Fraggle Rock: Rock On! – SEZON 1 – Recenzja

Fraggle Rock: Rock On! (polski tytuł: Fraglesy: Gramy dalej!) – An Apple Original – Apple serial oryginalny. Amerykański serial kukiełkowo-aktorski typu SHORT dla dzieci, stworzony dla platformy APPLE TV+. Spin-off serialu „Fraggle Rock„, znanego w Polsce jako Fraglesy, według pomysłu Jima Hensona. Serial powstał na okoliczność pandemii COVID-19, spowodowanej wirusem SARS-CoV-2. Za produkcję serialu odpowiada The Jim Henson Company (studio produkcyjne założone przez Jima i Jane Hensonów).

GATUNKI : kukiełkowo-aktorski / musical / antologia / short
KRAJ PRODUKCJI : USA

Pierwszy sezon serialu Fraggle Rock: Rock On! liczy 6 odcinków. Był on udostępniany premierowo na platformie Apple TV+ w odstępach tygodniowych od 21 kwietnia 2020 roku do 26 maja 2020 roku.

Fraggle Rock: Rock On! – SEZON 1 – Recenzja

OPIS WPROWADZAJĄCY BEZ SPOILERÓW

Serial ponownie pozwala nam odwiedzić muzykalne Fraglesy. Obecnie Fraglesy odosobnione w swoich jaskiniach, wymyślają sposoby na wspólną zabawę na odległość, za pośrednictwem Duzertuby. Wraz z Gobo, Red, Booberem, Mokey, Wembley’em oraz z doskoku z Wujkiem Mattem z podróży, możemy posłuchać różnych piosenek i osobliwych historii.

Fraggle Rock: Rock On! – SEZON 1 – Recenzja – ANALIZA – część 1

Drugi i trzeci kwartał 2020 roku był ciężkim czasem dla niemal wszystkich nadawców telewizyjnych i streamingowych. Wybuch pandemii COVID-19, spowodowanej wirusem SARS-CoV-2 pokrzyżował plany wielu nadawcom w kwestii tworzenia nowych seriali oraz kontynuowania tych już wcześniej nadawanych lub udostępnianych online. Praktycznie jedynie Netflix przeszedł ten czas bez większego szwanku. Platforma ta miała bowiem przygotowane na zapas seriale realizowane jeszcze w 2019 roku i na początku 2020 roku, które mogła swobodnie umieszczać u siebie przez prawie cały 2020 rok. Inni nadawcy nie mieli takiego komfortu, więc musieli znaleźć inny sposób na wyjście z impasu. Platforma APPLE TV+ wybrała wówczas drogę tworzenia shortów dostosowanych pod pandemiczny okres. W ten sposób powstały takie seriale jak „Greatness Code„, „Helpsters Help You„, czy omawiany dzisiaj Fraggle Rock: Rock On!.

Fraggle Rock: Rock On! jest spin-offem nakręconego jeszcze w latach osiemdziesiątych dwudziestego wieku serialu „Fraggle Rock” Jima Hensona . W Polsce ten amerykańsko-brytyjsko-kanadyjski serial dla dzieci był nadawany w ramach Wieczorynki TVP oraz na innych kanałach dla dzieci. Polscy tłumacze poszli wówczas po najniższej linii oporu i zamiast głowić się jak przetłumaczyć tytuł serialu, nazwali go po prostu Fragglesi. Następnie tytuł jedynie lekko zmodyfikowano i otrzymał on nazwę Fraglesy.

Eh. No taa, myślenie wielu w tym kraju męczy. Co prawda tytuł serialu był przewrotny, bo słowo Rock oznacza zarówno skałę i kamień, jak i rodzaj muzyki. Oba te znaczenia jednak idealnie pasowały do tych stworów. Były one bowiem muzykalne oraz zamieszkiwały skaliste jaskinie. Nie oznacza to jednak, że można było machnąć ręką na tytuł oryginalny, bo konsekwencje tego czynu widzimy dzisiaj po wielu latach. Kiedy powstaje spi-off serialu zatytułowany Fraggle Rock: Rock On!, to teraz przy okazji dostajemy bezsensowny polski tytuł: Fraglesy: Gramy dalej! (red. a grali wcześniej ? Ponieważ pierwszy tytuł nic o tym nie wspominał ;P).

Fraggle Rock: Rock On! – SEZON 1 – Recenzja – ANALIZA – część 2

No ale tak to bywa z tym polskim nazewnictwem filmów i seriali. Musimy więc zostać przy nadal grających Fragglesach, jednakże w swoich skalistych jaskiniach. Generalnie ta koncepcja pozwala zrobić taki serial z komunikacją na odległość. Tym razem zdecydowano się na SHORT, w którym Gobo, Red, Boober, Mokey oraz Wembley komunikują się na odległość z różnymi przypadkowo napotkanymi artystami. No ale jak jaskiniowe stwory komunikują się z nimi na odległość ? Przecież nie przez FaceTime z iPhonów, iPadów czy innych Maców itp. No w tym przypadku autopromocja Apple pasowałaby jak przysłowiowy psu krawat. Fraglesy mają na to jednak swoje sposoby. Komunikują się na odległość przez specjalną Duzertubę, którą wysuwają z gleby na powierzchnię szeroko rozumianego przez nich kosmosu. W ten oto sposób mogą wspólnie ze swoimi gośćmi tworzyć muzykę.

