FREAKISH – Season 1

FREAKISH– to serial oryginalny HULU. Jest to horror serialowy wyprodukowany dla Hulu przez AwesomenessTV (studio filmowe Casey’a Fentona i partnerów). Sezon pierwszy był emitowany pierwotnie na platformie Hulu od 10 października 2016 roku. Liczył 10 odcinków. W Polsce całość można obejrzeć na platformie HBO GO, gdzie figuruje w bibliotece VOD pod polskim tytułem „Sfreakowani„.

FREAKISH to horror głównie dla miłośników produkcji o zombie. Nie jest to jednak standardowy serial o żywych trupach. Serial opowiada bowiem o grupie nastolatków, którzy stają w szranki z mutantami, powstałymi po wybuchu chemikaliów w miejskich zakładach chemicznych. Mamy tu więc inne podejście do tematu, ale koncepcja jest zbliżona do typowych seriali o zombie.

FREAKISH – Season 1

OPIS WPROWADZAJĄCY BEZ SPOILERÓW

Pierwszy sezon serialu opowiada historię młodych ludzi, którzy zostali uwięzieni w budynku szkoły. Miało to miejsce po tym jak na zewnętrz obiektu pojawiła się toksyczna chmura. Była ona wynikiem eksplozji w pobliskich zakładach chemicznych. Zetknięcie z oparami powoduje przemianę fizjologiczną, którą poprzedza stopniowa zmiana osobowości. Grupa nastolatków znalazła się w potrzasku, mimo, że do wybuchu doszło już po godzinach lekcyjnych. Mamy tu jednak do czynienia z ekipą, która z różnych przyczyn (głównie za karę) została w szkole po lekcjach. To w pewnym sensie uratowało ich życie, jednak budynek szkoły nie jest idealnym miejscem na przetrwanie przez dłuższy czas. Młodzi ludzie stają przed dylematem: próba radiowa kontaktu z ocalałymi, czy fizyczne szukanie pomocy poza gmachem szkoły.

FREAKISH – Season 1 – ANALIZA

Tak rysuje się w skrócie fabuła pierwszego sezonu FREAKISH. Nie jest to standardowy film/serial o zombie, jakich wiele w ostatnich latach. Koncepcja mutacji bardziej przypomina fabułę gry „The Last of Us„, największego hitu na PS3, który później został zremasterowany pod konsolę PS4. Tam także nie mieliśmy do czynienia bezpośrednio z wracającymi zza grobu trupami. Różnicą jest jednak geneza mutacji.

W pierwszym sezonie FREAKISH widzowie jednak nie dostają od razu gotowych odpowiedzi na temat genezy mutacji. To dodaje aury tajemniczości. Pojawiają się też wątki konspiracyjne, które wskazują, że nie każdy z nastolatków znalazł się na terenie szkoły całkiem przypadkiem.

Cały serial zrealizowano w konwencji Teen Drama. Mamy więc przeplatane wątki romantyczne nastolatków, ich ukryte sekrety, oraz sympatie i antypatie rówieśników. To tego dodamy dramaty rodzinne i mamy typowy serial młodzieżowy, tyle że osadzony w koszmarze rodem z apokaliptycznych horrorów.

FREAKISH – Season 1 – O POSTACIACH

Główne role w serialu FREAKISH przypadły młodym aktorom, bez większego dorobku zawodowego (z drobnymi wyjątkami). Postacie są jednak charakterologicznie bardzo zróżnicowane. To jest na plus dla całej produkcji. Mamy tu standardowo: szkolną gwiazdę sportu, a także: dziewczynę pokroju miss high school, speca od informatyki, licealną intelektualistkę, rudego kolesia podobnego do Eda Sheerana (;P), czy też z pozoru żałosnego zalotnika. Prawdopodobnie, gdyby nie tragiczne wydarzenie, osoby te nie stanowiłyby nigdy żadnej zgranej grupy. Twórcy więc serwują nam dodatkow tzw. syndrom ocalałych rozbitków.

FREAKISH – Season 1 – PODSUMOWANIE

Pierwszy sezon FREAKISH potrafi być wciągający, nawet dla osób średnio zainteresowanych horrorami. I to jest nawet zaskakujące, że tworząc serial typu apokaliptycznego, ktoś odpowiedzialny za scenariusz, ryzykował z wrzuceniem do fabuły jako ocalałych grupę nastolatków. Mało tego, mimo ryzykownego pomysłu, wyszło to w ostatecznym rozrachunku na plus.

Serial można śmiało polecić miłośnikom produkcji o zombie, jak i fanom ckliwych historii charakterystycznych dla obyczajowego Teen Drama.

  1. PS. Autora: Serial na chwilę obecną ma status „cancelled”, czyli nie dostał zielonego światła na kolejne sezony. Jednak świat seriali mocno się pod tym względem zmienił w ostatnich latach. To co jednego dnia jest ze statusem – „serial skasowany”, już jutro może mieć ponownie status „emisja trwa”. Zastanawiałem się długo, czy rozbijać w swoich recenzjach ten serial na sezony (jak większość), czy zrobić „Complete Series”. Tak oznaczać będę w przyszłości seriale, które oficjalnie dawno się zakończyły, a których warto powiedzieć kilka słów. W każdym kolejnym miesiącu może ktoś jednak przejąć produkcję serialu, więc pozostanę przy wersji, że los serialu FREAKISH nie jest jeszcze przesądzony.
Udostępnij w social mediach

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *