Fear the Walking Dead – SEZON 4 – Recenzja

Fear the Walking Dead 4 – czwarty sezon postapokaliptycznego horroru o zombie, od stacji AMC. Twórcami serialu są Robert Kirkman (pomysłodawca i autor serii komiksowych) i Dave Erickson. Informacje o producentach serialu oraz informacje z wstępnym zarysem fabuły całej historii, zostały zawarte w artykule dotyczącym pierwszej odsłony tego serialu – Fear the Walking Dead 1. Niniejszy artykuł kontynuuje wątki fabularne zawarte w recenzji dotyczącej – Fear the Walking Dead 3.

GATUNKI : horror / postapokaliptyczny / dystopian fiction / survivalowy / zombie apocalypse / zombie movies
KRAJ PRODUKCJI : USA

Czwarty sezon serialu, podobnie jak poprzedni, liczy 16 odcinków. Fear the Walking Dead 4 był emitowany na kanale AMC od 15 kwietnia 2018 roku do 30 września 2018 roku. W Polsce premierowa emisja miała miejsce między 23 kwietnia 2018 roku, a 1 października 2018 roku, na kanale AMC Polska.

Fear the Walking Dead – SEZON 4 – Recenzja

OPIS WPROWADZAJĄCY NIE ZAWIERA SPOILERÓW, ALE POSIADA NAWIĄZANIA DO POPRZEDNIEGO SEZONU

W finale poprzedniego sezonu Alicia dowiaduje się od Proctor Johna, że jej matka prawdopodobnie żyje, bo Strand zabiegał o jej bezpieczeństwo. Nie wywiązał się on jednak ze swojej umowy, dlatego los Madison jest dla niego obecnie obojętny. W tym czasie Nick ma pretensje do swojej matki za zamordowanie Troy’a. Dla niego Madison stała się niebezpieczną kobietą, która równie dobrze może zabić swojego syna. Ich spór przerywa Stand, który ma plan na wydostanie tej dwójki z terenu tamy. Wcześniej bowiem powstrzymał on Daniela Salazara.

Victor Strand wyprowadza Nicka i Madison z zapory wodnej, pozorując ich rolę jako jeńców Proctora Johna przeznaczonych do odstrzału. W tym momencie Lola próbuje zabić Proctora Johna, ale podczas zamachu sama zostaje przez niego zastrzelona. Tym samym cały fortel z ucieczką z tamy bierze w łeb. Proctor John natomiast postanawia pozbyć się raz na zawsze całej grupy, włącznie z Alicią, która pełniła u niego rolę pielęgniarki. Podczas egzekucji John zezwala na pożegnania, a w tym czasie Nick wyciąga z kurtki Victora detonator do ładunków wybuchowych, które niegdyś umieścił tu Salazar. Tym samym Nick zyskuje kartę przetargową i nakazuje Proctor Johnowi uwolnienie jego rodziny oraz Victora Standa.

Gdy Ci odpływają pontonem, Nick przygotowuje się do detonacji zapory. W tym czasie zostają oddane z daleka strzały, które zabijają ludzi Proctor Johna. Pozycję snajperską przyjął Walker, a ranny Daniel Salazar oswobadza się z niewoli i również przybywa na szczyt tamy. Ostatecznie Nick jednak wysadza zaporę przywracając spragnionym ludziom wodę, a tym samym pozbywa się Proctora Johna i jego zbirów.

OPIS WPROWADZAJĄCY – ciąg dalszy – CROSSOVER między serialami The Walking Dead i Fear the Walking Dead.

Morgan Jones na dobre zadomowił się na złomowisku, gdzie zaczął się izolować od grupy. Zarówno Jesus, Carol i Rick namawiają go do powrotu do ich społeczności. Morgan idzie jednak w zaparte, a ostatecznie postanawia udać się samotnie na zachód kraju. Tam natrafia na niejakiego Johna Dorie, który informuje go, że szuka kobiety z podobnym rewolwerem do tego, który sam dzierży. Morgan nie szuka przyjaciół więc rusza dalej samotnie w drogę. W nocy zostaje napadnięty przez zwykłych zbirów, ale z odsieczą rusza mu przed chwilą poznany John. Sam jednak zostaje obezwładniony. Chwilę później na miejscu zdarzenia pojawia się pewna kobieta z wozem opancerzonym i postanawia przechwycić zatrzymanych. Nie robi tego jednak bezinteresownie, ale po odbiciu zakładników namawia ich do wywiadu przed kamerą, ponieważ sama okazuje się dziennikarką w czasach apokalipsy żywych trupów.

