Fargo – SEZON 2 – Recenzja

Fargo 2 – amerykański dramat kryminalny na bazie pomysłu Joela and Ethana Coenów. Informacje o producentach serialu zostały zawarte w artykule dotyczącym pierwszej odsłony tego serialu – Fargo 1.

Tak jak było wspomniane przy okazji pierwszego artykułu dotyczącego tego serialu, każdy nowy sezon stanowi oddzielną historię. Tym razem Fargo 2 przenosi nas w bardziej odległą przeszłość. Nadal pozostajemy w Minnesocie (to główne spoiwo serii), ale cofamy się do wydarzeń z 1979 roku.

GATUNKI : dramat kryminalny / gangsterski / neo noir / antologia
KRAJ PRODUKCJI : USA

Drugi sezon był pierwotnie emitowany na kanale FX od 12 października 2015 roku do 14 grudnia 2015 roku.

Fargo 2 - Promo - FX

Fargo – SEZON 2 – Recenzja

OPIS WPROWADZAJĄCY NIE ZAWIERA SPOILERÓW

W 1979 roku w USA, przestępczym światem północnych stanów trząsł syndykat Gerhardt Family z Fargo (w Północnej Dakocie). W wyniku niefortunnych zdarzeń ich przywódca Otto Gerhardt zdrowotnie stał się niezdolny do kontrolowania organizacją. Dwóch jego synów zaczęło spierać się, kto powinien przejąć dowodzenie. By tego było mało, trzeci syn Gerhardta – Rye – zostaje zabity. Rodzina nie zamierza pozostawić tego incydentu bez odpowiedzi.

Okoliczności śmierci Rye’a mogą się wydać jednak zabawne. W następstwie strzelaniny w przydrożnej knajpie, gdzieś na prowincji w Minnesocie, Rye zostaje potrącony samochodem. Przerażona fryzjerka Peggy Blumquist, która dopuściła się tego incydentu, postanawia zabrać ciało potrąconego nieznajomego do rzeźni swojego męża, by ten pomógł jej zatuszować śmiertelny wypadek. Jak się później okazuje, Rye jeszcze żył i po ocknięciu próbuje zaatakować męża Peggy. Rzeźnik Ed w ramach obrony dobija nieznajomego. Teraz sam staje się współwinnym zbrodni, ale małżonka sugeruje, by ciało denata włożyć do chłodni, a następnie rozczłonkować i pozbyć się wszelkich śladów po nieznajomym.

Niczego nieświadome małżeństwo Blumquist, tym samym uruchamia niefortunny dla całego rejonu ciąg zdarzeń. Po pierwsze ściąga na siebie zemstę mafii, a po drugie staje się podejrzanymi w sprawie lokalnego incydentu w przydrożnej knajpie. Śledztwo w tej sprawie rozpoczyna policja stanowa (dokładnie ang. Minnesota State Patrol), w osobach szeryfa Hanka Larssona i jego zastępcy Lou Solversona.

Fargo 2 - Blumquist

Fargo – SEZON 2 – Recenzja – ANALIZA – część 1

Przed nami kolejny sezon wyśmienitego serialu, który podbił serca widzów na całym świecie. Kolejny raz przewrotnie, każdy odcinek Fargo 2 jest opatrzony tą samą frazą.

„To prawdziwa historia. Opisane wydarzenia miały miejsce w Minnesocie w 1979 roku. Na prośbę ocalałych nazwiska zostały zmienione. Z szacunku dla zmarłych, reszta została opowiedziana dokładnie tak, jak to miało miejsce”.

Tym razem przenosimy się do roku 1979. Mimo że to antologia, to twórcy zachowali pewne spoiwa wszystkich sezonów. W tym przypadku oprócz lokacji wydarzeń (ponownie Minnesota), spoiwem jest postać policjanta Lou Solversona. Jego w Fargo 1 poznajemy jako starszego pana, właściciela knajpy, a równocześnie ojca policjantki Molly Solverson.

