FLEABAG – Sezon 2 – RECENZJA

FLEABAG 2 (polski tytuł: Współczesna dziewczyna 2) – drugi sezon brytyjskiego komediodramatu od stacji BBC (British Broadcasting Corporation – brytyjski nadawca publiczny telewizyjno-radiowy). Do produkcji drugiego sezonu dołącza Amazon Studios, a firma Amazon od 16 września 2016 roku stała się obok BBC globalnym dystrybutorem tego serialu. Twórcą serialu jest ciągle Phoebe Waller-Bridge, która równocześnie występuje tu w roli głównej. Informacje o producentach serialu oraz informacje z wstępnym zarysem fabuły całej historii, zostały zawarte w artykule dotyczącym pierwszej odsłony tego serialu – FLEABAG 1.

GATUNKI : komediodramat
KRAJ PRODUKCJI : UK

Drugi sezon serialu, podobnie jak pierwszy, liczy 6 odcinków. FLEABAG 2 był nadawany premierowo na kanale BBC One oraz równocześnie BBC Three od 4 marca 2019 roku do 8 kwietnia 2019 roku. Równolegle odcinki drugiego sezonu były udostępniane online na platformie firmy Amazon. Obecnie całość możemy obejrzeć w języku polskim na platformie Amazon Prime Video.

FLEABAG – Sezon 2 – RECENZJA

OPIS WPROWADZAJĄCY NIE ZAWIERA SPOILERÓW, ALE POSIADA NAWIĄZANIA DO POPRZEDNIEGO SEZONU

W finale poprzedniego sezonu Claire – siostra głównej bohaterki, decyduje się rozstać z mężem i przyjąć awans firmowy, który ma ją przenieść do Finlandii. FLEABAG natomiast udaje się na specjalną seks-wystawę organizowaną przez swoją quasi macochę, którą serdecznie nienawidzi. Podczas wystawy jej nowy chłopak oznajmia, że jest zakochany. Bohaterka spodziewała się tej deklaracji po jego porannym zachowaniu. Okazuje się jednak, że jest zakochany, ale w innej dziewczynie, z którą się równolegle spotyka, dlatego postanawia zakończyć ich seks-spotkania.

Jakby zaskoczeń było mało, to chwilę później bohaterka na wystawie natrafia na rzeźbę jej byłego chłopaka Harry’ego. Sam model też zjawił się na pokazie ze swoją nową dziewczyną Elaine. Dodatkowo Claire przychodzi na pokaz z Martinem, bo okazuje się że zmieniła zdanie w sprawie rozwodu i wyjazdu do Finlandii. To przelewa czarę goryczy i bohaterka postanawia upić się szampanem. Następnie robi scenę obrażając organizatorkę, co budzi złość jej ojca. W dodatku siostra wypomina jej, że Boo popełniła samobójstwo z jej powodu. Tajemniczą dziewczyną, z którą przespał się jej chłopak, była właśnie siostra Claire.

Po tym wszystkim FLEABAG myśli o skończeniu ze sobą w miejscu gdzie zginęła Boo. W tym momencie podjeżdża do niej znajomy bankier i oferuje jej podwózkę do kawiarni. Tam sam na własne oczy przekonuje się jak wygląda lokal. Natomiast po tym, jak bohaterka otwiera się przed nim i opowiada o swoich słabościach, ten postanawia ponowić rozpatrzenie jej wniosku o pożyczkę na rozwój kawiarni.

OPIS WPROWADZAJĄCY – ciąg dalszy

Mija rok od tych wydarzeń, a cała rodzina spotyka się ponownie w restauracji. Wszystko na okoliczność oficjalnych zaręczyn ojca FLEABAG i Claire z kobietą, którą obie traktują od dawna jako swoją macochę. Na uroczystą kolacje zostaje zaproszony również miejscowy ksiądz, który ma udzielić im ślubu. Jest on nowy w parafii, ale swoim specyficznym sposobem bycia zaskarbia sobie szybko sympatię całej rodziny. Nawet FLEABAG, ponieważ klnie jak szewc, co trafia w jej gusta.

