FAQ – Część 2

FAQ – Część 2 – dzisiaj kolejny zestaw pytań (i odpowiedzi), które przez ostatnie miesiące wpływały na skrzynkę serwisu Seriale Srebrnego Ekranu za pośrednictwem formularza kontaktowego. Nie jest tego dużo, ale z najistotniejszymi warto podzielić się w formie odrębnego artykułu.

Pierwszy artykuł tego typu został udostępniony na stronie w dniu 2 marca 2019 roku. Możemy go przeczytać pod adresem -> FAQ – Część 1. Oczywiście od tamtego czasu wiele pytań straciło na aktualności, a niektóre odpowiedzi powinny dziś brzmieć nieco inaczej, ale o tym później.

FAQ – Część 2 – Tematy ogólne

Na wstępie jednak krótko tematy ogólne, których normalnie nie mam możliwości poruszyć.

Ostatnimi czasy pojawiło się sporo zmian na stronie. W pierwszej kolejności warto wspomnieć, że globalnie zostały wyłączone komentarze na stronie. Dlaczego ? Jakaś cenzura ? NIE – na stronach firmowanych nazwiskiem właściciela witryny nigdy nie było i nie będzie cenzury. Za cenzurę robiły tu jedynie filtry anty-spamowe 🙂 I sprawdzały się one bardzo dobrze, tylko niepotrzebnie obciążały stronę. Skoro ostatnimi czasy znacznie wzrosła liczba odwiedzających stronę, a kompletnie nikt nie komentuje artykułów, to trochę te komentarze mijają się z celem. Filtry za to pracowały w tym samym czasie na pełnych obrotach blokując dziennie 120-152 spamu.

Oczywiście jest to zabieg czasowy. Zawsze można przywrócić komentarze (i pojawią się także te już niegdyś wystawione). Dzisiaj jednak wyglądają one jak niepotrzebny (zbędny) dodatek (skoro nie ma komentujących).

Na stronie zmienił się także wygląd menu. Menu główne i panel boczny (w wersji widoku komputerowego) będą jeszcze z czasem rozbudowywane. Nawigacja na stronie jest teraz jeszcze łatwiejsza, poprzez panele z kategoriami oraz dodanie TAG-ów do artykułów. Rozszerzono też znacznie gamę gatunkową seriali (między innymi thrillery zostały podzielone na podgatunki). W niedalekiej przyszłości stronę czeka także modernizacja w stronę charakteru bardziej newsowego. Tego ciągle brakuje na stronie, a jest to niezbędne z uwagi na pewne potencjalne możliwości dodatkowej promocji strony. Oczywiście recenzje nadal będą najważniejszym elementem witryny.

REKLAMY na stronie zostały jeszcze bardziej ukrócone do minimum. Wprowadzony został suwak w panelu bocznym. To jednak wpłynęło negatywnie na generowane przychody. Należy pamiętać, że reklamy na stronie są tylko po to, by pokryć koszty hostingu. To istotne by strona została utrzymana, musi zarabiać sama na siebie (red. filozofia biznesowa właściciela witryny).

FAQ – Część 2 – Zestaw pytań i odpowiedzi

Kilka pytań niegdyś kierowanych za pośrednictwem formularza kontaktowego dzisiaj straciło na aktualności. Były pytania o nowości na stronie – teraz już są. Padały pytania o kategorie – teraz nawigacja została sprowadzona do poziomu, że ludzie nawet z Zespołem Downa sobie z nią poradzą. Były też pytania o strategię w umieszczaniu artykułów. Kiedyś rzeczywiście jej nie było. Dzisiaj z uwagi na już większą ilość artykułów na stronie jest ona konieczna. Czas więc na nowe pytania.

