FINAL SPACE – Sezon 2 – RECENZJA

FINAL SPACE 2 – drugi sezon amerykańskiego serialu animowanego, zrealizowanego w formie komediowego science-fiction, którego twórcą jest Olan Rogers. Informacje o producentach serialu oraz informacje z wstępnym zarysem fabuły całej historii, zostały zawarte w artykule dotyczącym pierwszej odsłony tego serialu – FINAL SPACE 1.

GATUNKI : animowany / adult animation / komedia / science fiction / space opera
KRAJ PRODUKCJI : USA

Drugi sezon serialu liczy 13 odcinków. FINAL SPACE 2 był nadawany premierowo na kanale Adult Swim (nocna edycja Cartoon Network z animacjami dla dorosłych) od 24 czerwca 2019 roku do 23 września 2019 roku.

FINAL SPACE – Sezon 2 – RECENZJA

OPIS WPROWADZAJĄCY NIE ZAWIERA SPOILERÓW, ALE POSIADA NAWIĄZANIA DO POPRZEDNIEGO SEZONU

W finale poprzedniego sezonu Gary i jego quasi-załoga staje przed nierówną walką z całą flotą Lorda Commandera. Niespodziewanie SI HUE, robiący za komputer pokładowy, serwuje asa z rękawa i jedną detonacją ekipa Gary’ego niszczy flotę wroga. Sam Lord Commander nie daje jednak za wygraną i wypuszcza za Galaxy One śmiertelny rój. Rój przebija się przez osłony Galaxy One. Jedyną szansą jest puszczenie Sokoła przez linie wroga z bombą anty-materiową, która ostatecznie zamknie kosmiczną wyrwę. Do misji na ochotnika zgłasza się Little Cato, a towarzyszą mu roboty HUE. Ci otwierają wolną drogę dla Quinn, która transportuje bombę. Tribore Menendez natomiast sprowadził dla niej jako wsparcie członków Ruchu Oporu. Sam jednak oberwał w walce, a przywództwo nad akcją przejmuje Little Cato.

To również koniec walki dla KVN-a, który odpowiadał za ostrzał artyleryjski. Bez wsparcia skrzydłowego Mooncake zostaje pojmany przez wroga. Gary mimo ogromnych zniszczeń na statku ustawia kurs kolizyjny z okrętem Lorda Commandera. Wszystko by umożliwić wykonanie misji Quinn oraz rozwalenie drania, który porwał jego zielonego przyjaciela. Tym samym Gary rozbija Galaxy One o okręt wroga. Sam następnie próbuje powstrzymać go przed otwarciem Kosmosu Ostatecznego. Wszystko jednak zbyt późno. Moc Mooncake’a rozszerza wyrwę, lecz ku zaskoczeniu Lorda nie zostaje on zabrany, by stać się międzywymiarowym Tytanem. Ziemia natomiast zostaje pochłonięta przez Kosmos Ostateczny.

Jednak by ograniczyć dalsze straty, Quinn detonuje bombę, by zamknąć kosmiczną wyrwę. Sama tym samym poświęca się wchłonięciu przez Kosmos Ostateczny. Gary natomiast w skafandrze próżniowym trafia w przestrzeń kosmiczną, co doprowadza nas do sceny, która przeplatała się przez cały pierwszy sezon serialu. Umierający Gary widzi swojego ojca, który daje mu wybór. Może on pójść razem z nim lub zawrócić w poszukiwaniu swoich przyjaciół.

OPIS WPROWADZAJĄCY – ciąg dalszy

Z uścisku śmierci Gary’ego ratuje kosmiczna śmieciarka, która czyści teren po kosmicznej batalii. Na jej pokładzie Gary spotyka, zakutego w mechanizmy pokracznego robota, swojego przyjaciela HUE. Razem trafiają na wysypisko śmieci. Tam jego właściciel Clarence oświadcza, że od teraz stanowią oni własność znalazcy, czyli jego we własnej osobie. Na wysypisku natrafiają też na Little Cato. Teraz cała trójka trafia w niewolę Clarence’a. Ten jednak daje im opcję szybkiej wolności, jeśli ukradną dla niego specjalną kość. Ta znajduje się na statku biorącym udział w TORO REGATTA. Do tego zadania Gary otrzymuje statek. Przed wylotem okazuje się natomiast, że do ekipy dołącza KVN, który jednak poskładał się do kupy po kosmicznej bitwie.

Gary i jego towarzysze biorą udział w regatach, które okazują się śmiertelnym wyścigiem. Clarence dodatkowo zmusza Gary’ego by osobiście udał się po kość. Ten eliminując przeciwnika odbija cenny przedmiot. Wyścig jednak nadal trwa, a ich statek jest na celowniku konkurenta. Przed pewną śmiercią ratuje ich jednak alternatywna mroczna Quinn (Nightfall,). Ta wcześniej uratowała Mooncake’a, zabijając przy tym Lorda Commandera. Tym samym ekipa Gary’ego wygrywa regaty.

