Four Weddings and a Funeral – MINISERIAL – Recenzja

Four Weddings and a Funeral (pol. Cztery wesela i pogrzeb) – A hulu ORIGINAL – serial oryginalny hulu. Amerykańska komedia romantyczna, nawiązująca do brytyjskiego filmu pod tym samym tytułem z 1994 roku. Twórcami serialu są Mindy Kaling oraz Matt Warburton. Za produkcję serialu odpowiada Kaling International Inc. (studio produkcyjne Mindy Kaling), Philoment Media, 3 Arts Entertainment (studio produkcyjne założone przez Erwina Stoffa, Michaela Rotenberga i Howarda Kleina), MGM Television (Metro-Goldwyn-Mayer) oraz Universal Television (NBCUniversal -> Comcast).

GATUNKI : komedia romantyczna
KRAJ PRODUKCJI : USA

Miniserial Four Weddings and a Funeral liczy 10 odcinków. Premierowo był on udostępniany widzom platformy hulu od 31 lipca 2019 roku do 11 września 2019 roku. Obecnie w Polsce całość możemy obejrzeć w języku polskim na platformie HBO GO.

Four Weddings and a Funeral – MINISERIAL – Recenzja

OPIS WPROWADZAJĄCY BEZ SPOILERÓW

Serial opowiada o perypetiach miłosnych grupy przyjaciół z czasów studiów, którzy po uczelni w różny sposób zaczęli układać swoje życie zawodowe i osobiste. Maya romansuje z żonatym facetem, ale zaczyna ją męczyć to oszustwo względem jego żony. Ted Spencer przekonuje ją, że jego małżeństwo jest już praktycznie skończone i później będą mogli oficjalnie ujawnić swój związek. Gdyby problemów było mało, to Ted również jest oficjalnie jej szefem, a ona podczas podróży do przyjaciółki traci na lotnisku walizkę z jego politycznymi dokumentami. Aby załagodzić panikującą pasażerkę, mężczyzna z obsługi lotniska angażuje swojego syna, aby pomógł kobiecie odzyskać właściwy bagaż. Przy okazji Maya może bliżej poznać Kasha, który opowiada jej trochę o własnym życiu i niezrealizowanych marzeniach zawodowych. Następnie Maya odwiedza dom Ainsley, ale nie zastaje tam swojej przyjaciółki. Poznaje za to jej sąsiadkę Gemmę, która podobno zżyła się mocno z Ainsley.

W międzyczasie Duffy podczas prowadzenia lekcji dostaje list, w którym odrzucają jego pracę autorską, pozbawiając go złudzeń na odmianę życia zawodowego. Duffy jednak liczy ciągle na przełom w swoim życiu, dlatego zwierza się swojemu przyjacielowi Craigowi Thompsonowi, że powie swojej koleżance z czasów studiów, co do niej czuje.

Następnie wszyscy spotykają się na imprezie kostiumowej. Tam Maya spotyka swojego bagażowego wybawcę. Okazuje się, że Kash, który wpadł jej w oko, to obecny chłopak jej przyjaciółki Ainsley. Ponadto Craig oświadcza swoim znajomym, że ma zamiar zamieszkać ze swoją nową dziewczyną Zarą. Humor psują mu jednak tajemnicze wiadomości od niejakiej Julii Smith, która twierdzi, że jest on ojcem jej dziecka. Na imprezie zjawia się również Duffy, który pragnie wziąć Mayę na stronę i wyznać jej swoje uczucia. Ta jednak domaga się telefonicznie od Teda, by w końcu powiedział żonie o romansie. Ten jednak nie chce tego zrobić teraz, gdyż boi się, że rozwód pogrzebie jego szanse w walce o senatorski stołek.

OPIS WPROWADZAJĄCY – ciąg dalszy

Mija rok od tych wydarzeń. Związek Ainsley i Kasha zrobił się bardzo poważny i para planuje ślub w Londynie. Ted Spencer zostaje natomiast wybrany na senatora, a Maya ogłasza dziennikarzom, że plotki o jego rozwodzie są prawdziwe i właśnie dochodzi do rozpadu jego małżeństwa. Wieczorem natomiast telewizja podaje prawdziwy powód rozwodu senatora. Dziennikarze stacji ustalili, że Ted Spencer miał romans na boku. Przestraszona tym faktem Maya, ogląda wieczorne wiadomości, ale tam wymieniają imię i nazwisko jego kochanki, którą jest wyprowadzaczka jego psów. Ta wiadomość jest druzgocąca dla kobiety, gdyż Maya dowiaduje się, że jej żonaty facet cały czas działał na kilka frontów.

