FREAKISH – Sezon 1 – RECENZJA

FREAKISH (polski tytuł : Sfreakowani) – A hulu Original – serial oryginalny hulu. Amerykański dystopijny i apokaliptyczny serialowy horror, wyprodukowany dla hulu przez AwesomenessTV (studio filmowe Casey’a Fentona i partnerów – obecnie ViacomCBS).

GATUNKI : horror / teen drama / dystopian fiction / apokaliptyczny / survivalowy / monster movies
KRAJ PRODUKCJI : USA

Pierwszy sezon serialu FREAKISH liczy 10 odcinków. Został on udostępniony premierowo na platformie hulu 10 października 2016 roku.

FREAKISH – Sezon 1 – RECENZJA

OPIS WPROWADZAJĄCY BEZ SPOILERÓW

Pierwszy sezon serialu opowiada historię młodych ludzi, którzy zostali uwięzieni w budynku szkoły. Miało to miejsce po tym jak na zewnątrz obiektu pojawiła się toksyczna chmura. Była ona wynikiem eksplozji w pobliskich zakładach chemicznych. Zetknięcie z oparami powoduje przemianę fizjologiczną, którą poprzedza stopniowa zmiana osobowości. Grupa nastolatków znalazła się w potrzasku, mimo, że do wybuchu doszło już po godzinach lekcyjnych. Mamy tu jednak do czynienia z ekipą, która z różnych przyczyn (głównie za karę) została w szkole po lekcjach. To w pewnym sensie uratowało ich życie, jednak budynek szkoły nie jest idealnym miejscem na przetrwanie przez dłuższy czas. Młodzi ludzie stają przed dylematem: próba radiowa kontaktu z ocalałymi, czy fizyczne szukanie pomocy poza gmachem szkoły.

FREAKISH – Sezon 1 – Recenzja – ANALIZA – część 1

Tak rysuje się w skrócie fabuła pierwszego sezonu FREAKISH (pol. Sfreakowani). FREAKISH to horror głównie dla miłośników produkcji o zombie. Nie jest to jednak standardowy serial o żywych trupach. Serial opowiada bowiem o grupie nastolatków, którzy stają w szranki z mutantami, powstałymi po wybuchu chemikaliów w miejskich zakładach chemicznych. Mamy tu więc inne podejście do tematu, ale koncepcja jest zbliżona do typowych seriali o zombie.

Nie jest to więc standardowy film/serial o zombie, jakich wiele w ostatnich latach (przykładowo „Fear the Walking Dead„). Koncepcja mutacji bardziej przypomina fabułę gry „The Last of Us„, największego hitu na PS3, który później został zremasterowany pod konsolę PS4. Tam także nie mieliśmy do czynienia bezpośrednio z wracającymi zza grobu trupami. Różnicą jest jednak geneza mutacji.

FREAKISH – Sezon 1 – Recenzja – ANALIZA – część 2

W pierwszym sezonie FREAKISH widzowie jednak nie dostają od razu gotowych odpowiedzi na temat genezy mutacji. To dodaje aury tajemniczości. Pojawiają się też wątki konspiracyjne, które wskazują, że nie każdy z nastolatków znalazł się na terenie szkoły całkiem przypadkiem.

Cały serial zrealizowano w konwencji Teen Drama. Mamy więc przeplatane wątki romantyczne nastolatków, ich ukryte sekrety, oraz sympatie i antypatie rówieśników. To tego dodamy dramaty rodzinne i mamy typowy serial młodzieżowy, tyle że osadzony w koszmarze rodem z apokaliptycznych horrorów.

Główne role w serialu FREAKISH przypadły młodym aktorom, bez większego dorobku zawodowego (z drobnymi wyjątkami). Postacie są jednak charakterologicznie bardzo zróżnicowane. To jest na plus dla całej produkcji. Mamy tu standardowo: szkolną gwiazdę sportu, a także: dziewczynę pokroju miss high school, speca od informatyki, licealną intelektualistkę, rudego kolesia podobnego do Eda Sheerana (;P), czy też z pozoru żałosnego zalotnika. Prawdopodobnie, gdyby nie tragiczne wydarzenie, osoby te nie stanowiłyby nigdy żadnej zgranej grupy. Twórcy więc serwują nam dodatkowo tzw. syndrom ocalałych rozbitków.

FREAKISH – Sezon 1 – Recenzja – PODSUMOWANIE

Pierwszy sezon FREAKISH (pol. Sfreakowani) potrafi być wciągający, nawet dla osób średnio zainteresowanych horrorami. Serial można śmiało polecić miłośnikom produkcji o zombie, jak i fanom ckliwych historii charakterystycznych dla obyczajowego teen drama. I to jest nawet zaskakujące, że tworząc serial typu apokaliptycznego, czy postaopokaliptycznego, ktoś odpowiedzialny za scenariusz, ryzykował z wrzuceniem do fabuły jako ocalałych grupę nastolatków. Mało tego, mimo ryzykownego pomysłu, wyszło to w ostatecznym rozrachunku na plus. Niestety serial zakończył swój żywot na drugim sezonie (red. przeczytajcie recenzję drugiej odsłony -> „Freakish – sezon 2„).

Udostępnij w social mediach