Clarence po całej akcji nie ma jednak zamiaru zwrócić im wolności. Odzyskana kość natomiast aktywuje się w jego dłoniach. Teraz ich oczom ukazuje się Bolo. Ten informuje Gary’ego, że rozpoczęła się wojna o jego wszechświat i apeluje o swoje uwolnienie. Po jego słowach Gary pasuje, ale gdy słyszy, że podróż ta wiedzie do Kosmosu Ostatecznego, to zmienia zdanie. To szansa na odzyskanie Quinn. Jednak trzeba wcześniej zdobyć klucze pięciu wymiarów, które otworzą więzienie Tytana Bolo. Pierwszy klucz stanowi właśnie zdobyta w regatach kość. Teraz Gary musi ruszyć w poszukiwanie pozostałych czterech kluczy. Na doczepkę jednak otrzymuje w tej misji Clarence’a i jego dziwaczne adoptowane dzieci.

FINAL SPACE – Sezon 2 – Recenzja – ANALIZA – część 1

Kosmiczna komediowa animacja od TBS doczekała się drugiego sezonu. FINAL SPACE 2 serwuje nam nową misję Gary’ego, po tym jak fiaskiem zakończyło się dla niego ratowanie planety Ziemia. Niby szczelina do Kosmosu Ostatecznego została zamknięta, bo o to postarała się Quinn, której poświęcenie sprowadziło ją wprost do szczeliny. Jednak niejaki Invictus, który wiele razy przywracał życie Lordowi Commanderowi pochłonął planetę Ziemia. Teraz jednak pojawia się nadzieja odzyskania Quinn, a może nawet odzyskania rodzimej planety. Tytan Bolo potrzebuje kluczy do pięciu wymiarów, które wyrwą go z niewoli, a tym samym przeprowadzą Gary’ego przez Kosmos Ostateczny. W takiej sytuacji główny bohater nie może odmówić, gdy widzi w tym nadzieję dla odzyskania Quinn. Zakasa więc rękawy i wyrusza po pozostałe cztery klucze.

Co zmienia się w FINAL SPACE 2 względem pierwszego sezonu. Gary nie jest już od pewnego czasu więźniem. Podczas walki z Lordem Commanderem poczuł, że jest kimś ważnym w walce o dobro ludzkości. Może nie wszystko poszło po jego myśli, a jakby na to popatrzeć bliżej, to nic nie poszło po jego myśli. Gary się jednak nie poddaje i rusza z nową misją, która jest równocześnie misją ratunkową dla Quinn i dla jego rodzimej planety, która trafiła w łapska potężnego Invictusa. W tej podróży towarzyszy mu inna wersja Quinn oraz Little Cato, który upatruje w tym szansę zmienienia biegu historii, w której jego ojciec nie ginie, ale pozostaje razem z nim w świecie żywych. Ponadto Gary ma roboci support znany z pierwszej odsłony + nowy komputer pokładowy AVA, a także niechcianych towarzyszy od strony Clarence’a, który uważa się za jego prawnego właściciela.

FINAL SPACE – Sezon 2 – Recenzja – ANALIZA – część 2

Ogólnie koncepcja serialu w FINAL SPACE 2 się zbytnio nie zmienia. Wcześniej Gary miał doprowadzić do powstrzymania Lorda Commandera przed otwarciem szczeliny do Kosmosu Ostatecznego. Gdy ten już ją otworzył, to Gary miał za zadanie ją zamknąć. Teraz mamy znowu arcyważną misję i naszego Gary’ego w centrum wydarzeń. Oczywiście bardziej zabawnie wyglądało to gdy Gary był więźniem na Galaxy One. Niby traci na tym element komediowy, bo nowe postacie nie wypełniają zbyt dobrze zadania rozbawiania publiki. W starej ekipie natomiast po śmierci Avocato, jego syn nabiera większego znaczenia i staje się cennym członkiem załogi. Tego samego nie można powiedzieć o HUE. Ten ratując się przed zniszczeniem Galaxy One na prośbę Gary’ego najpierw przeniósł swoje dane SI do jego skafandra próżniowego, a następnie jego świadomość wylądowała w mało użytecznym dla wszystkich robocie.

W FINAL SPACE 2 na znaczeniu nabiera również postać Tribore’a, choć ten długo nie może pozostać członkiem ekipy, bo ciągnie go odbudowania Ruchu Oporu, co akurat jest elementem wyjątkowo humorystycznym. Jednak generalnie za element komediowy w tym serialu najbardziej nadal odpowiada Gary. To w FINAL SPACE 2 się nie zmieniło. Clarence i jego adoptowane dzieci miały wlać trochę więcej świeżości w ten serial i także miały odpowiadać za elementy humorystyczne, ale to akurat nie wyszło najlepiej. Co oczywiście nie oznacza, że źle się one wpasowały w dobrze nam znaną ekipę z pierwszego sezonu.

W drugim sezonie nie ma jednego głównego wroga. Lorda Commandera zastąpiły różne inne postacie, które utrudniają prawidłowe wykonanie misji przez Gary’ego i jego załogę. Nie jest to zły manewr, bo daje większą swobodę scenariuszową. Szczególnie, że Gary przemierza wszechświat wzdłuż i wszerz. W poszukiwaniu kluczy odwiedza różne planety, a tam trafia w różne pułapki, które serwuje mu los.

