Freakish – SEZON 2 – Recenzja

Freakish 2 (pol. Sfreakowani 2) – A hulu Original – hulu serial oryginalny. Drugi sezon horroru, zrealizowanego w konwencji teen drama. Informacje o producentach serialu oraz informacje z wstępnym zarysem fabuły całej historii, zostały zawarte w artykule dotyczącym pierwszej odsłony tego serialu – FREAKISH 1.

GATUNKI : horror / teen drama / dystopian fiction / apokaliptyczny / survivalowy / monster movies
KRAJ PRODUKCJI : USA

Drugi sezon serialu liczy, podobnie jak pierwszy, 10 odcinków. Freakish 2 został udostępniony widzom na platformie hulu w całości 18 października 2017 roku.

Freakish - hulu - promo

Freakish – SEZON 2 – Recenzja

OPIS WPROWADZAJĄCY NIE ZAWIERA SPOILERÓW, ALE POSIADA NAWIĄZANIA DO POPRZEDNIEGO SEZONU

W finałowych odcinkach poprzedniego sezonu grupa nastolatków, która schroniła się w obiekcie szkoły, dowiaduje się szokujących informacji na temat pobliskiej fabryki chemicznej. Wszystko wskazuje na to, że śmiercionośna chmura, która spowodowała zarażenie wielu mieszkańców miasta, nie jest dziełem przypadku. Ci którzy ocaleli zabarykadowali się w budynku szkoły, jednak nie każdemu z nich dane było tam przeżyć. Śmierć ponosi Natalie, która staje się kolejną ofiarą tajemniczego eksperymentu.

W drugim sezonie Glover opuszcza budynek szkoły w poszukiwaniu lekarstw, które są niezbędne rannemu Lashawnowi. Ostatecznie udaje mu się zdobyć to po co przyszedł, równocześnie napotykając na swojej drodze inną grupę ocalałych. Glover postanawia zabrać ich ze sobą do budynku szkoły. Tam pozostali uczniowie sceptycznie patrzą na nową grupę. Największą nieufność budzą wśród nowych ocalałych Anka i Oliver Kellerowie. Wszystko to z powodu ich rodzinnych powiązań z ludźmi odpowiedzialnymi za tą całą katastrofę.

Freakish - hulu

Freakish – SEZON 2 – Recenzja – ANALIZA – część 1

Freakish 2 (pol. Sfreakowani 2) kontynuuje wątki ocalałych nastolatków, którzy zabunkrowali się w obiekcie szkoły. Jeżeli ktoś liczył na to, że przedstawiona historia ruszy fabularnie do przodu poza obiekt szkoły, to mówiąc kolokwialnie bardzo się przeliczył. Widać twórcy serialu przyjęli koncepcję survivalowego horroru, opartego na ukryciu się w schronie i walki w nim o przetrwanie, pomijając wszystko inne, co jest istotne w tego typu produkcjach. Jest jeszcze opcja, że od początku nie mieli zbytnio pomysłu na rozwój wypadków. Pojawił się dobry pomysł z mutacją w wyniku chemicznego eksperymentu, ale zabrakło wybudowania wokół tego większej historii wielowątkowej. W ten sposób krążymy wokół mniej więcej tego samego, z czym mieliśmy do czynienia w pierwszym sezonie Freakish.

Twórcy lekko zadbali, by we Freakish 2 widzowie nie mieli do czynienia ciągle z tą samą ekipą. Zgodnie z modą panującą w produkcjach serialowych o zombie, przetrzebili nieco naszą grupę nastolatków. Choć trzeba kolejny raz podkreślić, że Freakish tak do końca nie jest serialem o apokalipsie zombie, choć realizowany jest w podobnym stylu. Mamy tu jednak do czynienia z czymś innym, niż klasycznymi żywymi trupami. Mniejsza jednak o detale – trzon pozostaje podobny, a trzonem jest walka o przetrwanie. Podczas tej walki siłą rzeczy zdarzają się ofiary. To tak jak na wojnie – tego nie da się uniknąć.

Freakish – SEZON 2 – Recenzja – ANALIZA – część 2

Tutaj we Freakish 2 także nie obyło się bez ofiar. Gdy miłosne wzloty zaczęły niektórych cudem ocalałych łączyć w pary, to okrutny los pozbawiał ich życia. Taka sytuacja miała miejsce w przypadku Natalie i Diesela. Niewiele brakowało, a związek Lashawna z Zoe Parker też przeszedłby do historii. Najpierw Lashawn wylosował nieszczęśliwie dla siebie wyjście na zwiady, a później mało nie przypłacił tego wszystkiego własnym życiem. Na nieszczęście dla widzów, poza survivalową walką o przetrwanie nie zmieniło się nic, co by pomogło Freakish 2 stać się produkcją bardziej ambitną. Mimo, że pierwsza odsłona sugerowała nam ciekawą historię, która w pewnym stopniu jest czymś odmiennym od seriali o żywych trupach, które już tak dobrze znamy, to brak rozwoju fabuły burzy dobry obraz startu całości.

