Fargo – SEZON 1 – Recenzja

Fargo – dramat kryminalny zrealizowany w formie antologii, gdzie każdy sezon opowiada inną historię. Inspiracją dla powstania serialu był film Braci Coen z 1996 roku, pod tym samym tytułem. Showrunnerem serialu jest Noah Hawley. Za produkcję serialu odpowiada MGM Television (MGM… a obecnie Amazon), FX Productions (obecnie Disney), 26 Keys Productions (FOX partner) oraz Mike Zoss Productions (studio produkcyjne Braci Coen).

GATUNKI : dramat kryminalny / antologia
KRAJ PRODUKCJI : USA

Każdy sezon Fargo liczy 10 odcinków. Pierwszy sezon był premierowo emitowany na kanale FX od 15 kwietnia 2014 roku do 17 czerwca 2014 roku. W Polsce premierowo serial był dostępny w usłudze VoD nSeriale, od 21 lipca 2014 roku. Następnie był emitowany na kanale Ale Kino+ od 19 października 2014 roku. Później dla widzów, którzy nie są abonentami nc+, serial był dostępny na platformie SHOWMAX.

Fargo – SEZON 1 – Recenzja

OPIS WPROWADZAJĄCY BEZ SPOILERÓW

Pierwszy sezon Fargo opowiada historię, która wydarzyła się w małym miasteczku w Minnesocie w 2006 roku. Życiowy nieudacznik, a zawodowo agent ubezpieczeniowy Lester Nygaard, pewnego dnia natrafia na swojego prześladowcę z czasów szkolnych. Bliskie spotkanie trzeciego stopnia kończy się dla Lestera wizytą w przychodni lekarskiej. Tam Lester nawiązuje rozmowę z przyjezdnym tajemniczym jegomościem, przedstawiającym się jako Lorne Malvo. Lester skarży mu się, że chętnie odpłaciłby się Hessowi za ostatni incydent oraz za wszystkie krzywdy z przeszłości. Najchętniej chciałby, aby Hess zginął. Malvo bierze tą prośbę bardzo na serio, a że ma nastrój do pomocy nieznajomemu w potrzebie, to rusza w miasto, by dowiedzieć się kim jest ów prześladowca Lestera Nygaarda.

Lester nie tylko poza domem jest ofiarą losu. Jego żona ciągle wypomina mu w domu wszelkie jego niedociągłości. Każda seria obelg ze strony żony w jego kierunku, testuje jednak cierpliwość Lestera. Ta kiedyś musiała osiągnąć swój limit i właśnie pewnego wieczoru przy naprawie pralki, Lester odreagowuje swą złość na żonie. Los chciał, że odreagowując Lester trzymał w ręku młotek, którym próbował naprawić sprzęt. Skończyło się to śmiertelnym ciosem. Przerażony Lester na szybko kontaktuje się z nowo poznanym Lornem Malvo i prosi go o pomoc w tej sprawie.

W międzyczasie, po rekonesansie Lorne Malvo zakrada się i zabija prześladowcę Lestera. Okazuje się, że nie był to zwykły lokalny rzezimieszek, ale człowiek powiązany z mafią działającą na obszarze całej Minnesoty. Morderstwo Hessa uruchamia ciąg zdarzeń, w który wplątał się po same uszy nieświadomy niczego zleceniodawca zabójstwa Lester Nygaard.

Fargo – SEZON 1 – Recenzja – ANALIZA – część 1

Analizę serialu Fargo powinno się zacząć od słów – to serial wybitny. Śmiałe to słowa i zarezerwowane tylko i wyłącznie dla rzeczywiście wyjątkowych produkcji serialowych. Jednak tą wyjątkowością cechuje się Fargo. Mimo, że to antologia i każda historia opowiada o innym zdarzeniu, to całość trzyma bardzo wysoki poziom. Każdy sezon Fargo potrafi swym poziomem bić na łeb i szyję setkę innych seriali emitowanych w ostatnich latach. To przejmujący dramat kryminalny, z wciągającą emocjonalnie fabułą. Dzisiaj jednak skupiamy się wyłącznie na pierwszym sezonie, który zabiera nas w podróż w lepszy serialowy wymiar.

„To prawdziwa historia. Opisane wydarzenia miały miejsce w Minnesocie w 2006 roku. Na prośbę ocalałych nazwiska zostały zmienione. Z szacunku dla zmarłych, reszta została opowiedziana dokładnie tak, jak to miało miejsce”.

Taka przewrotna formuła wprowadza nas w kryminalną historię, która przenosi nas w północne rejony Stanów Zjednoczonych. W śnieżnej zimowej aurze północnego stanu poznajemy niedorajdę życiowego Lestera Nygaarda. W tej całej historii Lester znalazł się w nieodpowiednim miejscu i w nieodpowiednim czasie. I to można powiedzieć – nie raz. Sam Lester oczywiście nie jest bez winy. De facto zlecił, choć nieświadomie, zabójstwo swojego prześladowcy, który go nękał od najmłodszych lat. Lester wydając słownie wyrok na Hessa, nie był świadomy tego, że tajemniczy Lorne Malvo to jakiś zawodowy zabójca. Jednak sprawa Hessa to jedno, a to co uczynił ze swoją żoną to jeszcze inna sprawa. Z dnia na dzień życie przeciętnego agenta ubezpieczeniowego zmieniło się nie do poznania. A wszystko przez to, że powiedział w przychodni lekarskiej kilka słów za dużo.

