Sezon 1 – Recenzja – O AKTORACH – część 1

A jak te wszystkie postacie wyglądają od strony aktorskiej ? Roman Mercer, to aktorsko Avan Jogia. To kanadyjsko-brytyjski aktor, scenarzysta, reżyser, piosenkarz, a nawet aktywista społeczny indyjskiego pochodzenia. Całkiem niedawno mogliśmy go obejrzeć jako Berkeley’a w sequelu Zombieland, a mianowicie „Zombieland: Double Tap„. Serialowo to przede wszystkim Beck Oliver w serialach Nickelodeon. Zagrał tą postać w „Victorious” oraz „iCarly„. To również Ben Stark w „Caprica” oraz Ulysses Zane w „Now Apocalypse„.

Billy McGrath, to aktorsko Kim Coates. Aktor jest najbardziej znany z roli Alexandra”Tig” Tragera w „Sons of Anarchy„. Serialowo to również Ed Logan z „Godless” oraz Declan Gardiner z „Bad Blood„.

Ojciec Dan Carpenter, to w rzeczywistości Vincent D’Onofrio, znany chociażby z roli Edgara w filmie „Men in Black„. Serialomaniacy powinni go znać przede wszystkim z postaci Roberta Gorena w „Law & Order: Criminal Intent„. To również Wilson Fisk z marvelowego serialu platformy Netflix – „Daredevil„. Ponadto aktora mogliśmy również obejrzeć w serialu „Emerald City„.

Doktor Landis Barker, to natomiast aktorsko Kandyse McClure. Ją możemy kojarzyć z roli Dee, a dokładnie Anastasii Dualli w „Battlestar Galactica„. To również doktor Clementine Chasseur w „Hemlock Grove” i Shontal w „Arctic Air„. Aktorka również przewinęła się przez Facebook Watch Original „Limetown” oraz netflixowy „V Wars„.

GHOST WARS – Sezon 1 – Recenzja – O AKTORACH – część 2

Doug Rennie, to aktorsko Meat Loaf. Aktor i piosenkarz w serialach przeważnie gra jedynie role epizodyczne. Przewinął się chociażby przez musical „Glee” oraz świetną antologię „The Outer Limits” (znaną w Polsce pod tytułem Po tamtej stronie).

Tajemnicza (z początku) przyjaciółka Romana – Maggie Rennie, to w rzeczywistości Kanadyjka Elise Gatien. Serialowo to przykładowo Meadow w „Colony” oraz Corinne z pierwszego sezonu „iZombie„.

Lekarka Marilyn McGrath-Dufresne, to w rzeczywistości Kristin Lehman. Ją możemy kojarzyć z postaci Miriam Bancroft w pierwszym sezonie „Altered Carbon„. To również Gwen Eaton w „The Killing„. Aktorka również wcieliła się w kilka postaci w antologii „The Outer Limits„.

Burmistrz Port Moore – Valerie „Val” McGrath-Dufresne, to aktorsko Kanadyjka Luvia Petersen. Serialowym widzom jest ona chyba najbardziej znana z postaci Jasmine Garzy w „Continuum„. W drobnych rolach przewinęła się również przez trzeci sezon „Falling Skies„, drugi sezon „The 100” oraz trzeci sezon „Riverdale„.

Dziewczynki lekarki i pani burmistrz: Abigail i Isabel, to kolejno aktorsko Sarah Giles i Allison James. Ta pierwsza została zaangażowana do serialu „Home Before Dark„.

Marcus Moon z którym związany jest wątek egzorcyzmów, to aktorsko Chance Hurstfield. Serialowo to głównie Danny Dixon z produkcji ABC „A Million Little Things„.

Matka Marcusa – Sophia Moon, to aktorsko Sharon Taylor. Ostatnio to między innymi Myka z drugiego sezonu „Altered Carbon„. Serialowo to również Rose Sunwind w „Bad Blood” oraz Faora z komiksowego „Smallville„.

GHOST WARS – Sezon 1 – Recenzja – O AKTORACH – część 3

Prowadząca lokalny bar Karla Kowalski-Jones, to aktorsko Sonja Bennett. Aktorka w przeszłości przewinęła się przez takie seriale, jak „Eureka„, „Battlestar Galactica„, czy „Masters of Horror„.