John bez problemu udziela wywiadu. Opowiada Al o Laurze i o tym, że zamierza ją odnaleźć. Morgan natomiast nie lubi się odkrywać, dlatego wzbrania się przed wywiadem. Spór o udzielenie wywiadu przerywają im powracające zbiry. Dochodzi do strzelaniny, a Al ostatecznie używa zamontowanych w wozie karabinów maszynowych. Po tej akcji Morgan decyduje się wziąć udział w reportażu. Opowiada o tym skąd pochodzi i w jakich mieszkał wcześniej osadach. Chwilę później chce opuścić nowo poznanych towarzyszy, ale z uwagi na poniesione podczas strzelaniny rany, postanawia z nimi zostać na jakiś czas. Przejażdżkę opancerzonym wozem zatrzymuje im jednak ekipa w składzie: Alicia i Nick Clark, Victor Strand oraz Luciana Galvez.

OPIS WPROWADZAJĄCY – ciąg dalszy

Następne wydarzenia ukazują obrazy poprzedzające zasadzkę przygotowaną przez rodzeństwo Clark i ich znajomych. Pod wodzą Medison grupa ocalałych znajduje bezpieczną przystań na stadionie. Miejsce to staje praktycznie samowystarczalne. Murawa boiska stanowi część uprawną, a trybuny stanowią odpowiednie schronienie przed umarlakami. Do grupy trafia mała dziewczynka imieniem Charlie. Madison próbuje wydobyć z niej informacje skąd pochodzi i jak ich znalazła. Następnie sami ruszają na poszukiwanie miejsca, z którego przybyła Charlie. Tam natrafiają na kobietę, która grozi im charakterystycznym rewolwerem. Po wstępnym agresywnym powitaniu kobiety dochodzą do porozumienia. Następnie Medison zaprasza nieznajomą do siebie, gdzie razem z 47 osobami stanowią teraz społeczność ocalałych.

Sielanka stadionowych ocalałych kończy się w momencie, gdy pod zewnętrzne trybuny stadionu przyjeżdża eskadra TIR-ów. Ich przywódca najpierw zgarnia do ciężarówek okoliczne truposze, a później pertraktuje z Medison. Oświadcza jej, że wie wszystko o tej osadzie, a jego kretem okazuje się mała Charlie. Daje tym samym ultimatum grupie: albo oddadzą wszystko co mają dobrowolnie, albo z czasem i tak ich dobytek trafi w jego ręce. Na TIR-ach napakowanych żywymi trupami wiesza natomiast flagę i oznacza ją kolejnym numerem. Tą samą flagę w całkiem innym miejscu znaleźli również Morgan i jego nowi towarzysze.

Fear the Walking Dead – SEZON 4 – Recenzja – ANALIZA – część 1

Uhm, tym razem mega długi opis, niczym streszczenie serialu. To jednak raptem trzy odcinki, ale tego właśnie wymaga wprowadzenie do Fear the Walking Dead 4. Wszystko przez nietypowy crossover, który równocześnie stanowi pierwszy odcinek Fear the Walking Dead 4. Crossover w tym przypadku to zbyt duże słowo. Jedynie liźnięto z początku główny serial tej sagi, czyli „The Walking Dead„. Opis wyjaśnia w jaki sposób Morgan Jones opuścił Królestwo oraz inne społeczności ze wschodniego wybrzeża i w jaki sposób zetknął się z ekipą znaną nam ze spin-offu. Wcześniej razem z nim poznajemy nowe postacie, które na dobre dołączają do Fear the Walking Dead 4. Pierwszą z nich jest John Dorie, który od samego początku wydaje się nam poczciwym człowiekiem. Poznajemy go w momencie, w którym szuka on swojej ukochanej Laury. Mimo że Morgan woli samotność, to John przyczepia się do niego niczym rzep do psiego ogona.