Wszyscy przyjaciele spotykają się w Londynie przed ślubem Ainsley i Kasha. Ainsley przekonuje swoją przyjaciółkę, że zasługuje na kogoś lepszego niż ten polityczny drań Ted. Craig natomiast spotyka się z Mayą przed szkolnym boiskiem, by pokazać jej dziewczynkę, która prawdopodobnie jest jego córką. Ta jednak przekonuje go, by szczerze porozmawiał o tym z matką dziewczyny oraz przyznał się do tego swojej dziewczynie Zarze. Kiedy natomiast dochodzi do dziwnego ślubu Ainsley i Kasha, obfitującego w różne nieoczekiwane wydarzenia, pan młody przy ołtarzu jednak się rozmyśla. Poddaje bowiem w wątpliwość, czy Ainsley jest rzeczywiście idealną kobietą dla niego.

Four Weddings and a Funeral – MINISERIAL – Recenzja – ANALIZA – część 1

Latem 2019 roku platforma hulu miała zamiar zaprezentować swoim widzom serialową wersję brytyjskiego filmu z 1994 roku Four Weddings and a Funeral. Taki przynajmniej przekaz poszedł w świat. Na ustach wielu widzów pojawiało się więc pytanie, po co i na co robić reboot klasyka z końca XX wieku. Nie jest to ani produkcja science-fiction, ani fantasy, że nowsza technika umożliwiłaby w tych przypadkach stworzenie znacznie lepszej wersji. Późniejsze doniesienia jednakże podawały w wątpliwość, czy rzeczywiście będzie to remake, reboot, czy coś w tym stylu. Koniec końców to co otrzymaliśmy niewiele ma wspólnego ze wspomnianym wyżej filmem. Właściwie w nowym miniserialu Four Weddings and a Funeral został wykorzystany jedynie ten sam tytuł i ewentualnie jeszcze sama koncepcja kilku weseli i pogrzebu. Wszystko pozostałe to całkiem nowa opowieść autorstwa Mindy Kaling i Matta Warburtona. Mamy tu więc inne postacie, inne życiowe sytuacje oraz generalnie całkiem nową opowieść fabularną.

Platforma hulu jak wiadomo nie jest dostępna w Polsce (red. oczywiście mowa tu o normalnej dostępności bez kombinowania z VPN). Polscy widzowie, którzy sięgnęli jako pierwsi po ten miniserial, obejrzeli go więc z nielegalnego źródła. Pojawiło się tym samym wiele gorzkich opinii w temacie tego serialu. Jeżeli ktoś sugerował się pierwszymi opiniami, to mógł później darować sobie obejrzenie tego serialu, gdy ten pojawił się w Polsce na platformie HBO GO. [red. szczerze powiedziawszy sam odpuściłem na początku ten serial po tych negatywnych opiniach. Mimo że w swoim życiu obejrzałem tysiące seriali i to na moich opiniach inni widzowie powinni się opierać, a nie na odwrót, to mimo wszystko nie jestem ignorantem i czytam również opinię innych komentatorów, czy recenzentów]. Generalnie ogólny wydźwięk tych opinii opierał się na porównaniach do filmu z 1994 roku. Jednak czy takie porównania miały sens ?

Four Weddings and a Funeral – MINISERIAL – Recenzja – ANALIZA – część 2

Jednak skoro miniserial Four Weddings and a Funeral jest całkiem nową historią z nowymi postaciami, to takie porównania tracą sens. Musimy go rozpatrywać jako całkiem nowy twór. Dzięki takiemu spojrzeniu finalnie okazuje się, że nie taki diabeł straszny jak go malują. Miniserial Four Weddings and a Funeral (pol. Cztery wesela i pogrzeb) ma wiele ciekawych fragmentów i sam serial powinien wielu widzom przypaść do gustu. Takim, którzy lubują się w komediach romantycznych w amerykańskim stylu.

Nowa historia Four Weddings and a Funeral skupia się na paczce dawnych przyjaciół z czasów studiów. Każde z nich obecnie prowadzi własne niezależne życie osobiste i zawodowe. Maya Jones angażuje się w politykę i wspiera kampanijnie kandydata na senatora. Caleb Duffy, nazywany przez przyjaciół po prostu Duffy, jest nauczycielem marzącym jednak o karierze pisarskiej. Craig Thompson zajmuje się profesjonalnie inwestycjami, a w życiu osobistym widzimy go, jak związał się z nową dziewczyną Zarą. Zawodowa projektantka wnętrz Ainsley Howard ma natomiast zamiar właśnie zmienić swój stan cywilny, gdyż planuje ślub z pakistańskim imigrantem Kashem. Tym samym, którego jego najlepsza przyjaciółka Maya poznała właśnie na lotnisku w drodze na ślub z jej przyjaciółką.

