Fargo – SEZON 3 – Recenzja

Fargo 3 – amerykański dramat kryminalny. To już trzecia odsłona antologii kryminalnej FX/MGM, zrealizowanej w lekkiej konwencji. Dokładne informacje o producentach serialu zostały zawarte w artykule dotyczącym pierwszej odsłony tego serialu – Fargo 1.

GATUNKI : dramat kryminalny / antologia
KRAJ PRODUKCJI : USA

Trzeci sezon serialu był pierwotnie emitowany na kanale FX od 19 kwietnia 2017 roku do 21 czerwca 2017 roku. Fargo 3 liczy, podobnie jak poprzednie sezony, po 10 odcinków

Fargo 3 - I can help

Fargo – SEZON 3 – Recenzja

OPIS WPROWADZAJĄCY NIE ZAWIERA SPOILERÓW

Historia ta opowiada o Emmicie Stussy, zwanym potocznie królem parkingów Minnesoty. Nad jego biznesem z czasem pojawiają się czarne chmury. Stussy jednak próbuje spłacić zaciągniętą dwa lata temu pożyczkę dawnego inwestora. Pewnego dnia w jego biurze pojawia się tajemniczy jegomość nazwiskiem Varga, który oświadcza, że pożyczone niegdyś pieniądze są pewną umową wiązaną. O nie Stussy nie musi się martwić, jeśli będzie wykonywał polecenia swoich dawnych dobrodziejów.

Jakby kłopotów było mało, Emmitowi zaczyna przysparzać problemów jego bliźniaczy uboższy brat Ray. Ten chce odzyskać należne mu z tytułu dziedziczenia pieniądze. Ray opracował nawet plan, w jaki sposób odzyskać od brata pieniądze. Wspiera go w tym młoda przestępczyni Nikki Swango, z którą Ray związał się uczuciowo. To właściwie ona jest mózgiem wszelkich operacji.

Wydarzenia te zbiegły się z czasem rozpoczęcia prywatnego śledztwa przez komisarz Glorie Burgle. Przybywa ona do rodzinnego miasta braci Stussy, w poszukiwaniu śladów morderstwa na jej krewnym, które miało miejsce wiele lat temu. Jej ojczym działający pod pseudonimem Thaddeus Mobley, autor nagrodzonej powieści „The Planet Wyh”, zginął w tajemniczych okolicznościach w 1975 roku. Teraz Gloria zaczyna łączyć bieżące wydarzenia z okolicznościami śmierci jej krewnego sprzed 35 laty.

Fargo – SEZON 3 – Recenzja – ANALIZA – część 1

To już trzecia historia tej niezwykłej antologii kryminalnej. Ponownie otrzymujemy nową opowieść, która tylko w drobnych elementach jest powiązana z pierwszą historią Fargo 1. Tym razem wydarzenia mają miejsce w Minnesocie w 2010 roku. Twórcy ponownie na początek każdego odcinka serwują nam przewrotną sekwencje słów.

This is a true story. The events depicted took place in Minnesota in 2010. At the request of the survivors, the names have been changed. Out of respect for the dead, the rest has been told exactly as it occurred„.

Ponownie zostaje zachowana koncepcja całej serii. Otrzymujemy przewodnią historię kryminalną, która tym razem kręci się wokół braci Stussy i Nikki Swango. Równolegle prowadzone jest śledztwo policyjne, w tym przypadku przez byłą komisarz Eden Valley – Glorie Burgle.

Fargo 3 - Glorie Burgle

Kolejny raz twórcy serialu w Fargo 3 serwują nam fabularnie dzieło na najwyższym poziomie. Koniecznie trzeba jednak podkreślić, że tym razem akcja rozkręcana jest jeszcze wolniej niż w poprzedniej odsłonie, to jest w Fargo 2. Pierwsze 2-3 odcinki mogą być nawet nużące i nie zapowiadają jakiegoś wielkiego widowiska serialowego. Pozory jednak mylą, bo historia nie ustępuje niczym od poprzednich. Akcja rozkręca się z czasem, by osiągnąć kulminację w finałowych odcinkach sezonu.

