Fear the Walking Dead – SEZON 3 – Recenzja

Fear the Walking Dead 3 – serial oryginalny stacji AMC. Kolejna odsłona spin-offu The Walking Dead, postapokaliptycznego horroru, którego pomysłodawcą jest Robert Kirkman. Tym razem nowy sezon przenosi nas w klimaty westernowe, bo za bohaterami serii przenosimy się do południowo-zachodnich stanów. Jest to konsekwencja przemieszczenia się grupy od strony Meksyku. Wydarzenia te zostały po części opisane w artykule Fear the Walking Dead 2. Natomiast informacje o producentach można znaleźć w artykule Fear the Walking Dead 1.

GATUNKI : horror / dystopian fiction / postapokaliptyczny / survivalowy / zombie apocalypse / zombie movies
KRAJ PRODUKCJI : USA

Trzeci sezon FTWD liczy 16 odcinków. Fear the Walking Dead 3 był oryginalnie emitowany na kanale AMC od 5 czerwca 2017 roku do 15 października 2017 roku. Polscy widzowie mieli go okazję obejrzeć w polskiej sekcji AMC na bieżąco, bezpośrednio po amerykańskiej premierze serialu.

Fear the Walking Dead 3 - Promo

Fear the Walking Dead – SEZON 3 – Recenzja

OPIS WPROWADZAJĄCY NIE ZAWIERA SPOILERÓW, ALE POSIADA NAWIĄZANIA DO POPRZEDNIEGO SEZONU

Uciekinierzy z przedmieść Los Angeles ponoszą notorycznie straty w ludziach. Świat żywych opuścił Chris, a początek trzeciego sezonu Fear the Walking Dead rozpoczyna się ucieczką śmigłowcem, w wyniku której, zostaje postrzelony ojciec Chrisa, czyli Travis Manawa.

Grupa ocalałych trafia na teren dość dużego rancza. Jest ono dobrze zabezpieczone, więc stanowi bezpieczny bastion przeciwko hordom nieumarłych. Ranczem dowodzi despotyczny tradycjonalista, który wymusza na nowo przybyłych swoje zasady. Jednak to nie on jest największym zmartwieniem Madison i jej ekipy. O prawach do ziemi przypomniał sobie jej rdzenny mieszkaniec. Indianin staje się głównym utrapieniem, ponieważ planuje odbić ranczo znajdujące się na terenie, do którego rości sobie prawo.

Fear the Walking Dead – SEZON 3 – Recenzja – ANALIZA – część 1

Fear the Walking Dead 3 rozkręca się jeszcze bardziej. Trzeci sezon popularnego spin-offu o Żywych Trupach jest znowu lepszy od poprzedniego. Jest to powtarzane jak mantra, że w przypadku tego serialu każdy kolejny sezon jest lepszy od poprzedniego. Jednak naprawdę jest to rzadkie zjawisko w świecie seriali, bo w zdecydowanej większości twórcom szybko kończą się dobre pomysły i serial dostaje albo lekką zadyszkę albo od razu notuje spory spadek formy (w tym przypadku poziomu). To jest właśnie ta najlepsza zaleta Fear the Walking Dead.

Fear the Walking Dead – SEZON 3 – Recenzja – ANALIZA – część 2

Tym razem dostajemy w pakiecie cowboyskie ranczo. Ktoś powie, ale to już przecież było w pierwowzorze. To fakt, w drugim sezonie grupa Ricka trafiła na farmę. Brzmi podobnie, ale w Fear the Walking Dead 3 zbudowano wokół pomysłu fortyfikacji na ranczu całkiem nową i odmienną historię. Poznajemy także nowych bohaterów – głównie mieszkańców rancza oraz Indianina Qaletaqe Walkera. Oczywiście wątek z Walkerem może trochę śmieszyć. Świat jest niemal już w całości opanowany przez umarlaki, które przemieszczają się wielkimi hordami atakując wszystko co żywe, a tu jakiś rdzenny Amerykanin przypomniał sobie, że trzeba zawalczyć o ziemię swoich przodków. Jednak wątek z Walkerem pokazuje to, co Kirkman wielokrotnie niesie ze swoim przesłaniem w komiksach oraz serialach o Żywych Trupach. Przesłanie głosi, że to nie umarlaki są największym zagrożeniem, ale w rzeczywistości żywi ludzie. I to często lepiej uzbrojeni od naszych głównych bohaterów.