Kolejna nową postacią jest Althea, którą wszyscy nazywają Al. Jeździ ona opancerzonym wozem bojowym SWAT z zamontowanym ciężkimi karabinami maszynowymi, odpalanymi za pomocą dźwigni znajdującej się w kabinie kierowcy. Jej strój i pojazd sugerują, że jest ona wojskową, ale ku zdziwieniu Johna i Morgana oświadcza im, że jest dziennikarką. Zbiera i nagrywa wspomnienia innych ocalałych. Każdy ma jakąś historię i za każdym stoi jakaś ciekawa opowieść. W jaki sposób przeżył apokalipsę żywych trupów oraz w jaki sposób znalazł się tu gdzie jest obecnie. Dla Al takie wywiady to rodzaj misji. Tylko to jej pozostaje. Utrwalić na taśmie zeznania świadków masakry, bo tylko tak można nazwać zagładę, jaka spadła na ludzkość w postaci chodzących truposzy.

Fear the Walking Dead – SEZON 4 – Recenzja – ANALIZA – część 2

Fear the Walking Dead 4 jest od początku nietypowy i inny niż dotychczasowe sezony. To że rozpoczyna się crossoverem to jedno, ale to, że rozgrywa się w różnym czasie akcji, to inna sprawa. Dlatego drugi odcinek też wymagał opisu wprowadzającego. W nim poznajemy losy Medison i jej grupy, która uciekła przed kosą w finale poprzedniego sezonu. Tam wydawałoby się, że po wysadzeniu tamy Nick poświęcił się dla grupy. Tu widzimy go żywego i w całkiem niezłej formie. Również w finale widzieliśmy jak wir wodny wywala uciekinierów do wody. Medison zostaje rozdzielona od reszty. Tu jednak jest ponownie z ekipą i tworzy społeczność ocalałych w całkiem przemyślanym miejscu – na stadionie. Taki stadion ma zarówno wysokie trybuny, które oddzielają go od hord zombiaków. Murawa natomiast jest wykorzystywana pod cele uprawne. Trochę więc mamy tu rolniczej zabawy pozwalającej przetrwać i nie zginąć z głodu grupie ocalałych.

Fear the Walking Dead – SEZON 4 – Recenzja – ANALIZA – część 3

Sam Fear the Walking Dead 4 przeskakuje w trakcie w różne odcinki czasu. Jednym razem śledzimy w jaki sposób społeczność ukryta na stadionie radzi sobie z przeciwnościami losu. A te mają różne oblicza. Szkodniki niszczą uprawy rolne na płycie stadionu, a za stadionem jakieś Sępy dają im ultimatum na oddanie wszystkiego, co do tej pory zgromadzili. W innych momentach czas akcji wrzuca nas w punkt zetknięcia się bohaterów znanych nam z poprzednich odsłon z ekipą Morgana. To świat, w którym jedni drugim nie ufają, więc każdy taki First Contact jest nacechowany agresją. Rodzeństwo Clark zbyt wiele już przeszło, by teraz zostać unicestwionym przez przypadkową grupkę osób. Dlatego zachowują się jak agresorzy i zatrzymują (na początku podstępem) wóz opancerzony Al.

Z czasem jak łatwo się domyślić ich losy się ze sobą splatają. To działa jak najbardziej na plus, bo w serialu Fear the Walking Dead trup ściele się gęsto. I to nie tylko chodzi o zombiaki, ale o głównych bohaterów tej opowieści. Są oni wycinani przez twórców jeszcze bardziej śmiało niż w głównym serialu sagi – „The Walking Dead„.

Fear the Walking Dead – SEZON 4 – Recenzja – ANALIZA – część 4

Serwis Seriale Srebrnego Ekranu stara się unikać spoilerów we wszelkich recenzjach. Tutaj jednak wymagany jest mały wyjątek od reguły, bo w połowie Fear the Walking Dead 4 dochodzi do dużych zmian i budowania nowego wątku fabularnego. Bez psucia zabawy widzom, tylko krótkie info. Nowy wątek budowany jest wokół nowej postaci – Morgana Jonesa. Po charakterystycznym dla amerykańskich telewizji mid-season, Morgan dochodzi do wniosku, że Rick miał rację podczas ich wspólnej rozmowy przed jego odejściem. Jego poszukiwania w głębi kraju niczego nie zmieniły, bo gdziekolwiek by nie był i tak może tracić wokół siebie bliskie mu osoby. Morgan zawsze się bał, że tracąc je, gubi samego siebie. Jedyną więc szansą na zniwelowanie problemu jest tworzenie większej i trwalszej społeczności. Tylko taka przetrwa w tym okrutnym świecie.