We Freakish 2 (pol. Sfreakowani 2) wprowadzono nowe postacie. Miał to być pewien element świeżości. Jasna sprawa – część ekipy umiera, to zastępują ich inni bohaterowie. To schemat powszechnie znany z innych seriali o podobnej survivalowej tematyce. Tu w przypadku pojawienia się nowej grupy ocalałych pojawia się spora nieufność pierwotnej ekipy. Pojawiają się też pierwsze pytania. Jednym z nich jest w jaki sposób nowi przeżyli rozprzestrzenianie się chemicznych oparów. Nazwiska niektórych nowych ocalałych mogą sugerować, że ich nagłe pojawienie się, nie jest kwestią przypadku. Teraz grupa musi podjąć męską decyzję, czy zaufać nowym, czy traktować ich jako współwinnych zaistniałych wydarzeń.

Freakish – SEZON 2 – Recenzja – O AKTORACH – część 1

A jak to wszystko wygląda od strony aktorskiej ? W pierwszym artykule ten temat został potraktowany nieco po macoszemu. Czas więc rzucić więcej światła na kwestie aktorskie.

Grover Jones w tym serialu, to w rzeczywistości Leo Howard. Zagrał on w przeszłości młodego Conana w nowej wersji tej historii „Conan the Barbarian” (w dorosłej postaci był to Jason Momoa). Serialowo niektórzy mogą go kojarzyć z seriali dla dzieci od Disney XD. Epizodycznie natomiast wystąpił w serialu Netflixa „Santa Clarita Diet„.

Freakish 2 - Leo Howard

Violet Adams to aktorsko Liza Koshy. Ona zagrała swoją imienniczkę Lizę w produkcji oryginalnej YouTube „Liza on Demand„. Koshy jest równocześnie współtwórczynią i producentką wykonawczą tego serialu.

Lashawn Deveraux to w rzeczywistości Melvin Gregg. Aktor grał do tej pory w niszowych produkcjach The Asylum.

Urocza Zoe Parker to natomiast Youtuberka Meghan Rienks. Jest ona między innym współprowadzącą AwesomenessTV.

Freakish – SEZON 2 – Recenzja – O AKTORACH – część 2

Barrett McIntyre to aktorsko Tyler Chase. Zaliczał on dotychczas role wyłącznie epizodyczne. Przewinął się przez takie seriale jak „Nashwille„, czy „Six„.

Diesel Turner to natomiast Adam Hicks (red. PS. czy tylko mi się tak wydaje, że on jest podobny do Eda Sheerana ? ;P). Aktorsko mogą go niektórzy kojarzyć z roli Truetta Finchama w „Texas Rising„. Poza aktorstwem to także piosenkarz, rapper i tekściarz.

Z nowych postaci z drugiego sezonu najbardziej znane są dwie osoby. Pierwszą z nich jest odgrywający postać Zane’a Hiatta – Jordan Calloway. To przede wszystkim Kevin McArdle w „Beyond„. Znamy go także z postaci Khaila w „Black Lightning„. Występował też jako Chuck Clayton w „Riverdale„.

Drugą znaną osobą w światku aktorskim jest grająca postać Anki Keller – Saxon Sharbino. Zagrała ona Kendrę Bowen w remake’u „Poltergeist„. Serialowo możemy ją kojarzyć jako Amelię Robbins w „Touch„. Zagrała też Sarę Pearson w „American Vandal„. Epizodycznie wystąpiła też w trzecim sezonie serialu „Lucifer„.

Freakish 2 - Saxon Sharbino

Freakish – SEZON 2 – Recenzja – PODSUMOWANIE

Na niewiele się zdały nowe znane twarze w Freakish 2. Jeśli fabularnie serial nie poszedł do przodu, to cała ta produkcja zaczęła tracić swój pierwotny urok. To samo musieli odczuć widzowie hulu, bo oglądalność drugiego sezonu spadła. W lipcu 2018 roku ogłoszono kasację serialu, więc produkcja ta nie dostała zielonego światła na trzeci sezon. Minęło już sporo czasu i jakoś nie ma wieści, by ktokolwiek chciał ratować ten serial. Z jednej strony to nie dziwi, bo Freakish 2 niewiele posunął fabułę do przodu i kręciliśmy się mniej więcej wokół tego samego, z czym mieliśmy do czynienia w pierwszej odsłonie.

Generalnie nie jest to jednak zły serial. Czegoś jednak zabrakło, bo mimo ryzykownego zagrania połączenia horroru z teen drama, to całość wyszła na plus. Bardziej blado wypadło przekłucie dobrego początku całej historii, w szerszą wielowątkową opowieść o przetrwaniu. Żal po kasacji jednak pozostanie, bo serial miał potencjał i przy nowych pomysłach, historię można było pociągnąć w lepszym kierunku.

Udostępnij w social mediach