Fargo – SEZON 1 – Recenzja – ANALIZA – część 2

Pierwszy sezon Fargo to jednak historia, która kręci się nie tylko wokół Lestera Nygaarda i Lorna Malvo. Kilka zabójstw w małym miasteczku, w krótkim odstępie czasu, to wydarzenie, które zdarza się raz na pokolenie, albo i dłużej. Policja rozpoczyna swoje śledztwo mające na celu zidentyfikować sprawcę lub sprawców tych makabrycznych zbrodni. W lokalnym komisariacie pracują jednak ludzie bez większego doświadczenia, a nikt z nich dotychczas nie prowadził śledztwa w sprawie zabójstwa. Dla lokalnej policji ta sprawa, w takim wypadku, to wielkie wyzwanie.

Fargo to przede wszystkim wielkie dzieło w sferze fabuły. Jednak poza świetną historią, jeszcze kilka innych elementów wpływa na dobry odbiór przez widza. Scenografia, muzyka, a także gra aktorska – wszystko na najwyższym poziomie. Nic więc dziwnego, że serial został obsypany nagrodami. Dotychczas było ponad dwieście nominacji do różnych nagród, z czego ponad pięćdziesiąt przypadło w wygranej Fargo. Za sam pierwszy sezon już sypnęło nagrodami i były to nagrody w najważniejszych kategoriach. Aktorzy także zostali odznaczeni, bo wykreowali niezapomniane postacie.

Fargo – SEZON 1 – Recenzja – O AKTORACH – część 1

W rolę Lestera Nygaarda wcielił się angielski aktor Martin Freeman. Znamy go przede wszystkich z postaci Bilbo Bagginsa z trylogii Petera Jacksona, opartej na powieści Tolkiena Hobbit. Zagrał on we wszystkich trzech filmach: „The Hobbit: An Unexpected Journey„, następnie „The Hobbit: The Desolation of Smaug” i na koniec „The Hobbit: The Battle of the Five Armies„. Filmowo w ostatnich latach pamiętamy go ponadto z takich filmów jak „Cargo” oraz marvelowych „Captain America: Civil War” i „Black Panther„. Dla serialomaniaków to pamiętny Dr. Watson w brytyjskim serialu „Sherlock” i Phil Rask w oryginalnej produkcji Sony Crackle – „StartUp„.

Rewelacyjny Lorne Malvo to amerykański aktor Billy Bob Thornton. Za swoją rolę w pierwszym sezonie Fargo zgarnął on nagrodę Emmy oraz Złotego Globa. W ostatnich latach możemy śledzić losy jego prawniczej postaci Billy’ego McBride’a w serialu Amazon Prime „Goliath„. Ostatnio przewijał się też przez różne seriale epizodycznie i wystąpił między innymi w „The Big Bang Theory„. Aktor często występuje też na dużym ekranie oraz pisze scenariusze do różnych filmów. Wyreżyserował, napisał scenariusz i zagrał w filmie „Sling Blade„. Poważnie rozkręcać zaczął natomiast karierę aktorską od filmu „One False Move„.

Fargo – SEZON 1 – Recenzja – O AKTORACH – część 2

Gina Hess, czyli żona prześladowcy Lestera Nygaarda to aktorsko Kate Walsh. Ją możemy kojarzyć jako matkę Hanny Baker w serialu oryginalnym Netflixa „13 Reasons Why„. Poza tym to także serialowa doktor Addison Montgomery w popularnym „Grey’s Anatomy” (w Polsce znanym bardziej pod tytułem Chirurdzy).

Nasza główna prowadząca śledztwo policjantka Molly Solverson, to w rzeczywistości Allison Tolman. Ją możemy kojarzyć jako Nan z komediowego serialu „Downward Dog„. Ostatnio też zaliczyła mniejszą rolę w serialu hulu opartym na twórczości Stephena Kinga – „Castle Rock„.

Inny policjant z tego samego komisariatu Bill Oswalt to Bob Odenkirk. Dla serialomaniaków to przede wszystkim Saul Goodman w „Breaking Bad” oraz w „Better Call Saul” (jeszcze wtedy jako Jimmy McGill). Aktor występuje często w serialach i programach komediowych i satyrycznych. Często sprawdza się też w roli dubbingowca.

I na koniec policjant Gus Grimly. To w rzeczywistości Colin Hanks, czyli mówiąc nieco przewrotnie, syn bardziej znanego aktorsko ojca Toma Hanksa. Ostatnio pojawił się na dużym ekranie jako dorosły Alex Vreeke w „Jumanji: Welcome to the Jungle„. Serialomaniacy mogą go kojarzyć z lat młodzieńczych, gdy grał Alexa Whitmana w pierwszej wersji adaptacji Roswell High – „Roswell” (w Polsce znany jako Roswell: W kręgu tajemnic). I trzeba jeszcze dodać, że Colin Hanks zagrał Travisa Marshalla w kultowym serialu „Dexter„.

Fargo – SEZON 1 – Recenzja – PODSUMOWANIE

Serialem Fargo można się zachwycać godzinami, ale z uwagi na fakt, że właśnie fabuła jest w tym wszystkim najlepsza, bo jest emocjonująca i pełna zwrotów akcji, to nie obeszłoby się bez spoilerów. Na to jednak nie pozwala konstrukcja tego serwisu. Dlatego ten serial trzeba samemu obejrzeć, by się o tym wszystkim przekonać na własnej skórze. Serial wciąż dostaje zielone światło na tworzenie kolejnych historii i jeśli wszystkie one będą trzymać tak wysoki poziom, to będzie można mówić o Fargo jako jednym z najlepszych seriali XXI wieku. Serial godny polecenia tym, którzy jeszcze nie widzieli tej produkcji.

Udostępnij w social mediach