FREAKISH – Sezon 1 – RECENZJA

FREAKISH – A hulu Original – Hulu serial oryginalny. Horror serialowy wyprodukowany dla Hulu przez AwesomenessTV (studio filmowe Casey’a Fentona i partnerów). Sezon pierwszy był udostępniany pierwotnie na platformie HULU od 10 października 2016 roku. Liczył 10 odcinków. W Polsce całość można obejrzeć na platformie HBO GO, gdzie figuruje w bibliotece VOD pod polskim tytułem Sfreakowani.

FREAKISH to horror głównie dla miłośników produkcji o zombie. Nie jest to jednak standardowy serial o żywych trupach. Serial opowiada bowiem o grupie nastolatków, którzy stają w szranki z mutantami, powstałymi po wybuchu chemikaliów w miejskich zakładach chemicznych. Mamy tu więc inne podejście do tematu, ale koncepcja jest zbliżona do typowych seriali o zombie.

FREAKISH – Sezon 1 – RECENZJA

OPIS WPROWADZAJĄCY BEZ SPOILERÓW

Pierwszy sezon serialu opowiada historię młodych ludzi, którzy zostali uwięzieni w budynku szkoły. Miało to miejsce po tym jak na zewnątrz obiektu pojawiła się toksyczna chmura. Była ona wynikiem eksplozji w pobliskich zakładach chemicznych. Zetknięcie z oparami powoduje przemianę fizjologiczną, którą poprzedza stopniowa zmiana osobowości. Grupa nastolatków znalazła się w potrzasku, mimo, że do wybuchu doszło już po godzinach lekcyjnych. Mamy tu jednak do czynienia z ekipą, która z różnych przyczyn (głównie za karę) została w szkole po lekcjach. To w pewnym sensie uratowało ich życie, jednak budynek szkoły nie jest idealnym miejscem na przetrwanie przez dłuższy czas. Młodzi ludzie stają przed dylematem: próba radiowa kontaktu z ocalałymi, czy fizyczne szukanie pomocy poza gmachem szkoły.

FREAKISH – Sezon 1 – Recenzja – ANALIZA

Tak rysuje się w skrócie fabuła pierwszego sezonu FREAKISH (pol. Sfreakowani). Nie jest to standardowy film/serial o zombie, jakich wiele w ostatnich latach (przykładowo „Fear the Walking Dead„). Koncepcja mutacji bardziej przypomina fabułę gry „The Last of Us„, największego hitu na PS3, który później został zremasterowany pod konsolę PS4. Tam także nie mieliśmy do czynienia bezpośrednio z wracającymi zza grobu trupami. Różnicą jest jednak geneza mutacji.

W pierwszym sezonie FREAKISH widzowie jednak nie dostają od razu gotowych odpowiedzi na temat genezy mutacji. To dodaje aury tajemniczości. Pojawiają się też wątki konspiracyjne, które wskazują, że nie każdy z nastolatków znalazł się na terenie szkoły całkiem przypadkiem.

Cały serial zrealizowano w konwencji Teen Drama. Mamy więc przeplatane wątki romantyczne nastolatków, ich ukryte sekrety, oraz sympatie i antypatie rówieśników. To tego dodamy dramaty rodzinne i mamy typowy serial młodzieżowy, tyle że osadzony w koszmarze rodem z apokaliptycznych horrorów.

Główne role w serialu FREAKISH przypadły młodym aktorom, bez większego dorobku zawodowego (z drobnymi wyjątkami). Postacie są jednak charakterologicznie bardzo zróżnicowane. To jest na plus dla całej produkcji. Mamy tu standardowo: szkolną gwiazdę sportu, a także: dziewczynę pokroju miss high school, speca od informatyki, licealną intelektualistkę, rudego kolesia podobnego do Eda Sheerana (;P), czy też z pozoru żałosnego zalotnika. Prawdopodobnie, gdyby nie tragiczne wydarzenie, osoby te nie stanowiłyby nigdy żadnej zgranej grupy. Twórcy więc serwują nam dodatkowo tzw. syndrom ocalałych rozbitków.

FREAKISH – Sezon 1 – Recenzja – PODSUMOWANIE

Pierwszy sezon FREAKISH (pol. Sfreakowani) potrafi być wciągający, nawet dla osób średnio zainteresowanych horrorami. I to jest nawet zaskakujące, że tworząc serial typu apokaliptycznego, ktoś odpowiedzialny za scenariusz, ryzykował z wrzuceniem do fabuły jako ocalałych grupę nastolatków. Mało tego, mimo ryzykownego pomysłu, wyszło to w ostatecznym rozrachunku na plus.

Serial można śmiało polecić miłośnikom produkcji o zombie, jak i fanom ckliwych historii charakterystycznych dla obyczajowego Teen Drama. Całość jest w Polsce dostępna na HBO GO.

FREAKISH – Sezon 1 – Recenzja – OD AUTORA

PS. Autora: Serial na chwilę obecną ma status „cancelled”, czyli nie dostał zielonego światła na kolejne sezony. Jednak świat seriali mocno się pod tym względem zmienił w ostatnich latach. To co jednego dnia jest ze statusem – „serial skasowany”, już jutro może mieć ponownie status „emisja trwa”. Zastanawiałem się długo, czy rozbijać w swoich recenzjach ten serial na sezony (jak większość). Gdyby się coś zmieniło na tym polu, to artykuł zostanie uzupełniony o tą informację.

UPDATE: upłynęło już zdecydowanie za dużo czasu, więc jest pewne, że serial ostatecznie zakończył swój żywot na drugim sezonie. Recenzję drugiego sezonu możemy przeczytać tutaj -> FREAKISH 2

Udostępnij w social mediach