Fargo – SEZON 3 – Recenzja – ANALIZA – część 2

Ciągle oczywiście w Fargo 3 pozostajemy w śnieżnej Minnesocie (choć produkcja odbywała się jeszcze bardziej na północ, bo w Calgary). Zmienia się jedynie czas akcji oraz miejscowości, które odwiedzamy wraz z głównymi bohaterami opowieści. Postacie jak zwykle są szyte na miarę wielkiego widowiska serialowego. Pod tym względem czapki z głów dla twórców tego serialu, bo to już trzecia odsłona, a kolejny raz otrzymujemy świetnie wykreowane postacie. To wcale nie jest łatwa sztuka, jeśli mamy do czynienia z antologią i za każdym razem widzowie muszą otrzymywać od zera kreowane postacie.

Duża to zasługa nie tylko dobrze dobranych aktorów, którzy się wcielają w te postacie, ale świetnej roboty ze strony scenarzystów serialu. Tutaj pierwsze skrzypce gra sam pomysłodawca serialu Noah Hawley. To on nakreśla nam jak mają wyglądać postacie, czym się charakteryzować oraz czym mają one przyciągać widza przed ekran. A bez dwóch zdań Fargo 3 przyciąga przed ekran i mimo niemrawego początku, potrafi później mocno wbić widza w fotel.

To już trzecia odsłona tego serialu, a nic nie powiedziano o oprawie muzycznej tej produkcji, choć stoi ona także na wysokim poziomie. Za nią odpowiada amerykański gitarzysta, wokalista i kompozytor Jeff Russo. W ostatnich latach filmowcy często sięgają do jego usług. Jest on odpowiedzialny między innymi za oprawę muzyczną do serialu CBS All Access „Star Trek: Discovery” (nie mylić z utworem z czołówki). Tutaj w Fargo robi także dobrą robotę, wpisując się w schemat, że wybitne dzieła mają wszystko doprowadzone do perfekcji, od warstwy fabularnej począwszy, przez dobranych aktorów, a na muzyce do serialu kończąc.

Fargo – SEZON 3 – Recenzja – O AKTORACH – część 1

Każdy sezon tego serialu angażuje gwiazdorską obsadę. Tak jest i tym razem w Fargo 3. W postać Emmita i równocześnie Ray’a Stussy’ego wciela się Ewan McGregor. Ten szkocki aktor jest znany przede wszystkim z odmłodzonej wersji postaci Obi-Wana Kenobiego w Gwiezdnych Wojnach. Wcielił się w tą postać w filmie „Star Wars: Episode I – The Phantom Menace” (polski tytuł – Mroczne Widmo), następnie w „Star Wars: Episode II – Attack of the Clones” oraz na zakończenie trylogii w „Star Wars: Episode III – Revenge of the Sith„. Inni go znają także z roli Marka Rentona w „Trainspotting” i „T2 Trainspotting„. Zagrał on też chociażby w krótkometrażowej produkcji Patryka Vegi „Czerwony punkt„.

Fargo 3 - Bracia Stussy

Sy Feltz to natomiast aktorsko Michael Stuhlbarg. On zagrał Larry’ego Gopnika w innej produkcji Braci Cohen „A Serious Man„. Niektórzy tego amerykańskiego aktora mogą też kojarzyć z filmu „Seven Psychopaths„. Zagrał też między innymi profesora Samuela Perlmana w „Call Me by Your Name” i Abrahama Rosenthala w „The Post„. Serialowo możemy go natomiast kojarzyć z postaci Arnolda Rothsteina w „Boardwalk Empire” oraz Richarda Clarke’a w produkcji oryginalnej hulu „The Looming Tower„.