Fargo 2 - Solverson

W Fargo 2 kolejny raz mamy do czynienia ze wspaniałymi kreacjami znanych aktorów. W tym sezonie błyszczy Kirsten Dunst genialną kreacją Peggy Blumquist. Jej głupiutka fryzjerka dodaje smaku całej drugiej odsłonie tej serii. To właśnie incydent z udziałem fryzjerki Peggy zapoczątkował ciąg zdarzeń, który wstrząsnął zarówno jej życiem, jak i życiem jej męża, a także lokalnej policji. Do tej pory policja stanowa Minnesoty raczej nie miała tak rozległych spraw, które sięgałyby porachunków mafijnych. Jak się okazuje ich zasięg wykracza znacznie poza ich miejscowy stan, a oficerowie Larsson i Solverson muszą korzystać ze wsparcia i współpracy policji poza stanem.

Fargo 2 - Indianin

Fargo – SEZON 2 – Recenzja – ANALIZA – część 2

Fargo 2 podobnie jak pierwsza odsłona serii, skupia się równolegle na dwóch oddzielnych choć powiązanych ze sobą wątkach. Zawsze jeden wątek dotyczy śledztwa policji. W tym przypadku zostaje one uruchomione w następstwie wydarzeń krwawej łaźni, jaka się dokonała za sprawą najmłodszego z synów Otto Gerhardta. Drugi wątek dotyczy w tym przypadku małżeństwa Blumquist, które za sprawą Peggy stało się celem syndykatu Gerhardt Family. Z biegiem wydarzeń Blumquistowie trafiają w sam środek porachunków gangów. Z jednej strony jest wspomniany wyżej syndykat, a z drugiej organizacja przestępcza aż z Kansas City. Kiedy uświadamiają sobie, że ich dotychczasowe życie legło w gruzach, to nie mając już nic do stracenia. Stają się nie tylko ściganymi ofiarami, ale i graczami rozgrywającymi doświadczonych mafiozów.

Kolejny raz ta warstwa fabularna sprawia, że o cyklu antologii Fargo możemy mówić, iż jest to dzieło wybitne. Specyfika tego serialu w każdym sezonie jest podobna. Akcja rozkręca się etapowo, więc widowisko zyskuje z odcinka na odcinek. Nie jest to nigdy produkcja dla takich, którzy potrafią porzucić oglądanie serialu po pierwszym odcinku. Na kulminacje trzeba czekać, ale z każdym epizodem wsiąkamy w pełni w tą emocjonującą historię, która z początku może się na taką nie zanosić (patrz sezon trzeci – prawdopodobnie będzie to opisane podobnie, bo właśnie takie jest Fargo).

Fargo – SEZON 2 – Recenzja – O AKTORACH – część 1

Kolejny raz w Fargo 2 do współpracy zaproszono kilka znanych nazwisk. Dzięki tym aktorom dostajemy pamiętne kreacje, a każdy sezon Fargo niesie za sobą grę aktorską na bardzo wysokim poziomie.

W pierwszej kolejności trzeba powiedzieć o Kirsten Dunst – jedna z jej najlepszych ról, choć aktorka znana jest z wielu filmów i kilku seriali. Swoją karierę zaczynała jako dziecko. Rok 1994 był trampoliną dla jej przyszłej kariery aktorskiej. Zagrała w takich produkcjach jak „Interview with the Vampire” oraz „Little Women„. W następnych latach wcieliła się w postać Judy Shepherd w ’Jumanji„. Jako dorosła aktorka wcieliła się w postać Mary Jane Watson w trylogii na bazie komiksów Marvela. Mowa tu oczywiście o filmach „Spider-Man„, „Spider-Man 2” oraz „Spider-Man 3„. No i koniecznie trzeba wspomnieć jej rolę Justine w „Melancholia„, za którą była obsypana nagrodami.

Serialowo zanotowała między innymi występy w „ER” (polski tytuł Ostry Dyżur) oraz w jednym epizodzie (red. mojego ulubionego, więc muszę o tym fakcie wspomnieć) „The Outer Limits” (w Polsce znanym bardziej pod tytułem Po tamtej stronie).