A tych współwykonawców mają różnych w prezentowanym shorcie Fraggle Rock: Rock On! Jest i amerykański raper Common, który ma już za sobą również wiele występów na złotym i srebrnym ekranie. Pojawił się chociażby w filmie „John Wick 2„, a znacznie dłużej na ekranie gościł w serialu „Hell on Wheels„, gdzie wcielał się w postać Elama Fergusona. Jest tu także Jason Mraz, amerykański piosenkarz i autor tekstów piosenek. Często się on udziela do tworzenia soundtracków, ale zdarza mu się również wystąpić w kilku produkcjach we własnej osobie. W Fraggle Rock: Rock On! nie zabrakło nam również satyrycznej Tiffany Haddish, znanej z takich formatów jak Saturday Night Live. Amerykanka o erytrejskich korzeniach udziela się również dubbingowo. Podkłada głos Tuccę w serialu „Tuca & Bertie„. Obsadę gości uzupełnia natomiast jamajski muzyk reggae Ziggy Marley oraz kanadyjska wokalistka Alanis Morissette.

Fraggle Rock: Rock On! – SEZON 1 – Recenzja – ANALIZA – część 3

W produkcji Fraggle Rock: Rock On! (polski tytuł: Fraglesy: Gramy dalej!) wystąpił również aktor Neil Patrick Harris. Jest on znany chociażby z postaci telepaty Carla Jenkinsa w filmie „Starship Troopers” oraz postaci Patricka Winslowa w aktorskiej wersji filmu „The Smurfs„. Serialowo to natomiast przede wszystkim Barney Stinson w „How I Met Your Mother” oraz Hrabia Olaf w „A Series of Unfortunate Events„. Z jego występem w serialu Fraggle Rock: Rock On! wiąże się natomiast ciekawa anegdota. Fraglesy bowiem mają problem z poprawnym wymówieniem jego imienia i nazwiska. Stwory te są bowiem przyzwyczajone do krótkich imion, czy generalnie określeń / oznaczeń. Dla nich w takim wypadku Neil Patrick Harris pozostaje Silly Creature o potrójnym imieniu.

Generalnie Fraglesy wszystkich ludzi nazywają zbiorczą nazwą Silly Creatures. Ją nadał im Wujek Matt z podróży po bezkresnym kosmosie. To Fragles, który podróżuje po naszym świecie i odwiedza różne ludzkie lokacje. Choć omawiany serial jest jedynie SHORT-em, to nie zabrakło jednak odcinka o jednej z takich wypraw Wujka Matta. Odwiedza on bowiem ludzki dom, gdzie ma Bliskie spotkania trzeciego stopnia z jego puszystym strażnikiem (red. małym pieskiem). Właściwie to dzięki temu Fraglesowi pozostali mogą poznać świat poza ich jaskiniami. W produkcji Fraggle Rock: Rock On! (polski tytuł: Fraglesy: Gramy dalej!) Wujek Matt natomiast podobnie jak pozostali goście łączy się z jaskiniowymi Fraglesami za pośrednictwem Duzertuby.

Fraggle Rock: Rock On! – SEZON 1 – Recenzja – O DUBBINGU

Właściwie wszystko co prezentuje ten SHORT zostało już omówione. Warto jeszcze powiedzieć słów kilka o osobach, które podkładają głos naszym Fraglesom. Wszyscy goście zostali już przedstawieni w ramach analizy, a za dubbing w tym serialu odpowiadają kolejno: John Tartaglia. On udziela swojego głosu postaci Gobo. Z dubbingiem zawsze mu było po drodze, bo udzielał swojego głosu w Ulicy Sezamkowej, jak i w serialu dla dzieci „Word Party„.

Wembley, to głosowo Frankie Cordero, a głosu Mokey udziela Donna Kimball. Dubbingowo to chociażby Aughra w „The Dark Crystal: Age of Resistance„.

Booberowi głosu udziela Dave Goelz. Ponadto udziela on swojego głosu Wujkowi Mattowi z podróży. To dubbingowiec związany przez lata z Muppetami. Swojego głosu udzielał The Great Gonzo (choć nie tylko). Głosu Red udzieliła natomiast ponownie po latach Karen Prell.

Fraggle Rock: Rock On! – SEZON 1 – Recenzja – PODSUMOWANIE

Czy taki SHORT ma w ogóle sens ? Dla platformy APPLE TV+ jak najbardziej, co było widać w czasie kinematograficznego lockdownu. Wypuścili oni w tym czasie kilka takich shortów, które były adresowane nie tylko do najmłodszej widowni. Najmłodsi widzowie chętnie jednak zapoznaliby się bardziej z przygodami Fraglesów, których nie mieli okazji premierowo wcześniej oglądać. Do takiego samego zdania doszli widocznie włodarze zmarłego w wyniku infekcji paciorkowcem ropnym Jima Hensona – mistrza kukiełkowego show. Zapowiedzieli oni powiem restart po latach pierwotnego serialu, który już nie będzie SHORT-em i bardziej będzie nawiązywał do starszej produkcji z lat osiemdziesiątych dwudziestego wieku. Czy tym samym omawiany Fraggle Rock: Rock On! doczeka się kontynuacji ? Ciężkowo powiedzieć, a samo Apple nabiera wody w usta, bo dotychczas nie mieli w zwyczaju kasować swoich seriali.

Tak czy inaczej w przygotowaniu jest nowy serial o Fraglesach, który może okazać się jedynym lub dodatkowym serialem z tymi dziwnymi jaskiniowymi stworami. Odkąd natomiast platforma zaczęła udostępniać widzom dodatkowo filmy i seriale, które nie są produkcjami oryginalnymi Apple, to dzisiaj mamy okazję pokazać swoim dzieciom również te starsze Fraglesy. Cztery sezony tego serialu są dostępne na APPLE TV+ jak i oczywiście omawiany dzisiaj spin-off Fraggle Rock: Rock On! z polskim tytułem – Fraglesy: Gramy dalej!

Udostępnij w social mediach