Dlatego Morgan oświadcza nowym towarzyszom, że ma zamiar wrócić do Virginii. Namawia Al do zawiezienia go tam swoim specjalistycznym pojazdem. Przy okazji namawia też całą resztę do przyłączenia się do niego. Tacy ludzie jakich tu poznał mają większe szanse na przeżycie, jeśli będą zintegrowani w większej i mocniejszej społeczności.

W okolicach dziesiątego odcinka Morgan trafia jednak do dziwnej lokacji. To punkty jakby handlowo-magazynowe, które miały za zadanie wspierać wszystkich ocalałych. Łączy je jedno hasło: „by zabrać jedynie potrzebne rzeczy, a resztę zostawić dla innych”. I to zdarzenie buduje kolejny i równocześnie ostatni wątek fabularny Fear the Walking Dead 4. Morgan przed powrotem do domu, zaczyna czuć, że dostał własną misję, bo idea punktów handlowo-magazynowych to bardzo przyzwoity jak na te czasy pomysł. Wątek ten wrzuca wokół Morgana kolejne nowe postacie tej opowieści, z piwowarem na czele, który jak twierdzi zna przepis na tworzenie „napoju życia” 🙂

Fear the Walking Dead 4 - Piwowar Jim

Fear the Walking Dead – SEZON 4 – Recenzja – O AKTORACH – część 1

Fear the Walking Dead 4 serwuje nam kilka istotnych wątków mających niebagatelny wpływ na losy głównych bohaterów. Siłą rzeczy w tych wątkach pojawiają się całkiem nowe postacie. Jedne zostają z nami na dłużej inne mają charakter bardziej epizodyczny. A jak wszystkie one wyglądają od strony aktorskiej ?

Wspomniany powyżej piwowar Jim, to aktorsko Aaron Stanford. Amerykanin jest znany z roli mutanta Pyro w filmach: „X2” (w Polsce emitowany jako X-Men 2) oraz „X-Men: The Last Stand„. Serialowo to między innymi James Cole w „12 Monkeys” oraz Seymour Birkhoff w serialu „Nikita„.

Dziennikarka Al, to natomiast w rzeczywistości Maggie Grace. Filmowo to Kim z serii „Taken” (pol. Uprowadzona). Serialowo to między innymi Faith z „Californication” oraz Shannon Rutherford z popularnego niegdyś „Lost„.

Fear the Walking Dead 4 - Maggie Grace

Jeżdżący na wózku inwalidzkim Wendell, to aktorsko Daryl Mitchell. Filmowo to Tommy Webber z „Galaxy Quest„. Dla serialomaniaków to przede wszystkim Patton Plame w „NCIS: New Orleans„.

Jego towarzyszka Sarah, to aktorsko Mo Collins. Ją możemy kojarzyć między innymi z roli Joan Callamezzo w „Parks and Recreation„. Aktorka zajmuje się również dubbingiem. Udzieliła swojego głosu między innymi w animacji „Family Guy„.

Kobieta, która stale ukrywała swoją prawdziwą tożsamość, a którą wstępnie znamy jako Laura, to w rzeczywistości Jenna Elfman. Wielu widzów może ją kojarzyć z roli Naomi Walling w serialu „Damages„. W mniejszych rolach przewinęła się przez serial „Two and a Half Men” oraz „My Name Is Earl„.

Fear the Walking Dead – SEZON 4 – Recenzja – O AKTORACH – część 2

Mel, który na początku sezonu stawia ultimatum grupie Madison, to aktorsko Kevin Zegers. Kanadyjczyka znamy z roli Damiana Daalgarda w serialu „Gossip Girl„. Epizodycznie natomiast przewinął się przez takie produkcje, jak trzeci sezon „The X Files” oraz pierwszy sezon „House M.D.”.