FINAL SPACE – Sezon 2 – Recenzja – O DUBBINGU – część 1

To jeszcze kilka słów w temacie dubbingu. Kto doszedł nowy i udzielił swojego głosu w FINAL SPACE 2 ? Głosu złomiarzowi Clarence’wi podkłada jeden z producentów tego serialu – Conan O’Brien. To scenarzysta wielu satyrycznych formatów telewizyjnych, w tym Saturday Night Live. Pod koniec pierwszej dekady XXI wieku prowadził też program autorski w formie talk show The Tonight Show with Conan O’Brien. Po zakończeniu jego emisji prowadzi podobny program o nazwie, po prostu Conan. Aktorsko we własnej osobie pojawia się on w serialach jedynie w rolach epizodycznych. Przewinął się na przykład przez pierwszy sezon komediodramatu „Kidding„.

Zyskującemu na większym znaczeniu Tribore’owi podkłada głos sam Olan Rogers (jak i wielu innym postaciom). Głosu Ash użycza Ashly Burch. To znana dubbingerka, która podkładała swój głos pod wiele gier video oraz różnych animacji. Możemy tu wymienić chociażby grę Horizon Zero Dawn. Fizycznie zagrała natomiast w „Dimension 404 – Cinethrax„, a ostatnio również w serialu oryginalnym Apple TV+ „Mythic Quest: Raven’s Banquet„.

Fox-owi natomiast swojego głosu udzielił Ron Funches. Serialowo to między innymi Ron z komediowego „Powerless„. Dubbingowo to chociażby ostatnio King Shark w animacji DC Universe „Harley Quinn„.

W FINAL SPACE 2 ponadto pojawia się matka Gary’ego. Sheryl Goodspeed swojego głosu udziela Claudia Black. To znana aktorka serialowa, która wystąpiła w końcowych sezonach „Stargate SG-1” oraz w serialu „Farscape„. Serialowo to również Dahlia z drugiego sezonu „The Originals” oraz Sabine Lommers z serialu „Containment„.

Przy tej okazji warto też w takim razie wspomnieć kto podkłada głos ojcu Gary’ego. John Goodspeed głosowo to Ron Perlman, i jakby patrząc na całość, to najbardziej znany aktor z całej dubbingowej obsady. Jego rolę można wymieniać i wymieniać, ale serialomaniakom wystarczy lekka wskazówka – to między innymi sędzia Pernell Harris w „Hand of God” oraz Wes Chandler w serialu Crackle Original „StartUp„.

Hushfluffles / Todd H. Watson – to głosowo znany dubbingowiec (i aktor) Alan Tudyk. Ostatnio udziela on głosu Jokerowi w serialu „Harley Quinn„. W universum DC pojawia się również fizycznie, bo zagrał zarówno w serialu „Powerless” i jako Pan Nikt w „Doom Patrol„.

FINAL SPACE – Sezon 2 – Recenzja – O DUBBINGU – część 2

Nightfall podkłada głos oczywiście ta sama osoba, co podstawowej Quinn Ergon, czyli wspomniana przy pierwszej odsłonie Tika Sumpter. Natomiast SI nowego statku gwiezdnego, czyli AVA, to głosowo Jane Lynch. Ją najbardziej znamy z roli Sue Sylvester w musicalowym „Glee„. Serialowo to również dr Linda Freeman z komediowego „Two and a Half Men” oraz Joyce Wischnia z „The L Word„. Warto też wspomnieć o jej roli Sophie Lennon w „The Marvelous Mrs. Maisel„.

Tytanowi Oreskisowi głosu udziela Christopher Judge. Serialomaniakom aktor jest najbardziej znany z roli Teal’ca w „Stargate SG-1„. Dubbing też nie jest mu obcy, bo udzielił swojego głosu w wielu animacjach. Między innymi podkładał głos mutantowi Magnetto w „X-Men: Evolution„. Aktor również użyczył głosu Kratosowi w grze God of War.

To jeszcze na koniec Tytan Bolo. Jemu głosu udzielił Keith David. To aktor i dubbingowiec, który podkładał głos chociażby tytułowemu bohaterowi w animacji „Spawn„. Aktorsko to między innymi Bishop James Greenleaf w serialu „Greenleaf” i dr Elias Kronish w produkcji Hulu „Future Man„.

FINAL SPACE – Sezon 2 – Recenzja – PODSUMOWANIE

FINAL SPACE 2 nie wnosi zbyt wiele zmian w stosunku do pierwszej odsłony. To i dobrze, bo serial wcześniej mógł się podobać, więc i druga jego odsłona tym samym nie leci na łeb i na szyje swoim poziomem. Nadal mamy animowaną space operę, która pozostaje równocześnie dość zabawna w swojej formie, dialogach oraz komicznych sytuacjach.

Tym razem drugi sezon został przesunięty do Adult Swim. Oczywiście wszystko pozostaje w rodzinie, bo to nadal grupa medialna WarnerMedia, należąca do AT&T.

Udostępnij w social mediach