Fear the Walking Dead – SEZON 2 – Recenzja

Fear the Walking Dead 2 – serial oryginalny stacji AMC. Kolejna odsłona spin-offu TWD, postapokaliptycznego horroru, którego pomysłodawcą jest Robert Kirkman. Serial kontynuuje wątki początków epidemii opisane w artykule dotyczącym pierwszego sezonu – Fear the Walking Dead 1.

GATUNKI : horror / dystopian fiction / postapokaliptyczny / survivalowy / zombie apocalypse / zombie movies
KRAJ PRODUKCJI : USA

Drugi sezon serialu liczy 15 odcinków. Fear the Walking Dead 2 był oryginalnie emitowany na kanale AMC od 10 kwietnia 2016 roku do 2 października 2016 roku. Polscy widzowie mieli go okazję obejrzeć w polskiej sekcji AMC od 27 czerwca 2016 roku do 3 października 2016 roku.

Fear the Walking Dead 2 - Rodzina

Fear the Walking Dead – SEZON 2 – Recenzja

OPIS WPROWADZAJĄCY NIE ZAWIERA SPOILERÓW, ALE POSIADA NAWIĄZANIA DO POPRZEDNIEGO SEZONU

Madison wraz ze swoim dziećmi, Travisem i jego synem, a także Danielem i jego córką, opuszczają oblężone przez Żywe Trupy przedmieścia Los Angeles. W ucieczce pomaga im Strand, były agent ubezpieczeniowy, który użycza uciekinierom swój luksusowy jacht. Grupa poniosła straty w ludziach. Chris zaczyna obwiniać swojego ojca o śmierć matki. Sytuacja zaczyna się dodatkowo zaogniać, gdy jacht Stranda zostaje zaatakowany przez inny obiekt pływający.

Grupa uciekinierów ewakuuje się na pobliską wyspę. Tam dowiadują się, że miasta przybrzeżne zostały doszczętnie wypalone przez wojsko. Epidemia chodzących trupów przybrała bowiem kolosalne rozmiary. Daniel proponuje udać się do Meksyku, gdzie może być bezpieczniej. W międzyczasie Nick odkrywa nową taktykę, jak być niewidzialnym dla Żywych Trupów. Smaruje się krwią nieumarłych oraz ich organami. W ten sposób truposze traktują go jako jednego ze swoich.

Fear the Walking Dead 2 - Na łodzi

Fear the Walking Dead – SEZON 2 – Recenzja – ANALIZA

Fear the Walking Dead 2 ukazuje nam gwałtowny wzrost epidemii. W przeciwieństwie do pierwszego sezonu już nie mamy do czynienia z pojedynczymi przypadkami powstających z martwych. Powracający po śmierci zaczynają formować duże grupy, co stanowi większe zagrożenie dla wszystkich żywych. Jednak podobnie jak w serialu The Walking Dead, z czasem to nie zmarli stanowią największe zagrożenie, ale żyjący ludzie. Pod płaszczykiem własnej walki o przetrwanie, jedni atakują drugich. Widzimy więc akcje pirackie na morzu. Także mamy do czynienia z tworzeniem odizolowanych od reszty osad. To wszystko uruchamia ludzkie instynkty. Seriale takie jak The Walking Dead i Fear the Walking Dead uczą widzów, że człowiek sam dla siebie jest największym zagrożeniem. a hordy truposzy z czasem są jedynie tłem wydarzeń.

Fear the Walking Dead 2 - Na wodzie

Fear the Walking Dead 2 wprowadza do serialu nowe elementy. Pierwszym z nich jest taktyka Nicka. Syn Madison zauważył, że wysmarowanie się szczątkami truposzy czyni go praktycznie niewidocznym. Od tego momentu często sięga po tą taktykę, by przenikać między grupami nieumarłych.

W drugiej odsłonie FTWD mamy też jedną, żeby nie powiedzieć scenkę humorystyczną. Jeśli przy tym horrorze możemy mówić o humorze. Jednak wcale nie chodzi o tworzenie post-apokaliptycznej satyry, jak to ma miejsce czasami w „Z Nation„. Mianowicie, kiedy akcja przenosi się w obręb apartamentowca, grupa walczących o przetrwanie otwiera wewnątrz wieżowca wszystkie drzwi na tzw. przestrzał. Żywe Trupy nie kierują się podczas swojego marszu żadną logiką, a jedynie podążają za swoim instynktem. W ten sposób przechodzą wzdłuż całego budynku i wypadają przez balkon z kilku pięter na posadzkę, jakby skakali na główkę do basenu 🙂

Fear the Walking Dead – SEZON 2 – Recenzja – O AKTORACH

W Fear the Walking Dead 2 pojawiają się nowe postacie, a także nabierają znaczenia i większej roli postacie, które pojawiły się pod koniec pierwszej odsłony serii. Jedną z tych postaci jest Victor Strand. W tej roli amerykański aktor i showman Colman Domingo. Śledzący seriale mogą go kojarzyć z „Nash Bridges„, gdzie odgrywał postacie epizodyczne. Domingo zaliczył też kilka ról filmowych i występów scenicznych. Jest też dyrektorem teatralnym, wielokrotnie nagradzanym za różnego rodzaju spektakle.

Chrisa Manawę, czyli syna Travisa, gra Lorenzo James Henrie. To amerykański aktor włoskiego pochodzenia. Aktor w dzieciństwie pojawiał się w serialu „7th Heaven„. Ostatnio grał też brata Ghost Ridera w „Marvel’s Agents of S.H.I.E.L.D„. Natomiast córkę Daniela Salazara – Ofelię – gra Mercedes Masohn. Aktorkę można kojarzyć z „666 Park Avenue„. Grała też w serialu FOX-a „The Finder„.

Warto też wspomnieć o Lizie Ortiz, czyli matce Chrisa, która poniosła śmierć podczas ewakuacji. W tej roli wystąpiła Elizabeth Rodriguez. Aktorka jest znana z serialu „Orange Is the New Black„, gdzie gra postać Aleidy Diaz. Aktorkę niektórzy mogą również kojarzyć z roli Carmen Morales w mydlanej operze All My Children.

Fear the Walking Dead – SEZON 2 – Recenzja – PODSUMOWANIE

Fear the Walking Dead 2 nabiera rozpędu. Tak jak było napisane przy okazji pierwszej odsłony serii, serial ten ma tendencję zwyżkową z sezonu na sezon. To bardzo rzadkie zjawisko, bo reguła jest odwrotna, że zazwyczaj seriale obniżają swoje loty po pierwszym sezonie. Podobnie jak to miało miejsce w przypadku The Walking Dead, sezon pierwszy liczył zaledwie 6 odcinków i był emitowany bardziej na próbę. Oceniano jak zostanie przyjęty przez widzów. Kolejna odsłona liczy już 15 odcinków.

W przypadku tego serialu nie ma co sugerować się statystykami oglądalności, bo liczba za pierwszy sezon jest znacznie zawyżona. Po serial sięgnęli niemal wszyscy fani pierwowzoru. Stąd siłą rzeczy drugi sezon (i kolejne) mają znacznie mniejszą liczbę widzów. Poza tym są to wyniki stacji AMC, a wielu widzów ogląda ten serial z bibliotek VOD.

Udostępnij w social mediach