Fear the Walking Dead 3 - Alicia

Ciekawy wątek dotyczy syna właściciela rancza. Jest nim Troy Otto. To osoba dość niezrównoważona psychicznie, więc staje się ciężką do współpracy i jakiejkolwiek kooperacji. Jednak i na niego znajduje sposób Madison. Nasza główna bohaterka z sezonu na sezon staje się bardziej bezwzględna niż Rick z The Walking Dead. Z czasem robi się z niej taka postapokaliptyczna Sarah Connor (ta z Terminatora). Plusem jest też duża ewolucja postaci Alicii. Młoda Alicia podejmuje teraz często poważne i racjonalne decyzje i nie przypomina tej naiwnej dziewczynki z początków Fear the Walking Dead. W zestawieniu z otoczką fabularną obrony rancza staje się to wszystko znacznie lepsze niż sceny z poprzednich sezonów tej produkcji.

Fear the Walking Dead 3 - Troy Otto

Fear the Walking Dead – SEZON 3 – Recenzja – O AKTORACH

Czas zaglądnąć w notki biograficzne aktorów, którzy odgrywają nowe postacie w Fear the Walking Dead 3. Właścicielem rancza jest Jeremiah Otto. Ten stary rasista to w rzeczywistości amerykański aktor Dayton Callie. Znamy go przede wszystkim z roli Wayne’a Unsera w „Sons of Anarchy„. Aktor też już się wczuwał w westernowe klimaty jako Charlie Utter w „Deadwood„. Niebawem też pojawi się on z tą postacią w filmie tworzonym po tym samym tytułem.

Jego serialowy synalek to Troy Otto. W tą postać wcielił się Daniel Sharman. Ostatnio możemy go kojarzyć z Medyceuszy – „Medici: Masters of Florence„. Aktor wcielił się też w postać Kola Mikaelsona w drugim sezonie „The Originals„. Inni mogą go także kojarzyć jako Isaaca w „Teen Wolf„.

Luciana Galvez, to aktorsko Danay Garcia. Aktorka występuje w serial raczej w rolach epizodycznych. Dłużej na srebrnym ekranie gościła jako Sofia Lugo w „Prison Break„. W drobnej roli przewinęła się przez ósmy sezon „Hawaii 5.0

Proctor John, to w rzeczywistości Ray McKinnon. Aktorsko wcielił się w postać Lincolna 'Linc’ Pottera w „Sons of Anarchy„. Serialowo to również Reverend H.W. Smith w „Deadwood„.

Indianin Walker to natomiast Michael Greyeyes. By było zabawnie to Indianin z plemion dzisiejszej Kanady, a nie USA. Z uwagi na przynależność rasową, gra w różnych filmach i serialach właśnie Indianina, choć głównie są to role czysto epizodyczne. Jako ciekawostkę można wrzucić, że dubbingował do gry Prey.

Fear the Walking Dead 3 - Indianin Walker

Fear the Walking Dead – SEZON 3 – Recenzja – PODSUMOWANIE

Trzeci sezon Fear the Walking Dead posiada wiele zwrotów akcji. Ogląda się go dobrze, chociaż najlepsze jeszcze przed nami. Zauważalna jest stała ewolucja postaci naszych głównych bohaterów. Twórcy stosują też manewr z podziałem grupy. To też może się podobać, bo wymusza pewną wielowątkowość. Można też powiedzieć, że statystycznie Fear the Walking Dead zbiera większe śmiertelne żniwo wśród bohaterów serii, jeśli by go zestawić z początkami serialu The Walking Dead. No jest to jakiś element na plus, skoro twórcy odważnie potrafią pozbywać się głównych postaci.

Po zakończeniu trzeciego sezonu zapadły decyzję o stworzeniu crossovera seriali o Żywych Trupach. Mimo, że początkowo Fear the Walking Dead robił za prequel pierwszego serialu sagi o umarlakach, to z czasem unikano tematu, ile czasu rzeczywiście upłynęło od początków epidemii. Ostatecznie podjęto decyzję, że oba seriale toczą się równolegle do siebie czasowo, tylko dotyczą innych lokacji na terenie Ameryki Północnej. W następnym sezonie czeka nas natomiast crossover między serialami.

Udostępnij w social mediach