Podczas wieczoru Claire przytrafia się przykry wypadek. Kobieta doznaje poronienia niedługo po tym, jak wszyscy obecni dowiedzieli się, że od jakiegoś czasu starają się z Martinem o dziecko. FLEABAG początkowo myśli, że uraziła siostrę, ale ta w toalecie wyznaje jej prawdę. Nie chce jednak udać się do szpitala i woli udawać przed wszystkimi, że nic się nie stało. Na to jej siostra nie może pozwolić, dlatego przy obecnych oznajmia, że to ona sama poroniła. Martin w tym czasie rzuca oskarżenie, że FLEABAG zawsze chce zwrócić na siebie uwagę. To przelewa czarę goryczy i kobieta uderza go w ryj. Ten odwdzięcza się tym samym i dochodzi do krwawej bójki. To kończy imprezę, ale nowo poznany ksiądz przejął się jej losem i zaoferował swoją pomoc wskazując adres swojej parafii. Chwilę później Claire zgadza się pojechać z siostrą do szpitala.

FLEABAG – Sezon 2 – Recenzja – ANALIZA – część 1

Długo przyszło widzom czekać na kontynuację tego specyficznego serialu, którego twórczynią jest Phoebe Waller-Bridge. Właściwie z punktu widzenia scenarzystki to był one-shot, ale po sukcesie pierwszej odsłony na srebrnym ekranie myśl o kontynuacji serii wydawała się czymś naturalnym. Stąd w 2019 roku na telewizyjne ekrany oraz do globalnego streamingu trafia FLEABAG 2. W historii tej poznajemy dalsze losy naszej dziwnej głównej bohaterki, a także losy wszystkich jej bliskich. Na pierwszy plan wysuwa się planowany ślub ojca głównej bohaterki z jej matką chrzestną. Od teraz kobieta, którą serdecznie nienawidzi , ma być jej prawdziwą macochą. Właściwie nasza bohaterka przez ostatni rok, jaki niby minął od wydarzeń z seks-wystawy, unikała kontaktu ze swoją rodziną. I tak zrobiła wystarczająco dużo, że każdy z jej bliskich mógł ją za to dożywotnie znienawidzić. Teraz jednak zbliża się ważna rodzinna uroczystość, dlatego ojciec postanowił zaprosić na oficjalne zaręczyny obie swoje córki.

Ojciec oczywiście w tyle głowy miał gdzieś obawy, że jego specyficzna córka może popsuć ważną dla niego uroczystość. Ku jego zaskoczeniu ta jednak przez większość kolacji zachowywała się cicho i spokojnie. Tego samego nie możemy powiedzieć o Martinie, który od samego początku przyjął postawę prowokującą względem naszej głównej bohaterki. No a tej nie trzeba wiele i kolejna spektakularna klapa rodzinnej imprezy gotowa. Tym razem podłoże inscenizacji jest zgoła inne. Wszystko niejako zapoczątkowuje siostra Claire, która po poronieniu wraca do rodzinnego stołu i udaje jakby nigdy nic się nie stało. Na to nie może patrzyć jej specyficzna siostra, więc interweniuje w swoim stylu. Claire jednak zabrania jej powiedzieć prawdę bliskim, dlatego dziewczyna przyjmuje incydent z poronieniem na siebie, który jeszcze bardziej dziwi i zaskakuje wszystkich obecnych. To jednak ściąga podejrzenia z Claire, bo w gruncie rzeczy nasza bohaterka osłania siostrę swoistym parasolem ochronnym.

FLEABAG – Sezon 2 – Recenzja – ANALIZA – część 2

Czy utrata ciąży jest wątkiem przewodnim FLEABAG 2 ? Właściwie nie. To może same przygotowania do ślubu ojca głównej bohaterki. Też po części nie. Na uroczystej kolacji, która robiła za oficjalne zaręczyny, gościł nowy na tym obszarze katolicki ksiądz. Ów ksiądz dość szybko trafia w gusta naszej głównej bohaterki z uwagi na swój specyficzny (jak dla tej profesji) sposób bycia. Nadużywający alkoholu oraz przeklinający jak szewc kapłan, staje się obiektem zainteresowania głównej bohaterki.

Ta choć daleka od spraw wiary i praktyk rzymskokatolickich, zaczyna kręcić się wokół nowego w parafii księdza. To właśnie na ich wzajemnych relacjach opiera się głównie cały FLEABAG 2. Nasza bohaterka zaczyna pomagać księdzu na parafialnym festynie oraz często odwiedza go na plebanii. Jednak ich wzajemne relacje bardziej przerażają niż cieszą ojca i matkę chrzestną głównej bohaterki. Ów ksiądz bowiem ma udzielać im ślub, a znając styl specyficznej córki obawiają się najgorszego.