Paolo Jones, to aktorsko Andrew Moxham. Jego niektórzy mogą kojarzyć z trzeciego sezonu antologii „Fargo„. Szeryf Sam Perkins jedynie z pierwszego odcinka, to natomiast w rzeczywistości Tim Guinee. Aktor występuje w roli Scotta Ryana w „Homeland„. Serialowo to również Collis Huntington w „Hell on Wheels„, Andrew Wiley w „The Good Wife” oraz Ben Matheson w „Revolution„.

Winston, to aktorsko Philip Granger. Jego możemy kojarzyć z roli Joe w „Rogue„. Epizodycznie przewinął się natomiast przez pierwszy sezon serialu „Lucifer” oraz czwarty sezon „Once Upon a Time„.

Daphne Holt, to w rzeczywistości Carmel Amit. Ją możemy kojarzyć z roli Jamie w „Virgin River„. To również Jenny z „Somewhere Between„. Epizodycznie przewinęła się także przez „The Crossing” i nową edycję „The Twilight Zone„.

Siostra Bake Sale Carol, to aktorsko Kathryn Kirkpatrick. Aktorka przeważnie przewija się przez różne seriale jedynie w rolach epizodycznych. Pojawiła się w „SGU Stargate Universe„, „Alcatraz„, czy w dokrętce po latach „The X Files„.

Edward Clark, to aktorsko Ryan Robbins. Jego znamy między innymi z postaci Henry’ego Fossa w serialu „Sanctuary„. To również Charlie Connor z „Battlestar Galactica” oraz Diego z „Caprica„. Bardziej współczesne czasy to jego występy w „Falling Skies„, „Republic of Doyle” oraz „Sacred Lies„. Aktorsko również wcielał się w kilka postaci komiksowych. To Rory z „Deadly Class„, Conklin z „Arrow” oraz Taka z serialu „Van Helsing„.

To już całkiem na koniec Norm Waters z biura szeryfa. W tej roli wystąpił Kanadyjczyk Jesse Moss. Jest on znany między innymi z filmu „Final Destination 3„. Serialowo to głównie Quinn McKaye w „Whistler„. Aktor w przeszłości przewinął się również przez „Are You Afraid of the Dark?” oraz kilka odcinków „The Outer Limits„.

GHOST WARS – Sezon 1 – Recenzja – PODSUMOWANIE

Pierwszy sezon GHOST WARS okazał się równocześnie sezonem ostatnim. Serial został bowiem skasowany przez Syfy. Czy warto w takim przypadku zabierać się za tą produkcję ? Możemy powiedzieć, że po trzynastu odcinkach sezon ma generalnie swoje zwieńczenie. To produkcja praktycznie jednowątkowa, a skoro sezon ma swoje zwieńczenie, to główny i jedyny wątek został praktycznie zamknięty i zakończony. Serial oczywiście był robiony z myślą o kontynuacji, więc ma otworzoną furtkę na kolejny sezon, ale spokojnie da się to obejrzeć nawet ze świadomością, że kontynuacja GHOST WARS już nigdy nie powstanie.

Serial jako horror o duchach sprawdza się całkiem nieźle, więc może przypaść do gustu miłośnikom takiej tematyki. Ponadto to dobry serial dla widzów, którzy lubią małomiasteczkowe historie. Ta przenosi nas w mieścinę na obrzeżach Alaski. Fizycznie serial jest kręcony w Prowincji Alberta w Kanadzie, ale i tak widoki robią wrażenie (red. a może szczególnie robią wrażenie dlatego, że jest kręcony w Albercie, bo to niezwykle malownicze miejsce).

Niektóre postacie w tym serialu scenariuszowo potrafią drażnić swoją głupotą, ale na szczęście te drobne minusy są w mniejszości w stosunku do plusów tej produkcji. Najlepiej jednak sami oceńcie serial na własnej skórze, by przekonać się jak będzie odbierać poszczególne postacie.

Udostępnij w social mediach