1. Czy planowana jest zmiana częstotliwości umieszczanych artykułów ?

Bardzo bym chciał, by pojawiały się one częściej niż co dwa dni. Moim wrogiem jest jednak czas i to on najbardziej szkodzi takim rozwiązaniom. Przy stronach z redakcjami wieloosobowymi taki problem nie występuje. Tu dopiero jest budowana redakcja, a strona powoli przechodzi ewolucję z bardziej blogowej formy na formę przystającą do standardów większych serwisów w polskiej przestrzeni sieciowej. Na chwilę obecną jest powiększane zaplecze marketingowe, brakuje jednak chętnych recenzentów. Jeśli nadal będzie brakować autorów tekstów, to raczej nie można się spodziewać zwiększenia częstotliwości postów. Jednak rozważam to w przypadku wprowadzenia newsów na stronę. Przeplatane z recenzjami mogłyby pojawiać się w dni nieparzyste, a wtedy częstotliwość by się zwiększyła do codziennej publikacji postów. Chociaż nic nie obiecuję… znowu wrogiem takiego rozwiązania jest niestety czas.

2. Ostatnio pojawiają się jedynie kontynuacje wcześniej opisywanych seriali – to koniec z nowymi tytułami ?

Pytanie świeże (sprzed tygodnia). TAK – to fakt, kiedyś przeplatałem nowe tytuły z kontynuowanymi. Ostatnio poszło na ruszt sporo kontynuacji. Jednak myślenie, że to koniec z nowościami jest błędne. Taki miesiąc akurat, a poza tym zostałem ciągle na krótkich tytułach (wizualnie), stąd pomysł na pociągnięcie tego co już było wcześniej publikowane. Wiem, że stałych czytelników może to drażnić, jeśli kontynuowanego serialu nie oglądali i nie zamierzają oglądać. Jednak uwierzcie – artykuły dotyczące drugiego, trzeciego, czwartego (itd) sezonu też mają spore wzięcie w zewnętrznym wyszukiwaniu. Stąd dużo osób na nie trafia. Czasami jest to przypadek, bo akurat ktoś szukał streamingu danego sezonu online, a nie recenzji w tym temacie, ale innym razem ktoś chciał akurat zaczerpnąć wiedzy, czy dany serial zmienił się diametralnie i czy warto do niego powrócić.

BTW. Powoli opuszczam strefę krótkich tytułów. Niebawem będzie większe zróżnicowanie 😉 Swoją drogą to się ciągle zastanawiam czy rzeczywiście potrzebny jest wgląd w ostatnie artykuły na stronie. To one wizualnie zmuszają do takich schematów, bo skakanie z dłuższymi tytułami na krótkie i na odwrót, koszmarnie wygląda wizualnie jedynie w tego typu widgetach (no co – jestem estetą ;P).

 

3. Dlaczego na stronie każdy artykuł wygląda tak samo i koniecznie musi być wprowadzenie o producentach ?

Ważne pytanie. To taki mój osobisty nawyk, że każdą stronę jaką prowadzę (czy to blog, czy coś innego) traktuje też w pewnym sensie edukacyjnie. Gdy na początku szukałem drogi, co wyróżni stronę Seriale Srebrnego Ekranu od reszty stron w tej tematyce, zdecydowałem, że będzie ona też kładła nacisk na takie detale. Wiedza w polskim społeczeństwie o tym, kto dany serial wyprodukował, kto go promuje i kto udostępnia, jest na poziomie niemal zerowym. Widać to po pytaniach na grupach facebookowych, gdzie ludzie pytają przykładowo: „Kiedy będzie na platformie Netflix serial Gra o Tron?”.

Innym razem ludzie często mylą serial przez kogoś dystrybuowany z serialem realnie oryginalnym. Większość ludzi w Polsce nadal nie widzi różnicy czym jest serial oryginalny w sensie dystrybucji, a czym jest serial oryginalny wyprodukowany przez serwis lub zlecony do produkcji na wyłączność danego serwisu. Stąd był właśnie pomysł, by przy każdej recenzji podkreślać, kto odpowiada za produkcję serialu, oraz dla kogo (lub przez kogo) został on wyprodukowany. Oczywiście nie ma szans by wyedukować wszystkich polskich widzów serialowych, bo musieliby w 100% zaglądać na tą stronę ;P. Jednak każda cegiełka przyczynia się do zmiany w myśleniu i rozumowaniu wielu widzów 😉 … I hope so 😉

4. Czy na stronie Seriale Srebrnego Ekranu będą też kiedyś dostępne seriale (tłum. autorowi pytania chodziło w sensie streamingu) ?