Tajemnicza Martha, to aktorsko Tonya Pinkins. Aktorka wcieliła się w postać Susan Thompson w serialu „Madam Secretary”. To również Ethel Peabody z trzeciego sezonu „Gotham„. Dla innych widzów to głównie Livia Frye Cudahy w „All My Children„, a jeszcze innych to Alama Matobo z siódmego sezonu „24” (znanego w Polsce jako 24 godziny).

Mała Charlie, to w rzeczywistości Alexa Nisenson. Dziewczyna nie ma jeszcze większego dorobku aktorskiego, ale debiutowała na srebrnym ekranie w serialu na bazie komiksów DC – „Constantine„.

Fear the Walking Dead 4 - Alexa Nisenson

Ennis z Sępów, to aktorsko Evan Gamble. Serialowo to między innymi Sneed w „Hap i Leonard„. Aktor pojawił się też jako Henry Wattles w serialu „The Vampire Diaries„. Epizodycznie przewinął się przez pierwszy sezon „Under the Dome„, szósty sezon „Mad Men” oraz drugi sezon „Prison Break„.

Główny bohater, który stał się łącznikiem między serialami The Walking Dead i Fear the Walking Dead, czyli Morgan Jones, to aktorsko Lennie James. Tą samą postacią zagrał we wspomnianym wyżej „The Walking Dead„. Poza universum żywych trupów występował jako Glen Boyle w „Critical„. Na uwagę zasługuje jego świetna kreacja w serialu „Jericho„. Tam wcielił się w tajemniczego Roberta Hawkinsa. Ostatnio to również Nelly w „Save Me„.

Fear the Walking Dead 4 - Lennie James

Fear the Walking Dead – SEZON 4 – Recenzja – O AKTORACH – część 3

Cole z nowych ocalałych ze stadionu, to aktorsko Sebastian Sozzi. Aktor zagrał w drobnych rolach w kryminałach „Law & Order” i „Law & Order: Criminal Intent„.

Vivian, z tego samego stadionu, to aktorsko Rhoda Griffis. Jej serialowy mąż Douglas, to natomiast w rzeczywistości Kenneth Wayne Bradley. Jego niektórzy mogą kojarzyć z serialu „The Leftovers„.

To już całkiem na koniec John Dorie. W tej roli w Fear the Walking Dead 4 pojawił się Garret Dillahunt. Ostatnimi czasy to aktorsko między innymi Dr Roderick Campbell w serialu „The Gifted„. Wcześniej to również KD w „Hand of God” oraz Ty Walker w „Justified„. Serialowo to również John Henry w „Terminator: The Sarah Connor Chronicles” oraz Matthew Ross w „The 4400„. No i nie możemy zapominać o jego roli Francisa Wolcotta w „Deadwood„.

Fear the Walking Dead 4 - John Dorie

Fear the Walking Dead – SEZON 4 – Recenzja – PODSUMOWANIE

Fear the Walking Dead 4 jest zdecydowanie inny od pozostałych sezonów tego serialu. W większej mierze skupia się na całkiem nowych bohaterach, a dotychczasowe pierwszoplanowe postacie idą nieco w odstawkę. Ponadto tak jak czytamy w analizie przez pierwsze pół sezonu mamy akcję rozgrywaną na różnych odcinkach czasu. Czas teraźniejszy dotyczy zetknięcia grupy Alicii z towarzyszami Morgana. Czas przeszły natomiast ukazuje nam losy ocalałych na stadionie, którzy walczą o życie pod wodzą Madison Clark i jej dzieci: Nicka i Alicii.

Fear the Walking Dead 4 - Alicia Clark

Do tej pory każdy kolejny sezon tego serialu był lepszy od poprzedniego. Czy również jest i tym razem ? Ciężko jednoznacznie określić, dlatego że druga połowa tej odsłony znacznie się różni od pierwszej. Jednak patrząc przez pryzmat samego początku Fear the Walking Dead 4 to można śmiało powiedzieć, że serial wówczas jakościowo osiągnął swoje apogeum.

Udostępnij w social mediach