Jej serialowy mąż Ed, to aktorsko Jesse Plemons. To także aktor ze sporym dorobkiem aktorskim. Zagrał między innymi w filmie „Battleship„, czy chociażby „Game Night„. Serialomaniacy mogą go kojarzyć z roli Todda Alquista w kultowym „Breaking Bad„. Grał też w amerykańskiej wersji „No Activity„. No a ostatnio pojawił się na ekranie jako Kapitan Robert Daly w odcinku „Black Mirror” – „USS Callister„.

Lou Solverson to w Fargo 2 aktor Patrick Wilson. To aktor filmowy, serialowy i teatralny. Z seriali  poza Fargo możemy wymienić produkcję HBO „Angels in America„. Na dużym ekranie pojawił się ostatnio w roli Ocean Mastera w filmie „Aquaman„. A na jego początki kariery aktorskiej przypada musical „The Phantom of the Opera„. Ważną jego kreacją była również rola świeckiego egzorcysty i demonologa Eda Warrena w „The Conjuring„.

Fargo – SEZON 2 – Recenzja – O AKTORACH – część 2

W rodzinie Otto Gerhardta pierwsze skrzypce wbrew pozorom i wcześniejszym opisom gra jego żona Floyd. W tej roli Jean Smart. Serialomaniacy kojarzą ją pewnie z ostatniej jej roli Arlane Hart w „Dirty John„. Wcześniej grała też chociażby Regine Newly w serialu „Samantha Who?„. Warto też wspomnieć jej rolę Marthy Logan w „24” (w Polsce znanym pod tytułem 24 godziny).

Jej serialowy syn Dodd Gerhardt, to w rzeczywistości Jeffrey Donovan. Tego aktora można kojarzyć z roli Charliego Haverforda w serialu oryginalnym hulu „Shut Eye„. Bear Gerhardt to natomiast aktorsko Angus Sampson. To australijski aktor, który ostatnio grał chociażby Rowana w „Nightflyers„.

Bardziej znaczącą rolę wśród gangsterów ma przedstawiciel Kasnas City – Mike Milligan. W tej roli Bokeem Woodbine. Aktorsko możemy go kojarzyć z serialu „Underground„. Zagrał też na dużym ekranie Shockera w „Spider-Man: Homecoming„. Epizodycznie przewijał się też przez takie seriale jak „The X-Files„, „Bones” czy „Chicago P.D.”.

Otto Gerhardt, czyli głowa mafii z Fargo, to aktorsko Michael Hogan. To kanadyjski aktor znany serialomaniakom przede wszystkim z roli Gerarda Argenta w „Teen Wolf„. Inni mogą go kojarzyć z roli Saula Tigha w nowej wersji „Battlestar Galactica„. Zagrał też Dr. Vance’a Ecklanda w serialowej produkcji Syfy „12 Monkeys„.

No i na koniec słów kilka o naszym szeryfie Hanku Larssonie. W tej roli znany aktor filmowy i serialowy Ted Danson. Serialomaniakom znany głównie jako Dyrektor D.B. Russell w „CSI: Crime Scene Investigation” (i pochodnych). Ostatnio też robi za „architekta” Michaela w serialu „The Good Place„. Danson często udziela też swojego głosu w licznych animacjach.

Fargo 2 - Ted Danson

Fargo – SEZON 2 – Recenzja – PODSUMOWANIE

Fargo 2 kolejny raz pokazał, że to serial z najwyższej półki. Ubranie wszystkiego w antologie okazało się dobrym pomysłem. Można w ten sposób robić lekkie nawiązania, ale fabularnie skupiać się na całkiem nowych historiach. Serial wciąż za każdy sezon zgarnia masę różnych nagród i szkoda tu powiększać objętości tekstu wymieniając ich tu jedną wielką litanią. Warto tylko zwrócić uwagę na ten fakt, że obok rzeszy widzów, doceniają go także krytycy.

Czy warto oglądać Fargo 2 jeśli nie wiedziało się pierwszej odsłony ? Tak – to antologia, tylko pytanie po jaki grzyb to robić ? Serial jest świetny, więc warto poświęcić czas na każdą przedstawioną w nim historię.

Udostępnij w social mediach