Seriale Srebrnego Ekranu to serwis o serialach, a nie z serialami. To z założenia ma być pełne kompendium wiedzy. Ponadto przy okazji serwis promuje tzw. legalną kulturę. Strona odsyła do zasobów platform streamingowych i innych tego typu legalnych serwisów i usług VoD, gdzie można obejrzeć wszystkie opisywane tutaj produkcje.

W pewnym sensie nawet w ten sposób zapędziłem się w kozi róg. Publikując jakąś recenzję serialu muszę się bowiem trzymać schematu, że jest on gdzieś powszechnie dostępny legalnie w necie. Problem jest jak dany serial opuści wskazaną wcześniej platformę i nie znajdzie dla siebie szybko nowego domu (patrz. problem z niektórymi pozycjami z platformy Showmax). Poza tym to też ogranicza się do czytelników strony mieszkających w Polsce. Polacy korzystający z tych platform w innych krajach mają inną bibliotekę materiałów video. Tak wiec przyjęty schemat postępowania nakłada pewne ograniczenia. Jednak nigdy nie było zamiarem robić ze strony jakieś trampoliny linkowej do innych nielegalnych źródeł lub tym bardziej zamieniać serwis na jakikolwiek bezpośredni streaming takich materiałów.

FAQ – Część 2 – ANALIZA

Więcej konkretnych pytań nie było. Jeszcze na koniec słów kilka o przyszłości strony i analizie samych odbiorców.

W każdym kolejnym miesiącu jest zauważalny wzrost liczby odwiedzających stronę Seriale Srebrnego Ekranu. To oczywiście cieszy i dziękuję tym co po pierwszej wizycie wrócili na stronę po kolejną dawkę tekstów. Jednak teraz w czerwcu brakuje przyrostu stałych czytelników. Wzrósł kolejny raz współczynnik organic search i więcej ludzi trafia na poszczególne recenzje, ale brakuje nowych stale odwiedzających. Mam nadzieję, że nie jest to efekt frustracji wynikającej z dzisiejszego pytania numer 2. Zapewniam ze swojej strony, że niebawem pojawi się wiele nowych pozycji, które wcześniej nie były publikowane na stronie.

Sam serwis oprócz gruntownych zmian zaliczył też w ostatnich czasach inne wydarzenia. Między innymi objął patronatem medialnym wydarzenie związane z serialem „Supernatural„. Więcej o samym evencie można przeczytać w artykule – „Konwent Supernatural„. Dodatkowo na stronie istnieje teraz zakładka z ogłoszeniami, do której trafiły informacje o samym, zbliżającym się dużymi krokami konwencie.

Strona Seriale Srebrnego Ekranu będzie też stale rozbudowywana. Planowane są kolejne innowacje, by stała się idealnym kompendium serialowym dla wszystkich polskich miłośników seriali telewizyjnych i internetowych. Jednak szczegóły zmian niech pozostaną jeszcze tajemnicą 😉

PODSUMOWANIE

Na koniec wypada nam podziękować (muszę się przyzwyczajać do pisania w liczbie mnogiej) wszystkim odwiedzającym stronę Seriale Srebrnego Ekranu. Bez znaczenia w jaki sposób pierwszy raz tu trafiliście. Ważne, że chętnie korzystacie z udostępnianych tutaj treści. Oby nadal strona spełniała Wasze oczekiwania. Natomiast wszystkim nowym użytkownikom życzymy dobrej zabawy i satysfakcjonującego odkrywania czym jest serwis Seriale Srebrnego Ekranu 😉

Nie wiem, czy będzie jeszcze trzecia część FAQ. Może z czasem najistotniejsze kwestie, o które ludzie pytają lub mogliby zapytać, zostaną wyszczególnione na stronie głównej w postaci klasycznego FAQ.

Udostępnij w social mediach