Tak właśnie poznajemy wszystkich głównych bohaterów omawianego serialu. Przez cały miniserial Four Weddings and a Funeral (pol. Cztery wesela i pogrzeb) przewija się dość dużo postaci, jednakże główne wydarzenia fabularne rozgrywają się wokół wymienionej z imienia ekipy bohaterów. Oczywiście skoro każde z nich od dawna zaczęło prowadzić niezależne od siebie życie, to i trochę pozmieniało się u nich na gruncie ich wzajemnych relacji. Ainsley ma nową przyjaciółkę – zamężną Gemmę, jednak gdy przychodzi co do czego, to widać, że Maya nadal stanowi dla niej numer 1 na liście jej najlepszych przyjaciółek.

Four Weddings and a Funeral – MINISERIAL – Recenzja – ANALIZA – część 3

Sprawy u najlepszych przyjaciół komplikują się w momencie feralnego ślubu z końca pierwszego epizodu. Wiele niewyjaśnionych wcześniej sytuacji kształtuje pewną kość niezgody między gronem przyjaciół. Inne sekrety z przeszłości mają natomiast wpływ na nowe relacje naszych bohaterów. Widzowie otrzymują więc sporą dawkę wiedzy o każdym z naszych głównych bohaterów. Problem tylko taki, że wzajemnie przyjaciele nie posiadają tej wiedzy, co potrafi zepsuć ich wcześniejsze dobre relacje.

Miniserial Four Weddings and a Funeral (pol. Cztery wesela i pogrzeb) posiada ponadto wiele zwrotów akcji. To mocna strona tej produkcji, którą twórcy rozpisali na dziesięć epizodów. Ciągle musimy jednak pamiętać, że to komedia romantyczna. Nie brakuje więc zabawnych sytuacji, mimo że tło wydarzeń często prezentuje się bardzo dramatycznie, żeby nie powiedzieć tragicznie dla naszych bohaterów. Fabularnie wszystko jednak układa się zgodnie z tytułem produkcji. Mamy więc po drodze niespodziewany pogrzeb, a te wyszczególnione cztery wesela często wręcz działają jak taka zmyłka dla widza. W sensie, nie takiego składu wesela się często wcześniej spodziewaliśmy. No ale właśnie ma to wszystko związek ze wspomnianymi wyżej częstymi zwrotami akcji.

Scenariuszowo omawiany serial też nie wygląda najgorzej. Choć pojawiły się pewne zarzuty na tym polu, to generalnie całość ogląda się dość przyjemnie. Większość akcji rozgrywa się w Londynie, choć lokacyjne nie ma to większego znaczenia. Niewątpliwie swoją cegiełkę do w miarę udanego całokształtu dorzucają aktorzy odgrywający główne role w tej produkcji. Im generalnie ciężko czegokolwiek zarzucić. Całą obsadę uzupełnia natomiast multum postaci epizodycznych, albo po prostu tych z nieco dalszego planu. Czas więc teraz przyjrzeć się kilku tym postaciom (red. bo wszystkim nie ma sensu, by nie robić z artykułu encyklopedii) od strony czysto aktorskiej.

Four Weddings and a Funeral – MINISERIAL – Recenzja – O AKTORACH – część 1

Maya Jones, to aktorsko Nathalie Emmanuel, która poza aktorstwem zajmuje się również modelingiem. Jak wiele brytyjskich aktorów i aktorek zaistniała na srebrnym ekranie operą mydlaną Hollyoaks. Tam wcielała się w postać Sashy Valentine. Globalnej widowni jest ona jednak bardziej znana jako Missandei w „Game of Thrones„. Epizodycznie wystąpiła również w trzecim sezonie „Misfits„. Swojego głosu udzieliła natomiast w kukiełkowym serialu fantasy „The Dark Crystal: Age of Resistance„.

Jej najlepsza przyjaciółka Ainsley Howard, to natomiast w rzeczywistości Amerykanka Rebecca Rittenhouse. Serialowo jest ona najbardziej znana z postaci Anny w „The Mindy Project„. Epizodycznie przewinęła się przez pierwszy sezon „The Affair” oraz drugi sezon „The Handmaid’s Tale„. Zagrała również w filmie „Unfriended: Dark Web„.