Właściwie FLEABAG 2 (czy jak kto woli – Współczesna dziewczyna 2) ma wszystko to, co posiadała pierwsza seria. W serialu jest wszechobecny ten sam humor z pierwszej odsłony, który oczywiście ma swoich sympatyków, jak i przeciwników. Serial również nie rezygnuje ze swojego pierwotnego stylu. Nadal przełamuje tzw. czwartą ścianę, ale we FLEABAG 2 zabawne jest to, że nowy ksiądz zauważa, kiedy bohaterka zwraca się do publiczności.

Ponadto drugi sezon daje szansę zakończyć wątki rodzinne. Te byłyby porzucone, gdyby serial rzeczywiście zakończył się na jednym sezonie. W ten oto sposób mamy okazję zobaczyć jak potoczyły się dalsze losy małżeńskie Claire i Martina, oraz jak trwały jest związek ojca głównej bohaterki z jej matką chrzestną. Koniec końców to również ukazanie jej drogi zawodowej, która otrzymała nowy kierunkowskaz i nowe światła. Wszystko w momencie finału poprzedniego sezonu, gdy bardzo poważny bankier postanawia na nowo rozpatrzyć jej wniosek o pożyczkę na rozwój kawiarni.

FLEABAG – Sezon 2 – Recenzja – O AKTORACH

To jeszcze krótki rzut okiem na aktorów i postacie w jakie się wcielają. Pasierba Claire – Jake’a, odgrywa w tym serialu Angus Imrie. Aktorsko to przede wszystkim Scott Millington w serialu „Kingdom„. To również Książę Walii Arthur Tudor w „The Spanish Princess„.

Klare ze środowiska zawodowego Claire, to aktorsko Christian Hillborg, natomiast Belinda to w rzeczywistości Kristin Scott Thomas. To głównie aktorka filmowa, która zagrała między innymi Katharine Clifton w „The English Patient” i Fionę w „Four Weddings and a Funeral„.

Pomoc psychologiczną naszej głównej bohaterce udziela we FLEABAG 2 aktorka Fiona Shaw. Serialowo to chociażby Carolyn Martens w „Killing Eve” (z polskim tytułem Obsesja Eve). To również Marla Painter z pierwszego sezonu „Channel Zero – Candle Cove” i Marnie Stonebrook w „True Blood„.

Adwokata głównej bohaterki gra natomiast Ray Fearon. Serialowo to między innymi Carlo de’ Medici w „Da Vinci’s Demons„. Epizodycznie wystąpił również w koprodukcji BBC i HBO „His Dark Materials„.

Pam z lokalnej parafii, to aktorsko Jo Martin. Serialowo to między innymi Natalie Crouch w „The Crouches„. Aktorka wystąpiła też w różnych rolach w popularnym serialu medycznym „Casualty” (znanym w Polsce jako Na sygnale / Gra o życie / Pogotowie).

To już całkiem na koniec ksiądz. W tej roli wystąpił Andrew Scott. Aktorsko to między innymi John Parry we wspomnianym wyżej „His Dark Materials” oraz Jim Moriarty we współczesnej wersji serialu „Sherlock„.

FLEABAG – Sezon 2 – Recenzja – PODSUMOWANIE

Oficjalnie FLEABAG 2 jest ostatnim sezonem tego serialu (red. chyba że coś się zmieni w planach BBC, Amazona i jego twórczyni Phoebe Waller-Bridge). Ważne, że drugi sezon zamyka wszelkie wcześniej rozgrzebane wątki rodzinne. Oczywiście ten serial nie miał nigdy jakiś istotnych wątków, których przerwanie oznaczałoby wielką tragedię dla widza. Jednak dobrze, że drugi sezon powstał i zamknął klamrą wszystkie te historie rodzinne.

FLEABAG 2 (polski tytuł: Współczesna dziewczyna 2) podobnie jak pierwsza seria zebrał same pozytywne recenzje. Przełożyło się to również na nagrody serialowe, w tym Gold Derby Awards, Primetime Emmy Awards, Primetime Creative Arts Emmy Awards, Satellite Awards, czy Television Critics Association Awards. FLEABAG 2 zgarnął też również Złotego Globa, a produkcja ta była jedną z najchętniej oglądanych w 2019 roku. Stąd jeżeli jeszcze nie mieliście styczności z tym serialem, to jest on w Polsce dostępny legalnie na platformie Amazon Prime Video.

Udostępnij w social mediach