Policjantka Gloria Burgle to aktorsko Carrie Coon. Amerykanka aktorsko jest znana ze swojej świetnej kreacji Nory Durst w serialu oryginalnym HBO „The Leftovers” (w Polsce znanym jako Pozostawieni). Ostatnio zagrała też Vere Walker w drugim sezonie „The Sinner„. To bardzo dobra aktorka, tylko dotychczas słabo wykorzystywana filmowo i serialowo, bo większość swojego życia spędziła na deskach teatru.

Fargo 3 - Carrie Coon

Fargo – SEZON 3 – Recenzja – O AKTORACH – część 2

Yuri Gurka w tym serialu, to w rzeczywistości chorwacki aktor Goran Bogdan. Aktor jest znany głównie z rodzimych produkcji (czy szerzej – jugosłowiańskich). Niektórzy mogą go jednak kojarzyć z serialowej koprodukcji francusko-brytyjskiej „The Last Panthers„.

Mr. Wrench, czyli smaczek dla fanów całej serii, to aktorsko Russell Harvard. Poza odtwarzaniem tej samej postaci w pierwszym sezonie „Fargo„, zagrał on też epizodycznie we „Fringe” i w Crime Scene Investigation: New York, czyli w skrócie „CSI: NY„.

Tajemniczy Varga to natomiast angielski aktor David Thewlis. Aktor wcielił się między innymi w postać Remusa Lupina w filmach o młodym czarodzieju. Zagrał tą postać w filmie „Harry Potter and the Prisoner of Azkaban” oraz „Harry Potter and the Order of the Phoenix„, a także w „Harry Potter and the Deathly Hallows – Part 1” i „Harry Potter and the Deathly Hallows – Part 2„. Inni znają go pewnie z filmu „Naked„. Serialowo niektórzy mogą go kojarzyć z roli Cyrusa Crabba w miniserialu dla dzieci „Dinotopia„.

Fargo 3 - David Thewlis

Fargo – SEZON 3 – Recenzja – O AKTORACH – część 3

Szeryf Moe Dammik to aktorsko Shea Whigham. Jego możemy kojarzyć ostatnio z oryginalnego serialu Amazona „Homecoming„, gdzie zagrał Thomasa Carrasco – urzędnika Department of Defense investigating the Homecoming Transitional Support Center. Zagrał też w mini-serialu „Waco” oraz epizodycznie w „Narcos„. Wcielił się też w postać Roberta Dooley’a w marvelowym „Agent Carter” (pol. Agentka Carter). Najdłużej jednak na ekranie telewizyjnym gościł jako Elias „Eli” Thompson w „Boardwalk Empire„.

No i na sam koniec urocza Nikki Swango. To oczywiście aktorsko Mary Elizabeth Winstead, która wybiła się aktorsko filmem „Final Destination 3„. Serialowo możemy ją kojarzyć jako Laurel Healy w „BrainDead„. Zagrała też Rowan Blackshaw w „The Returned„. Aktorka wcieliła się też w Mary Phinney w „Mercy Street„, a ostatnio pojawiła się także w epizodzie „Ice Age” niezwykłej antologii Netflixa „Love, Death & Robots„. I jeszcze informacja dla fanów DC – aktorka wcieliła się w postać Huntress w filmie „Birds of Prey: And the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn„.

Fargo – SEZON 3 – Recenzja – PODSUMOWANIE

Wiele już zostało powiedziane o wyjątkowości serialu Fargo. Kolejna jego odsłona ponownie nie zawodzi widzów, choć tworzy całkiem nową i odrębną historię. Twórcy kolejny raz pozostawili jednak małe smaczki, które działają jak lekkie spoiwa poszczególnych sezonów. Tym razem dzieje się to za sprawą gangstera Mr. Wrencha, którego znamy z pierwszej odsłony serii. Cała historia jednak prezentuje odrębną opowieść fabularną, więc na upartego nie musimy znać pierwszego sezonu tego serialu.

Serial znowu zbierał laury, więc otrzymał zielone światło na czwartą historię. I jeśli ciągle będą dobre pomysły, to może on być tworzony jeszcze przez kolejne dziesięć lat. Tego sobie i Wam życzymy, bo to serial godny polecenia. 

Udostępnij w social mediach