Kashif „Kash” Khan, to aktorsko Nikesh Patel. Ten brytyjski aktor wcielił się w przeszłości w postać Aafrina w serialu „Indian Summers„.

Duffy, to natomiast w rzeczywistości Amerykanin John Reynolds. Serialowo to Callahan w „Stranger Things” oraz Chad Morgan w produkcji oryginalnej Popcornflix „Thanksgiving„. Epizodycznie natomiast przewinął się przez pierwszy sezon „Red Oaks„.

Craig Thompson, to aktorsko Amerykanin Brandon Mychal Smith. Serialowo to między innymi Sam w „You’re the Worst”.

Jego dziewczynę Zarę, zagrała tu natomiast Sophia La Porta. Ją możemy kojarzyć z postaci Britnay Shearer w „The Five” (z polskim tytułem Porzucony według Harlana Cobena).

Ojciec Kasha – Haroon Khan, to aktorsko Hindus Harish Patel, który przewiłaj się jako Umed Alahan przez operę mydlaną Coronation Street. Jego młodszego syna Asifa zagrał tu natomiast Krrish Patel.

Gemma, to aktorsko Angielka Zoe Boyle. Ją możemy kojarzyć z roli Lavinii Swire w kultowym dramacie kostiumowym „Downton Abbey” oraz z roli Trinity “Triny” Ashby w równie popularnym amerykańskim serialu „Sons of Anarchy„. Serialowo to również Grace Emberly we „Frontier„.

Jej męża Quentina zagrał tu natomiast Tom Mison, występujący nie tak dawno w serialu nawiązującym do kultowego komiksu „Watchmen„.

Four Weddings and a Funeral – MINISERIAL – Recenzja – O AKTORACH – część 2

Mały Giles, to w rzeczywistości Hector Bateman-Harden, a epizodyczny Ted Spencer z początku serialu, to aktorsko Tommy Dewey. Serialowo to między innymi James w „Roommates” oraz Josh Daniels we wspomnianym już dzisiaj „The Mindy Project„.

Tony 2, to natomiast aktorsko Nathan Stewart-Jarrett, najbardziej znany z postaci Curtisa Donovana w serialu „Misfits„. Poza tym to również Ian Johnson w brytyjskiej wersji serialu „Utopia” oraz Barrett Hopper w serialu „Famous in Love„.

Członek parlamentu Andrew Aldridge, to aktorsko Alex Jennings. Serialowo to między innymi król Leopold w biograficznym „Victoria” oraz dr Tim Finch w „Unforgotten„.

Pracownik jego biura Marcus, to natomiast w rzeczywistości Jamie Demetriou. Wystąpił on między innymi w pierwszym sezonie serialu „Fleabag” oraz jako Town Crier w serialu „Miracle Workers„.

Bryce Dylan, to w rzeczywistości Amerykanin Dermot Mulroney. Ostatnimi czasy to John Carmichael w serialu Amazona „Hanna” oraz Bobby Sheridan z drugiego sezonu „The Purge„.

Przyjaciel Kasha – Basheer, to aktorsko Guz Khan, natomiast aranżowana pakistańska dziewczyna Kasha – Fatima to w tym serialu Rakhee Thakrar. Ją mieliśmy okazję zobaczyć w roli nauczycielki Emily Sands w „Sex Education„.

Four Weddings and a Funeral – MINISERIAL – Recenzja – PODSUMOWANIE

Nie da się ukryć, że platforma hulu wręcz specjalizuje się w miniserialach. Wychodzą one im generalnie bardzo dobrze. Często są to jednak zamknięte historie na bazie pewnych adaptacji książkowych. Tym razem mamy do czynienia z dość autorskim pomysłem. To trzeba jasno powiedzieć, bo choć serial tytułem i samym pomysłem nawiązuje do filmu pod tym samym tytułem z 1994 roku, to jednak mamy do czynienia z całkiem inną historią. Historią grupy przyjaciół, których wzajemne relacje mają swoje wzloty i upadki. Budzą one wręcz skrajne emocje, od miłości po pełną nienawiść. Jednak jak to bywa w komediach romantycznych, wszystko ma swój szczęśliwy finał.

Oczywiście w wielu przypadkach jest on przewidywalny, ale chociaż po drodze twórcy serwują widzom sporo zaskakujących i ciężkich do przewidzenia sytuacji. Stąd jeżeli lubicie oglądać komedie romantyczne i chcecie się przekonać na własnej skórze jak wypada Four Weddings and a Funeral (pol. Cztery wesela i pogrzeb), to w Polsce całość jest dostępna w języku polskim na platformie HBO GO.

Udostępnij w social mediach